Що робити, якщо сильне серцебиття: причини, діагностика

Сильне серцебиття прийнято розглядати як наслідок втоми або хвилювання. Однак за ним може ховатися небезпечна хвороба. Як не упустити з уваги симптом і що робити при його виникненні – читайте далі.

Зміст:

 • 1 Що таке сильне серцебиття і чому воно виникає?
 • 2 Серцебиття при різних варіантах ПЕКЛО
 • 3 Серцебиття у вагітних жінок і дітей
 • 4. Що робити при підвищеному серцебитті?

Що таке сильне серцебиття і чому воно виникає?

Що робити, якщо сильне серцебиття: причини, діагностика

Причини сильного серцебиття

Коли пацієнт скаржиться на «сильне серцебиття», він може мати на увазі два різних стани. У першому випадку мається на увазі відчуття сильної пульсації – хворий буквально відчуває кожен удар серця, при цьому пульс може відчуватися не тільки грудей, але і в шиї, голові й кінчиках пальців. В інших випадках пацієнт передбачає занадто швидке серцебиття, або тахікардію. За показником пульсометру її діагностують, якщо в спокої пульс хворого перевищує показник у 90 ударів в хвилину.

Так чи інакше, скарги пацієнта починаються тоді, коли він починає відчувати биття свого серця – адже в нормі його робота ніяк не повинна відчуватися людиною. Безпосередні «серцеві» відчуття нерідко супроводжуються шумом у вухах, біль у ділянці грудей, труднощі з диханням. Найчастіше ці симптоми мають тимчасовий характер і не свідчать про патології органу, однак при їх регулярному повторенні слід звернутися до лікаря.

Люди зі здоровим серцем можуть відчувати сильне серцебиття при інших захворюваннях: при застуді під час підйому температури тіла, порушення травлення. Люди з збудливою нервовою системою часто відчувають це стан із-за хвилювання. У нормі підвищене серцебиття може виникати через:

 • інтенсивної фізичної діяльності
 • швидкого підйому в гору (особливо у непідготовлених альпіністів)
 • сильного психічного збудження (страху, хвилювання)
 • передозування психоактивними речовинами: нікотином, кофеїном

Якщо сильне серцебиття виникає у людини в спокої, відчувається сильно і протягом тривалого періоду часу, це може бути свідченням системних захворювань організму – гіповітамінозу, анемії, нестачі кальцію. Особливу увагу до свого здоров’я слід проявити тим людям, які разом з серцебиттям відчувають напади задухи і болю в грудях, так як ці відчуття є ознаками ендокринних і серцевих патологій.

Таким чином, зміна сили та частоти биття серця нерідко виникає без будь-якої патології органу. Цей симптом можуть відчувати, в тому числі і здорові люди в певних фізіологічних станах.

Серцебиття при різних варіантах ПЕКЛО

Що робити, якщо сильне серцебиття: причини, діагностика

Серцебиття і різний тиск

Як було сказано вище, нерідко сильне серцебиття виникає у здорових людей, тому, якщо під час нападу артеріальний тиск пацієнта залишається в нормі – це хороший знак. Однак буває і так, що систематичне почастішання пульсу супроводжується підвищенням або пониженням тиску. Нерідко це відбувається в результаті побічної дії різних лікарських препаратів або на тлі ослаблення організму (після травм або операцій).

Підвищення тиску, що супроводжується сильним серцебиттям, свідчить про тахікардії. Якщо ці симптоми супроводжують пацієнта постійно, то це суттєвий привід звернутися до кардіолога. Часто це може свідчити про нестачу магнію в організмі (наприклад, в літньому віці). Якщо обстеження у фахівця не виявило серцевих патологій, боротися з цими симптомами можна наступними способами:

 • практикувати дихальні чи інші методики розслаблення – йога, ци-гун
 • пропити курс заспокійливих відварів пустирника або валеріани
 • дотримуватися дієти з високим вмістом жирних кислот (риба, морепродукти)
 • регулярно займатися гімнастикою та легкою фізичною навантаженням (ходьба, плавання)

Всі зазначені вище заходи дозволять мінімізувати стрес, який часто є причиною серцебиття. Крім того, при постійному дотриманні цих правил знижується ризик серцево-судинних захворювань і хвороб нервової системи.

Під час нападу серцебиття з підвищеним тиском необхідно вжити наступні заходи:

 • випити півсклянки холодної води
 • вмитися холодною водою
 • прийняти зручне положення сидячи або напівлежачи
 • здійснювати повільні і глибокі дихальні рухи

Якщо через 10-15 хвилин ці заходи не справили належного ефекту, слід прийняти Корвалол, Валідол або Анаприлін (залежно від індивідуальної рекомендації лікаря). Якщо хворий відчуває різке погіршення стану, або ж симптоми не проходять протягом 15-20 хвилин з моменту вживання ліків, потрібно викликати лікаря.

Сильне серцебиття у поєднанні зі зниженим тиском є свідченням шокового стану. Зазвичай це трапляється після травм з великою крововтратою, больового або анафілактичного шоку.

Крім того, такий стан зустрічається при захворюваннях судин. Супроводжується цей симптом блідістю, нудотою, слабкістю, рідше – блювотою. Цей стан вимагає більш ретельного обстеження фахівцем для виключення серцевих і судинних патологій.

Поєднання сильного серцебиття і високого тиску часто є нормальною реакцією організму на перенесений стрес і не вимагає спеціального лікування. Навпаки, низьке ПЕКЛО разом з високим пульсом мають набагато більше насторожити і пацієнта, і лікаря.

Серцебиття у вагітних жінок і дітей

Що робити, якщо сильне серцебиття: причини, діагностика

Нормальне серцебиття під час вагітності

Підвищене серцебиття у вагітної жінки вважається нормальним фізіологічним станом і зазвичай не викликає занепокоєння у лікарів. Майбутньої матері рекомендують більше гуляти, пити чисту воду, розслаблятися і вести здорову дієту.

Занепокоєння можуть викликати тільки повторювані болісно протікають симптоми почастішання серцебиття, в яких дійсно необхідна допомога кардіолога. Становище ускладнюється тим, що під час вагітності стає неможливим вживання великої кількості ліків і доводиться вибирати між самопочуттям матері і здоров’ям майбутньої дитини.

У плода биття серця в нормі і так перевищує частоту пульсу дорослої людини у два рази. Визначити частоту серцебиття у ще не народженої дитини можна за допомогою процедури УЗД приблизно з шостого тижня вагітності. Якщо частота ударів перевищує 200 в хвилину, лікар повинен запідозрити стан гіпоксії у плода та провести додаткові дослідження. Таке може статися в тих випадках, коли майбутня мати страждає від анемії, отримує недостатню кількість свіжого повітря чи знаходиться в стані емоційного чи фізичного стресу.

Постійна гіпоксія плоду може призвести до тяжких деформуючим наслідків для формування нервової та інших систем дитини.

У дітей пульс в середньому трохи вище, ніж у дорослих. На частоту серцебиття можуть впливати погодні умови, емоційне перенапруження, надлишок фізичної активності.

Однак якщо випадки сильного серцебиття супроводжуються болем, блювотою, судомами і непритомністю, дитині необхідно викликати лікаря для надання екстреної допомоги, а потім показати фахівця для проведення ретельної діагностики.

Вагітність і дитинство – особливі періоди в житті людини, коли перевищення частоти пульсу допустимо як фізіологічної норми. Однак якщо такі стани болісні для дитини або майбутньої матері і повторюються регулярно, необхідно визначити, чи не є вони патологічними.

Що робити при підвищеному серцебитті?

Якщо людина страждає від підвищеного серцебиття постійно, перше, що йому потрібно зробити – звернутися до кардіолога.

Фахівець призначить необхідні аналізи: ЕКГ, УЗД, ЕХО серця. Якщо патології серця не виявлено, пацієнта перенаправлять до ендокринолога, і для уточнення діагнозу необхідно буде здати аналіз крові на гомони і УЗД щитовидної залози. Інші дії залишаються на розсуд лікуючого спеціаліста.

Що робити, якщо сильне серцебиття: причини, діагностика

Консультація медика

У разі, якщо кардіолог виявляє ознаки аритмії, хворому можуть бути призначені наступні групи препаратів:

 • блокатори бета-рецепторів – препарати, що перешкоджають дії гормонів стресу
 • серцеві глікозиди – призначаються при серцевій недостатності різної етіології
 • антиоксиданти – допоміжні препарати, що збільшують ефективність основного лікування
 • седативні – допомагають знизити емоційну напругу

Крім того, якщо після консультації з ендокринологом і кардіологом з’ясується, що причиною сильного серцебиття є підвищена збудливість пацієнта, останньому може знадобитися додаткова консультація невролога або психотерапевта з подальшим застосуванням курсу більш серйозних заспокійливих препаратів. В терапію можуть входити в тому числі протисудомні і антипсихотичні речовини.

При відсутності серцевих або ендокринних патологій для полегшення стану пацієнта йому може бути рекомендований прийом трав’яних зборів або інших гомеопатичних препаратів.

Слід зазначити, що пряма ефективність такого лікування не була доведена, тому препарати на рослинній основі слід приймати виключно в якості допоміжної або підтримуючої терапії. Зазвичай в цих цілях використовуються відвари і настої валеріани, собачої кропиви, ромашки, вахти і інших трав з м’якою седативною дією.

При повторюваних виражених нападах сильного серцебиття необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Тільки переконавшись у відсутності у себе серйозних патологій можна займатися лікуванням гомеопатією і народними засобами.