Що таке гіпертонічний нефросклероз: симптоми і лікування нирок

Зміст статті:

 • 1 Види нефросклероза
 • 2 Симптоми нефросклероза
 • 3 Діагностика, принципи лікування

Під нефросклерозом необхідно розуміти хворобу, пов’язану з заміщенням ниркової паренхіми сполучною тканиною. Цей процес сприяє зморщування органу та його ущільненню.

В результаті захворювання відбувається порушення функціонування нирок. У медицині такий стан називають зморщена нирка.

Склероз нирок може бути двох видів, в залежності від механізму розвитку:

 • первинний (починається через порушення кровопостачання нирок, гіпертонічної хвороби, атеросклерозу, інших патологій судин);
 • вторинний (супроводжує деякі ниркові захворювання, вроджені аномалії, нефрити).

Нефросклероз часто діагностують не тільки у людей, але і деяких тварин. Для виявлення хвороби цілком достатньо здати сечу на аналіз і зробити УЗД.

Види нефросклероза

Що таке гіпертонічний нефросклероз: симптоми і лікування нирокМедики пропонують класифікувати захворювання, відштовхуючись від його причини і основних симптомів: гіпертонічний, атеросклеротичний, діабетичний нефросклероз.

Якщо розвивається гіпертонічний тип патології, він стає результатом стабільно підвищеного кров’яного тиску в судинах і звуження просвіту в них. У результаті порушується кровообіг у нирках, зростає клітинна гіпоксія, атрофированная паренхіма нирок заміщається сполучною тканиною.

Цей вид склерозу нирок може протікати в двох формах:

 • доброякісний;
 • злоякісний.
 • Коли нефросклероз доброякісний, він може поєднуватися з атеросклерозом нирок. Незважаючи на те, що дана форма недуги може бути легко компенсована, по мірі розвитку патології дистрофія основної маси нефронів провокує ниркову недостатність.

  Злоякісна форма небезпечна білкової атрофією канальців, геморагіями, відмиранням клубочкових капілярів, артеріол. Протікає злоякісний некроз нирок швидко і може ставати причиною ниркової недостатності. Якщо вчасно не діагностувати проблему, не нормалізувати тиск, не провести гемодіаліз, пацієнт помре.

  При атеросклеротичному нефросклерозе відбувається стриктура (звуження) ниркових артерій атеросклеротичними бляшками. Найчастіше недуга несе односторонній характер.

  Сполучні тканини поступово заміщуються клиноподібними атрофованими зонами, потім орган стає горбистим, однак це зовсім не впливає на його працездатність через невеликий зони ураження. При стенозі лікарі часто діагностують гіпертензію судин нирок.

  Остання форма нефросклероза – діабетична:

 • для неї характерна гіпертонічна макроангіопатія;
 • поразка всього органу.
 • Що таке гіпертонічний нефросклероз: симптоми і лікування нирокПочаткову стадію цього ускладнення не завжди вдається виявити, оскільки яскравих симптомів воно не дає, а коли пацієнт почне страждати від ознак хвороби, скорегувати її досить складно.

  Гіпертонічний нефросклероз протікає в декілька стадій.

  Перша. Її можна встановити за допомогою визначення швидкості фільтрації різних речовин, наприклад, інсуліну, креатиніну. Також цю стадію можна діагностувати методом виявлення низького рівня альбуміну (мікроальбумінурія).

  Друга. Є преднефротической стадією, яка крім названих діагностичних симптомів характеризується незначною концентрацією еритроцитів в сечі (мікрогематурія).

  Третя. До перерахованих вище ознак приєднуються візуальні симптоми патологічного стану:

  • набряклість;
  • високий кров’яний тиск.

  Дослідження сечі покаже цилиндрурию, протеїнурію.

  Четверта. Ця стадія розвивається через кілька років після початку протеїнурії. До недуги підключається хронічна ниркова недостатність.

  Симптомами стануть постійна набряклість, часті гіпертонічні кризи, приступи нудоти, періодична блювота, шкірний свербіж, м’язова слабкість.

  Симптоми нефросклероза

  Загальні симптоми початкової стадії склерозу нирок людини виражені слабо, будь-які зміни можна виявити лише завдяки лабораторної діагностики. По мірі розвитку захворювання симптоми наростають, починаються набряки обличчя, а незабаром набрякає все тіло пацієнта. У підсумку виникає декомпенсована артеріальна гіпертензія, розвиваються небезпечні для здоров’я і життя гіпертоніка ускладнення:

 • інсульт;
 • інфаркт;
 • перевантажена робота серця;
 • відшарування клітковини, атрофія зорового нерва;
 • повна або часткова втрата зору.
 • Що таке гіпертонічний нефросклероз: симптоми і лікування нирокДоброякісний нефросклероз буде відрізнятися сильними симптомами з боку серця, судин, підвищенням рівня кров’яного тиску, гіпертрофією і розширенням лівого шлуночка. Тиск у таких випадках підвищується аж до 200/100 мм рт. ст.

  Серцева недостатність проявиться застійними хрипами в легенях, задишкою при фізичній активності, збільшенням розміру печінки, нападами стенокардії, серцевої астму, ціанозом верхніх і нижніх кінцівок.

  Деякі хворі відзначають парези, м’язовий біль, зниження звичної працездатності, болісні головні болі. Характерно, що названі симптоми можуть змінюватись, зустрічаючись в будь-яких поєднаннях.

  Діагностика, принципи лікування

  Лікар поставить діагноз на підставі наявності підвищеного кров’яного тиску, патологічних змін очного дна, сечі, гіпертрофії серцевого м’яза. Величезне значення має проба Зимницьким (дослідження функціональної здатності нирок), виявлення рівня залишкового азоту крові.

  Може знадобитися диференціальна діагностика гіпертонічної нефросклероза з кістозної ниркою, хронічним пієлонефритом, застійними нирками, інфаркт нирок. Лише після цього приступають до лікування захворювання.

  Терапія нефросклероза передбачає застосування препаратів:

  • гіпотензивних;
  • сечогінних.

  Що таке гіпертонічний нефросклероз: симптоми і лікування нирокКоли захворювання має доброякісну форму, лікар призначить діуретик Гіпотіазид в дозі від 30 до 50 мг у день.

  Крім цього завжди рекомендують дотримуватися спеціально розробленій дієті, яка передбачає різке обмеження споживання кухонної солі, білкової їжі.

  Потрібно регулярно бути під наглядом лікаря, так як ниркові структури не завжди можуть справлятися зі своїми функціями.

  Лікують проблему завжди в умовах стаціонару, особливо при злоякісній формі патології. Пацієнт повинен знати, що йому необхідно приймати препарати з граничною обережністю, оскільки неадекватні дозування медикаментів або самовільна зміна схеми лікування можуть серйозно погіршити самопочуття.

  В окремих випадках лікар виробляє емболізацію артерій, видалення ураженої частини органу. В наслідок хворому показаний гемодіаліз або трансплантація нирки. Коли форма патології злоякісна, тривалість життя пацієнта – приблизно 1 рік. Тому при перших проблемах зі здоров’ям слід звертатися в поліклініку для повної діагностики організму, починати лікування відповідно до рекомендацій свого лікаря. Про те, чим буває ускладнена гіпертонія, розповість фахівець у відео в цій статті.