Зміст статті:

 • 1 Чому у чоловіків виникає артеріальна гіпертензія?
 • 2 Ознаки у чоловіків
 • 3 Гіпертонія у жінок: особливості протікання
 • 4 Гіпертонія у жінок і чоловіків: відмітні особливості
 • 5 Діагностика
 • 6 Лікування

Гіпертонія – це таке захворювання, при якому відзначається стійке підвищений артеріальний тиск. Ознаки цього захворювання можуть бути присутніми у жінок і у чоловіків, але у останніх артеріальна гіпертензія з’являється набагато частіше.

Завдяки статевим гормонам hypertonia у жінок виникає набагато рідше. Однак з настанням клімаксу захист знімається, так як знижується гормональна секреція. Тому у літніх людей частота розвитку такого захворювання стає приблизно однаковою.

У чоловіків гіпертонія найчастіше проявляється у віці 45 років і старше. У жінок також симптоми хвороби найчастіше нагадують про себе після 40 років.

Збільшення показників артеріального тиску відбувається при звуженні артерій. Причини такого стану – це спазми, призводять до звуження просвіту судин і потовщення їх стінок. Щоб кровотік долав звужені артерії, міокарду доводиться працювати більш інтенсивно, внаслідок чого судини потрапляє величезна кількість крові, що призводить до зростання тиску – від 140/90 мм рт. ст.

Чому у чоловіків виникає артеріальна гіпертензія?

Причини захворювання можуть бути легко модифікувати і немодифицируемыми, тобто їх поділяють на фактори, які можна усунути, пройшовши відповідне лікування і ті, які її піддаються терапії.

Так, причини, що піддаються корекції, наступні:

 • ожиріння;
 • гіподинамія (неактивний спосіб життя);
 • згубні звички (алкоголь, куріння);
 • незбалансований раціон, багатий калорійною їжею, насиченою атерогенними ліпідами, внаслідок чого з’являється надлишкова вага і може розвинутися гіпертонія і цукровий діабет;
 • зловживання сіллю (денна норма – 4-5 м);
 • стреси, при яких в організм викидається безліч пресорних гормонів, що провокують спазм судин.
 • Апное сну – для захворювання характерний хропіння, що провокує зростання тиску в грудній клітці та черевній порожнині, що призводить до спазмів судин.
 • Перераховані вище причини при бажанні можуть коригуватися, але є ряд факторів, позбавитися від яких неможливо навіть, якщо лікування буде своєчасним і коректним. До таких особливостей належить спадковість і статева приналежність, адже згідно зі статистикою, у чоловіків гіпертонія виникає набагато частіше ніж у жінок.

  Але варто зауважити, що практично у 90% людей, яким був поставлений діагноз – hypertonia, причини появи цього захворювання невідомі. При цьому артеріальна гіпертензія має первинний (есенціальний) характер. Внаслідок чого лише в 10% випадків визначається фактор, що сприяє розвитку вторинної гіпертонії.

  Як правило, причини цієї форми гіпотензії викликають такі захворювання як:

  • надниркові пухлини;
  • артеріальний нирковий стеноз;
  • тиреотоксикоз;
  • аортальна коарктація;
  • ниркові ураження, наприклад, гломерулонефрит.

  Крім того, первинні причини, із-за чого у чоловіків і жінок виникає таке захворювання, як гіпертонія – це прийом протизаплідних, гормональних препаратів і антидепресантів.

  Ознаки у чоловіків

  В основному артеріальна гіпертензія не супроводжується характерними симптомами, тому люди з такою хворобою можуть жити довгі роки, навіть не підозрюючи про її розвиток. Отже, слабкість або важка голова часто сприймаються, як результат сильного стомлення.

  Але про те, що в мозковому кровообігу відбуваються патологічні зміни можуть свідчити наступні симптоми:

 • зниження працездатності;
 • головні болі;
 • шум в голові;
 • переднепритомний стан;
 • порушення пам’яті;
 • запаморочення.
 • По мірі розвитку захворювання з’являється така симптоматика, як порушення мови, мошки, двоїння в очах, слабкість і оніміння рук і ніг. А в запущених випадках може статися крововилив або мозковий інфаркт.

  Таким чином, гіпертонія у чоловіків супроводжується провідними ознаками:

  • Важка голова – часто дискомфорт локалізується в області потилиці. Це явище часто доповнюється набряком повік і обличчя. При тривалих болях у чоловіків розвивається підвищена чутливість до зовнішніх подразників, нудота і запальність.
  • Біль в серці – локалізується в верху міокарда в лівій частині грудей.
  • Задишка – коли гіпертонія початкова, то проблеми з диханням виникають лише після фізичної активності. Проте в процесі прогресування захворювання задишка може з’являтися навіть, коли людина перебуває в спокійному стані.
  • Набряклість рук і ніг – цей симптом вказує на серцеву недостатність, затримку натрію і води в організмі.
  • Проблем із зором – причини появи такого симптому криються в порушенні очного кровообігу, викликаного підвищенням АТ.

  Гіпертонія у жінок: особливості протікання

  Одним з провідних ознак захворювання є головний біль, що виникає несподівано в будь-який час, із-за чого симптом часто плутають з простим перевтомою. Однак при артеріальній гіпертензії тяжкість і пульсація відчутні саме в потилиці. Рассмотим докладно симптоми високого тиску у жінок.

  Як правило, головний біль стає сильнішою, якщо змінити положення голови – нахили, повороти. Ще больові відчуття зростають при різких рухах і кашлі. Проте, лікарі відзначають, що висока тиску і сильний головний біль – це не взаємопов’язані ознаки гіпертонії.

  Крім того, у жінок, як і у чоловіків, порушуються зорові функції. Так, перед очима можуть миготати мушки, буває пелена, а зір стає розмитим.

  Також у жінок часто набрякають кінцівки та обличчя. Такий стан характерно для серцевої недостатності.

  Причини цього явища полягають у затримці зайвої рідини і солей натрію та зловживання медикаментозними препаратами. Природно, такі порушення відбуваються, із-за збою в функціонуванні сечостатевої систем.

  Більш того, характерні симптоми гіпертонії для жінок – це дратівливість, що призводить до різкого збільшення ПЕКЛО. При цьому голова болить сильно і довгий час.

  Варто зауважити, що лікування середньої та тяжкої стадії артеріальної гіпертензії не дозволить позбавитися від захворювання повністю.

  Але можна полегшити стан хворого, завдяки чому його настрій і працездатність покращаться.

  Гіпертонія у жінок і чоловіків: відмітні особливості

  Специфічним симптомом підвищеного тиску є зміна кольору шкіри. Таким чином, у жінок вона може збліднути, а у чоловіків, навпаки, почервоніти.

  До того ж у чоловіків частіше, ніж у жінок при зміні положення тіла виникає прискорене серцебиття, задишка і сильна пульсація. А для пацієнток жіночої статі характерні носові кровотечі, які можуть з’являтися разом з головними болями. Однак після цього самопочуття хворої значно поліпшується.

  Також у чоловіків блювота і нудота виникає набагато частіше, а такий стан, як підвищена дратівливість і набряки рук більш властиві для жінок.

  Діагностика

  При виявленні збільшених показників артеріального тиску лікар звертає увагу на такі фактори:

 • причини, внаслідок чого виникає таке стан;
 • періодичність підйому АТ;
 • наявність патологій внутрішніх органів – нирки, мозок, серце.
 • Також необхідно провести не менше трьох вимірів показників АТ протягом місяця. Обов’язкові лабораторні дослідження, що дозволяють виявити:

  • фактори ризику інших хвороб серця і судин;
  • встановити ступінь ураження органів-мішеней;
  • діагностувати можливу симптоматичну гіпертонію.

  Для визначення можливих причин збільшення ПЕКЛО, проводиться глибоке обстеження, що дозволяє виключити наявність вторинної артеріальної гіпертензії. Особливо це стосується пацієнтів молодого і середнього віку.

  А хворі з підозрою на симптоматичну або злоякісну гіпертонію направляються до нефролога, або лікаря, що спеціалізується на хворобах серця і судин. Так, пацієнтам віком від 40 років, у яких було виявлено високий АТ, в більшій частині випадків завдяки простим методиками вдається поставити діагноз – гіпертонія.

  Лікування

  При лабільною гіпертонії, вдається нормалізувати показники АТ навіть без використання медикаментозних препаратів. Так, лікування полягає у веденні вірного способу життя, тому гипертонику доведеться відмовитися від згубних звичок (алкоголь, куріння), почати правильно харчуватися, відпочивати і займатися помірними фізичними навантаженнями.

  При цьому вкрай важливо дотримуватися емоційну стабільність, адже стреси і нервові перенапруження з’являються з-за викиду великої кількості адреналіну в кров, внаслідок чого практично завжди зростає ПЕКЛО. Крім того, сьогодні все частіше проводиться немедикаментозне лікування м’якій гіпертонії, що включає голкорефлексотерапію, фізіотерапію і аутотренінг.

  Але іноді на початковій стадії захворювання все ж призначають лікарські засоби, що нормалізують функції ЦНС і метаболізм у мозку. Це дозволяє попередити розвиток хронічних розладів і збільшити стійкість центральної нервової системи до навантажень.

  Лікування першої ступені гіпертонії спочатку немедикаментозне. Воно має складатися з нежирної, безсольової дієти, відмови від шкідливих звичок і фізіотерапії. Але якщо у пацієнта є утяжеляющие фактори (різкі скачки артеріального тиску, гіпертонічний криз, атеросклероз тощо), тоді необхідно медикаментозне лікування.

  Так, друга щабель м’якою і умеренно1 гіпертонії може лікуватися всього одним медикаментозним засобом з мінімальною дозою. У такому разі часто призначається препарат, що відповідає ряду вимог, який не впливає на жировий і вуглеводний обмін, не пригнічує ЦНС, не провокує скачки артеріального тиску та інше. При цьому дуже важливо не припиняти медикаментозне лікування, адже навіть невеликі перерви можуть призвести до інсульту мозку та інфаркту міокарда.

  Чим довше пацієнт буде знаходиться на монотерапії, тим краще. Але якщо лікування виявилося нерезультативним, тоді доза препарату збільшується або призначаються кошти з іншої групи, або ж лікар комбінує два ліки з різних груп.

  Сьогодні найбільш дієвими з мінімальною кількістю побічних реакцій і доброю переносимістю вважаються блокатори рецепторів до ангіотензину II, приміром, Теветен. Не менш ефективний Физиотенз – препарат нового покоління.

  Також часто призначаються антагоністи кальцію – Амловас, Норвакс, Нормодипин, Калчек. Ще лікар може прописати ІААФ, кращими з яких є Моноприл і Аккупро. З діуретиків можна виділити Індапамід і Гіпотіазид.

  Більш того, хорошими лікарськими засобами вважаються альфа і бета-блокатори:

 • Кардура;
 • Сетегис;
 • Тенорик;
 • Эгилок;
 • Небилет;
 • Конкор;
 • Беталокзон.
 • При третьому ступені гіпертонії препарати комбінуються. В основному, використовуються такі поєднання лікарських засобів:

 • антагоніст калію та інгібітор АПФ;
 • бета-адреноблокатор і антагоніст кальцію;
 • сечогінний препарат і бета-адреноблокатор;
 • інгібітор АПФ і бета-адреноблокатор.
 • Якщо після прийому таких ліків лікування виявилося малоефективним, тоді вводиться третє засіб.

  При тяжкої та злоякісної гіпертонії підвищується не тільки тиск, а також відбувається ураження органів-мішеней – судини очного дна, мозок, серце і нирки. Лікування захворювання передбачає прийом 3-4 антигіпертензивних засобів

  • інгібітор АПФ, альфа-адреноблокатор, антагоніст кальцію та діуретик;
  • сечогінний засіб, інгібітор АПФ, бета-адреноблокатор;
  • альфа-адреноблокатор, бета-адреноблокатор, антагоніст кальцію та діуретик.

  Якщо ж злоякісна гіпертонія поєднується з нирковою, серцевою, цереброваскулярної та коронарною недостатністю, тоді разом з гіпертензивною терапією здійснюється симптоматичне лікування. А в деяких випадках проводиться оперативне втручання. Докладно про гіпертонії розкажуть фахівці у відео в цій статті.