Захворювання, пов’язані з дифузними змінами міометрія, мають серйозне протягом. Будь-які дифузні зміни можуть свідчити не тільки про порушення роботи статевої системи жіночого організму. Тому, що таке міометрій, повинна знати кожна жінка, особливо в період виношування дитини.

Зміст:

 • 1 Опис та структура міометрія
 • 2 Основні захворювання і неоднорідність м’язового шару
 • 3 Міометрій при вагітності
 • 4 Діагностика і основне лікування

Опис і структура міометрія

Де знаходиться міометрій

Під міометрієм розуміють м’язову структуру тканини, розташовану відразу ж під ендометрієм. Скоротливу діяльність цих м’язів відчувають жінки під час переймів під час пологів. У звичному житті скорочення міометрія не спостерігаються.

Нормальний стан міометрію характеризується спокоєм, але існує ряд причин, які призводять до різних дифузних змін в м’язовому шарі матки, м’язовий шар починає скорочуватися (гіпертонус).

Якщо такі зміни є, то це легко візуалізується на звичайному узд-дослідженні. Структура тканини постає неоднорідною і це відзначається на всій області міометрія. Дифузні зміни м’язової тканини часто діагностують у жінок зрілого віку (40-50 років) після настання менопаузи. Стан міометрію залежить від впливу гормонів, особливо від секреції окситоцину і естрогену. Структура м’язового шару матки складається з трьох найважливіших шарів, які представлені з’єднанням гладком’язових волокон:

 • Поздовжній шар. Сюди входять волокниста структура м’язів кругового і поздовжнього виду. Шар розташований поруч з периметрием.
 • Судинний шар (інакше, кругової). Для шару характерно високий вміст судин, а сам він складається з бетонних кілець.
 • Підслизовий шар. Є найтонший з усіх шарів і містить поздовжні волокна.
 • Маткова порожнина здатна скорочуватися саме через багатошарового складу міометрія. Також міометрій допомагає відторгати кров назовні в момент менструації. Будь-які скорочувальні руху в момент розродження – заслуга м’язової мускулатури матки.

  Основні захворювання і неоднорідність м’язового шару

  ендометріоз

  Змінений і нормальний міометрій виявляється при ультразвуковому дослідженні. Всі зміни і захворювання можна визначити за змінами структури всіх трьох шарів міометрія. У гінекології виділяють декілька захворювань, які супроводжуються зміною міометрія:

  • ендометріоз
  • міома і запальні процеси в маткової порожнини
  • миометрит та ендометрит

  Зміни в міометрії можуть говорити не тільки про розвиток хвороби в матці. Причиною тому може послужити розлад функцій інших статевих органів жінки. Наприклад, ендометріоз у генітальної або екстрагенітальної формі, коли серйозно уражається сечостатева система і кишечник.

  На узд-дослідженні часто діагностують ситуацію неоднорідності м’язового шару матки (стан ендометріозу). Часта причина стану — спадкова схильність. До інших причин можна віднести складні пологи шляхом кесаревого розтину, травматизація матки (аборти, інвазивні процедури), стреси, дисфункція ендокринної системи, і інші фактори.

  Ендометріоз і є захворювання, для якого характерне порушення структури міометрія. Часто, це доброякісне утворення, що веде до неоднорідності м’язового шару. При ендометріозі функція міометрія значно знижується, а при тривалому перебігу захворювання призводить до повної дисфункції шару.

  Нормально, коли структура м’язового шару рівномірна, без эхогенных включень на апараті узд. Робота міоцитів відбувається безперебійно, тому сила м’язових скорочень під час розродження знаходиться на піку активності. При ендометріозі міометрій бугристий, при ультразвуковому дослідженні відзначаються вузли і скорочувальна, изгоняющая функція міометрія пригнічується.

  Ендометріоз – причина безпліддя майже в 99% випадків є патологічним зміною в товщі всього м’язового шару.

  Найбільш небезпечну ситуацію являє собою розвиток вогнищевого ендометріозу, коли патологічні клітини зосереджені на маткової стінки за типом вузлового з’єднання.

  При вагітності міометрій

  Складності неоднорідного міометрія під час вагітності

  Скорочувальна активність матки — нормальна ситуація для періоду вагітності. Під час вагітності у багатьох жінок діагностують гіпертонус матки і при загальному задовільному самопочутті не викликає серйозного занепокоєння лікарів.

  Існує категорія пацієнток, для яких стан гіпертонусу стає потенційно небезпечним і може призвести до передчасного розродження. Жінки в групі ризику знаходяться під постійним наглядом медиків в умовах стаціонару. Активне скорочення міометрія в період вагітності може бути обумовлено такими факторами, як:

  • недостатня секреція важливих гормонів
  • захворювання матки
  • хронічні захворювання статевих органів
  • аномалії розвитку матки (форма, розмір, обсяг, розташування, недорозвинення)
  • регулярні стреси
  • занадто великий плід
  • полікістоз яєчників
  • виражене або помірне багатоводдя

  Лікування гіпертонусу проводиться звичними препаратами: Дротаверин, Магне В6, Папаверин, препарати седативної групи, інші магнийсодержащие лікарські засоби. Головною метою лікування міометрія в період вагітності є збереження нормального артеріального тиску, рівня цукру в крові, серцебиття.

  Діагностика і основне лікування

  Узд діагностика

  Основним методом діагностики є ультразвукове дослідження, на якому чітко відображається ехогенність структури тканин і виявляються будь-які зміни, що почалися в шарах міометрія. Діагностика грунтується не тільки на результатах інструментального дослідження, але і проводяться лабораторні аналізи (кров, сеча), враховуються хвороби в анамнезі пацієнтки, вік, інші вагітності, стан внутрішніх органів та інше.

  Лікування підбирається строго індивідуально, так як необхідно мінімізувати можливі ризики для плода. Лікувальна терапія може виконуватися наступними методами:

  • медикаментозне (препарати та ін’єкції)
  • оперативне лікування із збереженням функцій і цілісності всіх органів
  • радикальне лікування (видалення маткової порожнини)

  Не можна недооцінювати навіть невеликі зміни в складі міометрія. Особливо це стосується періоду гестації в будь-якому триместрі. Жінці слід уважно стежити за станом свого здоров’я, незважаючи на те, що сам міометрій не становить серйозної небезпеки для здоров’я пацієнток. Важливо провести якісну діагностику та призначити своєчасне адекватне лікування.