Зміст:

 • Вітаміни – що це, і в чому їх необхідність?
 • Функції вітамінів у людському організмі
 • Відмінності природних і синтетичних вітамінів
 • Причини вживання синтетичних вітамінів
 • Небезпеку і шкоду синтетичних вітамінів
 • Користь мультивітамінів
 • Як необхідно приймати вітаміни?
 • Натуральні вітаміни – синтетичні аналоги

Людський організм потребує підтримки круглий рік. Активність людини безпосередньо пов’язана з його самопочуттям і станом. Щовесни з-за браку вітамінів люди відчувають слабкість у м’язах, втома і сонливість. Це трапляється саме в той період, коли натуральна продукція ще не наспіла, тому радять приймати синтетичні вітаміни. На ґрунті цього багатьох турбує, а які вітаміни все-таки краще, існує небезпека ненатуральних вітамінів і які відмінності?

Вітаміни – що це, і в чому їх необхідність?

Різноманітність вітамінів

Вітаміни є органічні молекули, які виконують важливу роль в життєдіяльності багатьох органів. Це не лікарський засіб, хоча і продається в аптеках. Відпускаються вітаміни без рецепту, тому вони є доступною продукцією для кожного. У більшості випадків вітаміни містяться в їжі і продуктах харчування. Ефективність безпосередньо залежить від кількості вживаних продуктів, корисних для організму.

Людський організм не здатний самостійно синтезувати вітаміни, тому доводиться поповнювати запаси зовнішнім способом. Але, на жаль, останнім часом багато продукти харчування не мають кількість вітамінів, яка необхідна для нормальної життєдіяльності організму. У грунті не вистачає мінералів, так як земля виснажилася через застосування синтетичних добрив і пестицидів. Тому, щоб на городах виростали овочі і фрукти, багаті вітамінами, необхідно удобрювати грунт гноєм або іншими натуральними засобами.

Мінерали і вітаміни потрібні в будь-якому віці, дітям вони допомагають правильно рости, а дорослим підтримувати в доброму стані свого здоров’я. Для цього два рази в рік проводиться вітамінізована терапія або профілактика.

Функції вітамінів у людському організмі

Роль вітамінів велика. В першу чергу вони допомагають підтримувати в нормі процес обміну речовин, тим самим в організмі злагоджено працюють всі фізіологічні та біологічні процеси життєдіяльності.

Наступний не менш важливий фактор – це благотворний вплив на кровообіг, на функціонування серцево-судинної та центральної нервової системи. Зміцнюють імунітет і травний тракт. Утворюють гормони і ферменти, що допомагають в репродуктивній системі. Виробляють стійкість до різних радіонуклідам, мікроорганізмів і токсинів.

Однак вітаміни самі по собі не дають енергії і не є калорійним продуктом. Тому одними вітамінами харчуватися не рекомендується, може статися порушення в структурі тканин і їх компонентах, або призвести до інших ускладнень.

Більша кількість вітамінів знаходиться в продуктах, а в синтетичної продукції також містяться мікронутрієнти, але вже в меншому дозуванні. Мікроелементи та амінокислоти сюди не входять.

Відмінності природних і синтетичних вітамінів

В чому різниця

Збалансоване харчування забезпечує організм необхідними натуральними вітамінами. Так як продукція натуральна, то всі речовини і елементи швидко всмоктуються в кров і розповсюджуються по організму, позитивно впливаючи на всі органи. Ферменти всмоктуються травною системою в тій кількості, в якому організм на даний час потребує. Надлишок акуратно усувається через нирки і виводиться через товстий кишечник.

Читайте також:Добова норма фолієвої кислоти для вагітних: дієта і препарати

Синтетичні вітаміни випускаються в упаковках, виготовляються таблетки в спеціалізованих лабораторіях. Одна капсула в складі містить активні молекули, які виконують функцію заступника природного вітаміну. Беручи аптечні препарати, є ризик отримати передозування, яка в подальшому здатна призвести до порушення травної системи. В такому випадку хворий скаржиться на гострий головний біль і напади блювоти.

Синтетичним препаратам не вистачає елементів, з-за чого виявляється сильне навантаження на організм, вичерпуються мінеральні ресурси, страждають нирки і травний тракт. Аналоги натуральних речовин не здатні забезпечити органи всім необхідним.

Причини вживання синтетичних вітамінів

Хоча натуральні вітаміни завжди ефективніше і корисніше, іноді бувають випадки, коли без синтетичних речовин не обійтися. Використовуються аптечні вітаміни в таких випадках:

Вітаміни-синтетика

 • під час порушення процесу травлення та при захворюваннях шлунково-кишкового тракту
 • при прийомі препаратів, які блокують всмоктування натуральних елементів, сюди належать: антибіотики, хіміотерапевтичні засоби, контрацептиви, ентеросорбенти та антикоагулянти
 • при серйозних інфекційних патологій, наприклад туберкульозі
 • після перенесення операції, для швидкої реабілітації та відновлення
 • у період виношування немовляти
 • для людей, які тривалий час проводять на важкій роботі (полярники, шахтарі, астронавти, пожежники, моряки і підводники)

Також такі вітаміни принесуть користь тим, хто вживає багато жирів і рафінований цукор через м’ясну продукцію, солодощі і випічку. Якщо постійно овочі та інші продукти піддавати термообробці, то в них втрачаються корисні властивості, з-за чого і відбувається в організмі нестача вітамінів.

Пропивати слід відразу комплекс вітамінів, підбираючи препарати для свого віку і положення. Для вагітних вітамінізовану терапію призначає гінеколог, самостійний прийом здатний вплинути негативно не тільки на матір, але і на її майбутнього малюка.

Небезпеку і шкоду синтетичних вітамінів

Є цілий ряд негативних факторів використання штучних вітамінів. Небезпека полягає в наступному:

Передозування

 • Натуральні речовини не дають захист від захворювань, а навпаки, здатні спровокувати розвиток серйозних патологій, таких як ріст злоякісних новоутворень в кишечнику. Засвоюється в організмі всього лише п’ять відсотків препарату, 50% виводиться сечею, а інша частина осідає в судинах, нирках, печінці та суглобах. Саме з цієї причини і відбуваються патологічні зміни.
 • При добовій передозуванні або тривалому прийомі відбувається гіпервітаміноз або звикання, яке призводить до таких побічних явищ: слабкість, алергічна реакція, нудота і свербіж. Деякі ознаки набувають хронічну форму.
 • Після тривалих лабораторних досліджень було виявлено, що синтетичні вітаміни відрізняються від натуральних своєю невеликою функціональністю, будовою, ізомерами і впливом. Хімічні речовини збільшують баласт, тим самим завдаючи великої шкоди багатьом травних органів.
 • Читайте також:Дізнайтеся, в яких продуктах є вітамін В12, причини виникнення авітамінозу і способи уникнути його

  Наприклад, ненатуральний вітамін групи Д здатний викликати інсульт та інфаркт у людей похилого віку. У вагітних можуть виникнути проблеми з плодом: ламкість кісток, проблеми з розвитком скелета.

  Користь мультивітамінів

  Іноді корисно пити комплекс мультивітамінів. Особливо це корисно в таких ситуаціях:

  • при грудному вигодовуванні, плануванні вагітності або в період виношування плоду вітаміни дозволять уникнути аномалій
  • мультивітаміни добре засвоюються навіть у літньому віці, коли багато процеси вже перестають функціонувати
  • відмінний варіант для вегетаріанців, так як вони не споживають тваринну їжу, у таких людей не вистачає кальцію, вітаміну В12, цинку, заліза і вітаміну Д
  • при нестачі вітаміну групи В і залозі

  Перед вживанням важливо ознайомитися з інструкцією добавок і прочитати склад вітамінів. В натуральних препарати повинні бути вказані: морква, брокколі та інші схожі складові. Якщо в списку описані тільки хімічні елементи, то значить, можуть виникнути проблеми з засвоюваністю.

  Як необхідно приймати вітаміни?

  Вітаміни з грядки

  Щоб обійтися тільки прийомом натуральної продукції, важливо грамотно поставитися до свого харчування. Існує ряд корисних рекомендацій, завдяки яким раціон стає збалансованим і насиченим вітамінами.

  Слід протягом дня їсти свіжозібрані овочі і фрукти. В даних продуктах перебуває до п’ятдесяти відсотків вітамінів, якщо вони вже пролежали якийсь час, то кількість корисних властивостей значно знижується.

  Вживати ту їжу, в якій міститься потрібну кількість білка.

  Елементи групи А, Е і Д надають жиророзчинний ефект, приймати їх слід у поєднанні з жирними вершками, мусом, морквяним фрешом та іншими эмульгированными жирами.

  Для засвоюваності вітамінів добре пропивати і мінерали: калій, йод, фтор і кальцій. Доктор може детально розписати, в яких продуктах, і в яких кількостях який мінерал знаходиться.

  Натуральні вітаміни – синтетичні аналоги

  В лабораторіях були виготовлені штучні аналоги, відповідають природним вітамінів. Ось деякі приклади:

  Вітамін А

  • Вітамін А. В природі він ще називається бета-каротин, це речовина наш організм перетворює самостійно необхідний елемент. Синтетичний вітамін А міститься в: Ретинил Ацетате і Ретинил Пальминате. Добувають цей елемент при змішуванні трьох компонентів: пальмової олії, риб’ячого жиру і бета-ионона. Препарат володіє токсичними властивостями, тому легко отримати передозування.
  • Вітамін групи В1. Натуральний: природний елемент тимін, синтезується рослинами. В організм даний водорозчинний вітамін потрапляє в сукупності з фосфатом, а потім спеціально виробленими ферментами травний тракт поділяє фосфор з тіаміном, і зайве виводить кишечником. Штучний: Тіамін Гідрохлориду або препарат Тіамін Мононітрат. Дістають елемент із соляної кислоти, аміаку, вугільної смоли і ацетону. Погано засвоюється організмом, має кристалічну структуру, чим дуже відрізняється від натурального вітаміну. Недолік: скупчуються частинки в суглобах, здатний пошкодити деякі ділянки тіла.
  • Вітамін групи В2. Натуральний елемент – рибофлавін, добре засвоюється, сприяє утворенню ферментів. Синтетичний вітамін даної групи добувають з азоту і оцтової кислоти. Іноді рибофлавін можна отримати шляхом ферментації і модифікації бактерій. Швидко виводиться через сечу, діє як шкідливий токсин.
  • Вітамін С. Натуральний вітамін міститься в овочах і фруктах. Багатий фитонутреинами і флавоноїдами, які дозволяють вітаміну добре засвоюватися. Штучний елемент – це аскорбінова кислота, яку виготовляють з кукурудзяного цукру. Повністю відсутні флавоноїди і фітонутрієнти.
  • Вітамін групи D. Природний: першоджерелом такого вітаміну є сонце. Проникаючи через шкіру, сонячні промені виробляють даний елемент, він позитивно впливає на міцність кісток і скелета. Цей вітамін міститься в лишайниках. Синтетичний аналог: щоб імітувати вітамін Д, медики використовують ланолін і опромінюють ультрафіолетом жири тваринного походження.
  • Вітамін Е. Натуральний елемент містить вісім жиророзчинних компонентів, які перебувають у складі багатьох масел і насіння. Штучний аналог набувають з рафінованої олії. Набагато гірше засвоюється.

  Читайте також:Нестача селену в організмі: симптоми та причини дефіциту

  Отже, існує цілий ряд вітамінів, які в потрібній кількості приносять величезну користь для функціонування всього організму. На сьогоднішній день крім натуральних вітамінів були винайдені синтетичні, які по своїй структурі практично нічим не відрізняються. Однак є безліч недоліків штучних елементів, застосування яких повинно проводитися під наглядом лікаря.