Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

Курячі яйця мають саме широке поширення в раціоні людського харчування. Вони вживаються як самостійне блюдо (яєчня, круте яйце, яйця некруто), так і в складі інших продуктів (хлібобулочні, макаронні, кондитерські вироби, салати, соуси). Тому слід визначитися, чого ж більше отримує організм від курячого яйця – шкоди чи користі.

Ця стаття докладно опише всі плюси і мінуси яєць, щоб стало зрозуміло — кому варто додати цей продукт в свій раціон, а кому слід урізати його застосування.

Зміст:

 • 1 Корисний склад яйця
 • 2 Яйце, як захисник організму від хвороб
 • 3 Сире яйце – користь і шкода
 • 4 Користь і шкода варених яєць
 • 5 Шкоду курячого яйця
 • 6 Вірити чи ні

Корисний склад яйця

Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

Користь яєць

Склад яйця неоднозначний. Білок і жовток по-різному насичені тими чи іншими елементами, але, в цілому, яйце містить безліч мікроелементів, необхідних для повноцінної роботи організму. Холін, біотин, фолієва кислота, магній, калій, залізо, кальцій, селен – все це ми одержуємо з яйця. Присутні вітаміни – A, B3, B12, D, E.

Відомо, що в яйці міститься багато кальцію, однак, тваринний білок, який там же міститься, заважає повному засвоєнню цього мікроелемента.

Куряче яйце багато великою кількістю білка, що прекрасно засвоюється організмом, на 98-99%. Досить поснідати одним яйцем, щоб отримати 15 % необхідної норми білка на добу. Курячий білок цінний ще й тим, що практично не поступається за своїми якостями м’ясному і молочному білків.

Багаті яйця і такими амінокислотами, як лейцин і метіонін. І, якщо лейцин ще можна отримати, замінивши яйце м’ясом, птахом або рибою, то метіонін зустріти набагато складніше. Він присутній тільки в деяких злаках, в насінні кунжуту і в бразильських горіхах.

Вітаміни та мінеральні речовини можна отримати і з інших продуктів, однак, набагато зручніше і швидше з’їсти одне яйце, де всі ці складові знаходяться в правильному поєднанні, ніж складати ціле меню з різних страв, щоб отримати ті ж речовини.

Щоб відчувати себе в хорошій формі, яйця можна вживати щодня. Але далеко не весь склад яйця добре засвоюється і корисний для здоров’я. Потрібно пам’ятати, що 1-2 яєць цілком достатньо, щоб збагатити організм необхідними речовинами на добу. І вживати яйце потрібно не кожен день.

Яйце, як захисник організму від хвороб

Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

Запечені яйця

З-за того, що в яйцях міститься досить багато мікроелементів і вітамінів, які піднімають імунітет, нормалізують функціональні процеси, виводять і знешкоджують токсини і радикали, і саме яйце слід розглядати, як продукт, який попереджає деякі захворювання і навіть бореться з ними.

Так, наприклад, вітамін Е, яким багатий продукт, надає дуже сприятливий вплив на дію серцево — судинної системи. Він знижує кількість смертельних інфарктів і сприяє очищенню артерій.

Вітамін Е і антиоксидант лютеїн попереджають появу ракових клітин. Так, у жінок, які найчастіше використовують у своєму меню курячі яйця, значно рідше з’являється рак молочної залози, ніж у тих, хто уникає яєчну їжу.

Лецитин покращує роботу мозку, сприяє зміцненню пам’яті.
Селен, в поєднанні з похідними вітаміну А, забезпечують яйця антиоксидантними властивостями.

Амінокислоти, цистеїн, сірка – надають зміцнює дію на органи зору. А фосфор і вітамін D є незамінними для зміцнення кісткової тканини і зубів.

До складу яйця входять дуже корисні речовини для роботи всього організму. Але яйце складається не тільки з корисних мікроелементів, тому в цілому не варто вважати його панацеєю від будь-яких захворювань.

Сире яйце – користь і шкода

Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

Кілька слів про сирому яйці

Щоб отримати не тільки смачний, але і корисний сніданок, необхідно правильно подати яйце до столу. Яєчня, яка так популярна в якості ранкового страви, абсолютно не несе ніякої користі, тому що при такій термічній обробці руйнуються всі потрібні речовини, вітаміни та сполуки мікроелементів. Зате виділяється небезпечний для здоров’я канцероген.

Слід знати, що сире яйце буде засвоюватися організмом тільки тоді, коли людина відчуває голод. Тільки тоді у людини виділяються ферменти, які розщеплюють жири, вуглеводи і білки, що знаходяться в цьому продукті. Сита людина таких ферментів виділяти не буде, і ця їжа не засвоїться організмом. Тому сире яйце необхідно подавати тільки тоді, коли є легке відчуття голоду.

Якщо розглядати вживання сирого яйця, то тут є деякі небезпеки:

 • Зараження сальмонельозом
 • Велике навантаження на шлунково-кишковий тракт
 • Гормони
 • Підвищена алергічна реакція

Навіть сама невидима тріщинка на шкаралупі може стати воротами для входу бактерій. При варінні ці небезпечні мікроби гинуть, а ось при вживанні в їжу сирого продукту ними можна заразитися.

Яєчна шкаралупа так влаштована, що на її поверхні є численні пори, але через них мікроби не можуть проникнути в саме яйце, їм перешкоджає невидима оку плівка. Щоб не пошкодити цю запобіжну плівку, яйця не рекомендується мити, коли їх збираються зберігати деякий час. Але при розбитті шкаралупи, збудники сальмонельозу легко можуть проникнути всередину. До того ж, дуже часто сирі яйця випивають прямо з шкаралупи. Тобто, вже саме прикладання зараженої шкаралупи до рота дають гарантію попадання мікробів в організм. Навіть миття яйця перед вживанням не може на 100% вбити збудника хвороби.

При варінні некруто повністю збудник хвороби не гине. Але його залишається так мало, що міцний імунітет з ним легко справляється. Небезпечним він залишається лише для ослаблених людей і для дітей. Тому, щоб не піддавати їх ризику, таким людям треба їсти тільки добре проварені яйця. Необхідно також ретельно мити руки після дотику з шкаралупою і не вживати яйця з пошкодженою шкаралупою.

Але любителям сироїдіння можна запропонувати полити білок і жовток перед їжею оцтом (невеликою кількістю) або посипати лимонною кислотою. При таких процедурах мікроби гинуть.

Курячий же жовток корисніше їсти сирим. Для кращої засвоюваності жовток поливають крапелькою рослинного масла.

Таять небезпеку і додаткові гормони. У сирому вигляді яйце чудово зберігає ці речовини, вони потрапляють в організм і приносять вкрай небажані наслідки. Вік несучості у курей зовсім недовгий, та й не рівномірний. Нестися кури починають з 6 місяців і несуться щодня, але після року яйця, хоч і збільшуються в розмірі, однак, приносяться вже через день, а далі — рідше.

Виробникам ж цікаво отримувати від птиці максимальну вигоду, тобто, не вигідно годувати несучку, якщо вона півроку «простоює». І міняти курку, яка ще все-таки дає продукт, теж марно, тому природу намагаються обдурити за допомогою різної інтенсивності світла, з допомогою омолодження курей, шляхом голодування, а також, несучість підвищують і методом введення гормонів.

Гормони усувають дрібні незручності, які не потрібні при великому виробництві яєць – насиджування, клохотание, линяння. Вводяться жіночі гормони прогестерон та естрадіол, синтетичного або природного походження. Їх зовсім небагато, але вони потрапляють в організм людини і заважають виробляти власні гормони.

Але будь-яка тваринна їжа містить гормони, і в яйцях вміст цього елемента набагато менше, ніж, наприклад, у молочних продуктах або в м’ясі тварини.

Однак не слід забувати і про позитивні сторони сирого вживання:

 • У сирому яйці чудово зберігаються необхідні речовини і вітаміни
 • З-за збереження мікроелементів, таке яйце надає більш сильний профілактичну дію
 • З-за того, що на ситий шлунок яйце не засвоюється, воно не призводить до зайвих кілограмів
 • Білки, вуглеводи і жири без впливу температури приносять більше користі
 • Сирий продукт краще зберігає смакові якості
 • Сирі яйця корисні лише в тому разі, коли вони отримані від домашніх курей (щоб виключити попадання антибіотиків і гормонів) і, коли відсутній ризик зараження (пити яйце потрібно із спеціального посуду і перед вживанням мити).

  Користь і шкода варених яєць

  Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

  Користь чи шкода?

  З-за того, що денатуровані (піддані термічній обробці продукти переробляються організмом зовсім інакше, ніж сирі, варене яйце буде засвоюватися, не залежно від того, голодний чоловік або ситий. Правда, на його переробку піде трохи більше часу. Зате в такому вигляді яйце не може заразити їдця сальмонелою.

  А ще варене яйце дуже зручно брати з собою куди-небудь для швидкого перекусу (в потяг, в похід), адже воно дуже поживне, швидко втамовує голод і має незначну масу.

  Але і варені яйця мають деякі мінуси:

  • Варене яйце довше засвоюється
  • При тривалій високій температурі руйнується частина корисних речовин
  • Варене яйце при зберіганні, в поєднанні з іншими продуктами (у салатах) виділяє шкідливі речовини (аміак, фосфористий водень сірководень).

  Тому вважається, що краще всього вживати в їжу яйце, зварене некруто. У цьому випадку, корисні речовини зберігаються, продукт легко переробляється, а заразитися небезпечним захворюванням стає, практично, неможливо.

  Найкраще вживати яйце, зварене некруто. Але, оскільки дуже часто доводиться вживати варене яйце в салатах, слід пам’ятати, що такі страви можна їсти тільки свіжоприготовленими.

  Шкода курячого яйця

  Сире яйце таїть в собі небезпеку, а варене – свої. Але, крім цього, існує ще кілька шкідливих властивостей, якими володіють курячі яйця, незалежно від того, в якому вигляді вони подаються. Це підвищення холестерину, отримання нітратів з яйця і потрапляння непотрібних антибіотиків в організм людини.

  Підвищення холестерину – одна з найбільш суперечливих сторін, що стосується яєць. Дієтологи і лікарі до цих пір не можуть точно сказати – шкідливий він в такій кількості чи потрібен організму.

  Одні вчені стверджують, що украй шкідливий холестерин і призводить до тяжких наслідків. Вони вважають, що тільки він засмічує кровоносні судини, не дає правильно функціонувати серцево судинній системі і призводить навіть до летальних наслідків.

  Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

  Підвищений рівень холестерину

  Інші ж дослідники заявляють, що холестерину в яйці не так багато, і яйце в своєму складі має фосфоліпіди, які навіть знижують рівень холестерину. Правда, слід пам’ятати, що такий продукт можна приймати 3-4 рази в тиждень.

  Отримання нітратів – пункт несподіваний, тому що вважається, що нітрати можуть накопичуватися лише в рослинній їжі. Це так, але птах, що поїдає рослинність, поглинає і нітрати, а вони з організму не виводяться. Шкідливі речовини осідають в організмі птиці і передаються на стіл людини вже через яйця.

  Ще одна неприємність — антибіотики. При вигодовуванні та утриманні курей на птахофабриках використовують різні препарати, наприклад, антибіотики. На птахофабриках, де несучки, як правило, знаходяться в клітинах дуже скупчено, де птах не може навіть випростатися або обернутися, складно відстежити початок захворювання у якоїсь однієї курки, а допустити зараження всіх курей не можна. Але і птах, позбавлена природного світла, нормального руху, виснажена постійним виробництвом яєць, не може чинити опір навіть незначним захворювань.

  Тому курей підтримують тільки потужною дозою антибіотиків, які і дозволяють зберегти організму хоч якусь опірність. Всі ці препарати переходять у м’ясо птиці і в яйце, а потім і в організм людини. Нічого хорошого в цьому немає – у людини знижується імунітет за рахунок пригнічення мікрофлори, з’являється звикання до препаратів. Але вивести антибіотик з яйця зовсім – неможливо.

  Щоб з цим не зіткнутися, краще всього, яйця купувати у перевірених людей, де кури вирощуються в нормальних умовах і мають міцний імунітет. Там своїх курей не годують антибіотиками і годують своїми продуктами, не зараженими нітратами. Якщо такої можливості немає, то чоловік повинен сам потурбуватися про те, щоб регулярно очищати свій організм від шкідливих відкладень.

  Шкода від яєць присутній, але деякі фактори можна уникнути, а деякі достатньо малі, щоб згубно впливати на людину.

  Вірити чи ні

  Поряд з реальною шкодою, який описаний вище, яйцям приписують і вигаданий, який ні на чому не грунтується. Існують певні фантазії, які не є правдою.

  Так, наприклад, існує думка, що вживання яєць завдає непоправної шкоди печінки. Це не вірно. У курячому яйці містяться фосфоліпіди, які виводять з печінки токсичні речовини (навіть алкоголь), а значить, шкоди в цьому випадку виключається.

  Цікаво зауваження, що яскравість кольору жовтка говорить про користь або марності продукту. Тобто, чим яскравіше жовток, тим він корисніший, бліді ж жовтки не несуть і зовсім ніякого позитивного ефекту. І це неправда. Яскравість залежить від корму птиці, тільки і всього. Бліді жовтки можуть бути не менш насичені корисними речовинами, ніж жовто-оранжеві.

  Що ж таке курячі яйця — шкода або користь

  Курячий жовток

  Деякі вважають, що куряче яйце дуже корисно для чоловічої потенції. Вони не праві. Ні сиру, ні варене яйце на збільшенні або зменшенні потенції ніяк не позначається.

  Невірним вважається і твердження, що з’їдене на ніч яйце принесе істотну шкоду для шлунково – кишкового тракту. Яйце, чим довше вариться, тим довше засвоюється, але від часу доби це ніяк не залежить. Варене яйце круто перетравлюється, приблизно, три години.

  Ще можна почути, що коричневі яйця смачніші, ніж білі. І це не правда. Не шкаралупа змінює смакові якості корму, які приймає несучка.

  Не варто прислухатися до сумнівних тверджень. Справжні шкідливі якості яйця вже давно озвучені і підтверджені вченими.

  З усього вищезазначеного зрозуміло, що яйце, безперечно, приносить в організм людини масу корисних речовин, які роблять свій благотворний вплив, як самостійно, так і в сполуках з іншими речовинами. Але не можна заперечувати і шкідливий вплив яйця. Однак, якщо приймати всі запобіжні заходи, шкоди не залишиться, а яйце стане смачним і корисним продуктом на наших столах.