Щоденник контролю артеріального тиску: таблиця самоконтролю

Гіпертонія – це не хвороба, а спосіб життя, скаже кожен гіпертонік. Пацієнтам доводиться відмовитися від багатьох речей, і до ще більшої кількості звикнути.

Наприклад, рекомендується завести і щодня заповнювати щоденник артеріального тиску, в якому буде таблиця з усіма показниками. Записи контролю артеріального тиску гіпертоніка необхідні, насамперед, для візиту до кардіолога.

Щоб правильно поставити діагноз і визначити програму лікування, лікарю необхідно знати показники артеріального тиску вранці і ввечері протягом останніх тижнів.

І він потрібен самому гипертонику для самоконтролю. Запам’ятати всі вимірювання неможливо, особливо якщо вони постійно змінюються. А регулярно заповнюється таблиця допоможе зорієнтуватися і визначитися з подальшим лікуванням.

Як правильно заповнювати щоденник гіпертоніка

Щоденник контролю артеріального тиску: таблиця самоконтролюДля початку потрібно придбати бланк щоденника для контролю артеріального тиску. Його можна скачати в інтернеті на численних сайтах в різних варіантах.

Шаблон може відрізнятися – є різні варіанти для докладних записів або для літніх людей, які часто бувають забудькуваті. Далі рекомендується слідувати таким нескладним правилам:

 • Заповнити домашню сторінку, вказавши своє повне ім’я, вік, зріст, вага і телефон – це потрібно на той випадок, якщо доведеться віддати щоденник вимірювання артеріального тиску лікареві на аналіз.
 • Якщо щоденник передбачає графу «ліки», обов’язково заповніть її. Потрібно внести всі медичні препарати, які приймаються в даний час, дозування і тривалість курсу лікування.
 • Далі слід регулярно вимірювати артеріальний тиск згідно всім правилам. Вимірювання проводяться три рази підряд з невеликими інтервалами. Перед цим треба спокійно посидіти кілька хвилин, а під час самого вимірювання не рухатися і навіть не розмовляти.
 • Якщо результати другого і третього виміру відрізняються більш ніж на 10 одиниць, вимірювання слід повторити. У щоденник контролю ат вносяться останні результати.
 • Перше вимірювання, яке треба внести в графік, проводиться вранці, приблизно через чверть години після пробудження. Другий вимір робиться приблизно за годину до відходу до сну.
 • Для самоконтролю протягом дня можна робити ще 1-2 вимірювання і теж вносити їх у щоденник.
 • Для повного контролю власного стану здоров’я потрібно заповнювати щоденник щодня, без пропусків. Якщо буде більше 2 пропусків на тиждень, цей період при аналізі стану хворого і складанні прогнозу враховуватися не буде.
 • Замерения потрібно робити протягом одного місяця початку кожного сезону – тобто, в березні, червні, вересні та грудні.
 • В кінці кожного місяця вимірювань можна самостійно підвести підсумок, вирахувавши середнє значення верхнього і нижнього артеріального тиску.
 • Із заповненим щоденником слід приходити на кожен прийом у кардіолога. Якщо показники будуть сильно відрізнятися від бажаних, лікар зможе своєчасно провести коригування проведеного лікування.
 • Завантажити щоденник можна за цим посиланням

  Спочатку буде складно привчити себе щодня проводити маніпуляції з тонометром і вносити записи в таблицю. Але буквально через тиждень пацієнти звикають і вже не обтяжуються цією процедурою.

  Як правильно вимірювати тиск

  Щоденник контролю артеріального тиску: таблиця самоконтролюЩоб отримати справжнє артеріальний тиск, важливо не тільки регулярно заміряти його протягом двох тижнів не менше двох разів на добу, але і правильно це робити.

  Дуже часто стривожені пацієнти звертаються до лікаря з скаргами, що тиск раптово підскочив, хоча самопочуття залишається нормальним. Проблема ж насправді в зіпсованому приладі або неправильно виконаному вимірі, тому так важливо знати, як правильно вимірювати тиск.

  Правила вимірювання тиску такі:

  • Міряти не раніше, ніж через півгодини після прийому їжі і фізичної праці;
  • Манжета повинна точно відповідати розміру – обхвату плеча в сантиметрах;
  • Під час процедуру потрібно розслаблено сидіти на стільці, притулившись до його спинки. Рука, зігнута в лікті, повинна лежати на столі паралельно підлозі, так щоб артерія знаходилася приблизно на рівні серця;
  • Рука з манжетою повинна бути відведена в сторону і не торкатися ні тіла, ні інших предметів;
  • Міряти тиск обов’язково потрібно три рази поспіль, а в таблицю вносити останній результат;
  • Під час процедури дихати треба рівно і спокійно, не можна розмовляти або дивитися телевізор;
  • Вранці після пробудження можна відвідати туалет, але не варто вмиватися перед процедурою.

  Для надійності всі вимірювання, занесені в таблицю, можна продублювати в таблиці на комп’ютері – її можна буде роздрукувати за необхідності в кількох примірниках. Відео в цій статті допоможе правильно вести щоденник гіпертоніка.