Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

Поява глистів у дитячому віці не тільки малоприємне, але і дуже небезпечне явище. Це не дивно, адже організми паразитують чинять негативний вплив на дитячий організм, позбавляючи його необхідних поживних речовин для росту і розвитку, впливаючи на нервову систему і інші органи. При появі паразитів вкрай важливо своєчасне лікування, зважаючи на що слід знати про те, які симптоми можуть вказувати на їх присутність.

Зміст:

 • 1 Види паразитів
 • 2 Як відбувається зараження
 • 3 Ознаки присутності паразитів
 • 4 Способи діагностики
 • 5 Як позбутися від гельмінтів

Види паразитів

Важливо відзначити, що існує безліч видів паразитичних організмів, які можуть тривалий проміжок часу проживати в людському організмі. Очевидно, що різні глисти справляють не однаковий вплив на організм. Також відрізняються методи їх виведення.

Найбільш поширені види паразитів:

Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

Паразити

 • Нематоди. Належать до круглих черв’яків. Найбільш часто зустрічаються саме в дитячому віці, так як зараження відбувається переважно контактним способом. Найвідомішими представниками цієї групи є аскариди, гострики, трихінели. Паразити можуть виростати до 30 см, а тривалість їх життя в середньому становить близько 10 років.
 • Цестодозы. В дану групу входять різновиди круглих черв’яків, які в більшості випадків паразитують у кишечнику. Найбільш відомими представниками є лентец широкий і ціп’як. Личинки або таких яйця глистів можуть проникати практично в будь-які органи. З-за цього, на тлі зараження розвиваються серйозні захворювання, що вимагають додаткового лікування.
 • Трематодозы. Також є плоскими черв’яками, однак, відрізняються від цестодозов особливостями своєї будови, розвитку, життєвим циклом і іншими особливостями. У дитячому віці можна зіткнутися з такими представниками, як шистосома, котяча двуустка.
 • Сучасними вченими налічується близько 300 видів глистів, для яких людський організм є оптимальним місцем для ведення паразитичного способу життя. У дитячому віці найчастіше з’являються аскариди, гострики і лямблії. Такі глисти відрізняються високою опірністю до несприятливих факторів навколишнього середовища.

Існують різні види глистів, зараження якими може виникнути як у дитячому, так і в дорослому віці.

Як відбувається зараження

З-за високої поширеності паразитів, а також природних особливостей життєдіяльності дітей дворічного віку, зараження глистами відбувається досить швидко. Причому не слід думати про те, що яйця або личинки проникають в організм лише у разі, якщо дитина перебуває на вулиці. У домашніх умовах також просто заразитися глистами, особливо при впливі ряду супутніх факторів.

Поширені способи зараження:

 • Гігієнічні порушення. Найбільш поширена причина появи глистів – невиконання елементарних норм гігієни. Зокрема, мова йде про регулярне миття рук, яке повинно здійснюватися практично постійно. У віці 2 років, коли дитина активно пізнає навколишній світ, у процесі пізнання активно використовуються руки. Недотримання гігієни може призвести не тільки до глистам, але і багатьох інших хвороб, що вимагають швидкого лікування.
  Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

  Діти в пісочниці

 • Домашні тварини. Ще одним поширеним способом зараження є кішки і собаки. У інших домашніх тварин глисти зустрічаються значно рідше, проте зовсім не виключені, особливо якщо мова йде про ручних гризунів. Особливого побоювання заслуговують бродячі тварини, так як на відміну від домашніх, вони знаходяться на вулиці постійно. Через це ймовірність того, що вони є потенційними рознощиками яєць паразитів значно вище.
 • Ігри. Як вже було зазначено, у дворічному віці для дитини природно пізнавати навколишній світ. Даний процес здійснюється під час ігор. Максимально уважними слід бути в теплу пору року під час ігор у пісочницях або землі, так як там часто знаходяться яйця паразитів, що очікують свого носія. Проте важливо також пам’ятати про те, що потенційна небезпека не є приводом відмовляти дитині в іграх на свіжому повітрі, у тому числі і пісочницях.
 • Контакт із зараженою людиною. У такому разі передача відбувається аналогічно з домашніми тваринами. Особливо висока ймовірність зараження у тому випадку, якщо людина з глистами живе під одним дахом з дитиною. При таких умовах яйця паразитів можуть перебувати на меблях, посуді, і інших часто відвідуваних дитиною місцях. При появі симптомів глистів у дитини, всім членам сім’ї слід також пройти діагностику, щоб надалі уникнути ускладнення.
 • Їжа. Зараження глистами через продукти харчування – дуже поширене явище, яке досить актуально і для дітей. Найбільшу небезпеку зберігають у собі фрукти та овочі, так як найчастіше їх збір і зберігання здійснюється в далеко не стерильних умовах. Перед прийомом їх слід ретельно промивати. Також потенційним джерелом паразитів є риба, м’ясо, ягоди.

В цілому, зараження дитини гельмінтами може відбуватися різними способами, а тому всім батькам слід проявляти максимальну обережність.

Ознаки присутності паразитів

Існують різні ознаки і симптоми глистів у дітей 2 років. Спектр негативних проявів дуже широкий, а тому багато батьків можуть перший час навіть не підозрювати про те, що дитячий недуг викликаний паразитами. Крім цього, деякі види глистів можуть взагалі ніяк не проявляти себе, однак це не означає, що вони ніяк не впливають на організм.

Основні ознаки:

Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

Кашель

 • Зниження ваги. При появі кишкових паразитів у дитини розвивається гострий дефіцит поживних речовин. На тлі цього явища істотно збільшується апетит. Дитина їсть значно більше, але все одно не набирає у вазі. Це свідчить про те, що отримувана їжа засвоюється чужорідним організмом.
 • Проблеми з травленням. Збільшення кількості глистів внаслідок процесів розмноження призводить до патологічних змін в органах травної системи. З-за цього у дитини виникають регулярні безпричинні проноси або запори, тягнучі або ниючі болі живота. Також за глистів може розвиватися метеоризм.
 • Нервові розлади. Вважається одним з ранніх симптомів, проте зустрічається не у всіх дітей. Дитина стає дратівливою, непосидючим, але при цьому швидко втомлюється. Мають місце проблеми зі сном, спалахи агресії, проблеми з концентрацією уваги. Все це є наслідком потрапляння в мозок токсичних речовин, які виділяють глисти в процесі життєдіяльності.
 • Захворювання. Поява гельмінтів у дитини може супроводжуватися безліччю вторинних хвороб. Зокрема, глисти можуть спровокувати захворювання носоглотки, гайморит, синусит, аденоїди. Також паразити викликають запальні захворювання статевих органів, недокрів’я, і багато інших патологій.
  Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

  Симптоми отруєння

 • Кашель. Регулярне прояв кашльового рефлексу, яке відбувається без симптомів будь-яких інфекційних захворювань, і не проходить навіть при використанні спеціальних лікарських засобів – пряма ознака наявності гельмінтів. У період розмноження черв’яки відкладають яйця. Вони можуть потрапляти в кровотік, і разом з кров’ю проникати в дихальні шляхи. Виступаючи в якості стороннього тіла, вони викликають роздратування, яке усувається за допомогою захисної реакції у вигляді кашлю.
 • Симптоми отруєння. При тривалому присутності паразитів в дитячому організмі розвиваються ознаки інтоксикації. Дитини може часто нудити і рвати без видимих причин. Також виявляється слабкість, шкіра стає блідою. У більшості випадків з’являються алергічні шкірні висипи.

Безсумнівно, поява описаних вище симптомів – тривожний сигнал про те, що в дитячому організмі знаходяться глисти, яких необхідно якомога швидше вивести.

Способи діагностики

У разі виникнення симптомів паразитів, дитину слід відвести до лікаря. Після проведення огляду і опитування на предмет скарг, фахівець може призначити допоміжні діагностичні процедури, необхідні для визначення різновиду глистів.

Діагностичні методи:

 • Аналіз крові. У разі зараження глистами може змінитися колірний показник. Крім цього, в крові можуть бути виявлені яйця глистів. На наявність паразитів також вказує низька концентрація гемоглобіну.
 • Аналіз калу. Є широко поширеним методом, проте він не завжди дає достовірний результат, так як деякі види глистів не здійснюють регулярну відкладання яєць. Для отримання точного діагнозу аналіз може повторюватися до 3 разів з істотними часовими проміжками.
  Симптоми глистів у дітей 2 років: методи виявлення паразитів

  Дослідження крові

 • Зішкріб. Відомий діагностичний метод, при якому матеріалом для дослідження є мазок, взятий з поверхні анального отвору дитини. Даний метод аналогічно з аналізом калу ефективний тільки при таких видах глистів, чий репродуктивний цикл передбачає регулярну відкладання яєць.
 • УЗД. Проводиться з метою виявлення глистів у внутрішніх органах. З допомогою ультразвукового дослідження можна виявити великих особин, однак якщо дрібні черв’яки, апаратний метод може не допомогти в діагностиці. Винятком є великі колонії, що паразитують в одному з відділів кишечника або іншого органу.

За допомогою цих методів здійснюється діагностика глистів у дітей, а їхні результати багато в чому впливають на вибір способу лікування.

Як позбутися від гельмінтів

Метою терапевтичних процедур при паразитарних зараженні – знищення глистів або виведення їх з організму. У даних цілях призначається медикаментозна терапія. Лікарські засоби обираються у відповідності з різновидом гельмінтів.

Зараз існують сильнодіючі лікарські засоби, які досить взяти один або кілька разів. Однак слід пам’ятати про те, що вони досить токсичні, а тому рідко призначаються дітям дворічного віку. Крім цього, не всі препарати однаково діють на дорослих особин і яйця глистів.

На першому етапі лікування здійснюється підготовка організму до прийому антигельмінтних препаратів. Необхідно протягом декількох днів дотримувати легкої дієти, вживати велику кількість рідини, а також приймати сорбенти, які необхідно для очищення кишечника від залишків токсинів.

В подальшому проводиться протипаразитарна терапія з допомогою відповідних ліків. Найбільш поширеними є Альбендазол, Мебендазол, Пірантел. Перевагою цих препаратів є те, то вони мають широкий спектр дії, і знищують як дорослих черв’яків, так і личинки і яйця.

Антигельмінтну терапія проводиться в повній відповідності з інструкцією та вказівками лікаря. Після лікування слід здійснити чистку дитячого організму, щоб усунути залишки загиблих глистів, запобігши поява симптомів отруєння, викликані їх розкладанням. У цих цілях рекомендується протягом 2-3 днів ставити очисні клізми дитині, приймати сорбенти. У деяких випадках можуть призначатися жовчогінні препарати, необхідні для нормалізації процесу травлення.

В цілому, лікування глистів у дітей здійснюється шляхом прийому лікарських засобів, з подальшими перевірками ефективності і повтором курсу в разі потреби.

Глисти у дитини – поширена проблема, яка потребує якнайшвидшого розв’язання. При появі перших симптомів слід звернутися до лікаря і не займатися лікуванням паразитів самостійно, щоб не допустити ускладнень.