Симптоми і ознаки гормонального збою у жінок

Здоров’я та краса жінки багато в чому залежать від загального гормонального фону в її організмі. Зростання і розвиток, коливання настрою, смакові уподобання, сексуальний потяг залежать від рівня гормонів. Стан репродуктивної системи, успішне зачаття, виношування і народження дітей – це основна робота гормональної системи. Своєчасно розпізнати ознаки і симптоми гормонального збою у жінок — значить зберегти повноцінне функціонування організму та покращити якість життя. Зміна балансу гормонів тягне за собою серйозні порушення в роботі багатьох органів. Щоб уникнути негативних наслідків слід вчасно усувати причини гормональних порушень.

Симптоми і ознаки гормонального збою у жінокСимптоми і ознаки гормонального збою у жінок

Зміст

 • 1 Симптоми гормональних порушень
 • 2 Фактори, що викликають порушення
 • 3 Лікування
 • 4 Профілактичні заходи

Симптоми гормональних порушень

Збій може супроводжуватися різними ознаками, у тому числі такими, які, на перший погляд, не мають відношення до гормональній системі:

 • Нерегулярне настання менструацій, затримка або відсутність менструацій протягом 2 – 3 місяців.
 • Нестабільний емоційний стан. Раптова зміна настрою, переважання негативних емоцій, душевних станів вам не властивих. Серед ознак виділяють смуток, нудьгу, депресивний і песимістичний настрій.
 • Зміна маси тіла. Порушення гормонального балансу супроводжується стрімким збільшенням ваги. Прояв цієї ознаки не залежить від виду і об’єму вживаної їжі, тобто навіть при суворому дієтичному харчуванні вага буде збільшуватися.
 • Порушення сну. Погіршення якості сну, безсоння, поверхневий і неміцний сон і, як наслідок, підвищена стомлюваність і відчуття хронічної втоми – це привід звернути увагу на стан гормональної системи.
 • Зменшення сексуальної активності. Зміна рівня гормонів знижує статевий потяг, впливає на відчуття під час інтимної близькості, знижується ступінь збудження від ласк.
 • Частий головний біль, що давить або пульсуючого характеру.
 • Випадання волосся, інколи досить інтенсивне.
 • Існують і інші характерні ознаки, що проявляються індивідуально, у кожному конкретному випадку. Так, в залежності від індивідуальних особливостей, можуть з’явитися новоутворення в молочних залозах, відчуття дискомфорту в статевих органах, рясні виділення, зморшки і розтяжки на шкірі і т. д.

  Фактори, що викликають порушення

  Естроген і прогестерон – гормони, що впливають на стан жіночого здоров’я. Гормональні збої провокується підвищенням або зменшенням одного з гормонів.

  Симптоми і ознаки гормонального збою у жінок

  Можна виділити кілька причин порушень у представниць прекрасної статі:

  • Менопауза. З моменту початку клімаксу, після 45 років, починається гормональна перебудова, пов’язана з припиненням щомісячного освіти яйцеклітини. Від цього процесу залежить кількість естрогену.
  • Підлітковий вік. У віці 13 – 15 років починається процес статевого дозрівання, тобто починається інтенсивне формування і розвиток дітородних функцій.
  • Зачаття і народження малюка. Один з найщасливіших моментів – це настання вагітності, період виношування і народження малюка. Цей період часто супроводжується зміною гормонального фону. Варто зауважити, що робота всіх систем, у тому числі і гормональної, приходить в норму самостійно через декілька місяців після народження дитини.
  • Гормональні препарати. Багато жінок дітородного віку в цілях оберігання від небажаної вагітності використовують оральні контрацептиви. Дію оральних протизаплідних препаратів засновано на зміні гормонального фону, тому неправильне їх застосування викликає порушення в роботі сечостатевої системи. Гормони міститися не тільки в контрацептиви, але і в таблетках, призначених для лікування невротичних станів, алергій та хвороб шкіри.
  • Стресові стани. Великі емоційні навантаження і хронічний стан стресу – ймовірні причини збоїв. Це зумовлено тісним зв’язком нервової системи та ендокринної, яка відповідає за гормони в організмі.
  • Нездоровий спосіб життя — причина поширена і складається з безлічі складових. Це недотримання режиму дня, тобто постійне недосипання, сон у нічний час і тривалістю менше 8 ч. Спиртні напої і сигарети згубно впливають на організм, в тому числі, викликаючи дисбаланс гормонів. Часті і неправильні дієти, застосування яких дуже поширене. Різке скорочення обсягів їжі або виключення з раціону окремих продуктів є причиною того, що організму не вистачає певних елементів для повноцінної роботи гормональної системи. Той же ефект можна спостерігати внаслідок частого вживання фастфуду, жирної і смаженої їжі.
  • Надлишкова маса тіла. При наявності надлишкової ваги відбувається суттєве скорочення основних гормонів, що природно впливає на здоров’я.
  • Патології органів сечостатевої системи. Захворювання органів жіночої статевої системи тягнуть за собою збої, оскільки організм починає боротися з недугою, «забуваючи» про інші функції. Оперативне втручання і штучне переривання вагітності шляхом аборту – часта причина збою.
  • Респіраторні і вірусні хвороби в доподростковом періоді стають причиною гормональних порушень з настанням статевого дозрівання.

  Лікування

  У разі виникнення хоча б однієї ознаки гормональних порушень не можна відкладати похід до лікаря. В даній ситуації слід проконсультуватися у терапевта та гінеколога. Перші діагностичні заходи полягають у проведенні загального лабораторного дослідження крові та обстеження на вміст гормонів в організмі.

  Лікувальна терапія проводиться під суворим контролем лікаря. Гінеколог або ендокринолог, вивчивши анамнез захворювання, симптоми і результати обстеження, визначає причини порушень і призначає відповідне лікування.

  В першу чергу необхідно усунути зовнішні причини, які призвели до виникнення проблем. Треба провести аналіз способу життя, виключити всі чинники ризику виникнення збоїв. Одночасно з цим проводиться нормалізація балансу гормонів за допомогою спеціальних медикаментів, що стимулюють роботу гормональної системи.

  Лікування проводять до повного відновлення організму, нормалізації всіх показників. Залежно від причини захворювання та ступеня порушень терапія може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.

  Симптоми і ознаки гормонального збою у жінок

  Профілактичні заходи

  Для попередження збоїв у роботі організму, жінка повинна відповідально ставитися до свого здоров’я, щорічно проходити медичне обстеження і обов’язкові загальні аналізи. Намагатися уникати впливу факторів, що викликають стану гормональних збоїв.

  При виникненні тривожних ознак потрібно звернутися до фахівця: гінеколога або ендокринолога, терапевта. Несвоєчасне обстеження і пізно почате лікування призводить до незворотних наслідків, відновлювальний період буде протікати важко.

  Ігнорування симптомів може спровокувати розвиток ракових захворювань грудей і яєчників, безпліддя, неконтрольований набір ваги, ріст волосся за чоловічим типом.

  Симптоми і ознаки гормонального збою у жінок