Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Ризик виникнення порушень мозкового кровообігу з віком значно підвищується. Розпізнавати симптоми інсульту і мікроінсульту має кожна людина, що має схильність до серцево-судинних патологій.

Зміст:

 • 1 Відмінність мікроінсульту від інсульту
 • 2 Симптоми виникнення інсульту
 • 3 Ішемічний та геморагічний інсульт
 • 4 фактори, що Призводять
 • 5 Методи діагностичних досліджень
 • 6 Лікування інсульту і мікроінсульту
 • 7 Профілактика серцево-судинних захворювань

Відмінність мікроінсульту від інсульту

У медичній термінології поняття «мікроінсульт» відсутня. Його використовують у розмові, щоб підкреслити серйозність захворювання і необхідність лікарської допомоги. Насправді ж такий стан називається минущим порушенням мозкового кровообігу.

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Хвороби серця виникають і у молодих людей

Патологія молодіє з кожним роком, і останнім часом зустрічається навіть у 30-річних чоловіків і жінок. Явище являє собою якийсь сигнал організму про серйозну проблему, яка може виникнути в найближчому майбутньому.

Гостре порушення кровообігу в мозку, що викликає розрив або закупорку судини тромбом, називають інсультом. В частина мозку перестають надходити живильні речовини і кисень, що призводить до загибелі клітин і втрати (повної або часткової) рухової, мовленнєвої та інших функцій.

Симптоми виникнення інсульту

 • Різке прояв слабкості у кінцівках
 • Порушення рухів
 • Запаморочення, втрата свідомості
 • Сильний головний біль
 • Втрата орієнтації у просторі, часі
 • Порушення зору
 • Параліч м’язів
 • Розлади мовної функції

Основна відмінність від інсульту мікроінсульту – тривалість прояву характерних симптомів. При тимчасовому порушенні функції відновлюються протягом 24 годин з моменту нападу. Це не означає, що для системи все пройшло безслідно! Механізм розвитку серйозної патології вже запущений, і наступного разу принесе більш важкі наслідки

При підозрі на мікроінсульт хворому важливо якомога раніше звернутися до лікаря, пройти обстеження та розпочати відповідну терапію для запобігання розвитку гострого порушення кровообігу мозку.

Відмінною характеристикою мікроінсульту є швидке відновлення втрачених функцій організму.

Ознаки інсульту перераховані на запропонованому для перегляду відео.

Ішемічний та геморагічний інсульт

Судинні захворювання в останнє десятиліття входять в трійку лідерів і нещадно долають не тільки літніх людей, але й молоде покоління. Найбільш важким вважається саме гостре порушення мозкового кровотоку. Інсульти, залежно від структурних змін, можуть бути кількох типів: ішемічні та геморагічні.

Ішемічний

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Ішемічний інсульт виникає при закупорці судин

Недостатнє кровопостачання і закупорка судини стають причинами розвитку ішемічного інсульту (інфаркт мозку), який переважає за кількістю випадків над іншими відомими видами патології.

Небезпека полягає в тому, що розвиток мозкового удару може відбуватися в декілька етапів.

Перші симптоми у вигляді головного болю, загальмованості при розмові, оніміння кінцівок проходять через короткий часовий проміжок, і хворий відчуває значне полегшення.

Якщо пропустити цей момент, і не надати кваліфіковану допомогу, наступний напад здатний викликати параліч.

Геморагічний

Геморагічний інсульт розвивається внаслідок розриву стінки судини. Кров заповнює тканини мозку, що провокує набряк. Процес відбувається протягом декількох хвилин. Пацієнт відчуває сильний біль в голові виникають напади блювоти, втрачається чутливість у кінцівках.

Якщо крововилив стався в правій половині мозку, поріз охоплює ліву частину тулуба, і навпаки.

Геморагічний тип інсульту потребує негайного медичного втручання. Чим раніше пацієнт опиниться в руках лікарів, тим більше шансів на відновлення без втрати працездатності.

Геморагічний інсульт призводить до таких наслідків, як втрата пам’яті, погіршення зору і слуху, повний або частковий параліч. Близько 70% пацієнтів з таким діагнозом стають інвалідами і втрачають працездатність. Несвоєчасно надана допомога веде до набряку мозку, розвитку коми і летального результату хворого.

Ішемічний інсульт зустрічається в більшій частині випадків, але геморагічний вид, при якому відбувається крововилив у тканини мозку, несе смертельну небезпеку хворого.

Сприятливі фактори

Причини, які здатні викликати гострі порушення в мозковому кровообігу, виникають ще задовго до самого інсульту. Проблема тягнеться з молодості, під виглядом частого головного болю, постійного перевтоми.

При медичному обстеженні пацієнти з подібними симптомами досить часто чують діагноз «вегето-судинна дистонія», але не звертають на нього особливої уваги. Деякі фахівці вважають, що це захворювання здатне спричинити мікроінсульт в майбутньому.

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

До розвитку інсульту наводить низку факторів

Ризик розвитку інсульту і мікроінсульту значно підвищується при наявності наступних чинників:

 • Атеросклероз і присутність холестеринових бляшок в судинах (основна причина)
 • Артеріальна гіпертензія в анамнезі
 • Гіпертонічний криз
 • Підвищений рівень глюкози в сироватці крові (цукровий діабет)
 • Тромбоз
 • Пошкодження артерій головного мозку (запальний процес інфекційної, аутоімунної етіології)
 • Аневризма судини
 • Куріння і регулярне вживання спиртного (истончает стінки і викликає скорочення судин)
 • Надмірна вага
 • Вади серця
 • Емболія судин
 • Токсичний вплив на стінки судин

Пацієнт, у якого є в анамнезі хоча б один провокуючий фактор, зобов’язаний постійно контролювати свій стан. При гіпертонії судини страждають від стрибків артеріального тиску, що з часом призводить до зниження еластичності і розриву.

Хворі з артеріальною гіпертензією ризикують в майбутньому отримати геморагічний інсульт при відсутності адекватного лікування і постійного прийому ліків.

Зайві кілограми в комплексі з діабетом, атеросклерозом практично напевно приведуть до інфаркту мозку. Підвищений цукор знижує функціональність судин, а бляшки, у свою чергу, заважають нормальному току крові. Загиблі після інсульту клітини мозку не відновлюються.

Гіпертонія і атеросклероз – основні причини розвитку інсультів.

Методи діагностичних досліджень

Ефективне лікування інсульту починається з визначення виду порушення мозкового кровообігу і об’єму ураженої ділянки.

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Для діагностики застосовують ряд методів

Для цього в медичній практиці використовують наступні методи:

 • Діагностика на місці. Метод «УЗП» передбачає здатність хворого посміхнутися, заговорити і підняти обидві руки. Проводиться до приїзду бригади швидкої допомоги.
 • Комп’ютерна томографія. Цей вид діагностики стоїть на озброєнні лікарів досить тривалий період і точно дозволяє виявити наявність і локалізацію мозкового крововиливу (геморагічний інсульт) чи його відсутність (при ішемічному інсульті). В обов’язковому порядку проводиться у перші 24 години після удару для того, щоб прийняти рішення про необхідність оперативного втручання.
 • Транскраніальна доплерографія. Дозволяє оцінити швидкість кровообігу і стан судинної сітки. Метод пов’язаний з ультразвуковою діагностикою і заснований на ефекті Доплера (зміна частоти сигналу при відбитті від будь-якого предмету).
 • Магнітно-резонансна томографія. На сьогоднішній день — найбільш сучасний варіант обстеження, що дозволяє побачити тривимірне зображення. Метод дозволяє вловити перші структурні зміни при ішемічному інсульті, коли комп’ютерна томографія безсила. У той же час МРТ погано «бачить» порожнини з рідиною, що характерно для геморагічного виду патології.
 • Ультразвукове дослідження. Полягає в обстеженні шийних судин для виявлення стенозу, оклюзії (закриття просвіту) судин.
 • Ангіографія. Метод передбачає застосування контрастної речовини для кращої візуалізації судин. Знімки роблять за допомогою рентгенівського апарата.
 • Лабораторна діагностика. Пацієнта з підозрою на інсульт важливо здати загальний і біохімічний аналіз крові. Це допоможе встановити рівень глюкози, холестерину, С-реактивного білка і електролітний склад.

Діагностику при підозрі на гостре порушення кровопостачання мозку бажано провести в перші години після нападу.

Лікування інсульту і мікроінсульту

До приїзду бригади швидкої допомоги пацієнта треба покласти на спину, при цьому намагаючись менше турбувати голову. При виникненні блювоти, характерною для геморагічного інсульту, хворого акуратно перевертають набік.

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Для початку потрібно знизити тиск

У разі якщо артеріальний тиск підвищений, потрібно дати хворому лікарство, яке він зазвичай приймає. Кращими в цій ситуації будуть таблетки з ефектом «швидкої допомоги».

При будь-якому вигляді інсульту хворому необхідна термінова госпіталізація. Зволікати з захворюванням можна, адже кожна втрачена хвилина може коштувати життя пацієнта.

Лікарі швидкої допомоги по дорозі в лікарню, контролюють життєво важливі функції і вводять препарати, що підтримують працездатність організму.

Провівши діагностику, лікар призначає схему терапії. В перші дні при важкому перебігу недуги, показано перебування в реанімаційному відділенні під постійним контролем фахівців. Медикаментозне лікування при геморагічному інсульті спрямоване на зупинку кровотечі і відновлення, поліпшення мікроциркуляції в пошкодженій частині мозку, зниження набряклості і артеріального тиску.

Найбільш ефективним лікуванням вважається введення препаратів в перші 3 години, коли розвиток патології можна блокувати.

На жаль, це вдається вкрай рідко, і більшість пацієнтів втрачають «золотий час», що в подальшому призводить до серйозних наслідків. При відсутності протипоказань призначають лікувальну гімнастику і масаж.

Перехідне порушення мозкового кровотоку (мікроінсульт) також необхідно лікувати в стаціонарі. Повторний напад може статися вже через кілька днів, тому відпускати ситуацію на самоплив не можна. Терапія при микроинсульте полягає в нейтралізації небезпечних вогнищ і відновлення нормального кровообігу в судинах головного мозку.

Вкрай важливо доставити пацієнта з інсультом у відділення інтенсивної терапії в перші години після нападу.

Профілактика серцево-судинних захворювань

Симптоми інсульту і мікроінсульт: як вчасно розпізнати?

Профілактика починається з відмови від шкідливих звичок

Первинна профілактика розвитку інсультів полягає у повній відмові від шкідливих звичок. У цю категорію потрапляє не тільки куріння і вживання алкоголю, але і неправильне харчування.

Необхідно повністю виключити їжу з великим вмістом холестерину, легко засвоюваних вуглеводів, консервантів і жирів. Дієта сприяє поступовому скиданню зайвої ваги, що також позитивно вплине на стан судин.

Необхідно постійно контролювати тиск, і приймати відповідні препарати для його нормалізації. Фізичні навантаження (помірні) допоможуть зміцнити судини і покращують емоційний стан.

Головне завдання вторинної профілактики – не допустити повторний інсульт, ризик якого значно збільшується після перенесеного мозкового удару. В основі лежить прийом препаратів та лікувальна фізкультура.

В даний час інсульти і мікроінсульти вже не рідкість для молодого покоління. Перешкоджати розвитку порушень мозкового кровотоку можна тільки при постійному контролі над станом здоров’я.