Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідки

Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідкиВітамін Д, або кальциферол — це речовина, яка забезпечує засвоєння кальцію і фосфору, бере участь у синтезі гормонів, регулює обмінні процеси і розмноження клітин.

Є кілька його різновидів, але найбільш важливі для людини дві: вітамін Д2, або ергокальциферол, і Д3 — холикальциферол.

Останній не тільки надходить в організм з їжею, але і синтезується в шкірі під впливом променів сонця. Тому вітамін Д називають також сонячним вітаміном.

Ця речовина відіграє велику роль у життєдіяльності організму. Тому важливо знати симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих чоловіків і жінок. Вчасно визначивши ознаки дефіциту кальциферол, можна своєчасно вжити заходів і уникнути несприятливих наслідків.

Зміст

 • 1 Нестача вітаміну Д в організмі
  • 1.1 Добова норма споживання кальциферол
  • 1.2 Значення для організму
  • 1.3 Причини браку
  • 1.4 Ознаки дефіциту
  • 1.5 Наслідки нестачі
 • 2 Лікування
 • 3 Продукти, багаті вітаміном Д
 • 4 Методи профілактики

Нестача вітаміну Д в організмі

Брак кальциферол — надзвичайно поширене явище. Вона неминуче призводить до порушень в роботі органів і систем організму.

Добова норма споживання кальциферол

Потреба у вітаміні Д особливо велика в перші роки життя і після 70 років. Норма його споживання також підвищується у жінок під час вагітності.

Діти до 3 років 400 ME Від 4 до 7 років 200 ME від 7 до 19 400 ME від 19 до 50 років 400 ME Жінки під час вагітності та годування 450 ME Літні люди 800 ME

ЦЕ ЦІКАВО! Кожен сьомий житель Землі зазнає дефіциту вітаміну Д. В деяких країнах брак цього найважливішого речовини спостерігається у 70-80% населення.
Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідки

Значення для організму

Основні функції вітаміну Д:

 • він забезпечує всмоктування кальцію і фосфору в кишечнику;

 • регулює обмін цих мінералів в організмі;

 • забезпечує нормальну роботу імунної системи, і в тому числі — боротьбу з раковими клітинами;

 • бере участь в синтезі деяких гормонів.

Кальцій забезпечує міцність кісток, бере участь у регуляції роботи серця, процесі згортання крові та передачі імпульсів по нервовим волокнам. Фосфор — головний структурний компонент зубів і кісток, він приймає участь у процесі клітинного поділу й у виробленні енергії з поживних речовин.

Для чоловіків

В організмі чоловіка при нестачі кальцію молекули тестостерону починають брати участь у відновленні тканин кісток. В результаті меншу кількість цього гормону може виконувати свої безпосередні функції. Таким чином, кальциферол забезпечує високу концентрацію тестостерону в крові. Також від нього залежить якість сперми — він впливає на дозрівання сперматозоїдів, їх морфологічні характеристики і рухливість.

Для жінок

У жінок кальциферол бере участь у виробленні прогестерону і естрадіолу, забезпечує нормальну концентрацію антимюллерова гормону, визрівання фолікулів в яєчниках.

Причини нестачі

Ергокальциферол та холикальциферол надходять в організм разом з їжею. Останній також виробляється в шкірі під впливом сонячних променів. До недостачі цих важливих речовин може призвести:

 • недостатня кількість продуктів, багатих вітаміном Д, у раціоні;

 • порушення засвоєння в кишечнику;

 • недостатнє перебування на сонці.

Ризик виникнення дефіциту підвищується у період вагітності та годування груддю, а також у людей у віці 50 років. У групу ризику входять всі, хто проживає в північних широтах. Сонячного світла тут мало, і холикальциферол не виробляється в достатніх кількостях. Рослинна їжа містить дуже невелика кількість вітаміну Д. Тому його дефіцит часто розвивається у вегетаріанців.
Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідки

Ознаки дефіциту

Симптоми дефіциту вітаміну Д у дорослих дуже різноманітні — дефіцит цієї речовини призводить до порушень роботи багатьох органів і систем, які можна визначити за характерними ознаками. Він позначається в тому числі на статевої функції, викликаючи різні порушення у чоловіків і жінок.

Основні симптоми хронічного дефіциту кальциферол:

 • слабкість зубної емалі, підвищене руйнування і випадання зубів;

 • неврологічні порушення — висока стомлюваність, депресія, підвищена нервова збудливість, дратівливість, безсоння;

 • короткозорість;

 • м’язова слабкість;

 • поява відчуття печіння в горлі;

 • Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідки

 • ожиріння;

 • підвищена пітливість;

 • діарея.

Симптомом нестачі вітаміну Д, характерним для чоловіків, є зниження статевого потягу. У жінок одним з ознак дефіциту цієї речовини є порушення менструального циклу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Нестача вітаміну Д не має специфічних симптомів. При наявності одночасно кількох з перелічених проблем можна запідозрити дефіцит ергокальциферолу і холикальциферола, але єдиний спосіб точно встановити факт їх дефіциту — здати аналіз крові.

Наслідки нестачі

При дефіциті кальциферол кістки стають крихкими. До таких наслідків призводить порушення засвоєння кальцію і фосфору, яке викликає дефіцит вітаміну Д. Після переломів кістки зростаються повільно. Також можливий розвиток захворювань суглобів — артрозів і артритів.

Крайнє прояви нестачі кальциферол — рахіт. Це захворювання частіше розвивається у дітей перших років життя, але від нього не застраховані і дорослі. При рахіті відбувається порушення синтезу кісток, їх розм’якшення і деформація, сповільнюється ріст зубів, збільшується збудливість м’язів і з’являються судоми, починається безсоння.

При нестачі кальциферол в організмі збільшується вірогідність розвитку гіпертонії і цукрового діабету. Його дефіцит призводить до погіршення імунітету і підвищенню ризику виникнення аутоімунних захворювань, зокрема — розсіяного склерозу.

У чоловіків при дефіциті кальциферол погіршується здатність до зачаття. Крім того, діти, які народжуються у батьків з недоліком цієї речовини в організмі, відрізняються більш поганим здоров’ям.

При недостатньому вмісті кальциферол в організмі жінки підвищується ризик недорозвинення ендометрію, виникнення ендометріозу, міоми, синдрому полікістозних яєчників.

Таким чином, нестача цієї речовини може призводити до тяжких наслідків для здоров’я. Важливо вчасно звернути увагу на виникаючі симптоми дефіциту вітаміну Д у дорослих чоловіків і жінок, щоб вчасно заповнити його недолік. При наявності ознак недостачі кальциферол потрібно пройти діагностику, після якої може бути призначене лікування.
Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідки

Лікування

Для поповнення дефіциту вітаміну Д застосовуються біологічно активні добавки. Ця речовина міститься в багатьох полівітамінних комплексах. Але для заповнення його нестачі в організмі більш доцільно застосовувати монопрепарати вітаміну Д. Це можуть бути:

 • Аквадетрим;

 • Вітамін Д-Сонце від Евалар;

 • Вітамін Д3 від Солгар;

 • Ультра-Д від Оріон Фарма та інші біологічно активні добавки.

Перед тим, як починати приймати такі препарати, необхідно здати аналізи крові на ергокальциферол і холикальциферол. Вони не тільки дозволяють визначити вміст цих речовин в організмі і встановити їх дефіцит — з їх допомогою також можна контролювати хід лікування.

Крім вживання біологічно активних добавок для заповнення дефіциту необхідно скорегувати раціон, збагативши його продуктами, багатими кальціферолом, і збільшити час перебування на сонці. З допомогою цих простих заходів можна усунути недостатність вітаміну Д в організмі.

Продукти, багаті вітаміном Д

Велика кількість кальциферол можна отримати разом з їжею. До продуктів з високим вмістом цієї речовини відносяться:

 • жирна морська риба — лосось, тріска, путасу, пікша;

 • печінка тріски;

 • курячі яйця;

 • гриби.

Симптоми нестачі вітаміну Д у дорослих і дітей. Методи лікування і наслідкиУ 100 г печінки тріски міститься 1000% добової норми кальциферол. Таким чином, для поповнення його запасів достатньо з’їдати одну чайну ложку в день.

Денну норму споживання цієї речовини містять 100 г лосося і 900 г тріски.

Добова норма споживання міститься в 5 курячих яйцях, 130 г лисичок, 150 г зморшків, 400 г глив.

При цьому потрібно враховувати, що цінними джерелами кальциферол є тільки гриби, які виросли на природі, а не вирощені на фермах.

Інші продукти, які також є цінними джерелами кальциферол, але містять меншу його кількість:

 • яловичина, яловича печінка і нирки;

 • риб’яча ікра;

 • вершкове масло, сир та інші молочні продукти;

 • водорості.

Потрібну кількість вітаміну Д досить складно отримати з їжі. Навіть у тому випадку, якщо є фінансова можливість постійно купувати продукти з високим вмістом кальциферол, далеко не всі хочуть дотримуватися подібну дієту. Тому важливо приділяти увагу іншими способами запобігання дефіциту цієї речовини.

Методи профілактики

Щоб забезпечити організм потрібною кількістю вітаміну Д, необхідно регулярно бувати на сонці. Цей спосіб особливо актуальний в літній час. Для заповнення запасів кальциферол потрібно більше часу проводити на вулиці в сонячні дні, частіше здійснювати прогулянки, займатися спортом на свіжому повітрі. При цьому варто віддавати перевагу відкритому одязі, завдяки чому на шкіру буде потрапляти максимальну кількість сонячного світла.

Всім, кому не вистачає кальциферол, також можна приймати препарати, що містять вітамін Д. У віці від 19 до 50 років в профілактичних цілях рекомендується приймати 600 ME в день, для вагітних і годуючих жінок ця цифра становить 1000 ME, а для літніх людей — близько 900 ME.

Дефіцит вітаміну Д дуже поширений. Підвищений ризик його розвитку у людей, які проживають в північних широтах, а також при неправильно підібраному раціоні і при захворюваннях кишечника. Щоб установити дефіцит вітаміну Д, необхідно здати аналіз крові. Для заповнення запасів потрібно збільшити час перебування на сонці, внести зміни в раціон і приймати біологічно активні добавки. Уважне ставлення до власного організму допоможе уникнути безлічі проблем зі здоров’ям.