Симптоми підвищеного тиску у чоловіків: нормальний АТ за віком

Зміст статті:

 • 1 Яке повинно бути артеріальний тиск у дорослого чоловіка
 • 2 Причини високого тиску у чоловіків
 • 3 Симптоми підвищеного тиску
 • 4 Як попередити і лікувати гіпертонію у чоловіків

Симптоми гіпертонії у чоловіків відзначаються в кілька разів частіше, ніж у жінок, і причини такого явища цілком природні.

Чоловіки відчувають більш інтенсивні фізичні навантаження, активно займаються в спортзалі на силових тренажерах, більше і частіше вживають алкоголь, багато курять і не так прискіпливо ставляться до свого здоров’я, як жінки.

Жінка зазвичай відразу ж відправляється до лікаря, якщо виявляє у себе насторожуючі симптоми, або хоча б починає лікування в домашніх умовах народними засобами.

А чоловіки ігнорують навіть дуже дивні симптоми до останнього – і це головні причини того, що невтішний діагноз ставиться в лікарні, куди пацієнта доставила «швидка допомога».

Отже, яким же має бути нормальний артеріальний тиск у чоловіків, і змінюється ця норма за віком? Які симптоми і причини підвищеного артеріального тиску в 40, 45, 50, 60 років і яке потрібне лікування чоловічої гіпертонії?

Яке повинно бути артеріальний тиск у дорослого чоловіка

Щоб встановити, яке артеріальний тиск у чоловіків нормальне, а яке вважається вже підвищеним, потрібно для початку знати, яка взагалі норма артеріального тиску.

 • Артеріальний тиск 120/80 у дорослої людини від 18 до 45-50 років – це оптимальні показники.
 • Артеріальний тиск 130/80-85 – все ще норма, якщо інші симптоми гіпертонії відсутні.
 • Артеріальний тиск 140/90 – це вже перша ступінь гіпертонії, слід звернути увагу на симптоми, що вказують на можливі ураження органів-мішеней (серце, легені, головний мозок, нирки, очне дно).
 • Артеріальний тиск від 150/100 і вище, незалежно від того, скільки пацієнту років, може бути ознакою що розвивається гіпертонічної кризи, потрібна екстрена допомога.
 • Симптоми підвищеного тиску у чоловіків: нормальний АТ за вікомПотрібно сказати, що у здорового чоловіка, який не зловживає спиртним і стежить за своїм здоров’ям і харчуванням, нормальний тиск зберігається досить довго, перші ознаки гіпертонії можуть проявитися тільки після 50-60 років.

  Природно, з віком судини приходять в знос, так і інші внутрішні органи вже не в змозі повноцінно виконувати свої функції.

  Тому тиск не може бути однаковим у 18 років і в 40-45 років, навіть якщо ніякої гіпертонії у чоловіка немає. Норма для представників сильної статі за віком наступна:

  • У віці від 18 до 35-40 років – 117-125/75-85 мм. рт. ст.;
  • Від 40 років до 50 – 125-135/85-90 мм. рт. ст.;
  • Від 50 років до 60 і вище – як норма розглядається тиск 140/90 мм. рт. ст.

  Тобто, тиск у чоловіка 40 або 60 може бути підвищеним в порівнянні з показниками п’ятирічної давності, наприклад, але якщо відсутні ознаки гіпертонії і загальне самопочуття чоловіка гарний, приводу для занепокоєння немає, це нормальне явище.

  Відзначено, що у віці до 60 років ризик розвитку підвищеного артеріального тиску або гіпертонії у чоловіків в кілька разів вище, ніж у жінок, що пояснюється це особливостями кровообігу.

  Потім, поле 60, ризики приблизно зрівнюються. Тому обов’язково потрібно знати причини, щоб вчасно зайнятися профілактикою гіпертонії.

  Причини високого тиску у чоловіків

  Для того щоб почати ефективне лікування, або зайнятися профілактикою високого артеріального тиску, потрібно знати основні причини, які можуть його спровокувати, або вже викликали розвиток патології.

  Причини високого тиску численні і різноманітні. Найпоширеніші з них:

 • Неправильне харчування – чоловіки їдять більше м’яса, ніж жінки, часто їдять бутербродами або піцою з копченостями, люблять солону рибку під пиво і балик під коньяк, мариновані огірки солоні гриби під горілку. Тому найчастіше страждають від відкладення солі в організмі, надлишкової рідини, що призводить до ожиріння, набряків, атеросклерозу і гіпертонії.
 • Вживання спиртних напоїв і паління. Алкоголь розширює судини, при вживанні навіть невеликих доз спиртного серцевий м’яз починає скорочуватися в кілька разів частіше, що призводить до збільшення навантажень на всю серцево-судинну систему. А великі навантаження рано чи пізно стануть причиною патологічно високого тиску. А от куріння і гіпертонія взагалі безпосередньо пов’язані завжди.
 • Похмільний синдром. При похмілля майже у всіх болить голова – через знову ж високого тиску або його стрибків. Крім того, в організмі затримується рідина, утворюються набряки, страждають від інтоксикації печінка і нирки. Це все теж прямі причини високого артеріального тиску.
 • Захворювання опорно-рухового апарату, зокрема, хребта, можуть стати причиною високого артеріального тиску у чоловіків.
 • Тривале лікування певними медикаментами. Чоловіки часто безконтрольно приймають лікарські засоби, що не бажають звертатися до лікаря «по дрібницях», покладаючись на поради друзів і свою інтуїцію. У той час як банальні назальні краплі, якщо їх використовувати більше одного місяця, можуть викликати артеріальну гіпертензію.
 • Симптоми підвищеного тиску у чоловіків: нормальний АТ за вікомКрім причин є ще фактори ризику, які можуть погіршити ситуацію і прискорити розвиток захворювання. Це спадкова схильність, куріння, вік або ожиріння.

  Якщо у чоловіка нормальний тиск, але він працює на шкідливому виробництві, голосно шумні агрегати, вібрації, інші виробничі фактори теж можуть спровокувати розвиток цієї неприємної і небезпечної патології.

  Працелюба, віддають перевагу нічному відпочинку понаднормові, і імпульсивні, нервові чоловіки, часто займають керівні позиції і перебувають у стані постійного стресу, теж більше інших ризикують отримати до 45 років гіпертонію. Іншими факторами ризику є перенесені хірургічні операції на черепі або головному мозку, травми.

  Якщо виявлено більше двох факторів ризику, варто задуматися, ретельно проаналізувати стан свого здоров’я протягом останнього року і переглянути свій спосіб життя.

  Якщо гіпертонія знаходиться на початковій стадії, її розвиток можна зупинити без медикаментів – але потрібно знати її симптоми та прояви, щоб зуміти розпізнати як можна раніше.

  Симптоми підвищеного тиску

  У гіпертонії є друга, народна назва – «тихий вбивця». І це не даремно. Симптоми цього захворювання, точніше, стану судин при різних патологіях, довгий час можуть взагалі ніяк не проявлятися – до 50-60 років. У тих осіб, які зловживають спиртним, ознаки високого тиску можуть позначитися вже в 35-40 років.

  А професійні спортсмени-силовики найчастіше в 40-45 років вже мають в анамнезі інфаркт або інсульт та інші ускладнення гіпертонії. Основні ознаки артеріальної гіпертензії наступні:

  • Почуття тривоги, панічні атаки, часто виникають серед ночі, ближче під ранок;
  • Головні болі, що охоплюють лобову частину, пульсація скроневих вен;
  • Болі в грудях в області серця;
  • Підвищена пітливість;
  • Запаморочення і нудота навіть у стані спокою, при відсутності навантажень;
  • Дзвін у вухах, періодична оглушення;
  • Часте потемніння в очах, особливо при нахилах, різких присіданнях, «мушки» і іскорки перед очима;
  • Прискорені пульс і серцебиття.

  Ці симптоми можуть проявлятися лише час від часу, не обов’язково все відразу. При цьому вони часто загострюються після занять на тренажерах, нервової струсу, при втомі або ж у стані похмілля. Тоді пацієнт скаржиться на нестачу повітря, задуха, його особа може сильно почервоніти, в той час як руки і ноги будуть залишатися холодними.

  Під час нападу гіпертонії все тіло хворого покриває холодний, рясний піт, він може проявляти ознаки сильного нервового збудження, безперервно розмовляти, або ж навпаки, впасти в ступор і реагувати на слова і дії оточуючих загальмовані.

  Якщо у знаходиться поруч чоловіки відзначаються такі симптоми, йому за 50, треба негайно надати йому медичну допомогу – є ймовірність розвитку гіпертонічного кризу.

  Як попередити і лікувати гіпертонію у чоловіків

  Симптоми підвищеного тиску у чоловіків: нормальний АТ за вікомЛише деякі представники сильної статі легко погоджуються на обстеження у лікаря і подальший систематичний прийом медикаментів, виконання необхідних фізіотерапевтичних процедур.

  На жаль, всю серйозність та наслідки високого тиску людина починає розуміти тільки після сильного нападу.

  Тоді як його можна не допустити, адже гіпертонічний криз говорить про те, що гіпертонія знаходиться вже в запущеній стадії і прогресує, повністю позбутися від неї тепер неможливо. Профілактика гіпертонічної хвороби досить проста:

 • Максимально знизити вживання солі не тільки в чистому вигляді, але і в готових стравах, супах, салатах, жаркому і котлетах.
 • Відмовитися від маринадів, солінь і спецій.
 • Скоротити вживання алкоголю, особливо міцних напоїв і пива. Якщо вже обов’язково потрібно пити, хороше сухе червоне вино.
 • По можливості кинути палити, і кальян в тому числі.
 • Контролювати фізичні навантаження в спортзалі, не зловживати стероїдними препаратами для нарощування м’язової маси.
 • Не піддаватися стресам і нападів роздратування.
 • Повноцінно висипатися вночі, а на вихідних відпочивати за містом або хоча б прогулятися в парку. Раз на рік треба брати повноцінну відпустку мінімум на два тижні.
 • Якщо ці дії не змогли стабілізувати тиск, потрібно звернутися до лікаря і підібрати оптимальні гіпотензивні засоби – препарати нового покоління доступні, добре переносяться і можуть прийматися тривалий час.Про гіпертонії і тиску поговорять у відео у цій статті фахівці та гості Олени Малишевої.