Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

Порожнину рота людини налічує 32 зуба. Але не всі вони з’являються в дитинстві або підлітковому віці. Зуби мудрості зростають в період, коли порожнина рота вже сформована. Це приносить величезний дискомфорт і інші проблеми.

Зміст:

 • 1 Симптоми прорізування зуба мудрості
 • 2 Лікувати або видаляти?
 • 3 Видалення зуба мудрості
  • 3.1 Показання до хірургічного вмешательсвту
  • 3.2 Проведення процедури
  • 3.3 Реабілітація та наступна гігієна

Симптоми прорізування зуба мудрості

Все з часом стикаються з прорізуванням зуба мудрості. Цей процес супроводжується стресом для організму, адже ротова порожнина і прикус людини вже сформовані. Тому виникнення зубів заподіює біль, дискомфорт і інші неприємні відчуття.

Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

Поява зуба мудрості супроводжується рядом симптомів

Симптоми появи зуба мудрості:

 • Температура
 • Гостра і ниючий біль по сторонам ясен
 • Головний біль
 • Лицьова біль
 • Запалення і набряклість ясен

Зуб мудрості і температура часто приходять разом. Головна проблема — біль при прорізуванні. Вона скрізь: в голові, на щелепи, яснах, обличчі. Вона може віддаватися в інші точки на верхній частині тіла, включаючи вуха, потилицю, шию і груди. Тому виникають великі больові відчуття при зростанні зуба мудрості.

Такі симптоми проходять самі. Зуб виростає і стає на місце. Але іноді його зростання порушений, з-за чого симптоми мають тривалий характер.

Тоді необхідно відвідати стоматолога, інакше можливий великий набряк обличчя, запалення і зараження крові.

Ріст зуба мудрості супроводжується різноманітними симптомами. Серед них гостра і ниючий біль у різних частинах голови, можлива температура і запалення ясен. Вони зберігаються декілька днів і зникають. При тривалій симптоматиці варто звернутися до стоматолога, адже можливі порушення в рості зуба мудрості.

Лікувати або видаляти?

Зуб мудрості — восьмий і останній зуб в порожнині рота. Так як він з’являється в період дорослого життя, то десни не розраховані на такі навантаження. Тому людина переносить сильну біль і дискомфорт заради кількох зайвих зубів. З цієї причини їх видаляють, не даючи прорізатися.

Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

Зуби мудрості можна лікувати або видаляти

Видалення або лікування зубів мудрості — поширена дилема. Це важкодоступний ділянку порожнини рота, з-за чого з ним важко працювати. У такому положенні застосування бормашини важко, ручними інструментами працювати неможливо, так і під час процедури лікар має неповний огляд. У таких зубів непередбачувана форма каналів.

Але лікування можливо. Якщо зуб виріс і не заважає людині, то усунення карієсу та інших захворювань легенів виконується просто. Складніше проводиться чистка каналів, але з деякими інструментами це теж реально. Тому вторинні захворювання на зубі мудрості лікуються так само, як і на інших, але це вимагає досвідченого лікаря.

Якщо ж виникають проблеми при прорізуванні зубів мудрості, то рекомендується видаляти їх. Неправильне положення для зростання, дефектна форма коренів, перешкоди у вигляді інших зубів — ці проблеми вирішувані, але набагато простіше видалити моляр до того, як він стане на своє місце. Він не обов’язковий для життя, тому часто його видаляють на ранній стадії.

Проблеми з зубами мудрості виникають регулярно. Більшість захворювань, що зачіпають ці зуби, можна вилікувати, але виникають труднощі з доступом оглядом в цій області.

Тому частіше рекомендується видалити їх, усунувши проблему. Лікування можливе, але воно складне і вимагає хорошого стоматолога. Якщо ж з зубом виникли проблеми на стадії прорізування, то його варто видалити.

Про те, що відбувається після видалення зуба мудрості, дізнайтеся з відео.

Видалення зуба мудрості

Видалення зубів мудрості проводиться в різних випадках. Найчастіше це стосується гострих больових відчуттів при прорізуванні зуба, неправильному напрямку зростання, а також ураження карієсом зуба. Лікувати його безглуздо, адже його положення і важкодоступність сприяють рецидиву захворювання, а сам процес лікування вкрай складний. Тому частіше видаляють зуб мудрості.

Показання до хірургічного вмешательсвту

Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

Для видалення зуба мудрості існує ряд свідчень

Серед показань до видалення цього зуба зазначають:

 • Гнійне запалення
 • Неправильний напрямок росту
 • Виникнення кишені з слизової оболонки
 • Глибоке ураження карієсом
 • Гострі больові відчуття
 • Порушення прикусу

При цьому видаляти його рекомендують і при легких формах карієсу, адже незначне пошкодження цього зуба свідчить про накопиченні там зубного нальоту. У такому випадку лікування допомагає на короткий термін.

Рішення залишити зуб мудрості супроводжується додатковими клопотами. Необхідно регулярно проводити обстеження у стоматолога, професійну чистку зубів і профілактику карієсу.

До видалення зубів мудрості є безліч свідчень. Деякі виникають в процесі росту зубів, а деякі — з часом.

«Вісімка» приносить проблеми власнику, сприяючи виникненню карієсу, лікувати який безглуздо. Тому при найменшому запаленні, скупчення їжі, порушення росту і інших проблемах з зубом мудрості рекомендується його відразу видаляти.

Проведення процедури

Якщо зуб вже прорізався і має правильну форму і напрям зростання, то його видалення швидке і майже не відрізняється від звичайного. Але така ситуація рідкісна. Найчастіше корені зуба мають складну форму, а його коронка пошкоджена внаслідок карієсу або неправильного зростання. Якщо ж зуб розташований неправильно, то процедура проводиться куди складніше.

Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

Процедура видалення зуба мудрості відносно безболісна

Видалення зуба проходить безболісно, що важливо при його зростанні. Незначний дискомфорт можливий, але сам ділянку ясен буде знеболений.

Процедура складається з декількох кроків та включає:

 • Знеболення і чищення. Перед початком видалення потрібно ввести знеболюючий препарат в десну і очистити зуб, відкривши доступ для інструментів. Якщо слизова оболонка покриває його, то її розрізають, але не видаляють (для подальшого зашивання).
 • Відкривається доступ до зуба. Іноді зуб накритий не тільки слизовою оболонкою, але і яснами. У важких випадках перешкоджає доступу ділянку кістки. У такому разі десна розрізається, а з кістки видаляється невелику ділянку.
 • Відділення зуба. Зуб відокремлюється від навколишньої тканини боровому або елеватором. Витяг без цього може пошкодити десні і кістки.
 • Витяг зуба. Зуб обережно погойдується і витягується з лунки. Іноді для цього його поділяють на частини, що дозволяє не пошкодити кісткову тканину.
 • Зашивання лунки. Після вилучення інструментів і залишків лунка зуба швидко наповнюється кров’ю. Туди поміщаються препарати, що запобігають зараженню і запалення, після чого лікар зашиває десну.

Час, витрачений на операцію, залежить від складності положення зуба і необхідних процедур. Після цього починається післяопераційний період, пов’язаний з дискомфортом і звиканням пацієнта до відсутності зуба, що займає кілька днів.

Видалення зуба мудрості не відрізняється від звичайної процедури. Вона складається з підготовчих етапів, безпосередньої роботи з ним і післяопераційних робіт. В лунку містяться спеціальні препарати, після чого та зашивають нитками. Біль у процедурі мінімальна, адже все робиться із застосуванням знеболюючих препаратів.

Реабілітація та наступна гігієна

Перший час гігієна порожнини рота відповідає деяким правилам. Лунка після видалення зашита, але не повністю ізольована.

Симптоми появи зуба мудрості: що робити?

За лункою потрібно правильно доглядати

Догляд за нею повинен відповідати догляду за відкритою раною:

 • Спочатку потрібно подбати про рані. Для цього ватний тампон потрібно помістити на рану і прикусити його. Тримати так близько 20 хвилин. Це дозволить крові згорнутися і перешкоджає кровотечі. Не варто випльовувати кров або слину, це сприяє тиску на рану.
 • Полоскання рота після прийому їжі важливо для чистоти рани. Для цього потрібен розчин з хлоргексидином, що продаються в аптеках. Полоскати рот легко і без навантаження на рану.
 • Куріння і алкоголь заборонені першу добу після операції. Це перешкоджає загоєнню рани.
 • Підвищені температури теж протипоказані. Гаряча їжа, напої, відвідування лазні або гарячої ванни — це заборонено, адже може викликати запалення рани. Тверда і клейка їжа теж завадить загоєнню.
 • Чищення зубів перший тиждень повинна бути ретельною, але без зайвого навантаження. Не можна зірвати шви, але варто їх очищати від їжі. Для цього потрібна м’яка зубна щітка.
 • Використання знеболюючих засобів дозволено, але з рекомендацією лікаря. При виникненні гострого болю, температури або смаку гною в роті — привід звернутися до лікаря. Не можна ігнорувати це.

Гігієна порожнини рота спрямована на захист зашитої лунки. Не можна їсти тверду їжу, навантажувати пошкоджене місце і нагрівати його. Варто регулярно полоскати рот і чистити зуби. Такі процедури проводяться до повного загоєння рани, що займає до двох тижнів.

Зуб мудрості — третій моляр, зростаючий у дорослий період життя. З-за цього він приносить дискомфорт, велику біль і запалення в яснах, завдаючи незручність людині. Його видалення — часта практика, а лікуванням рідко займаються з-за його неефективності. Процедура видалення проста, а гігієна після операції вимагає полоскання і легке обмеження в раціоні. Але це перешкоджає виникненню хвороб із-за зубів мудрості.