Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Струс голови — найбільш поширена черепно-мозкова травма, яка характеризується повною або частковою втратою свідомості і короткої амнезією. За ступенем тяжкості це найменш небезпечне для життя і здоров’я пошкодження голови, яке практично не викликає подальших ускладнень. Однак діагностувати травму може тільки лікар, оскільки її легко сплутати з більш серйозними і небезпечними ушкодженнями.

Зміст:

 • 1 Причини струсу голови
 • 2 Симптоми струсу головного мозку
 • 3 Ускладнення при струсі мозку
 • 4 Надання першої допомоги потерпілому
 • 5 Методи діагностики травми голови
 • 6 Лікування та відновлення сил

Причини струсу голови

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Травми — часті причини струсів

Струс голови відбувається внаслідок нещасного випадку: при падінні чи ударі об твердий предмет. Це може трапитися вдома, на роботі або під час занять спортом. До речі, для отримання травми необов’язково ударятися саме головою: навіть взимку, якщо чоловік послизнувся і впав на сідниці, ударна хвиля може пошкодити мозок. Іноді досить різкого руху – ривка вперед або несподіваного гальмування. Таке можливо при русі в транспорті. Саме дорожньо-транспортні пригоди є найбільш частою причиною ударів головою. Якщо розглядати явище зсередини, то внаслідок різкого струшування голови, мозок приводиться в рух і далі за інерцією ударяється об черепну коробку.

Втішає те, що такі пошкодження не тягнуть за собою незворотні наслідки і практично не мають ускладнень. Небезпека стану полягає в можливості пошкодження окремих ділянок мозку або розриву внутрішньочерепних кровоносних судин.

Симптоми струсу головного мозку

Знання симптоматики черепно-мозкових травм допоможе вчасно надати першу допомогу. У кожної людини організм реагує по-різному, тому необов’язкова наявність всіх симптомів відразу, можливо кілька проявів зі списку:

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Немає фокусування

 • Видимі пошкодження голови, носова кровотеча
 • Бліда і холодна шкіра, підвищена пітливість, загальна слабкість
 • Сильний головний біль, висока температура
 • Помутніння свідомості, втрата концентрації і орієнтації в часі і просторі
 • Уповільненість мовлення та рухів, або навпаки — перезбудження і зайва активність
 • Біль в очах, утруднення фокусування погляду
 • Судоми
 • Неприємні відчуття від гучних звуків або яскравого світла
 • Відсутність апетиту, нудота, блювання. Відмітна ознака струсу – однократна блювота, повторення симптому говорить про легкому ударі мозку
 • Сильна стомлюваність
 • Можлива короткочасна втрата свідомості

Від того, який відрізок часу потерпілий провів без свідомості і наскільки швидко повернувся до тями, можна зробити висновок про серйозності його травми. Існує три ступеня тяжкості струсів мозку:

 • 1 ступінь — невеликий непритомність. Через 15-20 хвилин людина повністю приходить в себе.
 • 2 ступінь — через 20 хвилин після непритомності потерпілий ще знаходиться у розсіяному свідомості.
 • 3 ступінь — після непритомності потерпілий забуває деякі моменти до падіння, може не впізнавати оточуючих. Крайній ступінь – впадіння в кому.

Особливо уважно потрібно ставитися до травм голови у дітей, оскільки у дитини симптоми можуть проявитися не відразу, а через годину після удару. Тому якщо через деякий час дитина стала млявою, з’явилася блювота спостерігається дезорієнтація у просторі, потрібно терміново викликати швидку допомогу.

Ускладнення при струсі мозку

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Точна діагностика

Головні симптоми струсу проходять через 2-3 тижні після травми, а стан потерпілого стає помітно краще. Якщо цього не відбулося, значить не були вчасно діагностовано більш серйозні проблеми: набряк мозку, забій або гематома. Тоді потрібно терміново звернутися в лікарню за уточненням діагнозу і лікуванням.

Після одужання може тривати періодичний головний біль. Тому ще близько року потрібно спостерігатися у терапевта. У деяких випадках порушення нервової системи можуть виявитися і через 2-3 роки після одужання. До головних болів можуть додатися дратівливість, тривожність, порушення сну, неможливість сконцентруватися. У такому випадку потрібно підключити до лікування аптечні препарати – знеболюючі, снодійні або седативні. Медикаментозне лікування призначає тільки лікар.

При звичайному струсі тяжкі наслідки можуть виникнути, якщо перші тижні після удару проводити в русі, а не в стані спокою. Це небезпечно розвитком епілепсії або посттравматичного неврозу. У важких або запущених випадках можливе втручання нейрохірургічного характеру.

Небезпека представляє струс голови у літніх людей, викликаючи захворювання судин і підвищення тиску, що може призвести до інсульту або хвороби Альцгеймера. Для цієї категорії хворих призначають додаткову терапію.

Надання першої допомоги потерпілому

При сильному ударі головою потрібно відразу телефонувати лікаря, а до його прибуття надати потерпілому першу допомогу самостійно. Що потрібно зробити:

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Надання першої допомоги

 • Візуальний огляд потерпілого на предмет ушкоджень в області голови. Якщо є рани обробити і накласти пов’язку.
 • Спостереження за специфічними симптомами, такими як нудота, блювання, порушення свідомості і мови. Це допоможе лікарю співставити факти, зробити висновки про серйозність травми.
 • Забезпечення спокою потерпілому. Для цього укласти його в зручне положення, але при цьому уважно стежити, щоб він не заснув до приїзду швидкої допомоги.
 • Якщо людина втратила свідомість, перевернути його на бік, зігнути ноги в колінах, а руки покласти під голову. Таке положення забезпечує вільне надходження кисню в легені.
 • Навіть якщо потерпілий добре себе почуває, не дозволяти йому активні дії.

Методи діагностики травми голови

Для успішного лікування черепно-мозкової травми необхідно правильно і вчасно поставити діагноз. Якщо спиратися лише на зовнішні ознаки, за струс можна прийняти забій головного мозку і більш небезпечні травми: тріщини в черепі і крововиливи. Щоб не сталося такої помилки, потрібно негайно їхати в лікарню на рентген. Незайвим буде звернутися до невропатолога.

Велику допомогу в діагностиці складуть слова очевидців або самого потерпілого про те, як стався удар. Однак хворий може просто не пам’ятати, що з ним сталося. Тому, якщо немає ніяких фактів, крім видимих пошкоджень, проводяться додаткові дослідження:

 • Комп’ютерна томографія
 • Эхоэнцелография
 • МРТ

Це робиться для виявлення структурних уражень мозку, які при струсі мозку відсутні.

Додаткова міра діагностики – огляд очного дна для спостереження за поведінкою зорового нерва і судин. Також лікар розгляне форму і спрямованість зіниць: при струсі вони можуть бути звужені чи розширені, мати незвичайні обриси або розходитися в різні боки.

Ще один факт, який підтверджує діагноз — цілісність кісток черепа, оскільки тріщини і переломи говорять про більш серйозному пошкодженні – наприклад, забитті.

Лікування та відновлення сил

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Лікування струсу

Головна умова для одужання після травми – спокій тривалий і повноцінний сон. Потрібно ізолювати хворого від зовнішніх подразників, таких як світло або гучна музика. На час відновлення потрібно повністю припинити перегляд телевізора, роботу за комп’ютером і читання.

Перші кілька діб хворий строго дотримується постільний режим. Якщо з’явилося поліпшення, то можна злегка ослабити режим, але не виключати його повністю.

Ідеально проводити лікування в умовах стаціонару, оскільки іноді трапляються ускладнення у вигляді гематом або крововиливів. Якщо хворий на час посттравматичного періоду буде під постійним наглядом лікарів, то при перших тривожних ознаках йому буде надана своєчасна медична допомога.

Зазвичай стаціонарне лікування триває близько тижня, далі хворого виписують для продовження лікування в домашніх умовах.

Симптоми при струсі голови, методи діагностики та лікування

Підхід до лікування

Лікування лікарськими препаратами не є основним і призначається для усунення неприємних симптомів. Лікар може прописати такі препарати:

 • Знеболюючі засоби – для усунення головного болю
 • Препарати від запаморочень
 • Снодійні засоби
 • Седативні препарати різної сили дії
 • Вітаміни і загальнозміцнюючі препарати для підвищення імунітету
 • Препарати, що стимулюють роботу мозку
 • Засоби для поліпшення кровопостачання

Немає єдиного рецепту для всіх хворих, все підбирається індивідуально. Деяким ліки зовсім не потрібні, а комусь доводиться відновлювати сили з допомогою медикаментів. У цій справі головне терпіння і дотримання рекомендацій лікаря.

У більшості випадків струс голови повністю виліковується без негативних наслідків. Це стало можливим завдяки сучасної діагностичної апаратури, яка виявляє більш важкі випадки і допомагає уникнути ускладнень.

Саме по собі струс голови не представляє великої небезпеки. Для його лікування потрібна мінімальна кількість лікарських засобів, але спокій і здоровий сон допоможе відновити сили.