Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

Пневмонія – це одна з найпоширеніших дитячих захворювань дихальної системи. Як тільки дитині ставлять такий діагноз, батьки, як правило, починають переживати і думати, що це є чи не вироком. Однак, сіяти паніку завчасно не варто. Пневмонія у дитячому віці чудово лікуватися, особливо, якщо дитину вчасно показали лікаря. При правильному лікуванні це все обійдеться навіть без яких-небудь серйозних наслідків для здоров’я малюка.

Зміст:

 • 1 Етіологія і патогенез запалення легенів у дитячому віці
 • 2 Причини пневмонії в дитячому віці
 • 3 найпоширеніші помилки батьків, що призводять до запалення легенів
 • 4 Підозра на пневмонію або як розібрати провокуючі фактори
 • 5 Специфіка запалення у недоношених дітей
 • 6 Часті симптоми у немовлят і новонароджених
 • 7 Діагностика пневмонії
 • 8 Як розпізнати запальні зміни в легенях своєчасно
 • 9 Ефективна вакцинація

Етіологія і патогенез запалення легенів у дитячому віці

Вчені вважають, що здоров’я дихальної системи дитини закладається ще в утробі матері, так як саме в цей період життя плода і формуються органи дихання. Тобто, якщо мати не піклується про своє здоров’я, палить, вживає в їжу высокоаллергеные продукти, є ризик того, що у дитини будуть проблеми з дихальною системою.

Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

Пневмонія

Найстрашніше наслідок цього – недорозвинений сурфактант. Це така плівка, яка покриває поверхню легенів і бронхів, і відповідає за їх еластичність і рухливість. Якщо ця сама плівка дуже тонка або недостатньо пружна, то це приведе до дихальної недостатності і, як наслідок, до багатьох хвороб, включаючи і запалення легенів. Зазвичай у таких дітей всі захворювання, так чи інакше пов’язані з дихальною системою, проходять дуже важко і тривало.

Запалення легенів у дітей розвивається тоді, коли в нижні або верхні частини дихальних шляхів потрапляють бактерії, які викликають хворобу. Так як організм дитини ослаблений, імунітет у силу віку і розвитку не в силах перебороти інфекцію, то вона поступово починає вражати бронхи і альвеоли.

Бактерії починають розмножуватися і викликати токсини, це викликає у хворого яскраві симптоми захворювання. Альвеоли швидко починають заповнюватися слизом, це заважає нормальному здійсненню процесу дихання і газообміну, хвора дитина починає кашляти, у нього в диханні з’являються хрипи. Крім цього виникає сильний кашель, дитині важко говорити, так як звук сильно спотворюється.

Увага! Якщо в цей час дитину відвести на процедуру рентгена, то на знімку можна чітко помітити вогнища запалення.

Стан дитини залежить від того, наскільки великий вогнище ураження. Якщо він невеликий, то дитину буде легше вилікувати, а якщо але вражає велику область легенів, то, можливо, доведеться навіть лягти з малюком в лікарню і лікуватися під наглядом медичного персоналу.

Важливо бути напоготові після того, як дитина вже переніс захворювання дихальних шляхів типу ангіни, грипу або простого ГРЗ або ГРВІ. Запалення легенів може атакувати організм малюка, поки він все ще перебуває в ослабленому стані після хвороби.

Причини пневмонії в дитячому віці

Причин пневмонії у дітей може бути безліч, в сучасній медицині вони поділяються на 2 великі групи – причини інфекційні і неінфекційні.

Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

Лікарський огляд

Інфекційні причини:

 • Грибкова інфекція.
 • Раніше перенесена інфекція дихальних шляхів, на тлі якої і розвивається пневмонія.
 • Хронічні інфекційні захворювання органів дихання теж можуть викликати ускладнення у вигляді запалення легенів. До таких захворювань відноситься в першу чергу хронічний бронхіт.
 • Неінфекційні причини:

 • Куріння матері під час вагітності.
 • Важкі пологи, післяпологові травми.
 • Пневмонія розвивається у недоношених дітей набагато частіше, ніж у здорових в цьому плані.
 • Діти з хворим серцем частіше за інших страждають від захворювання органів дихальної системи.
 • Ослаблений імунітет – це теж причина для того, щоб захворіти.
 • Найпоширеніші помилки батьків, що призводять до запалення легенів

  Як вже було сказано вище, пневмонія може виникати як наслідок грипу та ГРВІ. Деякі батьки, самі того не знаючи, неправильно лікують своєї дитини і лише сприяють тому, щоб у нього розвинулося додаткове захворювання. Чого не можна робити при лікуванні дитини від вірусних захворювань:

 • Якщо дитина захворіла і кашляє, то ні в якому разі не можна давати йому ті ліки, які пригнічують кашльовий синдром, впливаючи при цьому на мозковий центр крихти. Це такі ліки, як Дигідрогеноцитратпісля, Либексин, Бронхилитин. Мокротиння вже є в легенях, і потрібно намагатися, щоб вони якомога інтенсивніше звідти виводилася. Якщо дитина кашляє важко і з надривом, то давати йому в цьому випадку потрібно відхаркувальний препарат на травах Мукалтин. Якщо лікувати його зазначеними вище ліками, то мокрота від цього нікуди не дінеться, а просто буде накопичуватися в легенях, що в один момент приведе дитину до пневмонії.
 • Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

  Сильний кашель

  Не можна використовувати при лікуванні від вірусної інфекції антибіотики. Вони просто фізично не здатні впоратися з вірусом і будуть лише надавати абсолютно безглузду навантаження на і без того ослаблений організм. Безглуздо давати дитині антибіотики для профілактики вірусної інфекції. Знову ж таки, це не принесе ніякої користі. Антибіотики – це самі по собі сильні препарати, давати їх дитині можна тільки з дозволу лікаря. Самолікування антибіотиками заборонено, так як це може призвести до цілого ряду ще більш серйозних проблем. До того ж, антибіотиками лікуються виключно у разі бактеріальної інфекції.

 • Якщо дитина при захворюванні страждає нежитем, то не варто йому закопувати судинозвужувальні краплі. До них відносяться Глазолин, Санорин, Нафтизин. При використанні крапель вірус проникає в нижні дихальні шляхи. Звичайно, все може обійтися, але такі краплі варто застосовувати з обережністю і тільки за призначенням лікаря.
 • Рясне пиття при інфекційних захворюваннях показано в обов’язковому порядку. Це сприяє не тільки більш швидкої інтоксикації, але і того, щоб слизова не висихала і захворювання не затягувалося. Якщо дитина не хоче пити, то батькам варто проявити наполегливість і уважно стежити за його питним режимом. Крім того, дуже важливо провітрювати кімнату дитини, та й все приміщення, в якому він знаходиться. Це сприяє не тільки виходу інфекції за межі будинку, але і підвищує вологість повітря, що і дозволяє слизовим не висихати. З цією ж метою потрібно кожен день проводити в кімнаті дитини вологе прибирання і прибрати звідти килими хоча б на час хвороби дитини. Добре обробляти кімнату за допомогою спеціальних парових очисників, що допомагають боротися з пилом. Чисте і прохолодне повітря допомагає дитині краще дихати, полегшує відкашлювання. Природно, дитина видужає набагато раніше.
 • Підозра на пневмонію або як розібрати провокуючі фактори

  Як правило, запалення легенів спричиняють такі мікроорганізми: стафілококи, пневмококи, стрептококи.

  Провокувати пневмонію можуть різні фактори:

  • Якщо дитина отримав досить серйозну травму типу опіку, перелому, або ж взагалі, зазнав хірургічного втручання, то цілком ймовірно, що вірус пневмонії його атакує, так як всі ці фактори досить серйозно послаблюють організм.
  • Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

   Пневмонія на рентгені

   Часто хвороба може спіткати дитину після харчового отруєння або ротавірусної інфекції через все того ж ослабленого імунітету.

  • Іноді, але дуже рідко запалення легенів у дитини може настати тому, що він банально переохолодилася, просто перегулял на вулиці і був надто легко вдягнений. Буває цей випадок вкрай рідко, тому як батьки, як правило, намагаються вберегти дитину від подібних явищ.
  • Не останню роль у розвитку захворювань грає і той факт, що діти самі по собі стали набагато частіше народжуватися зі слабким здоров’ям і вродженими патологіями. Діти недоношені, діти з відставаннями в розвитку, діти, які мають післяпологову або ще внутрішньоутробну інфекцію вже ні для кого не є чимось дивним. На жаль, на сьогоднішній день дитячі захворювання зустрічаються все частіше і частіше, на цьому тлі дитина набагато частіше і набагато триваліше хворіє.
  • Найнеприємніше полягає в тому, що коли дитина проходить по родових шляхах матері, він може заразитися інфекціями від неї, і дуже часто це інфекції, які передаються статевим шляхом, такі як хламідіоз, грибкові інфекції та багато інших.
  • Серйозним провокатором пневмонії у дитини є неправильне харчування, відсутність у їжі натуральних вітамінів і мінералів. Потрібно пам’ятати, що організм дитини потребує в усьому цьому особливо.
  • Якщо дитина хвора будь хронічним захворюванням, яке, здавалося б, навіть не пов’язано з дихальною системою, він легко може підчепити вірус пневмонії, і для такої дитини хвороба буде проходити набагато більш важко і болісно.

  Специфіка запалення у недоношених дітей

  Особливістю перебігу запалення легенів у новонароджених є важкий і тривалий перебіг як гострого періоду хвороби, так і реабілітації після неї. Інколи може доходити до такого, що недоношеного новонародженого терміново госпіталізують у критичному стані.

  Існує декілька ознак того, що з дитиною не все гаразд, але так як вони не специфічні і не відносяться безпосередньо до хвороби:

  Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

  Новонароджена

  • дитина погано їсть, відмовляється брати груди, а якщо і починає смоктати, то смоктання здійснюється мляво і повільно, він їсть без апетиту
  • дитина ночами веде себе неспокійно, дуже погано спить
  • в якісь моменти життя його реакції загальмовані, а деколи він буває гіперактивним, і навіть дратівливим і агресивним
  • блідість шкірних покривів
  • сильне здуття живота
  • зниження температури тіла
  • дитина раптово і різко починає набирати масу тіла, це пов’язано з численними набряками
  • видно, що дитина погано себе почуває, хоч і не може в силу віку поскаржитися на це
  • коли хвороба вже вступає в свої права, можна почути, що дитина почав важко дихати, в його диханні з’явилися хрипи і сторонні шуми

  При виявленні подібних симптомів слід негайно звертатися до лікаря. Відразу варто налаштовуватися на те, що дитину будуть лікувати в стаціонарі. Для недоношених дітей, які хворіють на запалення легень, існують спеціальні бокси, де хвора дитина може перебувати на ліжковому режимі разом з матір’ю чи особою, яка її заміняє. Перевагою такого лікування є те, що в боксах підтримується потрібна температура і вологість повітря, але при цьому дитину не кутають і не сковують його руху, одягають його в розлітайку, штанці на зав’язках, шапочку і шкарпетки. Протягом дня лікарі та медичний персонал періодично змінюють положення дитини, щоб у нього не затікали м’язи.

  Крім того, лікарі ретельно стежать за харчуванням маленького пацієнта, часом їм доводиться самим складати графік годування дитини в залежності від його віку і від ступеня захворювання. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то тільки вітається, щоб він харчувався материнським молоком. Якщо з якоїсь причини грудне вигодовування не представляється можливим, то дитину годують спеціальними сумішами для недоношених дітей. Якщо дитина відмовляється їсти або погано бере груди і пляшечку (що цілком з’ясовно його станом), лікарі вводять через зонд воду з розчином глюкози, щоб у дитини були сили пручатися хвороби.

  Якщо утруднене дихання дитини, для нього проводиться процедура відсмоктування слизу з грудної клітки. Провідний метод лікування такого новонародженого – це киснева терапія. Обов’язково здійснюється терапія антибіотиками. Часом трапляється таке, що вид антибіотика доводиться міняти, так як дитина не йде на поправку.

  Увага! Після того, як дитина переносить таке захворювання, він автоматично ставиться на облік в поліклініку за місцем проживання і повинен спостерігатися у педіатра як мінімум рік. Додому до дитини повинен приходити лікар або чергова медсестра 2 рази в місяць. Потім такі походи можна здійснювати рідше, якщо з дитиною все в порядку.

  Часті симптоми у немовлят і новонароджених

  Не всі можуть відразу розпізнати запалення легенів, тому як на початковому етапі хвороба може проходити безсимптомно, а іноді вона маскується під іншу хворобу:

  Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

  Специфіка немовлят

 • Висока температура тіла, близько 38 градусів. Тримається довго, практично не спадає навіть при прийомі жарознижуючих.
 • Хвора дитина постійно кашляє, сильно і з надривом.
 • Дитина важко дихає, дихання у нього занадто часте.
 • Якщо дитина має проблеми з серцем, то потрібно уважно оглянути її кінцівки. Вони синіють, коли мова заходить про пневмонії. При цьому особа може набувати такий блідий відтінок, який межує з синявою.
 • В грудній клітці з’являється помітна виїмка.
 • Дитина відмовляється їсти, у нього поганий апетит. Це пов’язують з тим, що іноді віруси пневмонії вражають не тільки дихальну, але і травну систему. У дітей зі слабким шлунком може початися блювота або пронос.
 • Дитина може почати різко набирати вагу за рахунок набряків, так і катастрофічно його втрачати.
 • Запалення легенів викликає ураження нервової системи, тобто дитина стає плаксивою, вередливим, дратівливим, багато плаче і погано спить. У цій ситуації лаяти його і змушувати заспокоїтися марно, так як перемогти такий стан вольовими зусиллями неможливо.
 • Діагностика пневмонії

  При діагностиці пневмонії перед лікарем ставиться декілька завдань, перша з яких – визначити, що у дитини уражені нижні дихальні шляхи. Це можна визначити за зовнішніми ознаками, описаними вище.

  Друга задача – це відрізнити запалення легенів, бронхіту, так як ці хвороби багато в чому мають схожий характер. Найголовнішим симптомом, з яким лікар може визначити запалення легенів – це сильно прискорене дихання. Причому, чим молодша дитина за віком і чим сильніше його атакує хвороба, тим більш дихання часто можна почути.

  Як розпізнати запальні зміни в легенях своєчасно

  Коли мова заходить про маленьку дитину, то для того, щоб зрозуміти, що з ним сталося щось недобре, потрібно всього лише уважно спостерігати за ним. Можна неозброєним оком помітити зміни в поведінці дитини, вони описувалися вище.

  Що стосується підлітків, то розпізнати в них пневмонію буває набагато більш важко. Як правило, вже на самому початку хвороби у них піднімається температура, починається гучний і важкий кашель, який ще називають «гавкаючим». Це супроводжується тим, що у підлітка постійно болить грудна клітка, біль відчувається навіть при диханні. Якщо поспостерігати в цей час за підлітком, то можна помітити, що він постійно прагне лягти і притиснути до грудей коліна, при цьому йому стає легше дихати і біль відчувається не так сильно.

  Деколи при критичному перебігу захворювання за підлітком можна спостерігати провали в пам’яті і сплутаність свідомості.

  Ефективна вакцинація

  Багато людей помилково вважають, що зробивши щеплення від того чи іншого захворювання, вони їм більше ніколи в житті не захворіють. Так думати неправильно, повністю позбавитися від захворювання не вдасться, так як щеплення здатна лише на те, щоб суттєво полегшити перебіг захворювання, але ніяк не позбавити від нього. Лікарі радять робити ці щеплення, особливо дітям і літнім людям, оскільки вони більшою мірою важко переживають запалення легенів.

  Симптоми при запаленні легень у дітей, лікування захворювання

  Вакцинація

  Вакцина рекомендована всім, у кого немає ніяких протипоказань до її запровадження. Що стосується неповнолітнього дитини, то вакцина вводиться йому тільки за згодою на це батьків. Щеплення можна робити не тільки дітям, але і тим людям, які часто хворіють і з якоїсь причини не були щеплені у дитинстві, тільки для цього їм треба пройти спеціальне обстеження. А ось що стосується літніх людей, то їм робити щеплення не рекомендується, так як в такому віці це може викликати ускладнення і деякі алергічні реакції.

  Якщо Ви все ж прийняли рішення ввести своїй дитині вакцину проти запалення легенів, то пора починати здійснювати підготовку. Не можна в той же самий день йти в медичний кабінет і робити щеплення. Навпаки, за дитиною треба деякий час, близько двох тижнів, поспостерігати, щоб у нього не було абсолютно ніяких ознак вірусних або бактеріальних захворювань, враховувати доведеться навіть банальний сезонний нежить і злегка підвищену температуру. Що стосується дітей з хронічними захворюваннями, то робити їм щеплення потрібно в найбільш сприятливий період, коли всі показники знаходяться в межах норми.

  Крім того, перед походом в кабінет лікаря, потрібно намагатися уникати великих скупчень людей, щоб в останній момент не заразитися.

  Увага! Якщо в день здійснення щеплення в центрі, де вона робиться буде хоч один хворий дитина, це є сильним порушенням закону. Керівник такого медичного центру буде відповідати по всій строгості закону.

  Такі заходи необхідні для того, щоб:

  • Нікого не заразити ГРЗ або ГРВІ.
  • Імунітет готується до того, щоб виробляти антитіла вводиться вакцину, а для цього потрібно бути фізично здоровою людиною.
  • Це допомагає лікарям уникнути претензій, так як якщо дитина був хворий і йому ввели вакцину, то всі його симптоми тільки посиляться і він може захворіти тим, від чого йому робили щеплення. Лікарі в цьому не винні, винні батьки, які недбало поставилися до ознаками ГРВІ у своєї дитини і вирішили, що не буде нічого страшного, якщо йому введуть вакцину.

  Таким чином, запалення легенів – це дуже серйозна хвороба, особливо важко вона переноситься в дитячому віці. Але незважаючи ні на що, перемогти її можна практично без наслідків для дитини, якщо вчасно прийняти заходи з лікування та звернутися до лікаря.