Синдром полікістозних яєчників: лікування, симптоми, ознаки та діагностика

Зміст статті:

  • Синдром полікістозних яєчників: симптоми, ознаки та діагностика
  • Синдром полікістозних яєчників: лікування

Синдром полікістозних яєчників характеризується помірним ожирінням, нерегулярними місячними або аменореєю і симптомами надлишку андрогенів. Зазвичай яєчники містять багато кіст. Діагностика синдрому полікістозних яєчників ґрунтується на тестах на вагітність, дослідженні гормональних рівнів і обстеження з метою виключення вирилизирующей пухлини. Лікування синдрому полікістозних яєчників симптоматичне.

Синдром полікістозних яєчників — загальна ендокринна патологія репродуктивної системи, що зустрічається у 5-10 % пацієнток; характеризується наявністю ановуляції і надлишку андрогенів неясної етіології. Яєчники можуть бути нормальних розмірів або збільшені, з гладкою, потовщеною капсулою. Як правило, в яєчниках міститься багато дрібних, розміром 2-6 мм фолікулярних пензликів; іноді зустрічаються великі кісти, що містять атретичні клітини. Відзначається підвищення рівня естрогенів, що призводить до збільшення ризику розвитку гіперплазії ендометрія і, в кінцевому рахунку, до раку ендометрія. Часто відзначається підвищення рівнів андрогенів, що збільшує ризик розвитку метаболічного синдрому і гірсутизму.


Синдром полікістозних яєчників: симптоми, ознаки та діагностика

Симптоми синдрому полікістозних яєчників з’являються протягом статевої зрілості, прояв їх зменшується з часом. Наявність регулярних менструацій якийсь час після менархе виключає діагноз синдрому полікістозних яєчників. При обстеженні зазвичай виявляють наявність рясної цервікального слизу. Діагноз синдрому полікістозних яєчників можна запідозрити, якщо жінка має мінімум два типових симптому.

Діагностика синдрому полікістозних яєчників ґрунтується на виключення вагітності, а також дослідженні естрадіолу, ФСГ, ТТГ і пролактину в сироватці крові. Діагноз підтверджується за допомогою ультрасонографії, при якій виявляється більше 10 фолікулів в яєчнику; фолікули зазвичай зустрічаються на периферії і нагадують нитка перлів. Якщо відзначається наявність фолікулів в яєчниках і гірсутизм, то слід визначити рівні тестостерону та ДГЕАС. Патологічні рівні оцінюються як при аменореї.

Синдром полікістозних яєчників: лікування

Жінкам, у яких спостерігаються ановуляторні менструальні цикли, при відсутності гірсутизму і небажанні завагітніти, призначають інтермітуючої прогестин або оральні контрацептиви з метою зменшення ризику гіперплазії і раку ендометрія і зменшення рівня циркулюючих андрогенів.

У жінок з ановуляторными циклами, з наявністю гірсутизму і не планують вагітність, лікування синдрому полікістозних яєчників спрямоване на зменшення гірсутизму і регуляцію рівнів тестостерону і ДГЕАС в сироватці крові. Жінки, що бажають завагітніти, проходять лікування безпліддя.