Синусова брадикардія: опис і симптоми захворювання

Нерідко пацієнти, стикаючись з діагнозом «синусова брадикардія» залишаються в замішанні: наскільки страшний цей діагноз? Що слід зробити, якщо не призначено спеціального лікування? Звідки він з’явився, якщо пацієнт почуває себе абсолютно здоровим? Зрозуміло, розповісти про це докладно повинен кваліфікований лікар, у цій статті наводяться лише спрощені відповіді на запитання пацієнтів.

Зміст:

 • 1 Що таке синусова брадикардія
 • 2 Які причини синусової брадикардії
  • 2.1 Причини фізіологічної синусової брадикардії
  • 2.2 Причини патологічної синусової брадикардії
 • 3 Симптоми захворювання
 • 4 Діагностика та лікування
  • 4.1 Виявлення синусової брадикардії
  • 4.2 Лікування синусової брадикардії

Що таке синусова брадикардія

Брадикардією називають уповільнення биття серця. В нормі серце людини (з поправкою на вік, фізичний і емоційний стан) у спокої б’ється з частотою близько 60-80 ударів у хвилину. При брадикардії пульс може знизитися до 30-50 ударів.

Синусової брадикардією захворювання називають з-за синусового вузла – водія серцевого ритму. У разі цього захворювання він рідше продукує серцеві імпульси, проте всі інші структури серця сохранны і працюють у вірній послідовності.

Синусова брадикардія: опис і симптоми захворювання

Синусовий ритм

Слід зазначити, що називати синусову брадикардію патологією слід з великою обережністю. Нерідко це стан вписується в рамки норми – наприклад у спортсменів з-за особливостей режиму харчування, фізичних навантажень, збільшеного об’єму легень та інших факторів може спостерігатися частота биття серця близько 40-50 ударів в спокої. У звичайних людей нерідко виявляється така особливість організму на медоглядах або при діагностиці іншого захворювання, при цьому у них не виникає ніяких скарг на самопочуття.

Тим не менш, знання такої особливості своєму організмі може бути вельми корисним – навіть при відсутності будь-яких симптомів синусова брадикардія може служити сигналом початку розвитку патології (наприклад, хвороби ендокринної системи – гіпотиреозу).

Зазвичай з прогресією хвороби і падінням пульсу до 35-30 ударів в хвилину людина починає відчувати стійкі зміни у самопочутті: з’являється млявість, слабкість м’язів, холодний піт, нерідко – втрата свідомості у вертикальному положенні. Це вже небезпечний сигнал про необхідність звернутися до лікаря, оскільки непритомні стани підвищують ризик раптової зупинки серця.

Таким чином, синусова брадикардія до відомих меж може вважатися фізіологічною нормою, однак при її виявленні пацієнту слід бути особливо уважною до свого здоров’я і при перших ознаках хвороби звертатися до лікаря.

Які причини синусової брадикардії

Причини фізіологічної синусової брадикардії

Як вже було сказано, іноді зниження темпу биття серця можуть і не бути патологічною ознакою. Це може відбуватися в наступних випадках:

 • тривалі систематичні заняття спортом
 • вплив низьких температур
 • сон, лежаче положення, стан спокою

Причини патологічної синусової брадикардії

В інших же випадках брадикардія не вважається нормальним станом людини. Виділяють 5 груп причин, здатних викликати сповільнений серцевий ритм:

Синусова брадикардія: опис і симптоми захворювання

Виявлена брадикардія

 • Серцеві причини: хвороби серця.
 • Несердечные причини: порушення функції ЦНС, недостатнє надходження кисню (внаслідок захворювань органів дихання або крові), ендокринні захворювання.
 • Медикаментозні причини: передозування, несистематичний, недоцільний або занадто тривалий прийом деяких препаратів (серцеві глікозиди, антиаритмічні препарати, діуретики).
 • Диспропорція в організмі таких елементів, як калій, магній, натрій.
 • Токсична дія отруйних речовин, у тому числі тривале куріння і вживання алкоголю.
 • У разі, коли причину брадикардії не вдається встановити достовірно, говорять про ідіопатичною синусової брадикардії.

  Перераховані причини виникнення синусової брадикардії можуть бути викликані вродженими особливостями організму, але також можуть виникати внаслідок ускладнень яких-небудь захворювань. Найбільш часто такі ускладнення викликають інфекційні хвороби (тиф, менінгіт, жовтяниця, дифтерія), отруєння нікотином або свинцем, високий внутрішньочерепний тиск (внаслідок набряку мозку, пухлини, крововиливу в мозок).

  Причини синусової брадикардії можуть бути різні, і їх пошук сильно полегшує роботу лікаря і дозволяє спрямувати зусилля на першоджерело проблеми. Слід дотримуватися обережності при роботі з токсичними речовинами, своєчасно звертатися за лікарською допомогою при інфекційних хворобах і доводити лікування до кінця.

  Симптоми захворювання

  Як вже було сказано, нерідкі випадки, коли брадикардія вписується в рамки норми або виходить за них незначно. Зазвичай тоді пацієнти не спостерігають жодних негативних змін у своєму самопочутті. Однак при ускладненні ситуації і патологічному розвитку брадикардії пацієнт може відчувати такі симптоми:

  • слабкість – виражається як у фізичній слабкості м’язів, так і в суб’єктивному відчутті швидкої стомлюваності, постійної втоми, дратівливості навіть при достатній кількості сну
  • потемніння в очах, зниження чіткості зору, «мушки», особливо виражені при різкій зміні положення тіла з горизонтального у вертикальне
  • холодний піт, холодні пальці кінцівок, мерзлякуватість при нормальній температурі тіла і повітря
  • непритомні і предобморочного стану, особливо при зміні положення тіла і фізичних навантаженнях

  Ці симптоми можуть зникати при вагітності, тому що в нормі у вагітних жінок частішає серцебиття.

  В інших випадках прогресуюча брадикардія може призвести до зупинки серця, ішемічної хвороби, коматозного стану з-за нестачі мозкового кровообігу.

  Таким чином, необхідно звернутися до лікаря при перших симптомах нездужання. Пацієнтам з брадикардією слід бути обережними при фізичних навантаженнях та зміні положення тіла, щоб уникнути травм.

  Діагностика та лікування

  Виявлення синусової брадикардії

  Синусова брадикардія: опис і симптоми захворювання

  На ЕКГ діагностика

  Для того, щоб діагностувати синусову брадикардію, необхідно використовувати різносторонній підхід. Часто, якщо пацієнт не відчуває нездужання, брадикардію виявляють випадково – на медогляді або при лікуванні іншого захворювання. При цьому лікар фіксує частоту биття серця і збирає анамнез життя пацієнта, щоб ухвалити рішення щодо подальшої діагностики.

  Під час розпитування у пацієнта уточнюється його спосіб життя, рівень фізичної активності, перенесені захворювання (особливо інфекційні) та хірургічні втручання. Крім того, уточнюється наявність серцевих захворювань у найближчих родичів пацієнта.

  Після збору анамнезу лікар (кардіолог або терапевт) вислуховує (аускультирует) серце за допомогою фонендоскопа (щоб переконатися у відсутності шумів), потім простукивает для виявлення меж органу. Якщо очевидних змін у серці не виявлено, призначаються лабораторні дослідження.

  Пацієнт здає кров і сечу на загальний і біохімічний аналізи, а також кров на гормональний статус. Далі необхідно пройти процедуру ЕКГ, яка виявить характерні для захворювання зміни ритму. У разі, якщо ЕКГ не дає однозначних результатів, застосовується добове моніторування та інвазивне дослідження. Крім того, проводиться Ехокг-дослідження, яке здатне уточнити кардіальні причини захворювання. Також можливе проведення навантажувального тесту.

  Виявити синусову брадикардію і достовірно встановити її причину – складне завдання для лікуючого лікаря, яка потребує багатоступеневого підходу в діагностиці та високої кваліфікації для правильного інтерпретування результатів.

  Лікування синусової брадикардії

  Синусова брадикардія: опис і симптоми захворювання

  Лікування брадикардії

  Рішення про спосіб лікування приймається залежно від тяжкості перебігу захворювання. При гарній переносимості лікар може рекомендувати вітамінізоване харчування, помірне фізичне навантаження, санаторно-курортне лікування для усунення наслідків стресу. У більш важких випадках, коли брадикардія переноситься погано або зовсім загрожує життю пацієнта, призначається медикаментозне або хірургічне лікування.

  Слід розуміти, що брадикардія найчастіше не є самостійним захворюванням і слід шукати причину її розвитку в інших серцевих і несерцевих патологіях.

  Профілактикою захворювання є правильний режим дня, достатній сон, регулярне фізичне навантаження, відмова від шкідливих звичок і здорова дієта. Крім того, слід своєчасно звертатися до лікаря при будь-яких симптомах захворювань, щоб уникнути ускладнень. Також слід регулярно проходити медичні огляди для своєчасного виявлення порушень в роботі серця.

  Лікування синусової брадикардії полягає в усуненні причини хвороби – отруєння, неврологічної або серцевої хвороби. Кардинальне вирішення проблеми полягає лише в хірургічному втручанні і встановлення водія серцевого ритму.