Складний гіперметропічний астигматизм у дітей: це серйозно

Стикаючись зі складним висновком офтальмолога, батьки часом не можуть зрозуміти, чим реально загрожує вказаний діагноз їх дитині. Наскільки дійсно важкий складний астигматизм? Що таке «гіперметропічний» і звідки астигматизм міг з’явитися? Розберемося з цим далі в статті.

Зміст:

 • 1 Про видах астигматизму
  • 1.1 Ступеня тяжкості
  • 1.2 Поєднання астигматизму з іншими порушеннями зору
 • 2 Причини появи астигматизму у дітей
 • 3 Симптоми складного гіперметропіческой астигматизму у дітей
 • 4 Діагностика захворювання
 • 5 Лікування складного гіперметропіческой астигматизму

Про видах астигматизму

Складний гіперметропічний астигматизм у дітей: це серйозно

Астигматизм

Астигматизмом називають дефект органу зору, при якому світловий промінь, заломлюючись через рогівку і кришталик, утворює на сітківці не одну точку (у нормі), а дві. Людина при цьому бачить зображення розпливчасто, воно каламутніє і двоїться на будь-якій відстані. Залежно від кривизни кришталика або рогівки при астигматизмі можуть спостерігатися й інші спотворення, порушення форми, неправильне сприйняття світла і ліній. Нерідко до астигматизму приєднуються і інші дефекти зору – далекозорість або короткозорість.

Ступеня тяжкості

Фахівці розрізняють астигматизм рогівки і кришталика, при цьому враховується те, що вплив рогівки на зір набагато більше. Ступінь спотворення зору фіксується в діоптріях (D). За кількістю діоптрій визначають ступінь астигматизму:

 • легка – 0-3 D
 • середня – 3-6 D
 • важка – від 6 D

Крім того, астигматизм умовно ділять на вроджений і набутий, т. к. часто прижиттєві та генетичні фактори доповнюють один одного. Вроджений астигматизм до 0,5 D не потребує корекції і є «функціональним», тобто не позначається на гостроті зору. Придбаний ж астигматизм розвивається внаслідок різних шкідливих впливів – травми, вплив хімічних речовин і т. д.

Поєднання астигматизму з іншими порушеннями зору

Складний гіперметропічний астигматизм у дітей: це серйозно

Проблеми із зором

Гиперметропическим астигматизмом називається поєднання астигматизму з далекозорістю. Найчастіше ця патологія викликана викривленням рогівки, рідше – кришталика. Легка ступінь цього порушення зору зустрічається у дітей дуже часто і не потребує спеціальної корекції.

Виділяють простий і складний види гіперметропіческой астигматизму. При простій формі захворювання частина променів світла фокусується на сітківці, а частина – позаду неї. Це викликано тим, що один з меридіанів очі за будовою відповідає нормі, а інший далекозорості. Меридіаном називають умовні лінії, що перетинають очей вздовж і впоперек – тобто вони визначають правильність форми очного яблука. При складній формі гіперметропіческой астигматизму далекозорість є в обох меридіанах ока, однак вона має різні значення.

Астигматизм – це порушення зору, найчастіше пов’язане з дефектами рогівки. Воно розрізняється за ступенем тяжкості, походженням, а також може поєднуватися з іншими вадами зору.

Причини появи астигматизму у дітей

Гіперметропічний астигматизм викликаний неправильною формою очного яблука та дефектом рогівки. Це обумовлено неправильним формуванням очного яблука в процесі розвитку, яке запрограммированно генетично. Найчастіше у дітей з гиперметропическим астигматизмом батьки або найближчі родичі також страждали від цього чи іншого дефекту зору.

Крім генетичної основи, астигматизм може бути викликана струсом мозку або інший черепно-мозковою травмою, механічним або хімічним ушкодженням очі, хірургічним втручанням. При цьому у разі травми голови астигматизм зазвичай зачіпає обидва ока, а в разі механічної травми – один.

Найчастіше виникнення захворювання обумовлене спадковими причинами, однак воно може стати наслідком прижиттєвих травм.

Симптоми складного гіперметропіческой астигматизму у дітей

При легкого та середнього ступеня тяжкості дитина може не відчувати жодних симптомів, крім безпосереднього погіршення зору. Дітям важко розрізняти віддалені предмети, для них вони можуть виглядати роздвоєними або викривленими, каламутними. Виникають складності при читанні з монітора або перегляду телевізора – дитині важко розрізняти дрібні деталі, зображення «пливе».

При важкій (іноді – вже при середній) ступінь тяжкості астигматизму до поганого зору приєднуються нервозність, головний біль, різь або пульсуючий біль в очах. Дитині фізично важко читати, він стає примхливим і плаксивою, не встигає на навчання з-за неможливості довгий час утримувати погляд на предметі. Це пов’язано з тим, що очні м’язи, намагаючись компенсувати нечітке зір, ще більше деформують очне яблуко.

Незважаючи на те, що гіперметропічний астигматизм – захворювання органу зору, він здатний викликати і загальномозкові симптоми втоми, нервозності, головного болю.

Діагностика захворювання

Астигматизм діагностують внаслідок зниження зору або ж з-за невстановленої причини головного болю, втомлюваності та інших можливих симптомів. Також на перевірку зору зазвичай направляють дітей, які не встигають у школі. Залежно від причини звернення, послідовність і вибір методів діагностики можуть варіювати, проте основними з них є:

Складний гіперметропічний астигматизм у дітей: це серйозно

Перевірка зору

 • візометрія – перевірка чіткості зору
 • огляд очного дна і вимірювання внутрішньоочного тиску
 • УЗД очі
 • офтальмометрия – визначення кривизни рогівки
 • авторефрактометрия

Всі ці заходи дозволяють з точністю визначити вірність діагнозу складного гіперметропіческой астигматизму у дитини, а також визначити його ступінь.

Діагностувати захворювання і з точністю визначити ступінь тяжкості можливо тільки в кабінеті профільного фахівця – офтальмолога з застосуванням спеціальної апаратури.

Лікування складного гіперметропіческой астигматизму

Складний гіперметропічний астигматизм у дітей: це серйозно

Торичні лінзи

Найпростіший і розповсюджений спосіб скорегувати зір при складному гиперметропическом астигматизмі – носіння окулярів зі спеціальними коригуючими або торичними лінзами. Їх вигин підбирається індивідуально під кожне око, тому зір з ними стає максимально гострим. Носіння окулярів зі спеціальними лінзами необхідно здійснювати постійно і знімати тільки на час сну. Це допоможе уникнути ускладнень астигматизму, таких як косоокість, однак постійно носити окуляри для деяких дітей дуже важко з різних причин: висока рухливість, подразнення шкіри, глузування однолітків і т. д.

Астигматизм також можна вилікувати за допомогою операції лазерної термокератопластики або термокоагуляції. Суть таких операцій полягає в точковій корекції рогівки за допомогою мікроскопічних лазерних опіків. Вони проводяться безболісно і їх ефект зберігається протягом тривалого часу, проте не всі медичні центри беруться проводити такі операції дітям.

Найбільш ефективний і безпечний на даний момент спосіб лікування астигматизму у дітей – гіперметропічний лазерний кератомілез (ЛАСІКОВ). Цей метод також здійснюється за допомогою лазера, займає по тривалості не довше 20 хвилин і не вимагає ні наркозу, ні тривалого періоду відновлення.

Найпростіший спосіб скорегувати зір при астигматизмі – постійно носити окуляри, однак це можливо не для кожної дитини. Для виконання ж операції потрібні досить серйозні медичні показання – хвороба середнього або важкого ступеня.