Сонячний опік: лікування

Літній відпочинок завжди асоціюється з безтурботністю і веселощами: свіже повітря, тепле сонечко, море, пляж, відпочинок. Однак іноді погожі сонячні дні можуть принести неприємні наслідки у вигляді обпаленої шкіри. Іноді людина обгорає, сам того не помічаючи, а коли схаменувся, неприємні симптоми – почервоніння і біль — вже докучають щосили.

Якщо сонячний опік торкнувся невелику частину тіла (наприклад, тільки шию або тільки руки), то особливої шкоди для організму такий екстремальний засмага не завдасть. Але якщо обгоріли великі ділянки: спина і ноги, спина і руки, живіт і обличчя – наслідки можуть бути дуже серйозними. Розпізнати сонячний опік дуже легко – тіло ніби горить, до пошкоджених ділянок боляче торкатися, шкіра набуває яскраво-рожевий відтінок. Через добу опіки дають про себе знати новими симптомами:

— пошкоджені сонцем ділянки тіла можуть покритися пухирями;

— обгоріла шкіра на дотик суха і гаряча;

— підвищується температура тіла;

— постраждалі зони трохи набрякають;

— доторкатися до обгорілої шкіри ще болючіше, ніж в день засмаги;

— головний біль;

— зневоднення.

Найбільша помилка при опіках від сонця – думати, що все пройде само і пустити процес на самоплив. Засмага сам по собі є шоком для організму. А загар, який закінчився сильним пошкодженням шкірних покривів, — шок подвійно. Насамперед, допомогти організму потрібно зсередини – багато пийте. Бажано пити чисту негазовану воду, а не чай, каву або солодку газовану воду, і вже тим більше не алкогольні напої. Якщо відчуваєте озноб, головний біль і сильну біль на шкірі, то прийміть знеболююче засіб (аспірин, анальгін, ібупрофен тощо).

Пошкоджену шкіру потрібно обмити прісною водою і робити примочки: стерильну марлю змочувати у воді і прикладати на уражену ділянку, змінюючи кожні 10-15 хвилин. Ні в якому разі не прикладайте лід, інакше надалі на цьому місці може расслоиться шкіра, і косметичний дефект може залишитися надовго. Є ще кілька табу для обпаленої шкіри:

— не змащуйте опіки спиртовмісними препаратами, це лише посилить його;

— не мастіть уражені зони жирними кремами, вазеліном або сметаною, як радять народні рецепти, – так ви закупорите пори і позбавите шкіру можливості дихати;

— не обробляйте опіки лужним милом, не тріть мочалкою і не використовуйте на цих місцях скраби;

— якщо від сонячного опіку на тілі з’явилися пухирці з рідиною – не пробивайте їх.

Після того, як ви зміните кілька разів мокрі марлеві пов’язки, шкіру можна обробити спеціальними засобами від опіків, наприклад, «Пантенолом» або «Бепантеном». Для підтримки організму можна кілька днів приймати вітаміни групи С, Е, А та антигістамінні препарати (якщо є припухлості на місці опіків).

Якщо головний біль лише посилюється, а загальне самопочуття погіршується, негайно звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою!