Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати

Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибратиВсе різноманіття засобів для зубів, які можна зустріти на прилавках супермаркетів і аптек, можна поділити на два фронти: «з фтором» і «без фтору», причому на кожній стороні знайдуться захисники і агітатори.

Хтось каже, що без фтору підвищується ризик виникнення карієсу мінімум на 30%, а інші сперечаються, що фтор — це отрута.

Дійсно, фтор являє собою отруйна речовина, руйнівним чином впливає на людський організм. Однак його сполуки, фториди, є невід’ємними компонентами більшості життєвих процесів, що протікають на планеті.

Говорячи про зубах, фториди беруть участь у їх формуванні, впливають на стан зубної емалі. Їх недолік може привести до раннього руйнування зубів і частим каріозним поразок.

ВАЖЛИВО! Зубні пасти без фтору рекомендується використовувати тільки населенню, яке проживає в регіонах, де вміст фтору у питній воді перевищує концентрацію 1,0 — 1,2 мг/л. Особливо якщо врахувати, що цей елемент також міститься в ряді поширених харчових продуктів (яблука, чай, риба, горіхи), рекомендується в такому випадку виключити його надходження в організм при чищенні зубів.

У разі надлишку фтору в організмі людини можуть наздогнати зовнішні проблеми з зубами (флюороз — темні плями на зубах, що не піддаються лікуванню), а також внутрішні системні порушення.

Зміст

 • 1 Склад, в якому немає фтору
 • 2 Доцільність застосування паст без фтору
 • 3 Шкоду і користь фтору для зубів
 • 4 Список зубних паст без вмісту фтору
  • 4.1 Дитячі пасти
 • 5 Замість висновку

Склад, в якому немає фтору

Розглянемо, які бувають фториди і які речовини в складі засобів для зубів здатні їх замінити.

УВАГА! Навіть якщо на упаковці зубної пасти зазначено, що вона «без фтору» або «не містить фтор, рекомендується все одно ознайомитися з повним складом.

У ньому не повинно бути ні одного з відомих сполук фтору (або словосполучення зі словом Fluoride):

 • Монофторфосфат натрію (sodium monofluorophosphate);
 • Фторид натрію або кальцію (Sodium Fluoride, calcium fluoride);
 • Амінофторид (olaflur);
 • Фторид алюмінію (aluminium fluoride);
 • Фторид олова (tin fluoride).

Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибратиЗате сполуки кальцію в такий пасти повинні бути обов’язково, адже вони зв’язують надлишок флюоріда і сприяють ремінералізації (відновлення) тканин зуба:

 • гліцерофосфат кальцію;
 • гідроксиапатит;
 • лактат кальцію;
 • пантотенат кальцію;
 • цитрат кальцію.

Зубні пасти без фтору-з’єднань прекрасно справляються зі своїми завданнями, будь то гігієнічні або лікувально-профілактичні варіанти. До складу останніх можуть входити інші, не менш слабкі, компоненти, покликані вирішувати всі ті ж основні завдання:

 • Профілактика карієсу. До складу популярних паст без фтору входять інші речовини, здатні порушити зчеплення бактерій один з одним і з поверхнею зубів, а з часом звести їх життєздатність до мінімуму за рахунок зменшення кислотності порожнини рота. До таких речовин відносяться, наприклад, биодоступный кальцій і ксилітол.
 • Усунення неприємного запаху з порожнини рота. Оптимальне співвідношення мінеральних компонентів (кальцію, фосфору, магнію і кремнію) нормалізує баланс мікрофлори, а при відсутності бактерій ризик виникнення неприємного запаху зводиться до мінімуму.
 • Догляд за яснами. До складу біоактивних паст без флюоридов часто входять екстракти лікарських рослин, що володіють терпкими і зміцнюючими властивостями. Вони знижують кровоточивість ясен і сприяють відновленню здоров’я всієї порожнини рота.

Доцільність застосування паст без фтору

Як вже було сказано, ці засоби рекомендуються для використання населенням у регіонах з підвищеним вмістом фтору, за винятком випадків, коли використовуються фільтри для очищення води.

Також пасти без фтору краще, якщо:

 • До складу призначених лікарем препаратів входить фторид натрію (як правило, при лікуванні захворювань кісток);
 • Достатня кількість фтору надходить в організм з їжею;
 • Багато фтору в навколишньому середовищі (наприклад, у працівника виробництва);
 • На зубах є ознаки флюорозу (потемніння зубної емалі у вигляді плям в результаті надлишку фтору — не плутати з карієсом, за діагнозом звернутися до лікаря!);
 • Відзначається індивідуальна непереносимість фтор-з’єднань.

Що стосується надходження фторидів з їжею, то велика кількість фтору містять наступні продукти:

 • Морепродукти;
 • Прісноводна риба;
 • Багаті клітковиною хліба і крупи;
 • Яблука та інші фрукти, шпинат і цибулю;
 • Печінка, яйця та інші продукти тваринного походження;
 • Чаї.

Якщо хоча б декілька з цих продуктів є вашими улюбленими, і їх вживання вами можна назвати регулярним, то вам підійде паста без фтору-компонентів.Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати

Шкода і користь фтору для зубів

Даний елемент в мізерних концентраціях присутній у різних прояви природи, що оточують нас.

Він є у воді, рослинах, тканинах тварин. Все це ми вживаємо в їжу. І при підвищенні концентрації фтор дійсно перетворюється на отруту.

Тому у кожній сфері, яка передбачає охорону здоров’я, діють норми, що регулюють вміст цієї речовини там, де можливо або мається на увазі його потрапляння в організм людини.

В першу чергу, це стосується питної води, де фтору має бути не більше 1,2 мг/л (оптимально — до 0,7 мг/л). Підвищення дози негативно впливає на здоров’я. Фторовые сполуки накопичуються в нирках, блокують ферменти і негативно впливають на обмін речовин. Ну і, звичайно ж, руйнують зуби. Тому використання фторовмісних паст далеко не завжди доцільно.

ЦІКАВО. Є думка, що в майбутньому будуть проводитись додаткові дослідження по регіонах на тему рівня фтору у воді, і вже на підставі цих даних буде відбуватися регулювання поставок фторовмісних паст в ці регіони.

Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибратиПри чищенні зубів, тобто при місцевому застосуванні фторовмісних паст, фтор практично не робить впливу на організм, так як не всмоктується системно.

Однак його мікродози все ж можуть надходити в організм — наприклад, при незначному проковтуванні пасти або на вдиху.

Коли цієї речовини в організмі достатньо, навіть невеликої кількості може вистачити, щоб шкода була заподіяна.

У такому разі фтор може накопичуватися у тканинах і викликати неприємні симптоми:

 • подразнення шлунка;
 • алергічні реакції;
 • порушення в щитовидній залозі;
 • і т. д.

Крім негативного системної дії на організм, надлишок фтору можуть нашкодити і безпосередньо зубах, правда тільки в дитячому віці (в період формування кісткової тканини). Проте наслідки у вигляді темних плям на зубах, в майбутньому загрожують руйнуваннями, залишаться на все життя. Ця хвороба носить назву флюорозу.

Цей той шкоду, яка може завдати розглянутий елемент при наявності його надлишків в організмі: коли є такі ризики, краще вибирати зубну пасту без фтору (в якій його точно немає, ви дізнаєтеся нижче).

Однак в інших випадках він є корисним компонентом у складі зубних паст, так як виконує основні функції зміцнення кісткової тканини та емалі, профілактики карієсу і утворення зубного каменю, а також зняття запалення ясен.

Особливо показаний фтор при карієсі на початковій стадії, коли останній являє собою розпушення поверхневого шару зуба з утворенням білого плями. Фториди поступово запобігають вимивання кальцію і інших елементів, що робить кістяк зуба твердіше і міцніше, а карієс буквально загоюється.

Список зубних паст без вмісту фтору

Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати

Отже, на порядку денному зубна паста без фтору, а точніше пасти, що не містять фторидів: нижче представлений список назв паст, в тому числі виробництва Росії, з якого ви дізнаєтеся, які пасти найкращі.

 • Дорослі зубні пасти R. O. C. S. Всі вони (а їх дуже багато видів — за смаком і по дії) не містять фторидів: така «релігія» цього виробника. Замість цього включені до складу мінеральні комплекси з кальцієм, а також ксилітол, який бореться з причинами виникнення карієсу не гірше фтору.Приклад пасти — R. O. C. S. Активний кальцій. Вона допомагає повернути білий колір і блиск зубів, а також знизити ризик появи карієсу завдяки відновленню балансу мікрофлори.
 • SPLAT БІОКАЛЬЦІЙ. Ця зубна паста з серії Professional здатна усунути карієс на початковій стадії не гірше найбільш «просунутої» пасти з фтором. Не випадково цій марці довіряє стільки росіян, так і вартість у пасти прийнятна.В цьому засобі «будівельну» функцію виконує гідроксиапатит (є важливою речовиною твердої тканини зуба) і кальцій, отриманий із яєчної шкарлупи. Замість фториду натрію тут присутній бікарбонат натрію, який нормалізує баланс і зміцнює ясна.
 • SPLAT СЕНСИТІВ. Як і в попередньому прикладі, в цьому варіанті основну роль грає гідроксиапатит: тут його концентрація дозволяє знижувати чутливість зубів за рахунок заповнення мікротріщин в емалі.Зуби більше не реагують на гаряче-холодне, а крім цього ще й стають ідеально гладкими: до них так і хочеться торкатися язиком! Ефірні олії та ферменти, виділені з папайї, закріплюють ефект здорової порожнини рота за рахунок тонізуючий та антиоксидантної дії.
 • PresiDENT Unique.
  Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати
  Дуже відомий і популярний варіант без фторидів. Що важливо, виробник вказує для цієї пасти абразивность: вона знаходиться в межах RDA 75, що є оптимальним. Важливими компонентами є кальцій і фосфати, необхідні для зубів, і для організму в цілому.
 • АСЕПТА Sensitive. Склад без фтору для чутливих зубів. Знижує рівень реакції емалі на гаряче-холодне, кисле-слодкое. Все завдяки вже відомим нам гидроксиапатиту, який є одним з основних компонентів, що відповідають за стан твердих тканин зуба. Фермент папаїн робить видалення нальоту в процесі чищення більш простим і ефективним. Непоганий варіант від відомого всім ВАТ «Свобода».
 • Новий перли з кальцієм. Проста в плані складу річ від відомого російського виробника «Невська косметика». На відміну від усіх попередніх паст, в цьому немає нічого корисного, крім цитрату кальцію. Хоча, треба віддати їй належне: при такій невисокій ціні дане з’єднання швидше всього дисоціює на іони кальцію, що позитивно позначається на їх біодоступності.
 • Parodontax без фтору. Популярний варіант серед осіб, які страждають захворюваннями ясен. Боротися з такими проблемами просто необхідно, так як всі вони в кінцевому підсумку можуть призвести до втрати зубів. В даному зубному засобі поєднується шість цілющих екстрактів різних трав і рослин для зміцнення ясен, а на сторожі захисту від нальоту тут варто дрібнодисперсний бікарбонат натрію. Паста володіє специфічним смаком, на це варто звернути увагу.
 • Саншайн Брайт. Містить екстракт листя зеленого чаю і стевії. Останній здатний ефективно і швидко нормалізувати кислотність і зупинити ріст мікроорганізмів. Ще з плюсів: потрібно дуже мало зубної пасти на одне застосування. Мінус — складно знайти в магазині.
 • SPLAT BLACKWOOD.
  Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати
  Ця чорна паста містить у своєму складі антисептик хлоргексидин для тривалого освіження дихання і захисту від бактерій. Чорний колір вона отримала завдяки вмісту березового вугілля, покликаного відбілити емаль. Володіє терпким ароматом і унікальні антисептичні і дезодорують властивостями завдяки екстракту ялівцю.
 • SPLAT LOVE. Ще один варіант від SPLAT з серії Special без фтору. Неможливо було пройти повз нього, адже існують дослідження, згідно з яким поліпшується емоційний стан людей, що використовують цю пасту! Недарма її девіз — «для тих, хто любить»: засіб освіжає подих надовго завдяки природним дисахаридам і малинового смаку. А екстракт кори лакричного дерева захищає від герпесу.

Можна зробити пасту самостійно, тоді ви точно будете впевнені в її складі:

Дитячі пасти

Список зубних паст без фтору: кому підійдуть і як вибрати

Дитячі зубні пасти без фтору рекомендуються для дітей різного віку, знову ж таки в регіонах з підвищеним вмістом фтору в воді, ось список таких варіантів:

 • PRESIDENT Baby. Відповідає вимогам до абразивності (у дитячих паст вона найнижча), а також дитячим смаковим уподобанням (володіє малиновим смаком). Крім гігієнічної функції, виконує також функцію зміцнення емалі за рахунок включення в склад глицерофосфата кальцію. Непоганий вибір, італійське якість.
 • Weleda. Цей дитячий зубний гель без фтору не містить сполук кальцію, а тому має виключно гігієнічними властивостями. Рекомендується все ж чергувати його з більш сильними пастами, хоча у нього є перевага: завдяки альгинатным (водорослевым) компонентів, він має протизапальну дію. Це означає, що гель підійде діткам, часто хворіє стоматитом.
 • SPLAT — JUICY SET або UNIOR. В обох пастах містяться ферменти, які запобігають розвиток стоматиту, а до складу другої додатково включений екстракт алое вера, який мінімізує біль, коли ріжуться зубки. Містять легкозасвоювані форми кальцію і ксиліт, захищає від карієсу.
 • R. O. C. S. Pro Baby. Активні інгредієнти у даній пасти ті ж, що і у PRESIDENT Baby (глицерофосфата кальцію і ксилітол), однак ціна вище. Втім, багато довіряють даному виробнику і готові переплачувати, особливо коли мова йде про здоров’я дитини.

При купівлі дитячої пасти потрібно звернути увагу на склад і на рекомендований вік дитини, який також повинен бути вказаний на упаковці.

Замість висновку

З цієї статті ви дізналися, які зубні пасти не містять фтор і чому це може бути важливо.

Допускаємо, що ви не підете здавати воду з-під крана на лабораторний аналіз, однак постарайтеся все ж зрозуміти, достатньо фтору надходить у ваш організм.

Якщо у вас є лікар, якому ви довіряєте, проконсультуйтеся з ним. Можете пошукати в Інтернеті інформацію про своєму регіоні, щоб зрозуміти, скільки фтору у вашій питній воді.

При купівлі будь-яких засобів для чищення та ополіскування зубів звертайте увагу на склад: однією маркування «без фтору» недостатньо! При виборі пасти для дитини дивіться також на вікові рекомендації, зазначені на упаковці.