Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

Стафілокок досить поширена бактерія у дітей, але зараження деякими видами штамів має досить потужну течію. Медицині відомо близько 27 штамів бактерії стафілокока, але лише 4 з них мають дійсну небезпеку для людини будь-якого віку. Не варто одразу піддаватися паніці. Слід звернутися до лікаря і визначити, яким же видом стафілокока інфікована дитина.

Зміст:

 • 1 Стафілокок: загальні положення
 • 2 Типи стафілокока та етапи розвитку при інфікуванні
  • 2.1 Сапрофітний стафілокок
  • 2.2 Епідермальний тип стафілокока
  • 2.3 Стафілокок золотистий
 • 3 Симптоматичний комплекс та особливості прояву інфекції
  • 3.1 Місцеві симптоми розвитку стафілокока
  • 3.2 Загальні ознаки розвитку стафілокока у дітей
  • 3.3 Ознаки інфікування стафілококом у дітей в носі та в роті
  • 3.4 Стафілококова бактерія в кишечнику
 • 4 Діагностичні заходи та способи лікування

Стафілокок: загальні положення

Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

Золотистий Стафілокок

Під стафілококом прийнято розуміти мікроорганізм із сімейства Staphylococcaceae (з грец. «зерно»). Бактерія названа стафілококової з-за форми клітинної будови, які народжуються у формі кулі. Вони компактно розташовані один з одним подібно виноградній лозі. Небезпека мікроорганізмів полягає в здатності виробляти і виділяти патогенні органічні компоненти (токсичні елементи і ферментні з’єднання), порушують здорову життєдіяльність всього організму. Захворіти патогенною інфекцією найлегше дітям. Саме у них частіше знижений імунний відповідь на агресивні фактори ззовні.

Часті випадки «сусідства» інфекції стафілокока з сальмонелою або кишковою паличкою на тлі важкого дисбактеріозу. Основною причиною бактеріального зараження у дітей є зниження захисної функції імунітету.

Форма зараження інфекцією може бути різна (тимчасова чи постійна). Носії бактерії стафілокока можуть представлятися і хворими і здоровими людьми. Перебіг захворювання проходить в різного ступеня тяжкості, що обумовлено розрізненої класифікацією самого збудника.

З-за вироблення токсичних ферментів стафілокок може викликати сепсис, менінгіт, різні абсцеси, запальні процеси м’яких і твердих гнійної природи, запалення легенів.

Інфіковані новонароджені діти найчастіше піддаються великому сепсису, що пояснюється максимальною генералізацією і прогресуванням запального процесу. Стафілококова інфекція проникає і розвивається не тільки в порожнинної частини кишечнику, але і в твердих тканинах (кістки, хрящі), на шкірі, в ротовій та носовій порожнині, в дихальних шляхах по низхідній і висхідній лінії.

Штами стафілококів проявляють неймовірну стійкість до впливу самих передових антибіотиків, тому існують ризики розвитку у дитини запального процесу з утворенням внутрішніх і зовнішніх вогнищ абсцесу. Важливо вчасно виявити недугу, визначити тип збудника і почати негайну адекватну терапію.

Типи стафілокока та етапи розвитку при інфікуванні

Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

Діти найбільш часто схильні до захворювання

Стафілокок у дітей, включаючи самий ранній вік, виникає досить часто, тому займає лідируючі позиції серед всіх захворювань інфекційної природи. Хвороби бактеріального характеру можуть охоплювати цілі групи органів і систем організму:

 • ураження дихальних шляхів (нижніх, верхніх)
 • дисфункція ШКТ (повна, часткова)
 • запальний процес твердих і м’яких тканин
 • інфікування органів сечовидільної системи

Бактерії виявляються при бактеріологічному дослідженні калу, розгорнутому біохімічному аналізі крові, при подряпин поверхні пошкодженої шкіри. Лікарська тактика має багатоступінчастий підхід до проблеми, а тривалість одужання пропорційна занедбаності ситуації та виду стафілококового штаму.

Сапрофітний стафілокок

Подібний тип інфекції рідко діагностується у дітей і вважається найменш небезпечним захворюванням. Основні вогнища ураження — сечовидільна система, включаючи шкірні покриви і слизові тканини. Коли призначено своєчасне і адекватне лікування, то позбавлення від недуги може відбутися за пару-трійку доби.

Епідермальний тип стафілокока

Інфекція може вражати поверхню шкіри і слизові. Виявляється в очах, носі, у внутрішньому зіві. До захворювання схильні діти в постнатальний період, у стані недоношеності, зі зниженим імунітетом. Наявність епідермального стафілокока типу в медицині вважається нормою і не становить серйозної небезпеки для здорової дитини. Якщо самопочуття дитини не страждає, тоді призначається тільки місцева терапія.

Стафілокок золотистий

Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

Діагностика стафілокока

Представляє серйозну небезпеку для життя і здоров’я людини. Особливо важко переноситься в дитячому віці. Існує помилкова думка про існування золотистого стафілокока тільки в порожнині кишечника. При більш ретельних лабораторних дослідженнях його виявляють у роті, на шкірі, в аналізах калу. Коли на тлі перебігу стафілокока самопочуття дитини залишається незмінним, тоді призначати лікування недоцільно, організм самостійно бореться з шкідливими мікроорганізмами.

Лікування бактеріальної інфекції — тривалий і важкий захід. Це обумовлено високою стійкістю патогенних мікроорганізмів:

 • бактерії витримують температуру до 800 градусів близько 15 хвилин
 • стафілокок не піддається лікуванню більшістю найсильніших медикаментів
 • при висушуванні зберігає життєздатність до півроку
  стійкий до розчину водню і навіть хлориду натрію

Варто відзначити, що не всі види стафілококу згубно впливають на людський організм і викликають у ньому патогенні зміни. Якщо у дитини стійкий і високий імунну відповідь, тоді його самопочуття може залишатися незмінною навіть при найменшому перевищення норми вмісту бактерій. При зараженні золотистим стафілококом малюків раннього віку періоду новонародженості слід негайно звернутися за медичною допомогою з наступною госпіталізацією.

Симптоматичний комплекс та особливості прояву інфекції

Бактерії стафілокока в залежності від типу і локалізації інфекційних вогнищ має різні клінічні ознаки. Розділяють загальні місцеві і загальні зовнішні прояви зараження, причому кожен з них може виражатися в певній інтенсивності.

Місцеві симптоми розвитку стафілокока

 • Шкірні висипання у вигляді гнійників (чиряки, нариви). Часто діагностуються у дітей в носі і горлі. Про серйозне прояві захворювання свідчить появи великих плям, карбункулів та інших шкірних утворень.
 • Органічна слиз з вкрапленнями гною (мокрота, соплі). Наявність симптомів свідчить про ураження слизових оболонок дихальних шляхів по низхідній і висхідній лінії.
 • Загальні ознаки розвитку стафілокока у дітей

 • Проблеми, пов’язані з вираженою інтоксикацією. Сильні головні болі, висока температура, включаючи субтильную близько 37,3 градусів. У дитини може спостерігатися гіперемія або надмірна блідість шкірних покривів. Результатом сильної інтоксикації у дітей майже завжди стає рясна блювота і відчуття постійної нудоти.
 • Дисфункція ШКТ, виражена в розрідженні стільця, збільшення об’єму живота, скупчення кишкових газів і інші прояви.
 • Алергічне реагування на продукти окислювальних і видільних ферментів в результаті життєдіяльності.
 • Ознаки інфікування стафілококом у дітей в носі та в роті

  Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

  Місцева антибактеріальна терапія

  Ці анатомічні зони найчастіше стають місцем локалізації стафілококової середовища. Це обумовлено особливістю проникнення бактерій, адже діти переносять всю патогенну мікрофлору до себе в рот. Причиною зараження може стати типове недотримання норм гігієни чи погано оброблені овочі та фрукти. Життєдіяльність токсичної флори в носі провокує виникнення гаймориту (запалення гайморових пазух).

  Зараження, більшою мірою, виявляє себе в стані гострої катаральної ангіни, виразкового стоматиту, тонзиліту за будь-яким типом перебігу:

  • сильні болі в горлі
  • набряк області мигдалевих пазух, почервоніння мигдалин
  • висипання в роті у вигляді білястих ранок (виражений стоматит)
  • утруднення дихання (набряк слизової)
  • виділення органічної рідини з домішками крові або гною
  • нездужання і загальні ознаки інтоксикації

  Стафілококова бактерія в кишечнику

  Якщо інфекція почала стрімко розмножуватися в порожнині кишечника або на його стінках, то неминуче буде потужна реакція з боку ШКТ у вигляді гострої форми коліту з подальшим переростанням в ентероколіт. Основні симптоми при ураженні кишечника:

  • біль в епігастральній зоні неясної локалізації
  • характер болю інтенсивний, блукаючий або розпираючий
  • сильне відчуття тяжкості, підвищеного газоутворення, здуття
  • кал містить кров’янисті або гнійні включення
  • виникнення помилкових позивів до спорожнення кишечника, розрідження стільця або запор
  • нудота, блювання, загальний занепад сил, можливе підвищення температури

  Прояв патогенної мікрофлори стафілококової групи досить різноманітні і вимагають ретельного медичного аналізу. Діти можуть переносити навіть серйозні форми бактерій, наприклад, золотистий стафілокок, але лише за умови надійного імунного захисту. При будь-яких проявах першої симптоматики і ознак її ускладнення слід негайно звернутися за допомогою до профільних фахівців.

  Діагностичні заходи та способи лікування

  Стафілокок у дітей: симптоми і основна суть

  Профілактика — найкращий спосіб убезпечити себе

  Для виявлення збудника та постановки коректного діагнозу призначається ряд лабораторних досліджень на вивчення біологічного матеріалу (кров, кал, сеча, зішкріб з поверхні ран). У момент виявлення стафілокока досліджується материнське молоко (при природному вигодовуванні). Якщо аналізи дають позитивний результат, тоді мати продовжує годування молоком на тлі спеціального терапевтичного лікування. Такий підхід дозволяє одужувати і дитині.

  Якщо у малюка виявився кон’юнктивіт, тоді з слизової оболонки ока здійснюється забір гнійного матеріалу. Аналогічно поступають і з шкірними висипаннями. Якщо інфекція вражає слизові порожнини носа і рота, тоді зіскрібки із зіву і носа дитини беруться прямо в стінах лабораторії негайно. Це підвищує якість досліджень і достовірність даних.

  Стафілокок лікується тільки антибіотиками. Після діагностики захворювань та виявлення недуги лікар підбирає групу препаратів, здатних справити позитивний вплив на поліпшення стану дитини. Далі проводиться курс відновної терапії і настає одужання.

  Тривалість хвороби залежить від форми стафілокока. Ураження золотистим стафілококом може спричинити за собою важкий сепсис і потребує хірургічного втручання. Основна запорука успішного лікування — точна постановка діагнозу за ознаками клінічної картини і адекватний підбір медикаментозного курсу антибіотиками.

  Профілактичні заходи:

  • після благополучних пологів важливо якомога швидше виписатися з пологового будинку
  • значно обмежити контакт новонароджених малюків з іншими людьми
  • дотримання правил елементарної гігієни мами і дитини

  Staphylococcaceae має багато штамів, але тільки деякі з них можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю дитини. Батькам важливо стежити за життя дитини та попереджувати інфікування усіма можливими способами. При перших ознаках зараження не слід займатися самолікуванням, так як діагностика захворювання проводиться тільки лабораторним методом.