Статеве дозрівання

Статеве дозрівання — це період послідовного придбання дитиною фізичних характеристик дорослої людини, які визначають стан зрілості і здатності до дітородіння. Рівні циркулюючих ЛГ та ФСГ

За останні 150 років вік, в якому починається статева зрілість, зменшився, перш за все, поліпшення стану здоров’я та якості їжі. В даний час ця тенденція стабілізувалася. Статева зрілість настає раніше у дівчаток з підвищеною масою тіла і пізніше у дівчаток з невеликою масою тіла і при поганому харчуванні. З таких спостережень випливає, що критична маса тіла необхідна для оцінки статевої зрілості. Передчасне статеве дозрівання наступає у дівчаток від матерів з раннім статевим дозріванням, а також у дівчаток, що живуть у великих містах, і у сліпих.

Протягом підліткового періоду послідовно відбуваються фізичні зміни. Розвиток молочних залоз і початок сплеску зростання — це перші зміни, що характеризують цей етап. Потім з’являється лобковое і подмышечное оволосіння.

Менархе з’являється приблизно через 2 роки після початку росту молочних залоз. Зростання досягає максимуму до періоду статевої зрілості і припиняється після настання менархе. Змінюються форми тіла, таз і стегна розширюються. Збільшується жировий прошарок, жир накопичується і відкладається на животі і стегнах.

Механізми, що ініціюють статеве дозрівання, неясні. У дитинстві вплив з боку ЦНС може гальмувати вивільнення гонадотропін-рилізинг-гормону, а потім ініціювати його высвобожде і ДГЕА-сульфатом. Вироблення цих андрогенів збільшується протягом декількох років до статевої зрілості. Цей процес називається адренархе.


Розвиток фолікулів в яєчнику

Жінка народжується з певним числом попередників яйцеклітини. Гамети утворюють примордиальные оогонии, які проліферують шляхом мітозу на 4-му місяці вагітності. На 3-му місяці вагітності у деяких оогониях починається мейоз, який зменшує число хромосом наполовину. На 7-му місяці вагітності у всіх життєздатних зародкових клітинах виникає гранулезный шар і утворюється soupe фолікул, призупиняється фаза мейозу; формуються первинні ооцити. Починаючи з 4-го місяця вагітності, оогонии спонтанно гине ; гине 99,9 % оогонии.

У жінок похилого віку довгостроково живуть ооцити припиняють фазу мейозу, що пояснює збільшення генетичних вад при вагітності.

Протягом кожного менструального циклу відзначається прискорене зростання 3-30 примордиальных фолікулів. Зазвичай в кожному циклі лише один фолікул здатний до овуляції. Такий фолікул називається домінантним. Він звільняє ооцит під час овуляції і призводить до атрезії інших фолікулів.