Під поняттям «стрес» розуміють відповідну реакцію організму людини на негативні емоції (все що лякає, загрожує або дратує) і перенапруження. Під час такого стану людський організм виробляє гормон адреналін, який і змушує шукати вихід з неприємних ситуацій.

Звичайно, в малих кількостях стрес потрібен усім. Чому? Дана реакція змушує думати. Без емоційного і фізичного напруження життя було б нудним.

Однак з іншого боку сильний стрес може негативно позначитися на здоров’ї людини. Чому? Часте правління такої реакції сприяє послабленню організму, втрати сил і розвитку патологій.

Щоб вчасно почати лікування і уникнути негативних наслідків, потрібно знати симптоми, а також причини, що сприяють появі сильних стресів.

Симптоми

Симптоми:

 • депресія і нудьга;
 • неспокійний сон;
 • підвищена тривожність без причини;
 • погіршення пам’яті (якщо раніше людина точно знав, що робив, наприклад, вчора, то після сильного стресу він може і не згадати);
 • зниження апетиту;
 • зайве упертість;
 • жалість до себе;
 • пригнічений настрій без причини.

Також у пацієнта можуть проявлятися й інші симптоми: зниження темпів діяльності, втрата почуття гумору, небажання розмовляти з рідними людьми.

У пацієнта спостерігають такі ознаки, як покусування губ, нігтів, метушливість, недовіра до оточуючих людей.

Свідчити про те, що необхідно почати лікування, можуть симптоми, що вказують на погіршення самопочуття: часті головні болі, млявість, хронічна втома.

Причини

Перш ніж пролікувати хвороба, необхідно знати причини, які викликали прояв сильної емоційної/фізичної реакції.

Стрес, який спричинив за собою розлад психіки, може почати розвиватися за який-небудь ситуації, що супроводжується сильними негативними емоціями. По суті, причиною появи цієї реакції може бути будь-яка ситуація, чіпляюча почуття індивіда.

Наприклад, це може бути розлучення, смерть близької людини, сварка з дорогим другом, звільнення з роботи. Чому? Стресові ситуації роблять негативний вплив на психіку. Саме тому вони можуть стати причиною появи розлади психіки (лікування у такому випадку необхідно).

Різка зміна режиму дня – ще одна причина. Симптоми і ознаки не змусять себе довго чекати.

Занижену самооцінку також відносять до фактора, який викликає стрес. Чому? Коли людина не любить себе, це відбивається на його психіки. Симптоми: погане самопочуття, депресія, відсутність апетиту і небажання що-небудь робити для досягнення яких-небудь цілей.

Стрес як причина неврозу

Невроз – хвороба, викликана частими і тривалими стресами, негативно впливають на адаптацію психіки. Ознаки: часті стресові ситуації, занепокоєння, безсоння, депресія, виснаження нервової системи. Невроз характеризується наявністю частих головних болів, збоїв в роботі травної системи.

Якщо стрес є природною реакцією, то невроз — це наслідок приватних і сильних стресів.

Якщо всі ознаки вказують на невроз, необхідно негайне лікування. Самостійно побороти захворювання психіки – невроз не вдасться.

Чому? Щоб вилікувати хворобу (невроз), потрібно правильно визначити причину, за якої у пацієнта почали спостерігати такі ознаки, як тривога, депресія, головні болі.

Невроз і стрес взаємопов’язані. Захворювання психіки (невроз) має аналогічні стресів ознаки.

Невроз – його провісники можна спостерігати в ранньому дитинстві. Ознаки (коли невроз розвивається в дитинстві): неправильне виховання, насильство, неповага. Чому це відбувається? Закладені з дитинства негативні якості, що зробили негативний вплив на психіку, в майбутньому не дають людині освоїтися в сучасному суспільстві. Чому? Адже, у дорослому житті неминуче доведеться зіткнутися з негативними емоціями (сварки, розчарування, перезбудження).

До групи ризику також слід віднести людей зі слабкою нервовою системою. Чому? Саме ці люди в першу чергу легко піддаються навіюванню з боку. Як правило, у них відсутні сильні вольові якості.

Стадії розвитку стресу

Стрес має кілька стадій розвитку:

 • Організм починає мобілізуватися. Поступово наростає внутрішня напруга. Спостерігають наступні ознаки: підвищена здатність запам’ятати отриману інформацію, чіткість пізнавальних процесів.
 • Перетікаючи з першої стадії до другої, у пацієнта спостерігають приховане стан – стрес як би зачаївся всередині організму. Ознаки: забудькуватість, неорганізованість у вчинках, депресія, зниження працездатності.
 • Спад внутрішньої енергії. Ознаки: виснаження нервової системи. Результат — порушення психіки.
 • Післяпологова реакція: стрес

  Післяпологова стресова реакція являє собою досить поширене явище. Післяпологова стресова реакція проявляється через пару днів після пологів. Лікування такий стан не потребує. Післяпологова стресова реакція триває не більше трьох тижнів.

  Чому це відбувається? Післяпологова стресова реакція викликана тим, що свідомість починає пристосовуватися до змін, точно так само як і тіло відновлюється після пологів.

  Післяпологова стресова реакція відбувається через зміни гормонального після пологів.

  Важливо щоб стрес (післяпологова стресова реакція) не переросла у депресію. Післяпологова депресія являє собою більш серйозну проблему.

  Післяпологова депресія починається через пару тижнів після пологів. Тривати цей період може не один місяць. Щоб пролікувати її, необхідна допомога фахівця – призначить ефективне лікування, з урахуванням індивідуальних особливостей.

  В першу чергу післяпологова депресія може з’явитися у жінок схильних до депресивного стану. У групі ризику також перебувають молоді мами в сім’ї, у яких спостерігали психічну хворобу.

  Депресія після пологів може виникнути також із-за важких пологів, аномального розвитку плода, матеріальних труднощів і внаслідок частих стресових ситуацій.

  Медикаментозне лікування

  Насамперед, слід зазначити, що таке лікування не є найкращим варіантом. Чому? Будь-які медикаментозні засоби мають побічні ефекти. Також слід зазначити, що пролікувати хвороба самостійно, використовуючи дані кошти не можна. Необхідна консультація лікаря.

  Щоб пролікувати стрес часто призначають седативні засоби – пригнічують сплески адреналіну і позбавляють людину від тривожних/хвилюючих відчуттів.

  Нерідко призначають і рослинні засоби – ново-пасит, настоянка валеріани/пустирника. Часто також призначають такі засоби, як персен инервофлус.

  Перераховані вище засоби допомагають позбутися занепокоєння і усунути на час тривожні думки. Такі засоби мають мінімум побічних ефектів. Плюс їх і в тому, що вони не викликають звикання.

  Щоб пролікувати стрес нерідко призначають такі засоби, як полівітаміни і минералосодержвщие препарати.

  Іноді призначають і гомеопатичні засоби. Однак користі від таких препаратів не багато.

  Антидепресанти і ноотропні засоби – найбільш ефективні, так як здатні нормалізувати роботу мозку. Нерідко використовуючи такі препарати, здійснюють лікування страхів.

  Відновлення нервової системи після стресу

  Депресивний людина для підняття настрою найчастіше вдається до медикаментів. Але є і інші методи, з допомогою яких вдасться відновити нервову систему після стресу. Наприклад, народне лікування.

  Лікуємо медом

  Щоб пролікувати хворобу потрібно 100 г меду розвести в літровій банці з теплою водою і додати сік лимона. Лікувальний напій пити три рази на день. Пролікувати хвороба вдасться всього за пару днів.

  Лікуємо іван-чаєм

  Не менш ефективне лікування з допомогою іван-чаю. Щоб пролікувати хворобу потрібно насипати в термос сушені листя іван-чаю (2 ст. л) і залити їх окропом (0,5 л). Дати настоятися 2 години. По закінченню цього часу можна насолодитися ароматним напоєм. Щоб вилікувати недугу потрібно лікарський напій вживати по ? склянки перед їжею і сном.

  Відновлення психіки після стресу

  Щоб пролікувати хвороба — відновити психіку після стресу можна:

 • Приготувати сольовий розчин. Рецепт: 1 ст. л. солі розвести в 0,5 л води. Щоб вилікувати хворобу потрібно змочити рушник в соляному розчині і протерти їм все тіло. Через півгодини одягнутися.
 • Використовувати оман, приготувавши з нього квас. Щоб вилікувати нудьгу потрібно подрібнити корінь оману і залити його теплою водою (2 л). Також слід додати дріжджі (5 г) і склянку цукру. Закрити ємність з вмістом і дати настоятися (два тижні). По закінченню терміну вживати тричі на день.