Зводить судомою ноги: що робити?

З скаргами пацієнтів на судоми ніг лікарі загальної практики стикаються регулярно, причому дане явище турбує осіб зовсім різних категорій — молодих і літніх людей, чоловіків і жінок, вагітних і дітей. Найчастіше судоми трапляються під час засипання або вночі, під час сну людини, змушуючи його прокинутися і пережити кілька дуже неприємних миттєвостей. Про те, що являють собою судоми ніг, чому вони виникають і як з ними боротися і піде мова в нашій статті.

Зміст

1 Що таке судоми

2 Чому виникають судоми ніг

3 Судоми ніг у вагітних

4 Нічні судоми ніг у дітей

5 Що робити під час судоми

6 Діагностика, лікування та профілактика судом

6.1 Передача про те що робити, якщо судоми в ногах:

Що таке судоми

Мимовільні скорочення однієї або декількох груп м’язів, що супроводжуються больовими відчуттями, отримали назву судом. Найбільш частим явищем є судоми в ногах, а точніше, судоми литкового м’яза (вона розташована на задній поверхні гомілки). З певної причини ця м’яз раптово спазмируется, що тягне за собою максимально можливе розгинання стопи — людина ніби стає навшпиньки. Як зрозуміло із визначення, м’язовий спазм супроводжується інтенсивним, часто нестерпним болем.

Чому виникають судоми ніг

Причин виникнення судом насправді безліч — від банального неповноцінного харчування до серйозних, загрозливих для життя захворювань. Переважна більшість судом ніг провокують причини, зазначені нижче.

Порушення балансу вітамінів і мікроелементів в організмі:

недолік магнію — причина ? всіх випадків судом нижніх кінцівок;

хвороби щитовидної залози;

гіповітаміноз В (переважно В6);

хронічна ниркова недостатність (оскільки при цьому захворюванні порушується виведення з організму продуктів обміну, які надають на нього токсична дія).

Знижений вміст глюкози в крові — гіпоглікемія. Частіше зустрічається при надто агресивної терапії цукрового діабету або при недотриманні диабетиком режиму харчування.

Тривалі, надмірні фізичні навантаження на ноги — біг, ходьба, плавання, футбол та інші.

Варикозне розширення вен, тромбофлебіти.

Хронічні порушення кровообігу в судинах нижніх кінцівок (облітеруючий атеросклероз та інші захворювання);

Хвороби серцево-судинної системи, що супроводжуються явищами серцевої недостатності і, як наслідок, порушенням кровотоку в найбільш віддалених від серця частинах тіла, зокрема, в стопах і гомілках.

Дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта (остеохондроз).

Дисбаланс жіночих статевих гормонах, а саме, надлишковий вміст у крові естрогенів.

Психоемоційне перенапруження.

Хронічний дефіцит сну.

Наш найчастіше неправильний спосіб життя призводить до того, що вже в молодому віці системи організму людини одна за одною дають збій:

з-за постійних стресів починає підвищуватися тиск,

з-за носіння високих підборів з’являються проблеми з венами,

з-за неправильного харчування виникають гіповітамінози або, що ще гірше, хронічні хвороби травного тракту, що порушують нормальне всмоктування поживних речовин з органів травлення у кров;

через самолікування інфекційних хвороб (зокрема, ангін) розвиваються ускладнення у вигляді неухильно прогресуючих хвороб серця (набуті вади) і нирок (гломерулонефрит).

Оскільки основною причиною судом м’язів ніг є дефіцит магнію, хотілося б висвітлити цю проблему детальніше.

Незбалансоване харчування більшості з нас приводить до того, що рівень вмісту магнію у крові поступово знижується. Наші шкідливі харчові звички, такі як регулярне вживання кави, алкогольних напоїв, солодкої і борошняної їжі, сприяють меншою усмоктуваності цього мікроелемента з продуктів харчування в кров. Коли виникає гіпомагніємія (знижений рівень магнію в крові), організм намагається компенсувати її, «вимиваючи» мікроелемент з кістково-м’язової системи. Саме тому, якщо здати аналіз крові на рівень магнію, результати його покажуть норму або навіть надлишок даного мікроелемента.

Крім судом на недолік в організмі магнію можуть вказати і інші симптоми:

погіршення пам’яті, зниження концентрації уваги, швидка стомлюваність, нервові тики;

оніміння кінцівок;

дратівливість, тривожність, нічні кошмари, часте нічне потовиділення;

ларинго-, бронхо-, эзофагоспазмы (періодично виникають спазми гортані, бронхів або стравоходу);

болі в животі, купирующиеся прийомом спазмолітиків (дротаверин, або но-шпи, спазмобрю, папаверин, платифілін), запори або проноси;

болючі менструації у жінок;

випадання волосся, ламкість нігтів;

зубні болі, карієс;

болі в області серця, тахікардія (підвищена частота скорочень серця), різного роду аритмії.

Якщо у хворого крім судом ніг є кілька описаних вище симптомів, ймовірно, однією з причин мимовільних м’язових скорочень слід вважати саме дефіцит магнію.

Судоми ніг у вагітних

Згідно з даними статистики, практично кожна вагітна стикається з цим вельми неприємним явищем. Оскільки переважна більшість жінок «в положенні» все-таки більш-менш здорові, такі причини судом, як хвороби нирок або хронічна серцева недостатність у даному випадку малоймовірні. Частіше мимовільні скорочення м’язів виникають з особливих причин, пов’язаних саме з «цікавим положенням» жінки.

Нестача вітамінів групи В і порушення балансу мікроелементів (надлишок фосфатів і натрію, недолік магнію, калію і кальцію) в крові, викликані:

неправильним (незбалансованим, нераціональним) харчуванням жінки, пов’язаним з її харчовими примхами;

недостатньою функцією паращитовидних залоз (виникає при багаторазової блювоти переважно в першому триместрі вагітності (під час токсикозу));

активним ростом плода в другому триместрі (всім відомо, що для росту і розвитку плід використовує поживні речовини організму матері, а у разі, коли вагітна недоодержує їх з їжею, саме в період інтенсивного росту малюка вона відчуває їх дефіцит «на собі»);

надмірним прийомом діуретиків — препаратів, що стимулюють виділення сечі (нерідко вони призначаються вагітної при виражених набряках, зазвичай в самому кінці вагітності).

Залізодефіцитна анемія середнього та тяжкого ступеня (може виникати і при недостатньому вживанні залізовмісних продуктів, і внаслідок масивної крововтрати).

Гіпоглікемія. Порушення режиму харчування у вигляді пізніх або дуже рідкісні (менше 3 разів на день) рясних прийомів їжі, зловживання продуктами, що містять легкозасвоювані вуглеводи, призводять до зниження рівня цукру крові в нічні та ранкові години і, як наслідок, до судом.

Хронічний брак кисню і зневоднення мускулатури, що виникають внаслідок надлишку в організмі жінки кофеїну і нікотину, також нерідко стають причиною судом.

Синдром нижньої порожнистої вени — здавлювання цієї вени збільшеною в розмірах маткою в положенні вагітної на спині, що приводить до погіршення кровообігу в судинах нижніх кінцівок, внаслідок чого і виникають судоми.

Хронічна венозна недостатність. Оскільки під час вагітності у жінки збільшується обсяг циркулюючої крові по судинах і кровообіг в малому тазу стає більш інтенсивним, судини нижніх кінцівок відчувають сильну навантаження. Якщо стінки вен з підвищеним навантаженням не справляються, вони розтягуються, утворюючи мешочкообразные, або варикозні розширення, в яких застоюється кров. Як наслідок, порушується кровообіг, розвивається дисбаланс мікроелементів, що і призводить до судом.

Окремо варто сказати про такому важкому стані, як еклампсія. Це різновид пізнього гестозу, що проявляється підвищеним артеріальним тиском, набряками, наявністю білка в сечі і, найважливіше, генералізованими судорожними припадками. Цей стан зазвичай виникає в третьому триместрі вагітності і є небезпечним для життя як плоду, так і майбутньої матусі. Поява генералізованих судом є абсолютним показанням до термінового розродження шляхом кесаревого розтину.

Нічні судоми ніг у дітей

Нерідко супроводжують періоду активного росту малюка. Оскільки дитині поняття «судома» незнайоме і незрозуміло, раптове виникнення м’язових скорочень викликає у нього значне занепокоєння, страх і плач. Основними причинами нічних судом ніг дитини є:

знаходження ноги в незручному положенні, в одній позі протягом тривалого часу;

переохолодження нижніх кінцівок;

нестача мікроелементів (магнію, калію і кальцію) в організмі;

плоскостопість.

Останні 2 причини вірогідні при регулярних, які турбують протягом тривалого часу, судомах.

Що робити під час судоми

Потягнути носок ноги, на якій розвинулася судома, трохи на себе, потім послабити тягу, потім потягнути максимально. Якщо м’язовий спазм після цієї процедури не пройшов, необхідно встати на ногу і трохи походити — ці нескладні дії прискорює кровообіг в кінцівці і судома, швидше за все, пройде.

Зробити легкий масаж області спонтанного м’язового скорочення від периферії до центру.

Масажувати ногу з розігріваючою маззю, поразминать її.

Пощипати спазмированную м’яз або вколоти її голкою.

Після того, як судома минула, слід деякий час полежати з піднятими ногами — в такому положенні відтік крові з нижніх кінцівок покращиться, а отже, зменшиться ймовірність виникнення повторної судоми.

Діагностика, лікування та профілактика судом

При регулярних, які турбують протягом тривалого часу судомах, не варто відкладати візит до лікаря. Для початку варто відвідати терапевта (у разі, якщо судоми виникають у дитини, то педіатра), який проведе огляд, призначить необхідне обстеження і в разі необхідності порекомендує консультації фахівців вузького профілю — невропатолога, ендокринолога, кардіолога, нефролога та інших.

Якщо причиною судом є яка-небудь соматична патологія, то при адекватному лікуванні її проблема неочікуваних м’язових скорочень незабаром вирішиться.

Якщо ж результати обстеження показали, що серйозні хвороби, які могли б спровокувати судоми, відсутні, лікар дасть рекомендації хворому, при дотриманні яких стан його найближчим часом покращиться.

Правильне харчування.

Необхідно розподілити добовий раціон на 5-6 прийомів їжі, порції при цьому не повинні бути об’ємними.

Основу раціону повинні складати складні вуглеводи — круп’яні вироби, макарони з твердих сортів пшениці, овочі і фрукти.

У механізмі правильного скорочення м’язів беруть участь і жири — невеликий шматочок вершкового масла або жирною червоною риби збагатять організм необхідним живильним речовиною.

Не варто забувати і про продуктах, багатих магнієм (горіхи, бобові, морква, зелень, морська капуста), калій (банани, курага, диня, картопля), кальцієм (молоко і молочні продукти), вітамінами групи В (молочні продукти, волоські горіхи, червона риба).

Здоровий спосіб життя (адекватні фізичні навантаження, виключення велике навантаження на ноги, відмова від куріння).

Сон в зручній постелі у положенні з трохи піднятими вище осі тулуба і голови ногами.

Прийом розслаблюючих ножних ванн з морською сіллю — в 5 літрах води кімнатної температури необхідно розчинити 3 столові ложки морської солі.

Масаж ступень з розігріваючою маззю або кремом перед сном.

Відмова від незручного взуття, високих каблуків (взуття повинно бути комфортно ніг, висота сталого каблука не повинна перевищувати 4-5 см).

За наявної хронічної венозної недостатності — носіння компресійних панчіх і колготок (ступінь компресії цих речей може бути різною — щоб правильно її підібрати, проконсультуйтеся з лікарем-флебологом).

Лікування плоскостопості, що включає в себе носіння ортопедичного взуття та/або спеціальних устілок.

Прийом препаратів, що містять полівітамінні та мінеральні комплекси (кальцій-Д3-Нікомед, Магне-В6, аспаркам).