Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. З’ясовуємо, де і в чому його зміст найбільше

Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільшеВітамін D — єдиний синтезується організмом людини під впливом зовнішнього фактора — сонячного світла.

Про користь цього незвичайного мікронутрієнта відомо кожному, але в більшості випадків наші знання обмежуються дитячими спогадами про профилакте рахіту, що мала присмак риб’ячого жиру і анісових крапель.

З віком значення вітаміну Д для здоров’я не знижується, тому уявлення про нього варто розширити.

Зміст

 • 1 Вітамін Д та його роль
  • 1.1 Користь
  • 1.2 Норма
  • 1.3 Гіповітаміноз
  • 1.4 Гіпервітаміноз
 • 2 Продукти, що містять вітамін Д
  • 2.1 Де і в чому міститься вітаміну D найбільше
 • 3 Як зберегти вітамін Д
  • 3.1 Як і коли вживати продукти з користю?
  • 3.2 Як зберігати продукти багаті вітаміном Д?
 • 4 Вітаміни, в яких сожержатся вітаміни групи Д
  • 4.1 Форми
  • 4.2 Масляні розчини
  • 4.3 Кальцій з вітаміном Д
  • 4.4 Мазь або крем
  • 4.5 Застосування
  • 4.6 Хвороби, що ослабляють ефективність прийому
  • 4.7 Протипоказання
 • 5 Висновок

Вітамін Д та його роль

У біохімії під терміном «вітамін D» розуміється група речовин з загальним назвою кальциферол. Але в рутинній терапевтичній практиці мається на увазі лише два складових: d2 і d3. Перший — ергокальциферол — надходить в організм з продуктами харчування, другий — холекальциферол — може бути взятий не тільки їжі, але і синтезований в шкірі під дією ультрафіолету.

Користь

Микронутриент підтримує щільність і зростання кісткової тканини, роботу щитовидної залози, нервової і серцево-судинної систем, знижує ризик шкірних інфекцій, нормалізує рівень глюкози в крові, стимулює синтез гормонів. Деякі дослідження свідчать про його участь і в регуляції розмноження клітин, зокрема, здатності блокувати їх безконтрольне поділ, що робить його незамінним в профілактиці онкозахворювань.

Норма

Обсяг кальциферол, необхідний для оптимальної роботи організму, індивідуальний і залежить від:

 • віку;
 • ваги;
 • вихідного стану здоров’я;
 • кліматичної зони;
 • кольору шкіри;
 • особливостей харчування.

Усереднений норматив споживання вітаміну D представлений в таблиці.

Таблиця №1.

Категорія

Добова норма, мкг

Добова норма, МО

Безпечний добовий поріг, МО

Діти від 0 до 1 року

10

400

1000-1500

Діти до 18 років

15

600

2500-4000

Вагітні та годують груддю

15

600

4000

Дорослі від 19 до 70 років

15

600

4000

Літні люди (71 рік і старше)

20

800

4000

Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільше
ДОВІДКА. Вчені з’ясували у чому міститься вітамін Д в організмі людини: великий обсяг цієї речовини здатні накопичувати всього два органічних депо — печінка і жирові тканини. Ця здатність до депонуванню дозволяє відкладений за літо нутрієнт поступово використовувати в холодні місяці року.

Гіповітаміноз

D-гіповітаміноз у дітей веде до розвитку рахіту, у дорослих до остеопорозу. Ці захворювання супроводжуються розм’якшенням або розрідження кісткової тканини, яке виникає із-за того, що у відсутності адекватної роботи вітаміну Д кальцій вимивається з кісток.

Тривалий дефіцит кальциферол критичний для здоров’я і може стати причиною онкологічних та ендокринних захворювань, частих переломів кісток.

Гіпервітаміноз

Будучи жиророзчинним, вітамін Д може накопичуватися в організмі. Його виведення, на відміну від водорозчинних, відбувається набагато складніше і триваліше, що підвищує ймовірність гіпервітаміноз та інтоксикацій.

Надлишок кальциферол може стати наслідком неправильного харчування на тлі постійного перебування на сонці або захоплення солярієм. На передозування організм реагує відкладенням кальцію в судинах, нирках. Симптоми надмірної концентрації вітаміну в крові: нудота і блювання, спрага, втрата ваги, високий тиск, надлишкове утворення сечі.

ОБЕРЕЖНО! Перевищений поріг споживання кальциферол може призвести до летального результату. При діагностуванні надлишок цієї речовини необхідна термінова медична допомога і корекція харчування з обмеженням продуктів, що містять кальцій і фосфор.

Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільше

Продукти, що містять вітамін Д

У яких продуктах міститься вітамін Д добре відомо: його основні харчові джерела, де найбільше «сонячного» мікронутрієнта, — це риба, печінка, вершкове масло, сирий яєчний жовток. Зміст в них d2 і d3 дуже висока — від 2 до 30 мкг на 100 гр.список продуктів, багатих вітаміном D, представлений в таблиці №2).

Багато вітаміну D знаходиться печінки тріски, з неї виробляють риб’ячий жир, де його вміст досягає 250 мкг на 100 грам. Звичайно, цей микронутриент є і в рослинних продуктах харчування, але в невеликих кількостях, що робить їх споживання недоцільним з точки зору підвищення концентрації кальциферол.

Таблиця №2

Продукт

Вміст вітаміну D в 100гр

% від добової потреби

Оселедець

30

300

Кета

16.3

163

Скумбрія

16.1

161

Лосось

11

110

Горбуша

10.9

109

Чорна ікра

8

80

Жовток курячий

7.7

77

Тунець

5.7

57

Лисички

5.3

53

Сморчки

5.1

51

Яєчний порошок

5

50

Окунь річковий

3

30

Червона ікра

2.9

29

Камбала

2.8

28

Щука

2.5

25

Окунь

2.3

23

Яйце куряче

2.2

22

Масло топлене

1.8

18

Яйце перепелине

1.4

14

Масло вершкове

1.3

13

Молоко козине

1.3

13

Сир «Російський» 50%

0.96

10

Сир «Адигейський»

0.64

6

Сир 18%

0.58

6

Сир «Фета»

0.4

4

Молоко сухе 25%

0.25

3

Вершки 35%

0.21

2

Сметана 30%

0.15

2

Де і в чому міститься вітаміну D найбільше

Як видно з таблиці, найбільше нутриента групи d в жирних сортах риби та їх субпродуктах, далі йдуть гриби, яйця, масло, сири, яєчний порошок, де вітамін Д міститься у великій кількості. Найкраще кальциферол засвоюється з риби та яєць.

Як зберегти вітамін Д

Варто розуміти, що номінальний обсяг d2 і d3 в продукті буде відрізнятися від того, що засвоєно організмом. Втрати мікронутрієнта виникають із-за неправильного зберігання і приготування продуктів.

Перевагою жиророзчинних мікронутрієнтів є їх стійкість до термічної обробки. Однак це не означає, що смажена на вершковому маслі яєчня кращий варіант споживання вітаміну D.
Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільше
Без втрат вітаміну і зайвого жиру можна готувати на пару, в рукаві, духовці або на сковороді гриль.

Перш за все, потрібно знати, що багаті кальціферолом продукти потрібно розморожувати повільно: у холодильнику або холодній воді. Наприклад, якщо тушка риби велика і не може бути використана за один раз, краще її розділити на шматки зручні ще при покупці.

При приготуванні перших страв частина вітамінів та інших корисних речовин йде у бульйони. Для збереження соковитості риби і м’яса, а також скорочення часу термічної обробки, рекомендується закладка шматком в киплячу воду.

Яєчний жовток зберігає максимум кальциферол саме в сирому вигляді. Тому яйце пашот краще омлету.

Як і коли вживати продукти з користю?

Потреба у вітаміні D зростає взимку. У цей період варто звернути увагу на продукти з кальціферолом. Якісне поповнення дефіциту нутриента повинно враховувати їх сполучуваність.

Наприклад, вітамін E перешкоджає засвоєнню вітаміну D. Тому, риба, приготовлена на пару, без додаткового використання масла, буде корисніше.

Схожий ефект виникає при споживанні так званих антивітамінів. Це вітаміноподібні речовини, не несуть користі вітамінів. Наприклад, бобові містять елемент, що сприймається організмом як D3, блокуючи при цьому засвоєння кальциферол. Тому квасолю як гарнір до риби — не кращий варіант.

Крім того, препарати йоду та заліза, а також продукти, що містять ці речовини, що заважають роботі вітаміну D.

ДОВІДКА. Неможливо організувати меню таким чином, щоб несумісні мікроелементи не зустрічалися в один прийом їжі, адже вони можуть одночасно міститися не тільки в одному блюді, але і в одному продукті. Але прагнути до цього варто. З метою ефективного подолання авітамінозу D лікарі рекомендують робити 3-4-х годинні перерви між прийомами їжі, багатої кальціферолом і його антагоністами.

Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільше

Як зберігати продукти багаті вітаміном Д?

Вітаміни, що містяться в білку риби, окислюються на повітрі і світу, веде до руйнування швидке розморожування та повторне.

Тому зберігати продукти краще герметично упакованими.

Те ж стосується і вершкового масла: краще мати маслянку з непрозорою кришкою і класти в неї шматочок, який буде за один сніданок.

Вітаміни, в яких сожержатся вітаміни групи Д

Спектр ліків, що містять d2 і d3, представлений засобами для профілактики авітамінозу у дітей і дорослих, лікування рахіту, остеопорозу, псоріазу. Кальциферол використовується і в терапії інших, менш поширених захворювань.

Форми

Чутливі до вітаміну D рецептори виявлені в трьох десятках тканин, включаючи клітини кишечника, нирок, щитовидної залози. Лікарські форми препаратів розробляються з урахуванням цього чинника, а також віковій категорії пацієнтів: краплі зручні для лікування дітей, таблетки, капсули, ін’єкції — дорослих. Для зовнішнього застосування — мазі і крему. Незалежно від фармацевтичного формату, діючою речовиною всіх препаратів є кальциферол, під яким узагальнено розуміють шість форм нутриента.

Таблиця №3

D1

Речовина, описане в історії як D1, фактично є штучною сумішшю D2 і D3. У природі не зустрічається.

D2

Ергокальциферол

D3

Холекальциферол

D4

Дегідрохолестерин

D5

Ситокальциферол

D6

Стигмакальциферол

ДОВІДКА. Ергокальциферол та холекальциферол призначаються в однакових випадках і дозуваннях, відмінністю є більш тривалий метаболізм D3.

Масляні розчини

Вигантол. Краплі на олійній основі. Використовується для профілактики гіповітамінозу у новонароджених. Відсутність барвників, спиртів, консервантів робить препарат гіпоалергенним. Масляна основа легше засвоюється організмом, але і накопичення d3 відбувається швидше, що загрожує розвитком гіпервітамінозу. Крім того, від масляних крапель варто утриматися у разі, якщо дитина має схильність до закрепів. Зміст мікронутрієнта в 1 краплі — 500 МО.

Ергокальциферол. Крім діючої речовини у складі масло соєвих бобів. Застосовується для лікування рахіту, судом, остеопорозу, туберкульозного вовчаку та ін. У краплі ліки приблизно 700 ME діючої речовини. З обережністю призначається у літніх людей, щоб уникнути загострень атеросклерозу.

Вітамін Д3. Препарат по складу і дії аналогічний Вигантолу, але містить велику концентрацію d3: в 1 краплі його 625 ME.

Devisol Drops D3. Фінські дитячі краплі і на кокосовому маслі і холекальцифероле з вовни овець. Також у складі присутній антиоксидант альфа-токоферол. Смак ліки нейтральний. Дозування — 5 крапель в день, що соответвуют 400 МО мікронутрієнта.
Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільше

Кальцій з вітаміном Д

Кальцій Д3 Класик. Таблетки з фруктовим смаком, що регулюють обмін кальцію і фосфору в твердих тканинах, шкірі і м’язах. Призначають по 1-2 шт. при остеопорозі, переломах, незбалансованому харчуванні, підліткам і вагітним.

Комплівіт Кальцій Д3. Двокомпонентний препарат для поповнення дефіциту кальцію і D3. Сприяє мінералізації кісткової тканини, сприяє поліпшенню роботи серцево-судинної системи. Взаємодія компонентів стимулює вироблення паратиреоїдного гормону. Містить 1,25 м і 200 МО D3.

Кальцій Д3 Нікомед. Проводиться в Норвегії. Аналогічний описаним вище російським препаратів. Відмінністю є майже втричі більша ціна і відсутність у складі вивасола, за рахунок якого ліки швидше розчиняється і вивільняє діючі речовини.

На ринку багато мінерально-вітамінних комплексів, де міститься вітамін d: Кальцемін Адванс, Вітрум Остеомаг, Кальцій-Актив, Остеокеа, в яких ще вітамінах міститься вітамін Д можна дізнатися у лікаря.

Мазь або крем

Дайвонекс. Мазь з кальципотриолом — штучним аналогом d3. Її дія заснована на здатності вітаміну знижувати швидкість розмноження клітин епітелію, яка збільшена у хворих на псоріаз. Можливий ефект дозозависимости, тому лікування не повинно тривати більше 2 місяців. Дайвонекс не застосовується в педіатрії при лікуванні пацієнтів старше 65 років.

Ксамиол. Володіє подібним дією, але за рахунок вмісту гормону здатний знижувати свербіж. Має обмеження, зокрема не застосовується при каплевидном, пустульозної та ексфоліативний псоріазі.

Акридерм. Крім вітаміну Д в мазь входить гормональний компонент. Випускається у формі мазі і крему. Ефективний не тільки лікування, але і для полегшення супутньої симптоматики: знімає свербіж, набряк, почервоніння і алергічну реакцію. Застосовується при псоріазі та дерматитах.

Псоркутан. Призначається на будь-якій стадії розвитку псоріазу, включаючи ураження волосистої частини голови. Принциповою відмінністю препарату є можливість його застосування протягом тривалого періоду.

Застосування

Здатність вітаміну D легко накопичуватися в організмі і впливати на засвоєння інших мікронутрієнтів, може викликати серйозні порушення здоров’я. Тому самостійне застосування препаратів з його змістом небезпечно.

Таблиця, в яких вітамінів і продуктах міститься вітамін Д. Зясовуємо, де і в чому його зміст найбільшеКальциферол показаний при:

 • гіповітамінозі і для його профілактики;
 • порушення вироблення гормонів паращитоподібної залози;
 • хронічних захворюваннях ШКТ;
 • псоріазі;
 • рахіті і остеопорозі;
 • зниженому рівні кальцію і фосфатів у крові;
 • переломах;
 • в період клімаксу у жінок.

Дозування коштів має розраховуватися лікарем з урахуванням віку пацієнта, його поточного стану та анамнезу. Профілактичні дози не повинні перевищувати 400 МО у дітей, 600 МО — у дорослих.

Мазі з аналогами кальциферол за рідкісним винятком застосовуються суворо обмежений період з дотриманням максимальної добової дози 15 гр.

Прийом медикаментів з вітаміном Д може супроводжуватися побічними ефектами у вигляді нудоти, блювання, зниження м’язового тонусу, підвищення тиску, різкими змінами настрою.

Хвороби, що ослабляють ефективність прийому

Активну вітамінну форму d2 і d3 набувають в нирках і печінці людини в результаті складних біохімічних процесів. Далі, вже активоване вітамін Д, потрапляє в тонкий кишечник і кістки, де забезпечує всмоктування і засвоєння кальцію і фосфору. Захворювання цих органів можуть вести до авітамінозу.

Протипоказання

Вплив нутриента на обмін кальцію в організмі визначає основні протипоказання до прийому коштів на його основі. Насамперед, це підвищений рівень кальцію в крові та сечі. Додатковий прийом кальциферол може призвести до утворення каменів і відкладень в нирках і судинах.

Захворювання нирок, печінки, саркоїдоз і туберкульоз також є обмеженням до прийому цієї речовини.

Не призначають «сонячний» вітамін дітям до 1 місяця.

Висновок

Життєво необхідний і смертельно небезпечний вітамін D вимагає особливої уваги при призначенні і прийомі. Як і все на світі, він може стати ліками у краплі або отрутою в склянці. В Росії, значна частина якої розташована в кліматичних зонах зі зниженою сонячною активністю, вітамін D рекомендований усім у профілактичних дозах. І нехай у житті кожного ця речовина присутня саме у вигляді краплі сонця, а не у вигляді ліків.