Продовжити життя на 20 років — сьогодні вже реально.

Про це розповідає Олексій Москальов, один з найавторитетніших у світі фахівців з продовження життя, і один з наймолодших членкорів РАН, професор, докт. біол. наук, керівник профільних лабораторій в Інституті біології Комі наукового центру Уральського відділення РАН і в МФТІ, і кафедри в Сыктывкарском держуніверситеті.

Олександр Мельников, «Аіф»: Можна змінити погану спадковість, і подовжити своє життя?

Олексій Москальов: Внесок спадковості в довголіття зазвичай становить 25%, решта визначають спосіб життя і випадковості. Здоровий спосіб життя і рання діагностика захворювань допомагає в середньому дожити до 85 років. В ідеалі, щоб додати собі здорових років життя, потрібно оцінити свої ризики за допомогою генетичного тесту. На основі цього можна виправити дієту, спосіб життя, регулярно обстежуватися, щоб на ранній стадії виявити захворювання, ризик розвитку яких високий.

У спадкових довгожителів буває рідкісне поєднання варіантів генів, що і забезпечує їм підвищену стресостійкість. Тому вони і стають довгожителями, навіть не дотримуючись здорового способу життя. Проте його дотримання ним теж не зашкодить. Важливо, не тільки що довгожителі живуть близько 100 років, але і що вікові хвороби у них розвиваються на 20-30 років пізніше. Вивчаючи їх, вчені зрозуміли, що найбільш важливу роль в довголітті грають не наявність унікальних «корисних» генів, а швидкість накопичення так званих епігенетичних міток на них. Вони регулюють їх роботу і накопичуються в результаті шкідливих впливів з віком. Але вони певною мірою і піддаються корекції. Тому, для досягнення довголіття будуть важливі не стільки складні технології редагування геному, стільки эпигенетическое перепрограмування тих генів, які пов’язані зі старінням і довголіттям.

— А як це можна зробити?

— У майбутньому для цієї мети з’являться спеціальні високотехнологічні терапії. Однак дещо ми можемо робити вже зараз, корисну роль у цьому відіграють голод або навіть розвантажувальні дні

— Якщо навіть в середині життя почати вести себе більш активно, то можна продовжити її на 6-12%. А який питома вага інших факторів, що впливають на тривалість життя?

— Як показують експериментальні дослідження, правильне харчування здатне продовжити життя до 50%. Фізична активність, правильний режим сну і відпочинку, безпечне довкілля ще 20-25% довголіття. А головним фактором для багатьох хронічних захворювань, погіршують якість життя і укорачивающих її, зараз є куріння.

— Зараз популярні пластичні хірурги і косметологи, створюють так звану «зовнішню молодість», не змінюючи біологічний вік, що говорить про справжній стан організму? Наскільки це доцільно?

— Це не марно. Хороший зовнішній вигляд підвищує самооцінку, створює відчуття, що тобі стільки років, наскільки виглядаєш. Це стимулює нервову і гормональні системи і уповільнює старіння.

— А як визначити біологічний вік?

— Є різні способи, відрізняються точністю і складністю. Точніше інших оцінка біологічного віку за так званим «эпигенетическому віком» і тесту на гликаны. В практичну медицину у нас вони не впроваджені, для цього потрібно об’єднувати зусилля наукових і медичних центрів. У співпраці з центром геронтології ми створили метод оцінки віку судин по поєднанню 4-х параметрів, як відомо серцево-судинні хвороби це причина смертності «номер один». Апробуються ще кілька методик, більш доступних для пацієнтів. В Мережі є проект Aging. AI заснований на біохімічних аналізах крові. Кожен може зробити їх в будь клінічної лабораторії, а потім оцінити свій біологічний вік, підставивши отримані значення у форму на сайті.

— На що важливо звертати увагу з молодих років, що може погано позначитися на тривалості життя?

— Важливо якомога раніше сформувати здорові звички. Епідеміологічні дослідження факторів вікових захворювань і довголіття показують, що чим раніше людина починає берегти своє здоров’я, тим більших результатів вона досягає. Однак навіть якщо почати дуже пізно, ефект поліпшення якості життя все одно буде.

Треба підтримувати сталість своїх добових ритмів: лягайте спати до 12 ночі, і спіть не менше 7.5 год. Відмовтеся від телевізора, комп’ютера, планшета і мобільного телефону хоча б за 30 хв. до сну — штучне світло від екрану збиває природні ритми.

Зберігайте високу рухову активність. Давайте собі регулярну розумову навантаження — багато спілкуйтеся, слідкуйте за новинами, вирішуйте складні завдання, занурюйтеся в вивчення нових тем, що вивчаються. Це сповільнить погіршення розумових функцій.

Нестача вітамінів Д3, B3, К2 і омега-3 кислот, і надлишок тригліцеридів (жири), надлишок у питній воді алюмінію, заліза і міді, зловживання м’ясною їжею — реальні чинники прискореного старіння. Уникайте продуктів з трансжирами, штучним додаванням фруктози, надлишком солі (див. інфографіку). Відмовтеся від смаженого, десертів, солодких напоїв і фаст-фуду. Щодня їжте не менше 500 г овочів (виключаючи картоплю), листової зелені (петрушки, салату) і декілька не дуже солодких фруктів — в них містяться біологічно активні речовини, вітаміни, мінерали і харчові волокна. Останні гарантують хороше травлення і здоров’я мікрофлори кишечника. Три рази в тиждень їжте жирну рибу, регулярно споживайте волоські горіхи, насіння гарбузове, кунжутне, льняні), оливкова і льняне масло, авокадо, гриби, темний шоколад, морепродукти. Білий рис, картопля (смажений і пюре) замініть на корисні гречку, цільнозернові каші, кіноа, бобові, батат, брокколі. Зверніть увагу на продукти з вітамінами В3, В6, В12, К, Д і фолієвою кислотою омега-3, магнієм, цинком, селеном, йодом. Будьте обережні з БАДами: надлишок вітамінів і мінералів не менш шкідливий, ніж їх недолік. Ідеально періодично перевіряти рівень цих речовин у крові. Контролюйте свою вагу, рівень цукру, тригліцеридів і холестерину.

— Багато говорять, яка радість жити, обмежуючи себе, і думаючи, що правильно з точки зору довголіття, а що ні?

— Відповідь проста. Коли ви витратите кілька місяців і замініть шкідливі продукти корисні, скорректируете свій режим, будете періодично проводити розвантажувальні дні, ви перестанете замислюватися над цими питаннями, і просто станете насолоджуватися новим способом життя, він увійде в повсякденну звичку. Солодке, солоне, копчене, смажене, бідне овочами і фруктами меню вам буде здаватися несмачним і неприродним.

— Що вже є в арсеналі медиків для продовження життя?

— Відомо близько 200 геропротекторов — речовин, які потенційно можуть продовжувати життя. Серед них є як ліки, так і речовини, що містяться в продуктах харчування. Наприклад, вони є в проростках пшениці, грибах, морських водоростях, брокколі, бобових. Проте із-за довгої тривалості життя людини точно оцінити ефект геропротекторов у нас ми зможемо тільки коли навчимося вимірювати швидкість старіння на досить короткому проміжку часу від моменту початку експерименту до його закінчення. Тому, поки точні експерименти можливі тільки на тварин.

— Вирішать проблему стовбурові клітини?

— Штучне внесення чужих стовбурових клітин дасть лише нетривалий поліпшення.

— Зараз багато говорять про методи активації власних стовбурових клітин, нібито це допоможе оновити органи.

Наші власні стовбурові клітини теж старіють: як і в звичайних клітинах в їх ДНК накопичуються «шрами» і «помилки». Вони втрачають здатність відновлювати той чи інший орган. Нарешті, з віком їх стає все менше. Це обмежує можливості стимулювання власних стовбурових клітин.

Тому, потрібно розробляти технології зберігання зразків власних молодих стовбурових клітин. Вони знадобляться у недалекому майбутньому, для заміни зношених органів. Для конкретного пацієнта їх будуть вирощувати з його власних стовбурових клітин. Для деяких органів ця технологія вже реально використовується в трансплантології.

— Багато досліджень по червоному вину. У ньому є геропротекторы. Правда воно може продовжувати життя?

— Алкоголь може викликати зростання гормонально залежних пухлин. Можливо, тому навіть невеликі його кількості підвищують у жінок ризик раку грудей. Останні дослідження показують, що великі дози вина однозначно шкідливі для печінки, а малі (до 150 г вина в день) не впливають на смертність ні в ту, ні в іншу сторону. Тому вибір за вами випивати півкелиха вина в день чи ні.