Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

Менструація – звичне явище для кожної жінки дітородного віку. Однак зміни в структурі, запах і колір виділень повинні насторожувати представниць прекрасної статі. Про причини таких змін поговоримо більш докладно.

Зміст:

 • 1 Основні причини коричневих місячних
 • 2 Вплив вікового фактору
 • 3 Статеве життя і коричневі виділення
 • 4 Коли виною всьому захворювання
 • 5 Застосування контрацептивів
 • 6 При лактації, після пологів або операції

Основні причини коричневих місячних

Багатьох дівчат і жінок лякає, коли під час менструації звична червона кров змінюється коричневими виділеннями. Однак турбуватися варто не завжди, але розібратися в причини такого явища слід обов’язково. Виною тому може бути різна збіг обставин, від самих природних та нешкідливих, до дуже небезпечних. До найбільш поширеним з них можна віднести:

 • Перші менструації у юних дівчат, при ще невстановленому циклі.
 • Період менопаузи.
 • Прийом гормональних препаратів (у тому числі контрацептивів).
 • Грудне вигодовування.
  Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

  Колір менструації

 • Зовнішні фактори: зміна клімату, хіміотерапія, стрес, надмірні фізичні і емоційні навантаження, неправильне харчування і т. д.
 • Гормональний збій і ендокринні порушення.
 • Захворювання сечостатевої системи і запальні процеси.
 • Занадто активне статеве життя або, навпаки, її відсутність.
 • Післяпологовий і післяопераційний період.
 • Абсолютно нормальним явищем темні виділення вважаються в самому початку менструації і перед її завершенням, після дефлорації (втрати цноти), при настанні вагітності, коли плід імплантується в стінку матки. По суті виділення з різними відтінками коричневого кольору – це кров (тромбоцити), що згорнулася в матковій слизу.

  Виділення коричневою слизу замість червоної менструальної крові на протязі всіх місячних фахівці називають гипоменореей. Крім вже перерахованих, її причинами може бути жорстка дієта і різка втрата ваги, виражений авітаміноз і шкідливі звички.

  Турбуватися варто в тому випадку, якщо змінюється не тільки колір, але і запах місячних, вони супроводжуються загальною слабкістю, болями внизу живота, молочних залоз і в попереку. Цикл нестабільний, виділення рясні або, навпаки, мізерні, в даному випадку необхідно відвідати гінеколога як можна швидше.

  Вплив вікового фактору

  Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

  Менопауза

  Жіночий організм починає свій статевий розвиток у віці 11-13 років. Протягом року (іноді і більш) в ньому відбувається ряд складних і нових для нього процесів і гормональних змін. Тому мізерні темні виділення у дівчаток в самому початку становлення жінками вважаються показником норми, навіть якщо вони з’являються нерегулярно.

  Приводом для тривоги може послужити тривале явище, коли цикл, структура і колір виділень залишаються не характерними більше двох років. Погане самопочуття підлітка при гипоменорее теж не можна залишати без уваги, консультація гінеколога тут вкрай необхідна.

  Не вважаються патологією коричневі місячні у жінок перед менопаузою. В цей період проходить нова хвиля гормональних змін, а репродуктивна функція поступово згасає. Якщо виділення стануть темніше і більш мізерними – переживати не варто.

  Але коли після тривалої відсутності місячних (більше двох років) білизна знову бруднять коричневі плями – це тривожний сигнал. Багато пані, вважаючи, що їх організм вже виконав своє жіноче призначення, починають менше приділяти йому уваги. Це в корені неправильно, адже саме в зрілому віці розвиваються найбільш небезпечні патології.

  Менструальний цикл значно спрощує контроль над станом здоров’я жінки, без нього єдиною можливістю виявити недугу вчасно є регулярні гінекологічні огляди. Не варто думати, що при відсутності місячних в силу віку, відвідувати жіночу консультацію вже немає необхідності.

  Статеве життя і коричневі виділення

  Чому при скаргах на мізерні коричневі виділення замість менструальної крові, лікар в першу чергу цікавиться наявністю статевого партнера і сексуального життя в цілому? Зрозуміло не з дозвільної цікавості. Коричневий секрет в період місячних може вказувати на:

  Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

  Загроза викидня

  • Наявність вагітності (в тому числі і позаматкової). Мізерні коричневі виділення на ранній стадії вагітності можуть з’явитися в період закріплення плода до стінки матки. У медицині таке явище отримало назву «кровотечі імплантації». При позаматкової – вони викликані неправильним кріпленням ембріона і деформацією маткової труби.
  • Загрозу викидня (навіть при ще не діагностованою вагітності). У даній ситуації практично завжди присутні темні мізерні виділення.
  • ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом).

  Очевидно, що при повній відсутності статевих контактів ці фактори виключаються, і доктор шукає іншу причину нетипових виділень. Лікар повинен бути твердо переконаний у відсутності позаматкової вагітності, яка може загрожувати не тільки здоров’ю, але й життя його пацієнтки.

  Також при тривалій відсутності статевого життя у багатьох жінок порушуються деякі процеси в організмі, що призводить до гормонального збою. Коричневі місячні в цьому випадку не є рідкістю, а пацієнтка потребує обов’язкової корекції гормонального фону.

  Коли виною всьому захворювання

  Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

  Біль внизу живота

  Порушення структури і кольору менструальних виділень часто відбувається на тлі запальних і інфекційних процесів, що вражають органи малого тазу. Подібні патології завжди відображаються як на слизової матки, піхви і придатків, так і на що виділяється секреті. До захворювань, здатним вплинути на характер місячних виділень, можна віднести:

  • Запальні: ендометрит, цервіцит, аднексит і т. д.
  • Інфекційні захворювання: гонорея, трихомоніаз, сифіліс і т. д.
  • Гормонально-залежні: полікістоз яєчників, ендометріоз, міома матки і т. п.
  • Пухлини різного характеру.

  Для кожної групи захворювань характерний ряд супутніх симптомів, тим не менше, більшість з них призводить до порушень менструального циклу і змін кольору місячних виділень.

  Звернутися за лікарською допомогою необхідно при появі різей при сечовипусканні, свербіж і печіння в промежині, болях у спині і нижньої частини живота, болючості при статевих контактах.

  Застосування контрацептивів

  Гормональні засоби контрацепції теж вважаються частою причиною коричневих місячних. Їх дія спрямована на пригнічення функції яєчників і запобігання дозрівання яйцеклітини, саме завдяки йому не відбувається зачаття. Безумовно, таке грубе втручання ззовні не проходить для жіночого організму безслідно.

  Багато пані після тривалого прийому таких препаратів відзначають, що місячні стають мізерними і швидкоплинними (не більше трьох днів), а самі виділення темно-коричневими. Вся справа в тому, що крові виділяється значно менше, вона розбавляється слизом, тому виділення стає густішим і набувають темний нетиповий колір.

  Темні виділення під час місячних, чи небезпечно це

  Гормональні таблетки

  Жінкам, що використовують оральні або екстрені контрацептиви слід відвідувати гінеколога тричі на рік і в терміновому порядку, якщо:

  • Виділення стали занадто тривалими або навпаки, короткочасними
  • Коричневе мазание спостерігається щодня протягом місяця і більше
  • Відчуваються болі у нижній ділянці живота, особливо під час або після сексу
  • Спостерігаються виражені побічні ефекти від прийому кошти

  Підбирати препарат повинен досвідчений лікар, використовувати подібні засоби навмання вкрай не рекомендується, адже відновити обмін речовин і втрачену функцію яєчників буде зовсім не просто.

  Однак це зовсім не означає, що від гормональної контрацепції потрібно відмовитися. Якщо використовувати подібні препарати строго за призначенням лікаря, вони можуть принести чимало користі: допоможуть відновити порушений гормональний фон і менструальний цикл.

  При лактації, після пологів або операції

  Після пологів в жіночому організмі відбуваються нові зміни: гормональний фон поступово приходить в норму. У кого-то на це йде всього пара місяців, у деяких – близько року. Тривалість цього періоду багато в чому залежить від лактації, багато молоді мами спостерігають рідкісні мізерні коричневі виділення, час від часу, поки годують малюка.

  Також слід зазначити, що цикл не відразу стане регулярним, і це цілком природно. У нормі після пологів він відновлюється протягом півроку при відсутності лактації, або стільки ж після її припинення. Якщо матуся не відчуває ніякого дискомфорту, больових відчуттів і загальної слабкості – їй хвилюватися не про що.

  Поширеною причиною зміщення циклу і «коричневих» кровотеч вважаються хірургічні втручання: аборти, видалення кіст і поліпів, міоми. Після таких пошкоджень слизової матки потрібен час для відновлення. Лише по приходу в норму, вона стане виробляти характерний секрет, до цих пір виділення можуть бути нерегулярними, скупими чи рясними, з типовою структурою і кольором.

  Тривалість відновного періоду залежить від глибини пошкоджень, від того, наскільки вдало прошла операція і загального стану організму (імунітету, регенеративних здібностей). Через деякий час повинні нормалізуватися місячні після операції визначає лікар, пацієнтці необхідно виконувати всі його призначення і рекомендації.

  Протягом життя жіночий організм піддається багатьом випробуванням: вагітність, пологи, застуди, аборти, інфекції і т. д. Для численних відновлень йому потрібно чимало сил, а часто і своєчасна допомога. Коричнева слиз замість менструальної крові не у всіх випадках є патологією, але турбота про жіноче здоров’я – це необхідність завжди, в будь-якому віці і стані.