Тепловий удар — симптоми

Щорічно в літній період в лікарнях фіксується наплив пацієнтів з тепловими або сонячними ударами. Більшість з постраждалих – діти, літні люди, люди з хворобами серцево-судинної системи. Давайте розберемося, як виникає тепловий удар, симптоми та перша допомога, яку можна надати потерпілому.

Тепловий удар – це критичний перегрів організму, внаслідок чого внутрішні органи і системи перестають нормально працювати. Перегрів на сонці або в жарких умовах (на роботі в цеху, наприклад, або в сауні) чреватий наслідками, особливо для осіб, що страждають серцево-судинними захворюваннями та хворобами щитовидної залози.

Тепловий удар — симптоми

Тепловий удар: причини, симптоми

Головна причина всіх теплових ударів – зневоднення організму в умовах високої температури навколишнього середовища. Організм не справляється з терморегуляцією, кров гусне, чого негайно починають страждати практично всі внутрішні органи: печінка, нирки, мозок, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, нервова система та ін.

Тепловий удар — симптоми

Головні симптоми при тепловому ударі можна виділити наступні:

— загальна слабкість;

— сильний головний біль;

— висока температура тіла (40-41 градус);

— різко впало тиск;

— широкі зіниці;

— задишка, часте дихання;

— збій серцевого ритму, тахікардія;

— нудота, блювота іноді діарея;

— суха шкіра;

— біль і спазми в м’язах;

— втрата свідомості (іноді).Тепловий удар — симптоми

Зазвичай розпізнати тепловий удар не важко, так як людині стає погано у відповідних умовах: на пляжі, в задушливому транспорті, в гарячому цеху і т. д. Якщо ви бачите, що людині важко дихати, він хапається за голову і осідає на підлогу – на 90% можете бути впевнені, що це тепловий удар. Симптоми та лікування у дорослих в такій ситуації стандартні і не вимагають особливих медичних навичок, щоб розпізнати і допомогти.

Тепловий удар: лікування

Перше, що потрібно зробити з ослабленим людиною, постраждав від гіпотермії – забрати його з сонця або вивести (винести) з жаркого і задушливого приміщення і викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Забезпечте йому приплив свіжого повітря (в ідеалі – направте на потерпілого струмінь повітря від вентилятора або кондиціонера).

Тепловий удар — симптоми

Укладіть людини, злегка піднявши йому ноги. На лоб і потилицю зробіть холодні компреси, зніміть або ослабте одяг, яка здавлює тіло і заважає дихати. Якщо температура тіла перевищує 39 градусів, прийміть заходи, щоб якомога швидше її знизити: оберніть людини в холодну мокру простирадло, занурити у ванну з холодною водою або поливайте його душа, обітріть горілкою або іншим спиртовмісним засобом (цей метод допустимий тільки для дорослих!). Не застосовуйте жарознижуючі типу ібупрофену або парацетамолу – це може погіршити ситуацію!

Тепловий удар — симптоми

Якщо у людини починаються блювотні позиви, переверніть його на бік, щоб постраждалий не захлинувся. Якщо людина у свідомості, у нього немає блювоти і м’язових спазмів, напоїть його прохолодною водою.

При втраті свідомості починайте непрямий масаж серця і штучне дихання. Пам’ятайте, що не надана у перші хвилини теплового удару допомогу може призвести до коми і навіть летального результату.