Тиск 180 на 120 (110,100,90,130,80): що робити і що означає

Зміст статті:

 • 1 Якщо тиск 180 на 120?
 • 2 Слідство гіпертонічного кризу
 • 3 Профілактика нападу
 • 4 Як ще можна знизити тиск

Тиск крові – це важливий показник життєвої активності людини, її основний біологічний маркер.

Кожен серцевий удар змінює показники тиску крові – воно коливається від найбільшого значення (систолічного) до найменшого (діастолічного).

Від анатомічно і фізіологічно коректних показників тиску залежить працездатність людини, колір шкіри особи, витривалість і тривалість життя.

Причини стрибків артеріального тиску найчастіше визначаються спадковими факторами, характером харчування, наявністю шкідливих для здоров’я звичок. Практично 60 відсотків наших співвітчизників мають проблеми з кров’яним тиском.

Якщо тиск 180 на 120?

Тиск 180 на 120 (110,100,90,130,80): що робити і що означаєКоли відбувається різкий стрибок артеріального тиску до позначки 180/120 мм рт. ст., мова йде про гіпертонічному кризі. У деяких людей напад починається вже на позначці 160/110 або навіть 160/100.

Симптоми гіпертонічного кризу — сильні головні болі, особливо в області потилиці, порушення координації, поява дзвону, шуму у вухах, напади нудоти, блювотні позиви. Що ж робити в такій ситуації? Які причини? Подальші дії багато в чому залежать від того, де знаходиться людина.

Якщо напад стався будинку, необхідно взяти лікарський препарат, що знижує ПЕКЛО. Бажано завжди мати в домашній аптечці:

 • Нітрогліцерин;
 • Липрил.

У цей момент слід діяти без зволікання, і збивати тиск саме ліками.

А що ж робити, якщо під рукою немає медикаментів, а стан погіршується? Лікарі рекомендують простий прийом, який частково допоможе знизити тиск: потрібно на кожному видиху затримати дихання хоча б на 10 секунд, відкрити вікно і дихати свіжим повітрям.

Свій тиск необхідно вимірювати кожні 10 хвилин. Якщо жоден із запропонованих методів не знижує показання тонометра, потрібно викликати бригаду швидкої допомоги. При цьому не можна панікувати, головне правило при гіпертонічному кризі – заспокоїтися, не хвилюватися, оскільки від стресу тиск ще більше підвищиться, стан тільки погіршиться.

Щоб допомогти собі, важливо з перших хвилин нападу діяти таким чином:

 • прилягти на ліжко (не потрібно ходити, виконувати фізичну роботу, жестикулювати або стояти);
 • присісти (якщо людина перебуває в цей момент на вулиці).
 • Якщо людина раніше не мав проблем із тиском, не має при собі препаратів, які зазвичай приймає, необхідно придбати або попросити у оточуючих один із засобів: Клофелін, Моксонідин.

  Цілком нормально, коли АТ знижується плавно, досягнення показників тонометра 130/110, 130/100 – це вже хороший результат. Якщо взяти занадто багато таблеток, тиск впаде швидко, тим самим ще більше нашкодивши здоров’ю хворого.

  Слідство гіпертонічного кризу

  Гіпертонічний криз і тиск 180 на 80, 120 – це причини небезпечних захворювань. Найбільш часто високий тиск провокує розвиток інсульту, тому гіпертонік завжди повинен знати, що робити з моменту початку патологічного стану.

  Пацієнт повинен не піддаватися стресу. Симптоми інсульту аналогічні ознаками гіпертонічного кризу, але іноді до них можуть приєднуватися:

  • погіршення зору;
  • оніміння язика;
  • порушення мови (нерозбірлива мова);
  • тремтіння по всьому тілу;
  • втрата свідомості, галюцинації.

  Тиск 180 на 120 (110,100,90,130,80): що робити і що означаєНеобхідно пам’ятати, що названі симптоми проявляються не відразу. Зазвичай буває навпаки, підвищується тиск 180 на 90, 100, а потім людина різко втрачає свідомість. В такому стані просто немає можливості вжити термінових заходів, тому важливо стежити за своїм тиском завжди, реагувати на незвичні його перепади.

  Не потрібно думати, що подібні проблеми турбують людей старше 60 років. Останнім часом гіпертонічна хвороба значно помолодшала і може бути діагностована і чоловіків і жінок молодого віку.

  Профілактика нападу

  Коли тиск підвищується до рівня 130/100 або тиск 180 на 90, причини слід шукати в зловживанні спиртовмісними напоями, куріння, переїдання. Тому ці фактори слід виключити повністю.

  Негативно відбивається на тиску ненормований робочий день, сон менше 7 годин на добу, відсутність адекватних фізичних навантажень.

  Для попередження проблем з тиском слід відмовитися від самолікування, мінімізувати кількість кухонної солі в раціоні, тваринного жиру. Потрібно вживати достатню кількість овочів, фруктів, зелені, ягід. Небезпечним може бути надмірне вживання:

 • білкової їжі;
 • кофеїновмісних напоїв.
 • Медики рекомендують щодня харчуватися в одне і теж час, особливо якщо до їжі приурочений прийом лікарського препарату, це вкрай ефективна профілактика високого тиску.

  Причини гіпертонії криються в зайвій вазі, коли тиск 180 на 80 перестало бути рідкістю для людини, йому варто якомога швидше позбутися від ожиріння. Існує закономірність, чим вища маса тіла, тим вище кров’яний тиск. При вазі 60 кг більше шансів уникнути гіпертонічного кризу, ніж при 100.

  Для профілактики потрібно щодня робити зарядку, не нервувати через дрібниці, уникати стресових ситуацій.

  Корисно придбати тонометр, регулярно стежити за своїм тиском, а дані записувати в зошит. Це дозволить лікарю відстежити динаміку захворювання і при необхідності скорегувати схему лікування.

  Як ще можна знизити тиск

  Тиск 180 на 120 (110,100,90,130,80): що робити і що означаєНормалізувати тиск допоможе масаж, якщо робити його регулярно. Процедуру можна проводити самостійно або попросити когось із родичів допомогти. Починають опрацьовувати комірцеву зону (верхню частину спини) з простих і легких розтирань, погладжувань.

  Далі плавно переходять на шию, виробляють обережні погладжування пальцями, злегка натискаючи на шкіру. Після опрацьовують верхню частину грудей, виконуючи аналогічні рухи. На потилиці необхідно кінчиками пальців розім’яти больові точки.

  Масаж слід робити акуратно, не поспішаючи. За умови регулярних процедур приблизно 60 відсотків пацієнтів відзначать істотне поліпшення самопочуття.

  Однак слід знати, що існують протипоказання, з них відносять:

  • тяжкі форми цукрового діабету;
  • злоякісні та доброякісні новоутворення;
  • гіпертонічний криз.

  Крім масажу добре виконувати прості фізичні вправи для зниження рівня тиску. Допоможуть поліпшити самопочуття компреси або ванночки для ніг. Потрібно просочити відріз бавовняної тканини яблучним оцтом або розведеним звичайним, прикласти його до ступнів на 5 хвилин. Перевірено, що через цей час тиск впаде.

  Можна прийняти теплий душ, активно поливаючи струменем води потиличну область протягом 60 секунд. Це повинен бути саме душ, а не ванну!

  Збити кров’яний тиск зможе ванночка для рук. Температура води повинна бути в межах 37 градусів. Руки тримають у ванночці до охолодження води. Якщо поступово підливати гарячу воду і довести температуру до 42 градусів, ефективність підвищиться. У середньому маніпуляція триває 10 хвилин. якою має бути перша допомога при гіпертонічному кризі відео розповість в цій статті.