Тиск на 230 120: що робити?

Зміст статті:

 • 1 Чому артеріальний тиск різко підвищується
 • 2 Симптоми гіпертонічного кризу
 • 3 Що робити при різкому підвищенні тиску

Не секрет, що таке захворювання, як гіпертонія, вважається всенародної хворобою, яка діагностується практично у кожної другої людини.

Підвищений артеріальний тиск виявляється у 45 відсотків жінок і 50% чоловіків у період з 18 до 80 років.

Нерідко гіпертонія ніяк не дає про себе знати, тому захворювання виявляється шляхом проведення профілактичного огляду пацієнта та моніторингу кров’яного тиску.

Це дозволяє вчасно виявити симптоми і зробити все, щоб запобігти розвитку ускладнень.

Між тим при відсутності своєчасного лікування артеріальний тиск в один прекрасний момент різко підвищитися, провокуючи серйозні порушення здоров’я. Подібний стан називають гіпертонічним кризом.

Зрозуміти, що у людини стався гіпертонічний криз, можна за показниками кров’яного тиску, які можуть досягати 230/120 мм рт. ст. Але важливо враховувати, що у кожної людини ці дані можуть бути індивідуальними.

Для когось може виявитися важким, якщо тиск підскочив до верхніх показників 160. Для іншого ж пацієнта навіть більш високий стрибок може виявитися непомітним і людина буде відчувати себе нормально, поки цифра на тонометрі не досягне 230.

Але гіпертонічний криз характеризується не тільки тим, що різко підвищується артеріальний тиск. Подібний стан може супроводжуватися порушенням роботи кровоносної системи мозку і нирок.

Щоб попередити важкі наслідки, необхідно робити все, щоб допомогти людині.

Чому артеріальний тиск різко підвищується

Тиск на 230 120: що робити?Причини розвитку гіпертонічного кризу можуть бути різними. Основна з них полягає у наявності артеріальної гіпертензії.

Також стрибок тиску може бути спровокований різкою зупинкою прийому антигипертонических лікарських засобів. Лікарі називають такий стан «синдромом відміни».

Також кров’яний тиск може підвищитися з наступних причин:

 • Надмірна фізична навантаження;
 • Стресова ситуація;
 • Наявність ішемії головного мозку;
 • Надмірне вживання в їжу солоних страв;
 • Наявність гіпокаліємії;
 • Чутливість на погодні зміни;
 • Надмірне вживання алкоголю.

Крім цього, різко підвищуватися артеріальний тиск може у жінок в період клімаксу. Аналогічні симптоми можуть виникати при загостренні ішемічної хвороби серця у вигляді серцевої астми, гострої серцевої недостатності та порушення мозкового кровообігу.

Гіпертонічний криз може мати два види:

 • Ускладнений гіпертонічний криз характеру розвивається при гострому ураженні внутрішніх органів, які вважаються основною мішенню під час інсульту, артеріальної кровотечі, травмування голови, гострої лівошлуночкової недостатності, гострого коронарного синдрому, розшаруванні аневризми аорти. У цьому випадку важливо знати, що робити, щоб надати невідкладну медичну допомогу. Пацієнт в подібному стані госпіталізується.
 • При неускладненому гіпертонічному кризі також потрібно робити все для надання екстреної допомоги, але людини не госпіталізують.
 • Симптоми гіпертонічного кризу

  При гіпертонічному кризі можуть спостерігатися різноманітні симптоми, але основна ознака – різке підвищення артеріального тиску аж до 230/120 мм рт. ст. Серед інших симптомом можна виділити:

  • Поява тривожності і неспокою;
  • Наявність холодного поту;
  • Гусяча шкіра;
  • Тремор верхніх кінцівок;
  • Особа червоніє;
  • Серце б’ється прискорено;
  • Спостерігається нервове перезбудження;
  • Людині не вистачає повітря.

  Тиск на 230 120: що робити?На ранній стадії хвороби у людини з’являється сильний головний біль, яка нерідко супроводжується нудотою, запамороченням, блювотою, світлобоязню, очними болями і шумом у вухах. Біль в голові при цьому може посилюватися, якщо робити різкий рух головою або чхати.

  Також сильний головний біль виникає при ускладненому гіпертонічному кризі, коли набрякає мозок і сильно підвищується артеріальний тиск. Додатково у пацієнта може з’являтися нудота і погіршуватися зір.

  Розвиватися гіпертонічний криз може по-різному. У першому випадку артеріальний тиск різко і раптово підвищується аж до показників 230/120 мм рт. ст., подібний стан триває короткий період часу, не більше трьох годин.

 • У пацієнта при цьому спостерігаються такі симптоми, як нудота, блювота, головні болі, зниження зору.
 • Людина відчуває себе плаксивою, збудженим, пульсація і серцебиття явно відчуваються, серце болить, підвищується потовиділення, з’являється почуття страху, на грудях можна виявити червонуваті плями.
 • В кінці кризу нерідко спостерігається рідке випорожнення і часті позиви до сечовипускання.
 • У подібному стані в першу чергу різко підвищується систолічний тиск, який може досягати показника 230. Це приводить до частішання серцебиття, збільшення венозного і пульсового тиску.
 • У другому випадку гіпертонічний криз не має гостру форму, але він може тривати до декількох днів. У людини в цей момент болить голова, свідомість заплутано, відчувається почуття оглушення і сонливості.

  Іноді напад гіпертонії супроводжується нудотою і блювотою. В цей момент сильно підвищується діастолічний тиск, а систолічний залишається найчастіше незмінним.

  Що робити при різкому підвищенні тиску

  Лікування гіпертонічного кризу проводиться в кілька етапів. Важливо під час нападу своєчасно надати першу допомогу, поки не приїхала швидка допомога. Далі лікарі вирішують, що робити – залишати пацієнта на домашньому лікуванні або госпіталізувати в стаціонар.

  Що роблять при наданні швидкої допомоги:

  • Першим ділом потрібно зручно розташувати хворого, щоб він знаходився в полусидящем положенні. Якщо людина в цей час знаходиться в ліжку, під голову потрібно підкласти кілька подушок. Це забезпечить вільне дихання і запобіжить задуха, яке часто виникає при гіпертонічному кризі.
  • У тому випадку, коли пацієнт раніше звертався до лікаря, слід прийняти запропоновані лікарем ліки, щоб знизити артеріальний тиск. Для швидкого і ефективного впливу таблетки рекомендується класти під язик до повного розсмоктування.
  • Необхідно як можна частіше вимірювати артеріальний тиск і стежити за показниками, які повинні знижуватися поступово. За півгодини вони можуть опуститися на 30 одиниць, а за годину – на 50 одиниць. Якщо цифри знизилися, додатково робити більше нічого не потрібно. Проте різко знижувати тиск у жодному разі не можна, так як це може викликати порушення мозкового кровообігу.

  Тиск на 230 120: що робити?При нападі необхідно зробити все, щоб людина позбувся страху і тривожності. Для нормалізації порушеної психоемоційного стану рекомендується додатково прийняти седативну лікарський засіб. Інші медикаменти потрібно приймати тільки після приїзду швидкої допомоги, після того, як лікарі підберуть потрібний препарат.

  Після того, як вдалося перемогти напад, необхідно не відкладаючи відвідати лікаря і пройти повне обстеження. Це допоможе вибрати правильне лікування і в майбутньому уникнути гіпертонічного кризу.

  Щоб вчасно перемогти виникають напади, потрібно завжди носити з собою в сумочці такі препарати екстреної допомоги, як Капотен або Коринфар. Ці медикаменти здатні швидко знизити тиск і полегшити стан пацієнта.

  У тому числі існує велика кількість народних рецептів, які нормалізують артеріальний тиск при емоційних перевантаженнях.

 • Змішують столову ложку наступних трав: пустирник, валеріана, хвощ, сухоцвіт болотну. Суміш заливають склянкою окропу і настоюють. Після чого ліки проціджують і приймається по половині склянки до прийому їжі тричі на добу.
 • Аналогічним чином готується настій з таких трав, як сухоцвіт, глід, собача кропива, листя берези, хвощ польовий, адоніс весняний. Проціджений настій п’ють по півсклянки тричі на день до їди.
 • Ефективним засобом при гіпертонії вважається буряковий сік, який п’ють по половині склянки тричі на день після прийому їжі. Курс лікування становить три тижні. Для кращого ефекту сік буряка можна додавати лимон і мед у співвідношенні 1 до 2. Ліки приймають по половині склянки двічі на добу через годину після прийому їжі.
 • Для зниження тиску приймають по дві столові ложки соку глоду за півгодини до прийому їжі тричі на добу.
 • Лікувальним ефектом володіє сік журавлини, який розширює кровоносні судини. Стакан ягід розтирають з цукром, ліки приймають по столовій ложці тричі на добу після прийому їжі.
 • Щоб не допустити розвиток гіпертонічного кризу, потрібно як можна частіше здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, намагатися уникати стресових ситуацій, не забувати повноцінно відпочивати і висипатися.

  Найважливішу роль для збереження здоров’я грає грамотне харчування. Гіпертонікам слід максимально відмовитися від жирної і солоної їжі, потрібно їсти свіжі овочі та фрукти. Також в раціон слід включити морепродукти, яловичину, молочні продукти. Вивести з організму зайву рідину допомагає кавун, за рахунок чого знижується артеріальний тиск.

  Після гіпертонічного кризу не можна палити і вживати алкогольні напої, вживати в їжу продукти, які провокують підвищення кров’яного тиску. Щоб вчасно виявити найменші зміни, потрібно регулярно користуватися тонометром, відслідковувати показники верхнього і нижнього тиску. Відео в цій статті допоможе зрозуміти, як правильно знижувати високий тиск.