Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надалі

Період життя жінки, коли вона носить в утробі малюка, завжди пов’язаний з масою хвилюючих моментів і вимагає максимального контролю стану майбутньої мами і плоду. Однієї і патологій, які часто спостерігаються у вагітних, є гіпертензія. Підвищення тиску може стати причиною різних важких станів, які можуть турбувати не тільки жінку, але й позначаються на стані і процесах розвитку плода.

Зміст

 • Підвищений тиск у жінок у період вагітності: чим воно небезпечне і як діяти
 • Який нормальний артеріальний тиск у вагітних
 • Що таке гіпертензія або гіпертонія
 • Фактори ризику для артеріальної гіпертонії
 • Гормони
 • Спадковість
 • Зовнішні фактори
 • Ризики для плода, плаценти і матері
 • На першому триместрі
 • У другому триместрі
 • У 3 триместрі
 • Якщо постійно підвищується артеріальний тиск, що робити
 • Лікування народними методами
 • Медикаменти, які можна приймати для зниження тиску
 • Дихальна гімнастика
 • Йога
 • Інші варіанти зниження тиску
 • Якщо вагітна – хронічний гіпертонік, як будуть проходити пологи
 • Невідкладні стани
 • Корисне відео
 • Підвищений тиск у жінок у період вагітності: чим воно небезпечне і як діяти

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліГестация являє собою не тільки важливий, але і важкий період для представниць прекрасної статі.

  За статистикою, з усіх патологій вагітності, саме гіпертонія становить майже 20% випадків, якщо розвивається окремо, і 70%, якщо в сукупності з гестозом. Цей стан викликає дискомфорт і занепокоєння не тільки у самої майбутньої мами, але і турбує лікарів, її спостерігають. Тому надзвичайно важлива швидка діагностика підвищеного тиску, але і акуратне і ретельне дотримання терапевтичних рекомендацій фахівців.

  Який нормальний артеріальний тиск у вагітних

  Початок вагітності пов’язане зі зміною гормонального фону жінки, тому для першого триместру характерне невелике зниження тиску не більше, ніж на 15 мм рт. ст., від того значення, що було нормальним для неї до зачаття малюка. Потім показники вирівнюються і для майбутньої мами нормою стають позначки систолічного тиску, які не перевищують 140 мм рт. ст., а діастолічного – не більше 90 мм рт. ст.

  Що таке гіпертензія або гіпертонія

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліАртеріальний тиск для точності діагнозу спочатку вимірюють два рази з інтервалом в 2 хвилини. Перед першим виміром, жінка повинна провести не менше 5 хвилин в стані спокою. Якщо результат перевищує верхню межу норми систолічного і діастолічного тиску, то говорять про артеріальну гіпертензію. У жінок під час вагітності вона може бути трьох ступенів:

  Ступінь Систолічний показник мм рт. ст. Діастолічний показник мм рт. ст.
  Легка 140-149 90-99
  Помірна 150-159 100-109
  Важка Від 160 Від 110

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліДіагноз гіпертонії може ставитися пацієнткам у яких, підвищення показників було відзначено в перший триместр вагітності або якщо систолічний тиск було підвищено на 25 мм рт. ст., а діастолічний – на 15 мм рт. ст, ще до моменту зачаття.

  Фактори ризику для артеріальної гіпертонії

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліІснує кілька факторів ризику, які можуть призвести до підвищення тиску у майбутніх мам протягом виношування малюка.

  Гормони

  В основному дію на серцево-судинну систему надають стероїдні гормони (естрогени), що синтезуються у надниркових залозах.

  Не менш важлива роль у трийодтироніну та тироксину, що продукуються щитовидною залозою. При порушенні в роботі надниркових або щитовидної залози, які розвинулися або загострилися у майбутньої матусі, може сформуватися підвищення тиску.

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліУ першому триместрі гестації зміна в гормональному рівні естрогенів і прогестерону стають причиною гіпотонії, тому поява в цей період підвищеного тиску вважається патологічним

  Спадковість

  Генетична інформація, яку колись отримала майбутня матуся, також важлива в патогенезі формування гіпертензії. Таким чином, у більшості випадків гіпертонія у жінок під час гестації є очікуваним явищем і є хронічною, а не набутою після зачаття, якщо таке порушення спостерігалося в їх сім’ях раніше.

  Зовнішні фактори

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліСеред зовнішніх факторів, що впливають на вагітність, важливо дію чинників ззовні. Стрес, одержуваної майбутньою матусею ззовні, приводить до психоемоційному перенапруження, що викликає порушення центральної регуляції тиску.

  Розвивається невроз судинорухового центру. Надалі у жінки формується дисбаланс в роботі пресорних факторів і вазодилятаторів. І вже це призводить до гіпертонічної хвороби.

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліУ більшості випадків, джерелом захворювання стає не один фактор ризику, а їх сукупність, тому вплив кожного з них враховується під час опитування і обстеження вагітної.

  Ризики для плода, плаценти і матері

  Залежно від того, в який період виношування малюка, була визначена гіпертонія у майбутньої матері, відрізняються і наслідки цього захворювання для плода і плаценти, і для самої жінки.

  На першому триместрі

  На початкових етапах вагітності підвищення тиску у матері, може призвести до дефіциту кисню у плода, а це викличе уповільнення його зростання і розвитку. А в гіршому випадку, гіпертонія може стати причиною раптового переривання гестації.

  У другому триместрі

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліПочинаючи з другого триместру великою проблемою, що супроводжує гіпертонію, може стати відшарування плаценти, навіть при нормальній її локалізації. У більшій частині таких ситуацій, плід гине і є ризик летального результату для матері із-за вираженої кровотечі. Також є великий ризик прогресії захворювання до прееклампсії і потім еклампсії, коли з’являються судоми, жінка втрачає свідомість і може впасти в кому. У таких випадках шанс летального результату для мами і дитини також високий.

  У 3 триместрі

  На останньому етапі виношування малюка, гіпертонія призводить до порушень в роботі судинного русла. Розвиває кисневе голодування плоду і це веде до сповільнення або зупинення його розвитку. Також велика ймовірність і часткова або повна відшарування плаценти. Але найбільша проблема хвороби у такий відповідальний період полягає в тому, що можливе передчасне початок пологів, до яких не готова ні майбутня мама, ні її малюк.

  Якщо постійно підвищується артеріальний тиск, що робити

  При спостерігається підвищення показників тиску, майбутній мамі можуть рекомендуватися певні кошти, що відносяться як до народної медицини, так і до груп медикаментозних препаратів або до спеціальних занять.

  Лікування народними методами

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліНародна терапія також може використовуватися для зниження тиску у майбутньої матусі:

  • Журавлинна суміш. З склянки свіжих ягід, вичавлюють сік, а рослинний залишок заливають окропом і варять близько 5 хвилин. Потім склад проціджують і в ньому відварюють 3 ч. л. манки з 4 ст. л. цукру. Отриману суміш збивають у блендері, змішують зі свіжим соком і приймають по 3 ч. л. кілька разів на добу.
  • Відвар гарбуза. Продукт беруть в кількості 200 г, відварюють, ретельно подрібнюють і змішують зі столовою ложкою меду. Отриману масу вживають по парі ложок в день.

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліНі в якому разі народні рецепти не повинні використовуватися вагітної без попередньої консультації з лікарем.

  Медикаменти, які можна приймати для зниження тиску

  У числі медичних препаратів, які можна використовувати для вирівнювання артеріального тиску під час гестації:

  • Деякі бета-адреноблокатори: Небіволол, Атенолол, Окспренолол.
  • Засоби, які блокують повільні канали кальцію: Ніфедипін або Исрадипин.
  • Вазодилятатори, такі як Гидралозин.

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліДеякі препарати можуть використовуватися виключно при наявності життєвих показань у вагітної, з-за того, що вони важко переносяться її судинною системою і можуть призвести до загибелі плоду. Ці засоби включають в себе:

  • Блокатори ангіотензинперетворюючого ферменту: Каптоприл, Еналаприл.
  • Антагоністи до ангиотензиновым рецепторів: Лозартан, Валсартан.
  • Діуретичні препарати: Дазикс, Манітол.

  Дихальна гімнастика

  Спеціальна гімнастика, в основі якої упор йде на дихальну систему, що дозволяє жінці розслабитися і знизити рівень стресу, який може стати причиною гіпертонії. Вона включає такі вправи:

  • Спочатку потрібно вибрати найбільш комфортну позу, не важливо, чи буде вона лежачому, сидячому або навіть стоячою. Потім жінка робить повільний вдих через ніс, намагаючись перейти на черевний тип дихання, потім затримує повітря на пару секунд і повільно видихає через рот. Головне, щоб під час усієї вправи всі її м’язи були розслаблені.
  • Приймається положення сидячи. Одну долоню майбутня мама кладе на живіт, іншу – на груди. Вона повинна глибоко дихати носом, намагаючись, щоб рухався тільки живіт, а грудна клітка була в первісному положенні.
  • Знову вибирається будь-яка зручна поза. Жінка повільно вдихає, відраховує 5 секунд і видихає, також рахуючи до 5. Потім зупиняється дихання ще на 5 секунд і вправа повторюється.

  Вся дихальна гімнастика повинна займати близько півгодини в день і краще всього, якщо вона буде проводитися щодня або з інтервалом в 1 день.

  Йога

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліЙога добре зарекомендувала себе, як спосіб, що дозволяє майбутньої матусі не тільки боротися з підвищенням тиску, але і в цілому поліпшити своє самопочуття і відпочити. Найбільш придатними вважаються такі вправи:

  • Шавасана. Це найпростіше вправа, під час якого майбутня мама повинна лягти на спину, руки покласти уздовж тулуба, щоб долоні дивилися вгору. Ноги повинні бути розведені на ширину стегон. У такому положенні їй необхідно закрити очі і дихати у своєму комфортному ритмі, щоб всі м’язи розслабилися. Тривалість – не менше півгодини. Вихід з цієї позиції починається з невеликих рухів пальців, потім рук, після йде поворот на правий бік і перехід в положення сидячи.
  • Пранаяма. Майбутня мама приймає сидяче положення, при можливості – позу лотоса. Погляд направлений строго вперед, руки прямі стосуються кистями колін. Жінка повинна максимально розслабитися, повільно видихнути носом і при цьому втягнути живіт. Після йде секундна пауза і починається повільний вдих носом, максимально глибокий. Знову односекундная пауза і повторення вправи. За заняття необхідно зробити близько 10 підходів.
  • Асана новонародженого. Для неї жінка приймає зручне положення, стоячи з упором на руки і коліна (при цьому коліна на відстані один від одного, а стопи стикаються). Щільний рулон з рушники або пледа кладеться перед вагітною. Вона повинна повільно опускатися сідницями до ступнів, розтягуючи хребет і нахиляючись чолом до рулону. При повному нахилі здійснюється кілька глибоких дихальних рухів і повернення у вихідне положення.

  Інші варіанти зниження тиску

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліСеред інших можливостей знизити тиск у вагітної з гіпертензією, виділяються методи фізіотерапії:

  • Эклетросон.
  • Проведення гіпербаричної оксигенації.
  • Надання індуктотермії на область ступень і гомілок.
  • Здійснення діатермії попереку в області нирок.

  Якщо вагітна – хронічний гіпертонік, як будуть проходити пологи

  При наявності артеріальної гіпертензії і високих показниках тиску у майбутньої матусі природні пологи протипоказані, оскільки це небезпечно для її життя та життя плода. Акушер, який спостерігає жінку, оцінює її стан ближче до терміну пологів, аналізує наявні ризики для її здоров’я і життя малюка. Потім він приймає рішення про те, що буде більш доцільно – природні пологи або кесарів розтин. Самостійно народжувати жінці можна лише при ретельному моніторингу стану мами і дитини, а також при наявності суворих протипоказань до кесаревого розтину.

  Невідкладні стани

  Тиск при вагітності: норма і підвищені показники, чим небезпечний діагноз хронічна гіпертонія матері для плода, як діагностують патологію і ведуть вагітність надаліУ категорію станів, що розвинулися при гіпертонії вагітної і потребують невідкладної медичної допомоги, належать:

  • Відшарування плаценти.
  • Напад еклампсії.
  • Гіпертонічний криз, який може призвести до серцевої недостатності, набряку легень, інфаркту чи інсульту.
  • Передчасні пологи.

  У відповідності з причинами і ступінь тяжкості гіпертонії у вагітної, визначається і прогноз її життя і для життя та здоров’я її дитини. Але в цілому, під чуйним контролем займається майбутню маму лікаря і при виконанні його рекомендацій, у неї є всі шанси народити здорового малюка без загрози для своєї і його подальшої життєдіяльності.

  Корисне відео