Тиск у спортсменів: норма і підвищений артеріальний тиск

Зміст статті:

 • 1 Артеріальний тиск – яка норма?
 • 2 Чому підвищується артеріальний тиск у спортсменів
 • 3 Коли варто занепокоїтися
 • 4 Як діють вітамінний на тиск

Спорт — це здоров’я, нав’язується всім з дитинства, і сперечатися з таким твердженням ніхто не стане.

Але спорт регулярний, з інтенсивними фізичними навантаженнями, часто спричиняє розвиток багатьох патологій і порушень функціонування внутрішніх органів у професійних спортсменів вже в молодому віці.

Підвищений артеріальний тиск у розливних спортсменів – зовсім не рідкість. Але чи дійсно це норма, і чи можна не допустити гіпертонії, навіть якщо активно тренуватися щодня?

Артеріальний тиск – яка норма?

Тиск у спортсменів: норма і підвищений артеріальний тискБагато людей просто не здогадуються, що у них розвивається гіпертонія, навіть якщо час від часу користуються тонометром. Виною всьому незнання механізму фізіологічних процесів в організмі людини і яка ж норма артеріального тиску.

Що таке артеріальний тиск? Серце людини можна порівняти з насосом. Коли воно скорочується, його камери стискуються, і відбувається викид крові в судинне русло – кровоносні судини. Потім камери знову розслабляються і захоплюють чергову порцію крові. І знову проштовхують її в русло при чергове скорочення.

Звідси виникає два показника тонометра, коли вимірюється артеріальний тиск систолічний, або верхнє при скороченні серцевого м’яза, і діастолічний, або нижнє при її розслаблення. Норма у абсолютно здорової дорослої людини:

 • Систолічний тиск – 120 мм. рт. ст.;
 • Діастолічний тиск – 80 мм. рт. ст.

Артеріальний тиск 130/80 – все ще норма. А от показники 130/90 і вище вже повинні стривожити. Артеріальний тиск 140/95 – однозначно підвищена, це говорить про те, що розвивається гіпертонія 1-2 ступеня і потрібно терміново відправлятися до лікаря.

Слід зазначити, що підвищений артеріальний тиск може відзначатися лише час від часу, наприклад, після хвилювання, переляку або прибирання в кімнаті. Говорити про те, що розвивається гіпертонія можна, якщо норма перевищується постійно, і більше ніж два рази поспіль тонометр показує 140/90 мм рт. ст.

Якщо серце буде постійно відчувати подібні навантаження, працюючи в екстремальному режимі, дуже скоро це призведе до серцевого нападу, інсульту або гіпертонічного кризу.

Чому підвищується артеріальний тиск у спортсменів

Артеріальний тиск може різко підвищуватися по самим різним причинам. Це:

 • Стреси і сильні хвилювання, переляки.
 • Шкідливі звички – куріння і алкоголь.
 • Ожиріння.
 • Недосипання.
 • Зловживання кавою і сіллю або солоною їжею.
 • Фізичні навантаження.
 • Тиск у спортсменів: норма і підвищений артеріальний тискЯкщо норма різко перейшла до критичних показників, варто розібратися, чому так сталося.

  Спортсмени, які займаються силовими видами спорту, дайвінгом, парашутним спортом, автоматично потрапляють в групу ризику. У них артеріальний тиск різко підвищується, як правило, після активних тренувань або змагань, коли серце працювало на межі своїх можливостей.

  Простий приклад: при підйомі тягарів спочатку спортсмен затримує дихання, іноді на досить тривалий час – серцевий м’яз скорочується і не розслабляється. Потім різко видихає, відбувається потужний викид крові в судинне русло, судини перенапружуються. За одне тренування або виступ на змаганнях артеріальний тиск може різко змінюватися в ту і іншу сторону кілька разів.

  Це – великий стрес для всього організму, і в першу чергу для серця і кровоносних судин, після якого їм знадобиться тривале відновлення. Але в тому і проблема, що професійні спортсмени не можуть собі дозволити тривалі паузи. Ось чому часто ще до 30 років у всіх силовиків розвивається гіпертонія.

  Ситуацію могла б врятувати аеробіка – це вид спорту є оптимальним для профілактики гіпертонії, він нормалізує артеріальний тиск і підтримує його на одному рівні. Під час занять аеробікою розширюються судини, і тиск поступово знижується.

  При цьому зміцнюється ендотелій – тканина, що вистилає внутрішню поверхню судин. Але силовики не можуть займатися аеробікою з цілого ряду причин, головна з яких – страх втратити форму і об’єм мускулатури.

  З цієї ж причини підходять їм йога, аквааеробіка і гімнастика Цигун. Хоча для всіх інших пацієнтів, які страждають гіпертонією, це ідеальне рішення.

  Коли варто занепокоїтися

  Щоб вчасно виявити розвиток такої патології, як гіпертонія, в спортзал завжди рекомендується брати з собою тонометр, і під час тренувань кілька разів вимірювати артеріальний тиск. Нехтувати таким заходам особливо не рекомендується тим, хто має 1-2 фактора ризику патологій серцево-судинної системи.

  Припинити тренування, а можливо, і звернутися до лікаря, негайно потрібно при таких симптомах:

  • Різкий біль за грудиною, під лопаткою або в області серця;
  • Напад нудоти, позив до блювоти;
  • Потемніння в очах, пелена і мушки перед очима;
  • Дзвін у вухах, відчуття оглушення;
  • Задуха, нестача повітря, стан паніки.

  В цьому випадку потрібно сісти ближче до відкритого вікна або вхідних дверей, щоб отримати доступ свіжого повітря, розслабитися, заспокоїтися. Якщо стан не покращується, не варто соромитися попросити оточуючих про допомогу. Допоможе склянку холодної води, обтирання кистей рук та обличчя, таблетка валідолу або краплі Валокордину.

  Навіть якщо стало краще, ні в якому разі не можна продовжувати спортивні тренування. Потрібно виміряти артеріальний тиск і по можливості відразу ж звернутися до лікаря.

  Також варто припинити заняття, якщо самопочуття в нормі, але при цьому показники тонометра вище звичайних. Це теж дуже небезпечний і тривожний сигнал.

  Як діють вітамінний на тиск

  Тиск у спортсменів: норма і підвищений артеріальний тискБагато спортсменів, особливо молоді люди, які прагнуть змоделювати «ідеальну», на їх думку, фігуру, починають доповнювати тренування в спортивному залі прийомом анаболіків. Як вони діють на артеріальний тиск, чи можуть такі допоміжні засоби спровокувати розвиток гіпертонічної хвороби?

  Відповідь медиків однозначна – так, можуть. Регулярний прийом анаболіків значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Тим, хто прийняв рішення про застосування стероїдних препаратів для нарощування мускулатури, варто знати: у 50% випадків їх постійне використання призводить до артеріальної гіпертензії.

  Категорично не рекомендується поєднувати заняття в тренажерному залі з прийомом анаболіків особам:

 • Старше 35 років;
 • Мають спадкову схильність до серцево-судинних захворювань.
 • У яких відзначається 2 і більше фактора ризику патологій судин.
 • Але навіть якщо людині 25 і він абсолютно здоровий, просто посилено займається в спортзалі і приймає стероїди, йому потрібно регулярно вимірювати артеріальний тиск, робити кардіограму серця і показуватися кардіолога, щоб контролювати ситуацію і при найменших негативних змінах вжити заходів, а для цього необхідно знати, як правильно міряти тиск, щоб бути завжди «на варті».

  Спортсменам, які не вживають анаболіки, але вживають спортивне харчування з підвищеним вмістом мікроелементів, вітамінів та інших біологічно активних речовин, слід звернути увагу на склад суміші. Насторожити повинні такі складові, як кофеїн та ефедрин.

  Навіть при гіпертонічній хворобі 1 мірі вони протипоказані. А ось фосфати, протеїн і креатин цілком припустимі. Не варто легковажно ставитися до такої речі, як контроль артеріального тиску під час занять спортом. Це може в підсумку обійтися дуже дорого і назавжди закрити дорогу в спортивний зал. Тому для всіх спортсменів на тренуванні з собою обов’язкові: вода, тонометр, валідол, нітрогліцерин або інші гіпотензивні засоби. Відео до цієї статті як раз розповість про високому тиску у спортсменів.