То пронос, запор: причини і швидке лікування

Пронос і запор – неприємні явища, знайомі людям будь-якої статі і віку. Нестійкий стілець і чергування станів погіршує якість життя. Два протилежних симптому іноді говорять про загальному захворюванні.

То пронос, запор: причини і швидке лікування

Норма і порушення стільця

У дорослої нормою вважається стілець з періодичністю не рідше ніж тричі на тиждень. Багато гастроентерологи вважають, що фізіологічна регулярність стільця – щодня один раз. За даними російського проктолога Амниева одноразова дефекація протягом доби відбувається у 64,7% здорових людей, що двічі – у 22,3%, тричі і більше – у 6,2%. У 6,8% спостережуваних регулярний стілець раз в три дні. У дитини консистенція і кількість калових мас залежить від віку та характеру харчування. На грудному вигодовуванні в першому півріччі нормальний стілець відповідає кількості годувань (6-10 за добу). Дитина, яка отримує суміші, спорожняється 1-2 рази в день. Калові маси з домішкою слизу, зелені, неперетравлених учасниць і крові – привід для обстеження і лікування.

Діареєю називають рідкий неоформлений стілець більше трьох разів на добу. У багатьох пацієнтів при нормальної дефекації в ранкові години рідкий повторюється кілька разів протягом дня. Часті позиви з виділенням недостатній кількості калу або слизу – теж пронос. Обсяг виділених мас перевищує 200 г на добу, а зміст води більше 80% при нормі 60%. Гострий стан триває від шести до восьми тижнів. Хронічна діарея триває більше двох місяців.

Утруднення, уповільнення проходження щільних калових мас і почуття, що кишечник не спорожнений повністю, входить в поняття запор. За різними даними, спостерігається у від 2% до 20% людей. Зміна частоти дефекацій з рази на день 1 раз в два-три дні, твердий фрагментований кал – прояву цього симптому.

Коли пронос і запор бувають одночасно

Зміна одного стану іншим викликана низкою захворювань. Ефективне лікування можливе в разі виявлення справжньої причини.

Синдром роздратованого кишечника

Найбільш часта причина появи запору після проносу – синдром роздратованого кишечника (СРК). В середньому, кожен п’ятий страждає від подібних симптомів. Це функціональний розлад. Викликається не запаленням кишечника, а зміною регуляції нервових закінчень. У жінок, особливо молодого віку, зустрічається в середньому вдвічі частіше, ніж у чоловіків.

То пронос, запор: причини і швидке лікування

Стінки кишечника містять м’язові волокна, які стискаються і розслабляються. Так їжа просувається по шлунково-кишковому тракту. При СРК відбувається порушення перистальтики. Якщо волокна скорочуються швидко і сильно, виникає діарея, здуття, якщо слабо і повільно – затримка стільця.

Діагноз встановлюється після обстеження при виключенні інших причин на підставі скарг:

 • Чергування проносу і запору.
 • Біль і дискомфорт в животі, які полегшуються або зникають після дефекації.
 • Тривожність, страх.
 • Здуття живота.
 • Неприємний присмак у роті.
 • Прискорене сечовипускання.
 • Нудота.
 • Печія.

Синдром роздратованого кишечника може тривати роками. Періоди загострення чергуються з тривалими проміжками благополуччя. Захворювання не небезпечно для життя, але погіршує емоційний і фізичний стан людини.

Доведено, що загострення може виникати за наявності певних факторів. Кожна людина реагує на один або ряд стимулів з різною вираженістю.

 • Харчові (алкоголь, кава, шоколад, молочні продукти, капуста і спеції).
 • Стресові (зміна місця роботи і навчання, іспити).
 • Гормональні (симптоми погіршуються під час менструації і вагітності).
 • Супутні захворювання.
 • То пронос, запор: причини і швидке лікування

  Запальні захворювання кишечника

  То пронос, запор супроводжують хвороба Крона і неспецифічний виразковий коліт. Причина виникнення невідома. В європейських країнах хворіє кожен п’ятий зі 100 000. Хвороба стартує частіше в молодому віці. Від 6% до 20% пацієнтів відзначають наявність подібних симптомів у родичів.

  Спочатку запалення поширюється в тонкому кишечнику. Разом з проносом турбує нудота, блювання, біль у животі. Потім, при залученні в процес товстої і прямої кишки, утворюється щільний кал з домішкою крові і слизу.

  У пацієнтів одночасно з діареєю і запорами розвивається ураження суглобів, очей, нирок і інших органів.

  Онкологічні захворювання

  Поява запору після діареї викликають новоутворення кишечника (поліпи, злоякісні і доброякісні пухлини) з-за порушення перистальтики. При раку щитовидної і підшлункової залози зміна секреції гормонів в 10% випадків призводить до проносу після запору.

  Серйозний діагноз нерідко маскується під функціональним розладом або запальним захворюванням. Японські гастроентерологи вважають, що синдром роздратованого кишечника може передувати раку товстої кишки. При виявленні певних скарг підвищується ймовірність ракового захворювання.

  • Різке і безпричинне зниження маси тіла.
  • Постійна сильна болючість в животі.
  • Поява симптомів після 55 років.
  • Онкологічні захворювання в сім’ї.
  • Лихоманка.
  • Кров в калі.
  • Зміни в аналізах крові (анемія, прискорена ШОЕ, лейкоцитоз).

  То пронос, запор: причини і швидке лікування

  Чергування запору і проносу у дітей

  Причини, по яким рідкий стілець змінюється фрагментованим твердим, розрізняються в залежності від статі і віку. У 60-80% випадків зміни стільця у дітей обумовлені функціональними порушеннями. Одночасно дитина додає у вазі, росте і розвивається відповідно до віку.

  На першому році життя нестійкий стілець – прояв дозрівання шлунково-кишкового тракту. Ускладнена дефекація нерідко поєднується з діареєю і дитячими коліками. Для дітей характерний помилковий або запірний пронос. Після тривалої затримки з працею виділяється твердий кал. Потім разом з газами багаторазово невеликими порціями відходить рідкий стілець зі слизом. Після введення в раціон харчових волокон з овочами, фруктами і злаками спорожнення кишечника стає регулярним.

  У дошкільнят і молодших школярів запори чергуються з проносами з-за гельмінтів. Зараження відбувається при недотриманні правил особистої гігієни, після контакту з тваринами та ігор у піску та землі. Поширений ентеробіоз, аскаридоз і лямбліоз. Діагноз грунтується на трикратному аналізі калу і характерних скаргах:

  • Розлади стільця.
  • Постійні невиражені болі в животі, нудота.
  • Слабкість, дратівливість, головні болі.
  • Порушення сну, нічний скрегіт зубів.
  • Алергічні висипання, свербіж.

  То пронос, запор: причини і швидке лікування

  При запорах і проносах дитина має отримувати достатньо рідини. На 10 кг маси тіла добова потреба становить 1 літр.

  У дітей порушення стільця вимагає консультації педіатра.

  Твердий і рідкий стілець під час вагітності

  При вагітності запор турбує в рази частіше, ніж пронос. Протягом всього терміну через підвищення концентрації прогестерону знижується тонус м’язових волокон кишечника, сповільнюється проходження їжі всмоктується більше рідини. Збільшена матка також перешкоджає вільному просуванню калових мас.

  Рідкий стілець під час вагітності – можливий симптом кишкової інфекції або отруєння. Схильність до проносів, яка розвинулася до вагітності, може бути проявом ферментної недостатності або харчової алергії.

  Лікування порушень стільця

  Лікарські препарати допомагають швидко, але не кожен випадок вимагає застосування ліків.

  При функціональних розладах і під час вагітності виявиться корисна бесіда про відсутність небезпеки для життя і ролі стресу.

  Пацієнтам протягом двох тижнів рекомендується вести харчовий щоденник. Так визначається зв’язок між конкретними продуктами і порушенням стільця. Якщо основний симптом запор – в раціон щодня включаються свіжі фрукти і овочі, не менше 300-400 р. Корисні рослинні олії – соняшникова, кунжутна, лляна. Налагодити стілець допомагає склянку простої води вранці натщесерце і ще мінімум шість склянок на добу. Під час вагітності та при запорі у дитини мамам рекомендується з’їдати 2-4 ягоди чорносливу, кураги або родзинок. Піші прогулянки після їжі і комплекс вправ позитивно впливають на регулярність дефекації.

  То пронос, запор: причини і швидке лікування

  Діарея також вимагає корекції харчування. Для заповнення втрат рідини призначають розчини для оральної регідратації (Регідрон, Іоніка, Біо Гая ОРС, Хумана електроліт), компот із сухофруктів. Міцний чорний чай також закріплює, але дітям до трьох років не рекомендовано. Дієта включає рис, пюре на воді, запечені овочі та фрукти, сухе галетне печиво. Тепер водно-чайної паузи скасовані. Доведено, що чим раніше в кишечник надійде їжа при проносі, тим швидше настане відновлення.

  Експериментувати з ліками при запорі з діареєю не можна. При тривалому безконтрольному прийомі після проносного настає протилежний ефект. Бажаючи швидко і недорого позбутися від запору, людина приймає проносне, часто не прочитавши інструкцію і в багато разів перевищивши дозування. Робити це небезпечно, так як при прийомі рослинних стимулюючих засобів більше двох тижнів у 90% пацієнтів розвивається лаксативная хвороба. Передозування препаратами сени і крушини виснажує рецептори кишечника, тонус знижується і з’являється запор. Більш грізні симптоми – порушення ритму серця і функції нирок, падіння артеріального тиску.

  Для боротьби з рідким стільцем поряд з поповненням рідини дорослим призначають антидіарейні препарати. Лоперамід (Імодіум, Лопедиум) уповільнює перистальтику і знижує позиви на дефекацію. Протипоказаний вагітним і дітям до 12 років.

  При запорах у будь-якому віці безпечні гліцеринові свічки або мікроклізми. Дія ґрунтується на подразненні слизової прямої кишки і стимуляції спорожнення.

  При відсутності ефекту лікар рекомендує осмотичний послаблюючий з лактулозою (Дуфалак, Лактувіт, Медулак, Нормазе). Застосовується у дітей до року і вагітним під лікарським контролем.