Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

Хвороба, що вражає будь-яку частину хребта — кістковий туберкульоз. Спостерігається у всіх вікових групах, як у жінок, так і у чоловіків. Зверніть увагу, захворювання може проявитися раптово, розвиваючись за тривалий час, або поширюючись по організму за короткий термін. Якщо у вас виникли раптові болі в спинному відділенні, скутість рухів, різке порушення ходи, це може бути туберкульоз хребта. Симптоми, лікування захворювання визначаються тільки лікарем, у статті розглянуто базові прояви хвороби і типові методи боротьби з нею.

Зміст:

 • 1 Що таке туберкульоз хребта?
 • 2 Фактори виникнення захворювання
 • 3 Основні симптоми туберкульозу хребта
 • 4 Діагностика туберкульозу хребта
 • 5 Класичні методи лікування туберкульозу хребта

Що таке туберкульоз хребта?

Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

Як виглядає туберкульоз хребта в прогресуючій формі

Це туберкульозне ураження кісткових тканин хребта. Може спостерігатися як в одному відділенні, так і в кількох суміжних відразу. Туберкульоз хребта — поширена форма захворювання кісток і суглобів. Зустрічається у всіх вікових категорій населення.

За статистикою, з 10 хворих, 6 — чоловіки. В більшості випадків зустрічається ураження грудної області хребта, всього третина — в поперековому поясі і тільки у 5% хворих розвивається туберкульоз крижів.

Найбільш частий прояв захворювання — відразу в декількох хребцях, рідше туберкульоз концентрується тільки в одному, не поширюючись на найближчі кістково-суглобові тканини. Згідно зі статистикою в 7 з 10 випадків, туберкульоз вражає два сусідніх хребця, і тільки у 2 з 10 — три і більше. Настільки великий вогнище хвороби зустрічається частіше у грудній і грудопоперековій області (перехідний).

За останнє десятиріччя хвороба набула широкого розголосу, зафіксовано рекордну кількість хворих. Туберкульоз хребта рідко проявляється виключно в такому вигляді, часто захворювання протікає одночасно в декількох частинах тіла: в очах, легенях, нирках і так далі. Діагностуючи туберкульоз в організмі, проводять ретельне дослідження на ураження інших органів і тканин.

Існує така класифікація з урахуванням зони ураження туберкульозом організму:

 • Обмежене або локальне ураження: називається туберкульозний остит. Для нього характерне виникнення вогнища захворювання всередині хребця, при цьому воно не виходить за його межі. Можливе ураження одного хребця цілком, але без поширення на сусідні.
 • Поширене: поразка, яка захоплює відразу два або більше хребця, що знаходяться поряд.
 • Множинне: поразка поширюється більш ніж на два суміжних хребця, у виключно рідкісних випадках охоплює хребет повністю.
 • Суміжна форма: коли туберкульоз вражає в організмі відразу декілька органів, до прикладу, хребет і легкі.
 • Туберкульоз хребта має кілька класичних стадій розвитку хвороби:

  • Перша: розвиток остита в первинній формі
  • Друга: поява спондилоартриту в прогресуючій формі, при цій функції хребта зберігаються
  • Третя: розвиток спондилоартриту призводить до порушень функцій опорно-рухового апарату
  • Четверта: поява хронічного спондиліту в деструктивній формі, втрата функцій уражених частин хребта
  • П’ята: посттуберкулезный спондилоартроз

  Туберкульоз хребта — поширене захворювання, яке зустрічається у дітей, жінок і чоловіків, частіше у останніх. Може розвиватися раптово і швидко, вражаючи одне або декілька відділень хребта, з часом без медичного втручання призводить до втрати основних функцій опорно-рухової системи.

  Фактори виникнення захворювання

  Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

  Туберкульоз хребта у лікарській практиці

  Туберкульоз хребта відноситься до захворювань, причиною яких стає занесення в організм шкідливої бактерії. В даному випадку мова йде про туберкульозну паличку. Найчастіше хвороба розвивається у грудному відділі хребта і зустрічається у людей старше 16 років.

  Захворювання може протікати в двох формах: відкритою і пасивною. У першому випадку бактерія може передаватися повітряно-краплинним шляхом, проте, існують і інші ризики зараження. Так, ще один маловідомий ризик зараження — через травну систему.

  При діагностиці туберкульозу у відкритій формі, практикують обов’язкове ізоляційне лікування, при якому необхідна диспансеризація.

  На безпосередній розвиток захворювання впливають наступні фактори:

  • Низький імунітет
  • Наявність вогнищ туберкульозу в інших органах
  • Активне куріння тютюну
  • Травми хребта
  • Постійні надмірні навантаження на опорно-рухову систему
  • Хронічні захворювання в організмі, знижують загальний імунітет
  • Будь-які захворювання хребта
  • Сильні переохолодження
  • Несвоєчасна діагностика і лікування туберкульозу

  Занесена бактерія туберкульозу в організм може досить швидко прогресувати, якщо кілька з цих чинників присутні у вашому житті. Найголовніше при зараженні — вчасно звернути увагу на тривожні симптоми і пройти обстеження.

  При зараженні туберкульозом або підозрі на його наявність в організмі, необхідно в терміновому порядку припинити курити, обмежити навантаження на опорно-руховий апарат і вжити заходів по підтримці і відновленню імунної системи.

  Чим більше цих факторів у вашому житті, тим вище ризик виникнення захворювання. Своєчасне обстеження може зберегти активні функції вашого хребта. Особливу увагу варто приділити здорового способу життя без шкідливих звичок і зайвих навантажень.

  Основні симптоми туберкульозу хребта

  Важливо: симптоми туберкульозу можуть проявлятися не відразу в активній формі. Перш ніж бактерія прогресує захворювання, від моменту її потрапляння в організм, може пройти кілька місяців, і кілька років. Все залежить від стану організму, імунної системи, наявності хронічних захворювань, особливо спини, а також способу життя.

  Імунна система активно пригнічує діяльність бактерії, тому чим сильніше ваш імунітет, тим довше відтягується момент прояву головних симптомів туберкульозу. Розглянемо основні прояви хвороби у дорослих:

 • Перші стадії не мають яскраво виражені симптоми як невелике підвищення температури, загальна слабкість і швидка втрата енергії. Ви легко втомлюєтеся, довго відновлюється без видимих на те причин.
  Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

  Перші симптоми захворювання

 • З’являється дратівливість, погіршується загальний психічний стан, загострюються хронічні проблеми, наприклад, депресія або агресивність.
 • Незабаром виявляється болюче відчуття в області одного хребта. При фізичних навантаженнях біль посилюється, а після відпочинку практично зникає, але повторюється регулярно.
 • При подальшому розвитку захворювання, посилюються больові відчуття в області конкретної частини хребта. Біль і дискомфорт не проходять навіть після тривалої перерви. Важливо: на цій стадії звичайні знеболюючі медикаменти практично неефективні.
 • Змінюється ваш звичний спосіб життя: важко ходити, займатися активною фізичною діяльністю, всі дії супроводжуються болем у спині.
 • З розвитком туберкульозу поступово, але неминуче збільшуються больові відчуття.
 • М’язи спини постійно напружені, навіть в стані спокою. Торкаючись до них, настає яскраво виражений дискомфорт, іноді — біль.
 • Раптові зміни температури тіла, вона безпричинно піднімається аж до позначки в 40 градусів.
 • При запущеній стадії туберкульозу, на спині уздовж хребетного стовпа утворюються горбки, різної площі і висоти. З розвитком туберкульозу вони збільшуються.
 • Останні стадії захворювання виражаються зовні горбом і сильним викривленням постави.
 • На пізніх стадіях можливе виникнення абсцесів — набряклих скупчень гною. Вони проявляються в галузі, суміжній з ураженим хребцем. Наприклад, при ураженні поперекової частини, може утворюватись скупчення гною в області паху і тому подібне.
 • Якщо у вас спостерігаються регулярні болі в спині і зниження імунітету — це може бути туберкульоз хребта, симптоми, лікування можуть бути дуже різними, в залежності від стадії розвитку захворювання і особливостей організму.

  Діагностика туберкульозу хребта

  Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

  Апаратна діагностика захворювання

  Як правило, туберкульоз хребта діагностують на спільних обстеженнях організму. Основний метод його виявлення — за допомогою рентгена. Його застосовують для виявлення вогнищ туберкульозу у всіх органах. Для діагностики цього виду використовують рентгенографію грудної клітки. Вона демонструє наявність вогнищ в легенях, лімфатичних вузлах, хребті і всіх кістково-суглобових тканинах. З розвитку кальцинації визначають давність вогнищ туберкульозу.

  Для визначення стадії розвитку туберкульозу проводять додаткову рентгенографію самого хребта. На ранніх стадіях вона показує виразно звуження відстані між хребцями, показує наявність зміненої структури кісткової тканини всередині них, або окружної області.

  На пізніх стадіях рентген показує викривлення хребта в кутастої форми. Якщо є гнійні скупчення у формі абсцесів, на знімку видно щільні вузлуваті ділянки у вигляді тіні, які можуть бути оточені тонкими смужками і кальциновані освіти. Для діагностики абсцесів застосовують МРТ хребта.

  У дорослих діагностування туберкульозу хребта не викликає труднощів, інша ситуація з дітьми і підлітками. Для точного результату неповнолітнім проводять диференціальну діагностику з хворобою Кальве і Шецермана-Мау. Також порівнюють за аналогією з вродженими аномаліями розвитку та злоякісними пухлинами в різних частинах тіла і хребта.

  Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

  Туберкульоз на рентгені

  У цілому діагностика базується на рентгенівському випромінюванні області тулуба. Зазвичай при виявленні туберкульозу в організмі, проводять його комплексне обстеження на виявлення суміжних осередків захворювання. Паралельно проводиться аналіз крові і біопсія на наявність туберкульозної палички.

  Чим раніше діагностувати це захворювання, тим більше шансів на одужання, так як лікування туберкульозу — одна з найбільш складних і тривалих.

  Класичні методи лікування туберкульозу хребта

  Лікування туберкульозу хребта — комплексне і займає багато часу. Обов’язкова умова — диспансеризація, тобто закрите лікування в умовах стаціонару. План одужання складають в індивідуальному порядку, з урахуванням форми, локації і стадії туберкульозу, загального стану організму і імунної системи.

  Особливу увагу приділяють реакцій організму на лікування, так як туберкульоз мінімізує корисну дію медикаментів, викликаючи звикання до них.

  У лікуванні важливу роль займає комплексне відновлення організму, як фізичного, так і психічного здоров’я. Мета терапії — відновити здатність організму до опору, повернути баланс сил і стимулюватиме тіло самовідновлюватися. В комплекс процедур входить відновлення первинних функцій хребта, а також захисних ресурсів організму.

  Туберкульоз відомий своїми ускладненнями, які нерідко зачіпають всі частини тіла і внутрішні органи в першу чергу. Тому в комплекс заходів із лікування входить і правильне харчування. Це основа відновлення захисних ресурсів організму.

  Терміни лікування туберкульозу хребта різні, але за статистикою становлять кілька років, від ліквідації вогнищ займання до повного відновлення фізичного та психічного стану пацієнта.

  Туберкульоз хребта: симптоми, лікування і способи діагностики

  Білкова дієта

  Комплекс лікування туберкульозу спини включає в себе:

  • Прийом антибактеріальних медикаментів
  • Знерухомлення хребетного стовпа, фіксація пацієнта на ліжку з гіпсу в постійному постільному режимі
  • Витягування хребта на останніх стадіях туберкульозу
  • Призначення індивідуальної дієти для відновлення імунітету і внутрішніх органів з упором на вживання білків у комплексі з додатковими медикаментозними препаратами
  • Регулярне перебування пацієнта на свіжому повітрі, найбільш корисним вважається місцевість поблизу ялівцевим гаю
  • На останніх стадіях можливе застосування оперативного хірургічного втручання для корекції положення хребців
  • Проходження реабілітаційного періоду з комплексом заходів по відновленню психіки і первинних функцій хребта, що включає поступовий перехід до звичайного способу життя

  Зазвичай лікування відбувається в кілька стадій, перша з яких — обов’язковий постільний режим для витягування хребта і збереження неуражених ділянок. У цей час ведеться активна боротьба з бактерією за допомогою антибіотиків.

  Самолікування — виключено для туберкульозу. Це може бути небезпечно не тільки для пацієнта, але і для оточуючих, так як хвороба має і активну форму, передаючись повітряно-крапельним шляхом.


  В терапію входить і відстеження реакції організму на медикаменти, так як туберкульоз сприяє швидкому звиканню до одним і тим же антибіотиків. У зв’язку з цим для кожного пацієнта складають індивідуальний план лікування.

  Туберкульоз хребетного стовпа лікують протягом декількох років, важлива стадія — поступова реабілітація. За цей час під наглядом фахівців пацієнт відновлює сильно знижений за період хвороби імунітет, а також психічне здоров’я.

  Це захворювання не завжди проявляється відразу, але може виникнути швидко і раптово, вражаючи відразу декілька органів. Основний симптом — регулярні больові відчуття в будь-якій частині хребетного стовпа, загальна втома і порушення звичної фізичної активності. Лікування туберкульозу хребта — складний і тривалий процес, який включає в себе відновлення фізичного і психічного здоров’я.