Пронос у дитини грудного віку нерідко викликає в батьків тривогу. Це не дивно, так як розлад може бути пов’язано з різними захворюваннями і виступати в якості його симптому. Із-за того що дитячий організм слабкий і чутливий, пронос здатний спровокувати ряд ускладнень. Зважаючи на це, слід знати про основні причини та способи лікування недуги.

Зміст:

 • 1 Загальна клінічна картина
 • 2 Симптоми проносу у немовлят
 • 3 Особливості та причини дитячого проносу
 • 4 Як вилікувати пронос
 • 5 Профілактика появи проносу у немовлят

Загальна клінічна картина

Що являє собою пронос

Проносом називається порушення роботи органів травлення, яке супроводжується зміною консистенції калових мас. Основна причина такої зміни полягає в прискореної роботі кишкової перистальтики, з-за чого вживається їжа не встигає належним чином засвоюватися організмом. Кал набуває рідкий вид, має смердючий запах, може змінитися в кольорі. Частота дефекації при розладі істотно збільшується.

Пронос у грудних немовлят багато в чому відрізняється від аналогічного розлади у дорослих. В першу чергу, це пов’язано з тим, що в ранньому віці учащенная дефекація є цілком нормальним явищем. Вона відбувається щодня від 4 до 10 разів. На наявність серйозної патології, що потребує лікування, вказує ряд додаткових ознак.

Симптоми проносу у немовлят

Симптоми, при яких слід звернутися до лікаря:

Можлива температура

 • Наявність у калі великої кількості слизу або піни
 • Присутність кров’яних згустків або прожилок
 • Кал містить гній
 • Виділення неприродного кольору
 • Відсутність апетиту
 • Підвищена температура тіла
 • Пронос супроводжується блювотою

Такі явища вказують на те, що причиною розладу є патологічний процес в організмі дитини, який може серйозно позначитися на здоров’ї.

Важливо відзначити, що звичайний пронос також представляє небезпеку для немовлят, особливо якщо він має затяжний характер. При такому порушенні відбувається зневоднення організму, що призводить до розвитку інших захворювань.

В цілому, пронос – розлад, при якому частішає дефекація і змінюється консистенція калових мас, що пов’язано з прискоренням активності кишечника.

Особливості та причини дитячого проносу

Особливості дитячого калу

Щоб зрозуміти, що робити якщо у дитини пронос і вжити ефективних заходів для запобігання ускладнень, необхідно точно визначити причини діареї. У дітей від народження до 6 місяців порушення може мати як природний, так і патологічний характер.

При природному перебігу розвиток проносу пов’язано з попаданням в кишечник дитини певних бактерій. Відомо, що в даному органі існує власна мікрофлора. Організми, що живуть в кишечнику, беруть участь у процесах розщеплення харчових елементів, та сприяє їх всмоктуванню в стінки.

До народження в кишечнику дитини відсутні будь-які мікроорганізми. Їх заселення відбувається з попаданням першої їжі і контакті з навколишніми предметами. В даному випадку у дитини може відзначатися короткотривалий пронос, при якому спостерігається виділення зеленого калу, містить слиз.

Такий розлад, по суті, є відповідною реакцією організму на потрапляння бактерій, складових кишкову мікрофлору. Протягом короткого часового проміжку відбувається адаптація організму, після якої пронос зникає. Розлад може мати патологічний характер. В даному випадку, зміна частоти дефекації і консистенції калових мас виступає не як самостійна хвороба, а симптом.

Причини поносу у немовлят:

 • Непереносимість лактози. Порушення засвоєння лактози може виявитися у дитини через кілька тижнів після народження. Недуга часто супроводжується проносом, який здобуває затяжний характер. При цьому, будь-які інші симптоми, що вказують на порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту повністю відсутні.
 • Інфекційне зараження. Потрапляння в організм патогенних бактерій або вірусів – поширена причина проносу у дітей. Такий спосіб передачі інфекції поширений саме у немовлят на увазі їх схильності постійно брати в рот навколишні предмети. Зараження завжди супроводжується різким підйомом температури.
 • Харчове отруєння. Може статися в період першого прикорму. Провокується попаданням в організм несвіжих продуктів харчування. Супроводжується підвищенням температури, блюванням, відрижкою. Крім цього при отруєнні у дитини відмічається сонливість, зниження рухової активності.
 • Алергія. Понос може бути одним із проявів алергії і супроводжуватися висипаннями на шкірі, свербінням, здуттям живота. У немовлят причиною алергічної реакції може стати чутливість до коров’ячого молока, поживних сумішей, соєвому білку. Аналогічні симптоми спостерігаються при дисбактеріозі.
 • Прорізування зубів. Даний процес є досить сильним стресом і відображається на роботі всього організму немовляти. У період прорізування часто спостерігається пронос, підвищення температури, посилення слиновиділення. Розлад шлунка при цьому не є небезпечним, а тому не вимагає спеціального лікування.
 • При прийомі ліків. Лікування певними препаратами може стати причиною розвитку побічного явища у вигляді проносу. Порушення проходить самостійно після припинення прийому ліків. В більшості випадків відбувається при використанні антибіотиків, сиропів від кашлю, ліків від кишкових кольок.

Існує безліч причин розвитку проносу у немовлят, що слід враховувати при лікуванні.

Як вилікувати пронос

Методи лікування

При появі симптомів необхідно визначити, чи є порушення небезпечним. Якщо діарея супроводжується блюванням, високою температурою, або кал містить кров – потрібно звернутися за допомогою фахівців.

Для немовляти дуже небезпечним є зневоднення організму. При розвитку проносу він втрачає велику кількість рідини, через що рівень води слід заповнити.

Що дозволяє запобігти зневоднення:

 • Регулярне пиття, яке потрібно почати відразу ж після початку проносу
 • Використання сольового розчину для очищення шлунка
 • Відмова від прийому їжі на деякий час
 • Дотримання гігієнічних норм
 • Прийом необхідних препаратів

Зневоднення організму супроводжується сухістю шкіри, слизових оболонок (губ, язика), вираженим почуттям спраги, почастішанням серцебиття, частим сечовипусканням. У дитини при такому стані може відзначатися збліднення шкіри, зниження рухової активності, емоційний дискомфорт.

Важливо пам’ятати, що в якості пиття при проносі не можна використовувати молоко або фруктовий сік. Оптимальним варіантом є звичайна вода. Годувати груддю не забороняється, однак при використанні штучної суміші слід змішувати продукт з водою, а не коров’ячим молоком. Годування слід здійснювати невеликими порціями, з певними перервами.

Під час проносу у дитини може повністю відсутній апетит. Таке порушення є цілком природним. Бажання їсти відновлюється самостійно. Якщо апетит не повернувся, а діарея провокує помітну втрату ваги – необхідно звернутися до лікаря.

Медикаментозне лікування проносу у немовлят проводиться рідко з огляду на те, що більшість препаратів протипоказані у віці до 1 року. Однак у деяких випадках використовуються ліки з більш обтяжливим дією, спрямованим на усунення причини порушення.

Для лікування можуть використовуватися такі групи препаратів:

 • Кошти для відновлення нормальної моторики кишечнику
 • Знеболюючі препарати
 • Ліки, що відновлюють мікрофлору
 • Антибактеріальні засоби
 • Противірусні препарати

Лікування медикаментами повинно здійснюватися тільки після попередньої консультації з фахівцем відповідно з зазначеними дозуванням та тривалістю прийому. При виникненні будь-яких побічних реакцій необхідно припинити прийом.

У період лікування рекомендується припинити прикорм малюка. У деяких випадках пронос може бути спровокований саме переходом на тверду їжу. Діарея спостерігається при вживанні дитиною великої кількості продуктів харчування, при їх непереносимості, а також у випадках, коли часовий проміжок між введеннями нових видів їжі дуже короткий.

Профілактика появи проносу у немовлят

Як захистити малюка від недуги

Щоб попередити розвиток недуги у дитини потрібно дотримуватися основних профілактичних правил. В першу чергу це пов’язано з дотриманням норм гігієни, особливо при приготуванні їжі. Слід ретельно мити овочі і фрукти, використовувати виключно пастеризованную молочну продукцію. Кухонне начиння, ножі, дошки для нарізування завжди повинні бути чистими.

Необхідно ретельно мити руки з антибактеріальним засобом при кожному контакті з дитиною, так як нерідко бактерії, що провокують порушення, передаються від батьків. При використанні штучних замінників грудного молока важливо дотримуватися правил зберігання даного продукту. В іншому випадку він починає псуватися і в складі продукту відбувається розмноження бактерій, що провокують розлад стільця в дитини.

Спосіб лікування проносу у немовляти залежить від характеру захворювання, тривалості його прояви, фізіологічних особливостей малюка.

Безсумнівно, питання про те, що робити якщо у дитини пронос, дуже актуальним, оскільки таке порушення є поширеним і часто викликає занепокоєння у батьків. При появі розлади слід уважно стежити за симптомами, і при ознаках ускладнень звертатися за допомогою лікарів в терміновому порядку.