Зміст статті:

 • 1 Причини різкого падіння тиску
 • 2 Симптоми різкого зниження тиску
 • 3 Небезпечно різке падіння тиску
 • 4. Що робити, якщо тиск різко впало

Артеріальна гіпертензія – патологія, при якій відзначається стійке підвищення артеріального тиску.

Щоб попередити його стрибки і утримувати в нормі, пацієнт змушений постійно дотримуватися безсольової дієти та приймати спеціальні гіпотензивні препарати.

Без ліків він ризикує отримати гіпертонічний криз.

Але іноді у гіпертоніка артеріальний тиск різко падає без явної причини і прийому стандартних ліків. Чому це відбувається, в чому причини і що потрібно робити, якщо сталося різке зниження тиску? Добре це чи погано при гіпертонії?

Причини різкого падіння тиску

АТ може раптово знижуватися навіть у здорової людини – такий стан називається гострою артеріальною гіпотензією.

Якщо тиск падає дуже швидко, може відбутися зупинка серця, бо невідкладна медична допомога необхідна, особливо гіпертонікам.

Тому краще не допускати такого стану і бути поінформованим про те, що ж може призвести до таких стрибків.

 • Крововтрата більш 800 мл Кровотеча може бути викликане травмою або хірургічним втручанням. Систолічний тиск різко знижується до 90 мм. рт. ст. і нижче, пацієнт при цьому сильно блідне, у нього синіють губи, руки і ноги стають холодними, відзначається прискорене серцебиття.
 • Патології серцево судинної системи – інфаркт міокарда, міокардит, кардіосклероз, серцева аритмія у важкій формі. Артеріальний тиск різко падає, в той час як тиск у легеневих судинах сильно підвищується. Спостерігаються такі симптоми, як задишка, тахікардія, синюшність шкірних покривів.
 • Серцева астма. Це захворювання може стати причиною різкого зниження артеріального тиску. Пацієнт скаржиться на задуху, його мучить сухий кашель, пульс прискорений. Щоб полегшити свій стан, пацієнт інстинктивно вмощується з опущеними вниз ногами і нахиляється корпусом вперед.
 • Набряк легенів. Крім блідості шкіри і прискореного серцебиття відзначається клокочущий кашель, виділення кривавої піни з рота. Шийні вени стають явно вираженими, пульс частішає до 120 і більше ударів на хвилину.
 • Інфекційні захворювання, які супроводжуються високою температурою тіла та симптомами сильної інтоксикації.
 • Прийом деяких медикаментів, несумісних з гіпотензивними препаратами, які гіпертонік регулярно приймає, алергічні реакції теж можуть викликати різкий стрибок ПЕКЛО.

  Мало хто знає, але при тривалому перебуванні на сонці тиск, як не дивно, теж може знизитися, так як відбувається сильний викид певних речовин у кров.

  Симптоми різкого зниження тиску

  Гіпертоніки звикли до того, що у них тиск вище норми і часто ігнорують перші ознаки різкого зниження АТ, просто не диференціюючи їх. Якщо стан раптово починає погіршуватися, пацієнт може навіть прийняти подвійну дозу свого звичного ліки і тим самим погіршити стан.

  Розпізнати гостру артеріальну гіпотонію можна за такими ознаками:

 • Сильна блідість шкіри.
 • Посиніння губ.
 • Рясний холодний піт на обличчі та по всьому тілу.
 • Дуже холодні верхні і нижні кінцівки.
 • Западання вен.
 • Поколювання в пальцях рук і ніг, оніміння шкіри.
 • Шум у вухах, оглушення.
 • У пацієнта темніє в очах, він скаржиться, що «все пливе».
 • При різкому падінні артеріального тиску людина може вести себе неадекватно: заговорюватися, хитатися, губитися в часі, нікого не дізнаватися. Якщо якнайшвидше не надати йому екстрену допомогу, він може втратити свідомість.

  Стан пацієнта, у якого відбулося різке зниження артеріального тиску, нагадує стан сильного алкогольного сп’яніння. Тому навколишні можуть просто пройти повз і не надати йому необхідну допомогу. Часто і самі пацієнти ігнорують свій стан і просто вкладають у ліжко, приймаючи небезпечні симптоми за перевтому.

  Небезпечно різке падіння тиску

  Те, що високий артеріальний тиск вкрай небезпечно, очевидно – при артеріальній гіпертензії відбуваються серйозні порушення кровопостачання головного мозку і роботи серця. При гіпотонії, тобто, зниженому тиску, такого статися не може.

  Але сказати, що гіпотонія краще гіпертонії теж не можна – гіпотоніки страждають від постійної втоми, слабкості, сонливості, якість життя у них значно погіршується. Якщо хронічна гіпотонія, серцево-судинна система адаптується до такої ситуації і пацієнт почуває себе відносно нормально навіть без ліків.

  Але зовсім інше відбувається при різкому зниженні тиску гіпертоніка, медикаментозного або довільному. Після прийому гіпотонічних ліків АТ може знижуватися дуже швидко, а це призводить до небезпечних порушень мозкового кровообігу та інсульту.

  Ось чому, якщо у гіпертоніка стався гіпертонічний криз, не можна різко знижувати тиск, робиться це поступово, щоб не стався ішемічний інсульт. Якщо ж робити інакше, відбувається наступне:

  • Кровоносні судини розширюються стрімко, але приплив крові при цьому залишається тим самим, він просто не встигає збільшитися;
  • В якості захисної реакції на екстремальне стан судини головного мозку різко звужуються;
  • Кровопостачання головного мозку стає нестабільним, після чого розвивається кисневе голодне і відбувається мозковий крововилив – а це практично миттєва смерть для пацієнта.

  Ось чому вкрай небезпечно, коли тиск знижується швидко. Якщо справа в прийомі певних ліків, то достатньо просто змінити схему лікування, щоб не допустити подібного. Навіть при гіпертонічному кризі ні в якому разі не слід різко знижувати показники. В годину допустимо зниження лише на кілька одиниць.

  Але не завжди винна гіпотонії є прийом ліків. Що робити, якщо ПЕКЛО раптово падає саме по собі, під впливом інших чинників?

  Що робити, якщо тиск різко впало

  Як і було сказано, люди, які страждають патологічною гіпотонією, вже пристосувалися до такого стану, і якщо тиск у них впало ще нижче, в більшості випадків обходяться без ліків, а допомагають собі підручними засобами – випити трохи коньяку або міцної кави, з’їдають шматочок чорного шоколаду.

  Але гіпертонік, якщо у нього раптом впало ПЕКЛО, відчуває себе набагато гірше, його стан набагато небезпечніше, оскільки його організм і серцево-судинна система не пристосовані до такого функціонування. Без ліків в цьому випадку не обійтися. Отже, що ж робити, якщо у пацієнта, що страждає артеріальною гіпертензією, раптово і різко впав тиск?

  Невідкладна допомога при гіпертонічному кризі, перша допомога гипертонику, у якого раптово знизився тиск, наступна:

  • Покласти потерпілого горизонтально, підклавши під нижні кінцівки валик або будь-який інший підручний предмет;
  • Розстебнути комір, розв’язати краватку і пояс, забезпечити приплив свіжого повітря;
  • Якщо пацієнт знаходиться на відкритому повітрі, обов’язково потрібно перенести його в тінь;
  • Можна розтерти вуха людини або помасажувати певні точки за вухами, але тільки якщо точно відомо, де і з якою силою потрібно натискати.

  Але чого робити категорично не можна, так це давати гипертонику нюхати нашатир, обливати його холодною водою або відпоювати алкоголем. Краще дати йому випити солодкий чай, розтерти його руки і ноги і тепло укутати, щоб зігріти. Корвалол та інші спиртовмісні серцеві краплі, які прийнято давати, якщо людині стало погано, у цьому випадку теж заборонені.

  Основні причини різкого зниження артеріального тиску у пацієнтів, що страждають артеріальною гіпертензією – нові захворювання або ж загострення хронічних, а також вікові зміни. Показники АТ можуть змінюватися протягом життя людини, і бувають випадки, коли гіпертонік до старості дійсно стає гіпотоніків.

  Але наскільки це нормально, сказати однозначно не можна, пацієнту з такою патологією необхідно постійне медичне спостереження і дуже уважне ставлення до стану свого здоров’я і самопочуття. При найменших підозрілих зміни слід негайно звернутися до лікарні, щоб уникнути сумних наслідків.Відео до цієї статті розповість про високому тиску.