В яких одиницях вимірюється артеріальний тиск: що означають цифри манометра

Зміст статті:

 • 1 Що таке артеріальний тиск людини
 • 2 Що означають цифри тонометра
 • 3. Яким має бути тиск людини в нормі
 • 4 Коли зміни АТ вважаються природними
 • 5 Ознаки та види артеріальної гіпертензії

Процедура вимірювання артеріального тиску крові не рідкість для дорослої людини, і нікого не дивує, коли при плановому медичному огляді перед прийомом на роботу або на підприємстві потрібно через неї пройти.

Виміряти артеріальний тиск крові може запропонувати і лікар-терапевт, коли пацієнт звертається до нього з певними скаргами.

Але насправді далеко не всі розуміють, що означають цифри на дисплеї, у яких одиницях вимірюється артеріальний тиск крові і який тиск прийнято вважати нормою, а яке – патологічним відхиленням.

Що таке артеріальний тиск людини

Поки людина здорова і не відчуває таких недуг, як раптова слабкість, шум у вухах, головні болі, він не замислюється, що ж таке артеріальний тиск крові і навіщо деякі регулярно його вимірюють.

І лише коли лікар при плановому огляді хитає головою, глянувши на цифри тонометра, і виписує ліки, починають цікавитися цим питанням, і дізнається, як вимірювати артеріальний тиск.

Кровоносна система людини являє собою складну розгалужену мережу судин, що складається з:

 • Артерій;
 • Вен;
 • Капілярів.

По цих судинах циркулює кров, і те, з якою силою вона тисне на стінки судин і є артеріальний тиск крові людини. Природно, що артеріальний тиск не може бути однаковим у кожної людини.

Воно відрізняється навіть в різних посудинах. Чим ближче артерія розташована до серця, тим вище буде тиск в ній. У периферичних судинах тиск завжди нижче.

Чому прийнято вимірювати артеріальний тиск саме на руці людини? Все дуже просто. Тут знаходиться плечова артерія, яка найбільш доступна для вимірювання.

А отримані цифри можна вважати середнім показником по віддаленості плечової артерії від серця.

Таким чином, вимірюючи артеріальний тиск на плечовій артерії людини з допомогою тонометра, отримують усереднені показники.

Що означають цифри тонометра

ЩобВ яких одиницях вимірюється артеріальний тиск: що означають цифри манометраи виміряти артеріальний тиск крові людини, використовується тонометр. Раніше це було досить складне пристосування: спеціальна манжетка, що надівалася на руку людини і потім за допомогою спеціальної гумової груші накачивалась повітрям.

Після цього повітря повільно випускався, і за коливань стрілки на дисплеї визначалося верхнє і нижнє артеріальний тиск.

Щоб правильно провести вимірювання, потрібні були певна вправність і досвід, тому при необхідності дізнатися свій тиск людям доводилося вирушати в районну поліклініку або викликати лікаря додому. Сьогодні все набагато простіше. Існують електронні тонометри. Це теж манжетка, яку слід одягати на руку, але більше виробляти ніяких маніпуляцій не потрібно, тільки натиснути кнопку.

Прилад сам через кілька секунд виведе на дисплей цифри – це і будуть показники артеріального тиску. Цифри пишуться зазвичай через дріб, при цьому перша означає систолічний тиск або верхнє, а друга – діастолічний, або нижня. В народі прийнято називати показники ще сердечним і відповідно нирковим тиском.

Що ж це означає? Перші цифри показують, з якою силу виштовхування крові із серця людини в аорту, коли скорочується лівий шлуночок. Тому цей показник називають серцевим тиском. Чим частіше б’ється серце і чим більший об’єм крові викидається в аорту, тим вище будуть систолічні показники. При цьому майже завжди частішає пульс.

Друга цифра – це тиск крові на стінки судин, яке відзначається, коли вона надходить в серце. Цей показник напряму залежить від функціонування судин, їх тонусу. У нирках людини виробляється така активна речовина, як ренін. З його допомогою регулюється напруга судин.

Якщо нирки або наднирники людини функціонують неправильно, то відбувається викид реніну в кров у дуже великій кількості.

Судини напружуються і стискаються, що і призводить до підвищення нижніх показників. Ось чому діастолічний тиск називають також нирковим.

Яким має бути тиск людини в нормі

В яких одиницях вимірюється артеріальний тиск: що означають цифри манометраВідразу треба сказати – кожен пацієнт індивідуальний, тому й показники артеріального тиску у кожного різні. У медиків є таке поняття, «робочий тиск». Під цим поняттям маються на увазі ті показники тиску крові, при яких людина відчуває себе комфортно і бадьоро.

Вони можуть бути трохи вище або нижче загальноприйнятої норми, але якщо пацієнт почуває себе добре, то для нього це норма, і саме від них будуть відштовхуватися лікарі, якщо самопочуття раптом почне погіршуватися.

Тим не менш, ідеальним прийнято вважати тиск 120/80 мм. рт. ст. – таким воно повинно бути у абсолютно здорової людини. Не вважаються патологією такі показники:

 • Систолічний – від 90 до 140 мм. рт. ст.
 • Діастолічний – від 60 до 90 мм. рт. ст.
 • Показники можуть змінюватися протягом доби, і це абсолютно природно. Вранці, після сну, вони завжди трохи нижче, так як чоловік був неактивний і кровообіг сповільнилося. Через кілька годин тиск прийде до звичайних показників.

  При фізичному навантаженні він і стануть вище. Пояснюється це тим, що тканини організму потребують більшої кількості кисню, тому він посилає до них більше крові.

  А ось в літню спеку ПЕКЛО буде навпаки знижуватися. Чому так відбувається? Обумовлено це зменшенням вмісту кисню в повітрі, що означає скупчення вуглекислого газу в крові людини, який сприяє розширенню судин.

  Коли зміни АТ вважаються природними

  Як і було сказано, артеріальний тиск іноді може змінюватися, і це не буде означати, що людина не здоровий і йому необхідна лікарська допомога. У яких випадках це відбувається?

  На показники АТ можуть вплинути деякі фізичні стани людини – наприклад, при сильному хвилюванні воно може підскочити. Якщо зміниться функціонування нирок, то зміниться і діастолічний тиск. Незначні відхилення від норми, які є тимчасовими і проходять самі по собі, не можна вважати патологією.

  Грає свою роль і вік людини. При природних вікових змінах змінюються і показники АТ – вони стають вище. Іншими словами, той, хто все життя страждав від низького тиску, відчував слабкість і швидку стомлюваність (хронічна гіпотонія) до старості цілком може стати гипертоником.

  Якщо у пацієнта старше 65 років тиск 140 на 80 мм. рт. ст. – це абсолютно нормально. У людей у віці 50-55 років нормальним вважаються показники 130-135 на 85-90 мм. рт. ст.

  Це теж не говорить про те, що їм слід починати приймати гіпотензивні препарати. Але у молодих людей до 35 років показники не повинні бути вище 135/80 мм рт. ст.

  Ознаки та види артеріальної гіпертензії

  В яких одиницях вимірюється артеріальний тиск: що означають цифри манометраОтже, оптимальним вважається АТ 120/80 мм. рт. ст., допустимі значення – для діастолічного тиску не нижче 60 мм. рт. ст, а для систолічного – не вище 14 – мм. рт. ст. Але і тут є свої нюанси. Якщо у людини у віці 30-35 років з ідеальним тиском показники часто піднімаються до 135/80, це вже вважається патологічним стрибком ПЕКЛО і говорить про те, що розвивається гіпертонія.

  Будь нестабільний артеріальний тиск – привід для візиту до лікаря. І відкладати його не можна, так як гіпертонія невиліковна. По своїй суті не хвороба, а стан, який може спровокувати розвиток серйозних патологій всіх життєво важливих органів людини. Від гіпертонії немає і не може бути лікарських препаратів.

  Ті таблетки, які змушені постійно приймати гіпертоніки, лише тимчасово стабілізують тиск, але повернути його в норму тільки за допомогою медикаментозних засобів неможливо. Тому, як тільки пацієнт став помічати, що у нього з певною регулярністю піднімається тиск, потрібно відразу ж обстежитися, навіть якщо потім воно саме по собі повертається в норму.

  На ранніх стадіях артеріальної гіпертензії можна вилікувати без ліків і зберегти стабільні показники артеріального тиску до самої старості. Розрізняють гіпертонію трьох ступенів:

  • Легкої;
  • Середній;
  • Важкою.

  В яких одиницях вимірюється артеріальний тиск: що означають цифри манометраПри гіпертонії легкого ступеня АТ може підніматися до 159/99 мм рт. ст. Що потрібно робити, щоб утримувати його на цьому рівні і поступово знижувати, повертаючи до норми?

   

  В першу чергу, відкоригувати свій спосіб життя. Неприпустимі при гіпертонії алкоголь і сигарети. Не можна зловживати кавою та іншими кофеиносодержащими напоями та продуктами.

  Ні в якому разі не можна піддаватися сплесків емоцій, так як стресові ситуації навіть при гіпертонії першій мірі можуть спровокувати гіпертонічний криз. І обов’язково потрібно стежити за дієтою. Велика кількість солі сприяє затримці рідини в організмі. А це значить, що збільшується об’єм крові і тиск піднімається.

  При артеріальній гіпертензії середньої тяжкості тиск може бути не вище 179/109 мм рт. ст. Зазвичай і сам пацієнт звертається до лікаря, так почуває себе дуже погано. Без лікарських препаратів повернути показники до норми вже не вдасться, крім того, необхідно пройти повне обстеження в умови стаціонару, щоб виявити або виключити патології інших органів і підібрати оптимальну програму лікування.

  Підвищення артеріального тиску не завжди є симптомом гіпертонії, іноді це ознака проблем з хребтом, атеросклерозу, ниркової або печінкової недостатності, інфекційних захворювань, тому і необхідно ретельне обстеження.

  Якщо артеріальний тиск піднімається вище 180/110 мм рт. ст., хворому потрібна термінова госпіталізація. Такі показники характерні для гіпертонічного кризу, і тільки екстрена медична допомога запобігає інфаркт, інсульт, набряк легенів та інші ускладнення, які можуть призвести до летального результату. Відео до цієї статті розповість багато цікавого про правильному вимірі АТ