Вакцинація дітей

Вакцинація проводиться за графіком, рекомендованому Центрами запобігання та контролю за захворюваннями, АПУ та Американської академії сімейних лікарів. Самі останні рекомендації можна знайти на сайті http://www.cdc.gov/vaccines/; при кожному відвідуванні потрібно оцінювати прищепний статус. У підлітковому віці потрібно зробити ревакцинацію правцевим анатоксином, а за новими даними — ще й вакцинацію проти менінгококової інфекції у віці 11-12 років.

Профілактичні бесіди є частиною відвідування кожної здорової дитини та охоплюють широкий спектр тем, починаючи від переконання батьків укладати дитину спати на спині до запобігання травматизму, від порад щодо харчування до обговорення насильства, вогнепальної зброї,зловживань.

Безпека. Рекомендації по запобіганню травматизму варіюють залежно від віку.

Для дітей з народження до 6 місяців рекомендації щодо безпеки фокусуються на використанні дитячих автомобільних крісел, встановлених проти руху, зниження будинку температури гарячої води менше 49 С (менше 120 за Фаренгейтом), запобігання падінь, укладання дитини спати на спині, уникнення їжі та інших предметів, які можуть бути аспирированы дитиною.

Для дітей від 6 до 12 місяців рекомендації включають продовження використання автомобільних крісел [які можна розташовувати по ходу руху, коли дитина досягне 9 кг (20 фунтів) і віку 1 рік, проте дитячі автомобільні крісла, встановлені проти руху, залишаються найбільш безпечними], відмова від ходунків, використання безпечних засувок, запобігання падінь з раскладываемых столів і на сходах, пильність при контролі за дитиною у ванній і в час, коли дитина вчиться ходити.

Для дітей від 1 року до 2 років рекомендується перегляд безпеки автомобіля для пасажира, так і для пішоходів, зав’язування віконних шнурів, використання безпечних накладок і засувок, запобігання падінь, вилучення вогнепальної зброї з дому. Заходи для дітей від 2 до 4 років включають все вищевказане плюс використання відповідних віком і вагою автомобільних крісел. У дітей старше 5 років превентивні заходи включають все вищевказане плюс використання велосипедного шолома, захисних пристосувань при заняттях спортом, інструкції з безпечного переходу через вулицю, контроль за одягом, іноді використання рятувальних жилетів при плаванні.

Харчування. Погане харчування призводить до ожиріння у дітей. Рекомендації варіюють залежно від віку;

Це вказує рекомендований вік планової вакцинації ліцензованими в даний час вакцинами для дітей на 1.12.2004 до 18 років. Кожна щеплення, яку не провели у відповідний строк, повинна бути проведена при будь-якому наступному відвідуванні при наявності показань та можливості.

Вказує вікові групи, в яких виправдані спеціальні заходи, спрямовані на те, щоб зробити щеплення, яка раніше не проводилася. Протягом року можуть бути ліцензовані і рекомендовані до застосування додаткові вакцини. Зареєстровані комбіновані вакцини можуть застосовуватися при наявності показань для будь-якого з компонентів, за умови, що відсутні протипоказання до застосування інших компонентів. Медичні працівники повинні вивчити детальні рекомендації виробника на вкладиші в упаковці вакцини. Про клінічно значущих негативних ефектах імунізації потрібно повідомити в Систему узагальнення негативної дії вакцин (ССОДВ).

Всім новонародженим незабаром після народження і до виписки з пологового будинку повинна бути зроблена перша щеплення проти гепатиту В; першу вакцинацію проти гепатиту В можна провести також до двомісячного віку, якщо мати дитини HbsAg-негативна. При першій вакцинації у новонароджених можна використовувати тільки моновалентну вакцину. Для подальших вакцинацій можна використовувати моновалентну або ГепВ містить комбіновану вакцину. Після першої вакцинації можуть бути введені ще чотири дози. Другу щеплення слід зробити щонайменше 4 тижні після першої, виняток становлять комбіновані вакцини, які не можна вводити до 6-тижневого віку. Третю вакцинацію проводять як мінімум через 16 тижнів після першої і як мінімум через 8 тижнів після другої. Останню вакцинацію (3-ма або 4-ма) не слід проводити до досягнення дитиною 24 тижнів. Немовлятам, які народилися від HbsAg-позитивних матерів, протягом 12 годин після народження слід провести першу вакцинацію проти ГепВ, а також ввести 0,5 мл імуноглобуліну проти ГепВ (ГВИГ). Другу вакцинацію рекомендується проводити у 1 -2 місяці. Останню вакцинацію не слід проводити до досягнення дитиною 24 тижнів. У віці 9-15 місяців необхідно обстежити таких дітей на наявність HbsAg та антитіл до HbsAg (анти-Hbs). Немовлята, народжені від матерів з невідомим HbsAg статус, повинні отримати першу вакцинацію в перші 12 годин після народження. Якомога швидше слід обстежити мати на наявність HbsAg, і, якщо результат позитивний, дитині необхідно якомога швидше ввести ГВИГ (не пізніше ніж в 1-й тиждень). Другу вакцинацію рекомендується проводити в 1-2 місяці. Останню вакцинацію не слід проводити до досягнення дитиною 24 тижнів.

4-ю дозу АКДП (першу ревакцинацію) можна запровадити вже у віці 12 місяців, але не раніше, ніж через 6 місяців після попереднього щеплення, якщо здається, що дитина не потрапить на щеплення у 15-18 місяців. Наступна ревакцинація проводиться в віці 4 років і старше. Столбнячно-дифтерійно-коклюшна вакцина для підлітків (в РФ така вакцина не містить кашлюковий компонент і називається АДП-М) вводиться у віці 11-12 років, якщо пройшло як мінімум 5 років з моменту введення вакцин, що містять дифтерійний і правцевий анатоксин. У подальшому рекомендується проводити ревакцинацію дифтерійним та правцевим анатоксином кожні 10 років.

Три кон’юговані вакцини проти ХІБ ліцензовані для використання у новонароджених. Якщо в 2 і 4 місяці були введені PRP-OMP (PedvaxHIB — ПедваксХИБ або Com Vax — Ком Вакс [Мерк]), щеплення в 6 місяців необов’язкова. Не слід використовувати для вакцинації в 2, 4 і 6 місяців комбіновані вакцини, що містять також столбнячно-дифтерійно-кашлюковий компонент, але такі комбінації можна використовувати для ревакцинації після щеплення ХІБ. Остання щеплення курсу імунізації проти ХІБ проводиться в 12 місяців і старше.

Другу щеплення проти кору, паротиту та краснухи рекомендовано проводити планово віком 4-6 років, однак можна ввести при кожному відвідуванні, забезпечивши 4-тижневий інтервал після першого щеплення, яка проводиться у віці 12 місяців або старше. Дітям, які не отримали другу щеплення, слід провести її до 11-12 років.

Вакцинацію проти вітряної віспи проводять при кожному відвідуванні дітям у віці старше 12 місяців за умови їх чутливості до захворювання (відсутність достовірних відомостей про перенесеної вітряної віспи в анамнезі). Сприйнятливим особам у віці 13 років і старше слід вводити 2 дози з як мінімум 4-тижневою перервою.

Гептавалентная пневмококова кон’юговані вакцина (ПКВ) рекомендована для дітей віком 2-23 місяців і для окремих дітей у віці 24-59 місяців. Остання доза курсу вакцинації вводиться у віці 12 місяців і старше. Пневмококова полисахаридная вакцина (ППВ) рекомендована як додаток до ПКВ для певних груп високого ризику.

Вакцинацію проти грипу рекомендовано проводити щорічно, починаючи з 6-місячного віку дітям з певними факторами ризику (включаючи астму, захворювання серця, серповидно-клітинну анемію, цукровий діабет, ВІЛ). На додаток вакцинацію проти грипу рекомендовано проводити здоровим дітям віком 6-23 місяців, а також особам, близько контактують з дітьми у віці 0-23 місяців, що пов’язано високим ризиком госпіталізацій з приводу грипу у дітей цих груп. Дітям, які отримують трехвалентную інактивовану грипозну вакцину (ТГВ), дозу слід призначати виходячи з їх віку (0,25 мл у віці 6-35 місяців, по 0,5 мл у віці 3 років і старше). Діти у віці до 8 років, вперше прививающиеся від грипу, повинні отримати 2 дози вакцини [як мінімум з 4-тижневим перервою у разі, якщо використовується ТГВ, і як мінімум з 6-тижневим перервою у разі, якщо використовується жива аттенуированная грипозна вакцина (ЖАГВ)].

Четырехвалентную менінгококову полисахаридно-білкову кон’юговану вакцину (МКВ4) рекомендується вводити планово у віці 11-12 років.

Вакцина проти гепатиту А рекомендована дітям і підліткам, які проживають в окремих штатах і регіонах, а також певних груп високого ризику; скористайтесь місцевими рекомендаціями. Діти і підлітки, які проживають у цих окремих штатах і регіонах, а також певних груп високого ризику, які не були вакциновані проти гепатиту А, можуть отримає щеплення під час будь-якого відвідування.

З ростом дитини батьки можуть дозволити йому деяку різноманітність у виборі їжі, в цілому зберігаючи дієту в межах здорових параметрів. Слід оберігати дитину від частих перекусів і вживання їжі, багатої калоріями, сіллю, цукром. Содова вода (газована) вважається однією з найважливіших складових при розвитку ожиріння.

Вправи. Гіподинамія також лежить в основі масового ожиріння у дітей, переваги підтримки гарної фізичної форми та емоційного здоров’я повинні спонукати батьків переконатися в тому, що вони прищепили своїм дітям здорові звички з раннього дитинства. Дітям першого року життя та раннього віку слід дозволяти досліджувати все самостійно, але під жорстким контролем і в безпечному середовищі (умовах). Ігри на вулиці повинні заохочуватися з першого року життя.

З ростом дитини ігри стають більш складними, часто розвиваючись у заняття спортом в школі. Батьки повинні показувати хороший приклад і заохочувати як вільні неформальні гри, так і ігрові заняття спортом, постійно тримаючи в розумі безпека і пропагуючи здорове ставлення до спорту та змагань. Заняття спортом і участь у родинних заходах забезпечує дітей вправами і має позитивний вплив на психіку і розвиток дитини.

Обмеження часу перегляду телевізора, з яким безпосередньо пов’язані гіподинамія та ожиріння, має починатися з народження і зберігатися аж до кінця підліткового періоду. Схожі обмеження повинні бути встановлені і для відеоігор, а з ростом дитини — роботи за комп’ютером, не пов’язаної з навчанням.