Згідно з опитуванням, проведеним провідними флебологами зі всього світу, варикоз вважається найпоширенішою жіночою хворобою: лише одна представниця слабкої статі з чотирьох не скаржиться на свої ноги. Чоловікам пощастило більше: менше 25% страждають від варикозного розширення вен. Чому так відбувається?

 • По-перше, хвороба пов’язана безпосередньо з Х-хромосомою, таким чином, всі ознаки захворювання можуть перейти до дівчинки як від матері, так і від батька.
 • По-друге, стінки вен можуть розслаблятися з-за різких гормональних стрибків. Саме тому симптоми недуги можуть проявлятися в період менструації.
 • По-третє, вагітність також може викликати ознаки хвороби: це не тільки негативний вплив великої кількості гормонів на стан стінок вен, але і додатковий тиск на ноги, який чиниться плодом. Пам’ятайте, що вагітність іноді може переноситися жінкою вкрай важко, в результаті чого їй рекомендовано постільний режим. Пам’ятайте, що подібні заходи не тільки не допоможуть Вам вилікувати варикоз, але і ускладнюють його. Саме тому особливо важливо під час вагітності дотримуватися профілактику варикозу: виконувати спеціальну гімнастику, користуватися мазями і носити взуття на низькому каблуці. Якщо ж Ви помітите у себе симптоми захворювання, необхідно відразу ж звернутися до кваліфікованого фахівця і отримати якісне лікування, а не доводити хворобу до появи трофічних виразок.
 • По-четверте, вічне прагнення прекрасної статі до досконалості також згубно: обтягуючий одяг і високий каблук можуть викликати хворобу у дівчини з ідеальною генетикою. Якщо ж Ваші предки мали всі ознаки варикозу або намагалися його пролікувати, то Вам необхідно якомога ретельніше стежити за здоров’ям: Ваші шанси на розширення вен особливо великі.

Причини захворювання

Чому варикоз так поширений у сучасному світі? Основні причини виникнення недуги – це:

Знижена рухова активність

Якщо Ви належите до офісним працівникам, що сидів в одній і тій же позі по кілька годин щодня і при цьому не знаходять часу на проведення профілактики хвороби (лікувальна гімнастика, прогулянки, невеликі перерви і так далі), то Ви в будь-який момент ризикуєте побачити симптоми захворювання і витратити величезну кількість часу на його лікування. Особливо слід турбуватися людям, у яких до кінця робочого дня сильно набрякають ноги: це вже повноцінна стадія хвороби, яку необхідно пролікувати як можна швидше.

Неправильне харчування

Надмірно калорійна їжа, багата жирами, не тільки збільшить Ваш вага (а також тиск, який чиниться організмом на ноги), але і посилить вже почалася хвороба з-за додаткового зменшення діаметра посудини, трапляється через холестеринових бляшок. Саме тому необхідно скоригувати свій харчовий раціон зараз, щоб потім не довелося намагатися вилікувати варикоз.

Фрукти і овочі – це найкращі засоби для профілактики захворювання, оскільки вони виробляють особливі речовини, що підвищують тонус вен.

Надмірні фізичні навантаження

У деяких людей перші ознаки недуги починають проявлятися після виснажливих тренувань у тренажерному залі. Чому це відбувається?

В основному це пов’язано з помилковою думкою, говорить: чим вище навантаження, тим краще профілактика. Насправді, це зовсім не так: профілактика повинна бути не виснажливою, а легкої (особливо в тому випадку, якщо лікар діагностував вагітність: дівчина, яка перебуває в подібному положенні не повинна піднімати важкі штанги або бігати на довгі дистанції – їй краще зайнятися прогулянками в спокійному темпі і спеціальною йогою).

Також варто займатися особливо обережно людям, які недавно перенесли лікування якого-небудь захворювання: в цьому випадку при дуже великих навантаженнях є ризик отримання додаткових ускладнень (наприклад, після грипу стінки вен залишаються вкрай чутливими до деформацій протягом кількох тижнів).

Основні причини захворювання досить очевидні, проте, люди часто вважають варикоз досить несерйозною хворобою і не бажають витрачати час на профілактику та лікування. Чому ж така поведінка буде неправильним?

Симптоми

Згідно медичній літературі, варикоз має сім окремих стадій, для кожної з яких характерні певні симптоми та індивідуальне лікування. Слід пам’ятати, що вилікувати варикоз можна на будь-якій стадії, але найкраще розпізнати хворобу якомога раніше: в такому випадку можна уникнути операцій.

Стадія 0

Пацієнт відчуває всі симптоми недуги (наявність набряків, тяжкості і болю ближче до вечора, можливо наявність нічних судом), але при діагностуванні вен не виявляється розширень. Ця стадія зазвичай проявляється при вагітності.

Стадія 1

Пацієнт має всі вище перелічені ознаки, а також під час огляду лікар виявляє яскраво виражені судинні сіточки або зірочки.

Стадія 2

Офіційна хвороба датується саме цією стадією, оскільки саме з неї починають виявлятися основні ознаки розширення вен, помітні як за допомогою аналізу, так і неозброєним оком. Також саме з цього моменту рекомендується приймати засоби проти утворення тромбів.

Стадія 3

Присутні всі вищезазначені ознаки, а також регулярний набряк, особливо помітний ввечері. За ніч він може розсмоктуватися, але до наступної ночі знову з’явиться.

Стадія 4

Виявляються всі вище перелічені ознаки, а також є зміна в шкірі кінцівок (ноги можуть набувати неймовірні кольори: від світло-деревного до вугільно-чорного). Якщо не почати лікування, то шкіра запалиться (зазвичай це проходити в різному масштабі: від невеликих точок до великих плям), а потім атрофується, утворюючи білі западаючі ділянки.

Стадія 5

Для цієї стадії характерні всі вищезазначені ознаки і присутність хоча б однієї зажившей трофічної виразки.

Стадія 6

Присутність хоча б однієї трофічної виразки в незагойні стані.

Чому ж стадій так багато?

Вся справа в тому, що для кожної стадії буде максимально ефективним лише конкретне лікування. Наприклад, приймати засоби проти утворення тромбів при 1 стадії недуги – абсолютно зайва і часом небезпечна профілактика. Точно також, як самостійне використання мазі в 6 стадії абсолютно марно, оскільки вилікувати хворобу зможуть лише хірургічні втручання і більш сильні засоби.

Лікування

 

Щоб вилікувати недугу, необхідно провести ретельне обстеження, від якого буде залежати все подальше лікування.

Для ранніх стадій (0-1) лікарі рекомендують базисну терапію, що включає в себе прийом флеботропных і тонізуючих засобів, що зміцнюють стінки вен. Також, у разі вагітності, пацієнтці випишуть спеціальний трикотаж, який буде обережно підтримувати проблемні зони протягом усього періоду вагітності.

Середні стадії (2-3) вимагають іншого підведення: пролікувати захворювання за допомогою гелів не вийде – буде потрібно хірургічне втручання (дрібні судини можна “склеїти”, а от великі доведеться видалити.

Більш важкі стадії потребують стаціонарних умов, оскільки є ризик зараження крові. Для того, щоб вилікувати запущене захворювання, потрібно тривалий період часу, тому необхідно зателефонувати роботодавцю і попередити його фразами типу: “Я лечу захворювання вен”, “Лечу важке варикозне розширення” або “Лечу судини”.

Чому потрібно лікувати навіть легку форму хвороби?

Більшість людей не розуміють, навіщо намагатися вилікувати початкові стадії недуги: ноги практично не болять, зовнішніх проявів не є – для чого тоді приймати дорогі кошти? Чому не можна просто виконувати вправи на профілактику?

Пам’ятайте, що без прийняття належних заходів, захворювання буде прогресувати з кожним днем (особливо, якщо його причиною стала вагітність або надмірні фізичні навантаження). Якщо для лікування легкої форми Вам знадобляться безрецептурні засоби, які можна придбати в будь-якій аптеці, то вилікувати запущений недуга набагато складніше: іноді потрібно лягти в стаціонарне відділення.

Чому не можна проводити лікування самостійно?

Вилікувати хворобу на пізніх стадіях самостійно практично неможливо: необхідні спеціальні засоби і проведення складних операцій, інакше Ви ризикуєте отримати ускладнення у вигляді тромбофлебіту. Особливу обережність необхідно дотримувати, якщо захворювання довелося на період вагітності: не виконуючи вимоги лікаря, Ви не тільки пропустіть можливість вилікувати недугу, але і можете втратити дитину через зараження крові.

Чому необхідно звертатися до лікарів, а не до знахарів?

Нив жодному разі не втрачайте час, звертаючись до нетрадиційних видів медицини: знахарі, стверджуючи фрази типу: “Ми лікуємо будь-яке захворювання за кілька сеансів”, “Я лечу такі захворювання навіть по фотографії”, “Ми лікуємо будь-варикозне розширення з допомогою змов”, просто не здатні пролікувати по-справжньому серйозне захворювання, вони лише погіршать становище.

Всілякі види фітотерапії та голковколювання здатні служити лише методами профілактики, досить небезпечними при наявності вагітності або нещодавно перенесених інфекцій.

Найпоширеніші процедури

В даний час В медицині поширене проведення:

 • Склерозування
 • Ця операція використовується для склеювання крихітних судин. За допомогою уколу лікар вводить в пошкоджену судину спеціальну суміш, яка викличе склеювання стінок вени. Через деякий проміжок часу склеєна відень розсмокчеться самостійно.

 • Лазерної коагуляції
 • Ця операція використовується для склеювання великих судин. Лікар вводить в посудину спеціальний пристрій, по якому йде випромінювання, нагріває кров’яні клітини і таким чином запаивающее посудину. Далі посудину розсмокчеться самостійно, як у попередньому випадку.

  Ці методи лікування практично не мають протипоказань (ними можна скористатися навіть під час вагітності).

  Пам’ятайте, що необхідно підійти до вибору фахівця особливо ретельно: наприклад, хороший лікар не говорить фрази типу: “я лечу вени за допомогою спеціальних компресів і нових методик” або “лечу вени за один сеанс, більше до мене не приходьте” – фахівець розуміє необхідність додаткового прийому лікарських засобів і наявності періоду для відновлення організму.

  Пам’ятайте, що після проведення операції Вам необхідно буде дотримуватися спеціальний режим, щоб уникнути ускладнень на ноги. Зазвичай профілактика ускладнень включає в себе дієту, спеціальні лікувальні вправи (в основному на ноги) і засоби для підвищення тонусу вен (наприклад, гелі, рекомендовані лікарем).

  Чому гімнастика так важлива?

  • По-перше, гімнастика займає невеликий проміжок часу (зазвичай не більше 20 хвилин), що робить її доступною для будь-якої людини.
  • По-друге, вправи на ноги – це відмінна профілактика не тільки для варикозу, але і для плоскостопості.
  • По-третє, для виконання гімнастики не потрібно спеціального інвентарю.