Як нещодавно з’ясували флебологи, варикозне розширення вен повільно захоплює всю планету: в даний час практично кожна друга людина страждає від болю в ногах, викликаної варикозом. Примітний той факт, що ця хвороба вважається жіночою: менше 30% хворих — чоловіки.

Природа захворювання

Генетична природа хвороби була підтверджена ще в минулому столітті. Як було з’ясовано вченими, ген, що приводить до ослаблення стінок вен, локалізується в X-хромосомі.

Тому, якщо у Ваших найближчих родичів було варикозне розширення вен в будь-якій стадії, то Ви маєте всі шанси отримати мутантний ген від предків. Пам’ятайте, що не має значення, в якому саме місці стінки вен були розслаблені — у Вас ген може проявитися в будь-якій локації.

Але навіть при наявності гарної генетики Ви можете «дістати» дане захворювання. До другорядних факторів належать:

Малорухливий спосіб життя

На жаль, в наш час більшість працівників проводить за комп’ютером до восьми годин щодня. Природно, це має негативний вплив на стан окремих систем органів. І, якщо лікування сколіозу займе дуже багато часу, то на лікування запущеного варикозу Вам доведеться витратити кілька років.

Високий рівень фізичних навантажень

Якщо Ваша робота пов’язана з підняттям тягарів, то введіть собі за правило хоча б раз на півроку відвідувати флеболога (краще часта профілактика, ніж тривале лікування).

Високі підбори

У гонитві за молодою Ви ризикуєте втратити власне здоров’я. Варто серйозно задуматися, чи тимчасова краса і елегантність коштувати сум, витрачених на лікування.

Відмова від відвідування флеболога

Багато людей вважають, що до лікаря потрібно йти, лише відчувши біль у якомусь органі. Насправді, іноді варикозне розширення вен не проявляється зовні, а болі починаються лише при появі виразки. Саме тому слід регулярно відвідувати лікаря, тим самим маючи всі шанси виявити захворювання на початковій стадії й не дати йому збільшитися.

Анатомія варикозу

Чому ж захворювання з’являється саме в ногах?

Вся справа в анатомії: завдяки силі земного тяжіння, кров з легкістю рухається від серця до судинах нижніх кінцівок, а от у зворотний бік їй піднятися важко. Для спрощення процесу існують венозні клапани, які пропускають кров лише наверх. Тобто, кровотік відбувається наступним чином: кров рухається вгору , і клапан фіксує її розташування до наступної пульсації.

У разі розширення вен клапани втрачають здатність фіксації, тим самим сповільнюючи кровотік. З погіршенням кровотоку відень продовжує деформуватися, і в підсумку кровопостачання може бути повністю втрачено. Вищезгаданий процес (як і його лікування) приносить людині нестерпні болі. Саме тому необхідно якомога швидше дізнатися методи профілактики варикозу і почати виконувати їх.

Профілактика захворювання

Профілактика варикозу досить проста, але проводити її необхідно регулярно — саме в цьому випадку Ви маєте всі шанси ніколи не зустрітися з захворюванням. Зазвичай профілактика складається з наступних заходів:

Проведення самомасажу

Дана профілактика може виконуватися як з використанням спеціальних приладів (наприклад, масажери різних видів), так і за допомогою рук. Ви можете скубти, постукувати або розтирати свої ноги, тим самим нормалізуючи кровообіг.

Пам’ятайте, що не варто надмірно захоплюватися, защипывая себе до болю: необхідні легкі рухи.

Контрастний душ

Ця профілактика матиме позитивний вплив і на імунітет людини. Якщо з якихось причин повний контрастний душ неможливий, то проведіть процедуру хоча б для ніг. Можна підібрати спеціальну насадку для душу, щоб поєднувати даний процес з самомассажем.

Правильно підібрана одяг і взуття

Ця профілактика, настільки зненавиджена більшістю представниць прекрасної статі, є вкрай дієвої: вже через кілька днів після відмови від тісних колготок і незручних туфельки на підборах замість звичної болю Ви відчуєте приємну легкість в ногах.

Пам’ятайте, що не обов’язково позбавляти себе задоволення: придбайте взуття на танкетці, або носити підбори пару годин в день, використовуючи змінне взуття на плоскій підошві.

Щоденна зарядка

Якщо Ви не маєте часу на ранковий біг, то приділити 10-15 хвилин на зарядку (краще проводити її 3 рази на день: вранці, під час обідньої перерви і ввечері). Така профілактика не тільки знизить Ваші шанси на отримання варикозу, але і зміцнить загальний стан організму.

Увагу, не потрібно перестаратися, виконуючи складні гімнастичні вправи до болю в зв’язках. Достатньо лише нескладних заходів: ходьба на п’ятах і носках, стрибки у зручному темпі, присідання.

Заняття в басейні

Навіть, якщо Ви не вмієте плавати, просто стійте у воді: в цей час кров у Вашому організмі буде циркулювати значно швидше. За словами багатьох людей, саме басейн допоміг їм позбутися від болю в ногах.

Правильне харчування

Ця профілактика не тільки знизить шанс варикозу, але і допоможе Вам підтримувати себе в тонусі (зайва вага сприяє збільшенню навантаження на ноги).

Діагностика та лікування

Згідно міжнародної класифікації, варикоз має сім стадій:

 • Людина відчуває біль у ногах, набряклість і судоми в нічний час, але фахівець не виявляє хвороби при проведенні діагностики. У цьому випадку хвороба вважається не діагностованою, а чоловік — практично здоровим.
 • Наявність у людини вищеописаних симптомів, а також прояв таких зовнішніх ознак: наявність на ногах судинної сітки або ледь помітних судинних «зірочок».
 • Офіційно, варикозне розширення вен починається саме з цієї стадії. Починаючи з цього етапу, можлива самодіагностика захворювання: наявність збільшених вен, або блакитнуватих вузликів, що ростуть після тривалого сидіння в одній і тій же позі або довгого стояння на ногах. В ході цієї стадії може починатися утворення тромбів, тому не відкладайте похід до фахівця.
 • Дана стадія характеризується наявністю вищезазначених симптомів і присутністю регулярних набряків, яскраво помітних до вечора. Іноді набряк зникає за ніч, але до вечора він знов з’явиться. Також до вечора посилюються болі в ногах.
 • Основна відмінність від попередньої стадії — наявність трофічних (недостатнє кровопостачання) змін в нижніх кінцівках, завдяки яким шкірні покриви набувають аномальні відтінки: від коричневого до вугільного. також виявляються запалення шкірних покривів (розміри їх коливаються в широких межах: від крихітних точок до широких ділянок). Якщо Ви не звернетеся до фахівця і будете намагатися лікувати захворювання самостійно, то шкірні покриви почнуть атрофуватися (це можна обчислити по зміні кольору ділянок шкіри на білий).
 • Дана стадія характеризується наявністю всіх вищезазначених ознак і зажившей трофічної виразки (або декількох).
 • Дана стадія характеризується наявністю всіх вищезазначених ознак і не зажившей трофічної виразки (або декількох).
 • Варикозне розширення вен має лікуватися в залежності від стадії захворювання:

  Базисне лікування

  Рекомендується на 0-1 стадіях захворювання. Містить два основних методи — компресійний і медикаментозний.

  • Перший метод характеризується використанням компресів, виготовляються з різних матеріалів. Позитивним результатом вважається: зменшення діаметра вени, збільшення швидкості кровотоку в глибоких венах, зменшення кількості «застаивающейся» крові в кінцівки, підвищення дренажу лімфи, зростання резорбції і фільтрації в капілярах.
  • Другий метод характеризується використанням лікарських препаратів, що задовольняють наступним вимогам: підтримка вен в тонусі (бажано його поступове підвищення), зменшення проникності судин і поліпшення лімфодренажу, підвищення циркуляції крові в судинах, купірування запальних процесів, поліпшення загального стану хворого.

  Увага, не рекомендується самостійний вибір лікарських препаратів: вони повинні підбиратися індивідуально і перевірятися на наявність алергічної реакції.

  Комбинативное лікування

  Рекомендується на 1-2 стадіях захворювання. Даний вид лікування буде поєднувати хірургічні та базисні методи, підібрані для Вас фахівцем. Пам’ятайте, що з другої стадії можливе утворення тромбів, тому рекомендується користуватися саме комбінованим, а не базисним лікуванням, щоб уникнути ускладнень.

  Хірургічне лікування

  Застосовується при деформації вен. В даний час рекомендується використання:

  Флебектомії

  Цей термін позначає вид хірургічної операції, в ході якої проводиться видалення вени з варикозним розширенням. В даний час операція являє собою трехстадийное хірургічне втручання.

  У ході першої стадії віддаляється джерело неправильного струму крові через протоки (стандартна операція передбачає використання сафено-феморального, або сафено-поплитеального). В ході другої стадії видаляється розширена відень разом з її деформованими протоками. В ході третьої стадії усувається неправильний струм крові в перфорантной відні.

  Лазерної коагуляції вен

  Також цей тип операції носить назву эндовазальной облітерації з варикозом вен.

  Ця сучасна операція не вимагає розрізання шкірних покривів, тому вона може не включати госпіталізацію в стаціонарне відділення. Коагуляція з використанням лазера вважається найбільш безболісним оперативним втручанням.

  Склеротерапії

  Ще недавно цей мед вважався революційним і виконувався лише в окремих приватних клініках. Суть склеротерапії полягає у введенні в деформовану відня певної речовини, «склеює» її. Для особливо складних випадків цей метод проводиться з використанням ультразвукової терапії.

  Радіочастотної коагуляції вен

  Цей вид операційного втручання також носить назву радіочастотної абляції вен. Суть методу полягає в усуненні неправильного кровотоку (як у великих, так і малих венах) у нижньої кінцівки за допомогою дії високих частот. Сама операція проводиться при обов’язковому ультразвуковому контролі та місцевої анестезії. Пошкодження шкірних покривів і подальша госпіталізація не потрібні.

  Підходьте до вибору фахівця особливо ретельно: неправильно вибраний спосіб лікування здатний погіршити ситуацію, приносячи з собою додаткові витрати і негативні наслідки для здоров’я. Хорошим варіантом буде запитати поради у друзів та родичів — швидше за все, хтось із них лікував дане захворювання і може порекомендувати кваліфікованого фахівця з хорошою репутацією. Пам’ятайте, що для досягнення максимального ефекту від лікування Ви повинні виконувати всі вимоги лікаря.

  Ні в якому разі не проводите лікування варикозного розширення при допомоги активно рекламованих гелів і мазей: вони застосовуються лише для профілактики і в початкових стадіях. Якщо відень зазнала деформації, мазь не буде здатна повернути їй первісну форму. Займаючись неефективним самолікуванням, Ви лише втрачайте час, і захворювання може перейти в більш важку стадію.