Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітних

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітнихЙод містять гормони щитовидної залози, які впливають на багато процесів, що відбуваються в організмі. Баланс цього мікроелемента — це правильне артеріальний тиск, нормальна частота серцебиття, оптимальні показники глюкози в крові, швидка регенерація тканин і розщеплення жиру.

Особливо важливо підтримувати нормальний рівень йоду в тілі вагітної жінки: це вкрай необхідно для здоров’я матері і дитини.

Зміст

 • 1 Як дізнатися, чи достатньо йоду
 • 2 Недолік йоду при вагітності
 • 3 Надлишок
 • 4 Як приймати, добова норма
 • 5 Препарати йоду
 • 6 Протипоказання і застереження

Як дізнатися, чи достатньо йоду

Щитовидна залоза впливає на багато процесів, які відбуваються в організмі. Йододефіцит проявляється у безлічі симптомів, що імітують різні хвороби.

Ознаками нестачі важливого мікроелемента є:
Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітних

 • сонливість;
 • підвищена стомлюваність;
 • апатія, млявість;
 • хронічна втома;
 • випадання волосся, сухість шкіри, ламкість нігтів;
 • низький рівень стресостійкості, зниження пам’яті, загальмовані реакції;
 • зайва вага, набряки;
 • відчуття ознобу, знижений імунітет;
 • дисбаланс репродуктивних функцій (безпліддя, збій в менструальному циклі);
 • жовчнокам’яна хвороба;
 • збої в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, запор.

Іноді недолік йоду виникає при палінні, починається на ранніх термінах вагітності і триває весь період лактації, в разі прийому оральних контрацептивів. Перші девіації від норми — зростання щитовидки в патологічній формі. Збільшення її розмірів дозволяє зробити запас йоду при вагітності, який потрібен для виробництва гормонів. Ці зміни можна діагностувати при огляді лікаря, після УЗД. Для лікування йододефіциту лікар підбирає препарат.

Непросто визначити йододефіцит на початку його розвитку. Потрібен тест. Ватною паличкою, змоченою в розчині йоду, малюються лінії на передпліччі (довжина — 5 см):

 • тоненька, напівпрозора;
 • середньої товщини;
 • яскрава, товста.

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітнихДослідження потрібно проводити ввечері, за кілька хвилин до сну. Результат можна буде дізнатися вранці.

 • Якщо першої лінії немає і малопомітні дві інші, то йододефіциту немає.
 • Коли на шкірі залишилася сама жирна лінія, потрібні профілактичні заходи.
 • Якщо немає всіх трьох ліній, спостерігається сильно виражений йододефіцит. Це може свідчити про порушення.

ВАЖЛИВО: Рівень йоду можна дізнатися за допомогою надійного методу: аналізу гормонів Т3 і Т4 (співвідношення 1:4). При зниженому рівні Т3 і підвищеним рівнем Т4 можна говорити про йододефіцит. Через 3-4 дні слід здати аналізи повторно (для отримання середніх показників, збору більш точних даних і порівняння їх з попередніми). Результати аналізів треба показати ендокринолога та гінеколога. Лікар підбере лікування і методи корекції.

Отримувати йод можна з продуктів харчування, з БАД та аптечних препаратів. Корисно включити в раціон йодовану сіль, морепродукти. Не слід використовувати розчин Люголя і йод (для обробки шкіри) з метою позбавлення від йододефіциту. Якщо не вистачає цього мікроелемента, необхідно вживати препарати в таблетках (погоджувати це питання треба з лікарем).

Нестача йоду при вагітності

Дефіцит цієї речовини гостро відчувають вагітні, жінки при лактації і новонароджені. 8 з 10 вагітних відчувають йододефіцит. З перших тижнів щитовидна залоза жінки починає відчувати нестачу важливого мікроелемента, т. к. гормони щитовидки ембріона потребують в цьому речовині, беруть його з організму матері. Тому жінка потребує отримання додаткових мікроелементів. Можливості щитовидки обмежені. Йод під час вагітності виводиться з сечею, виникає йододефіцит. Кожні 90 днів лікарі радять жінці здавати аналіз крові на Т4 і Т3, а також на рівень йоду в сечі.

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітних

ВАЖЛИВО: Плануючи вагітність необхідно здавати аналізи заздалегідь. Це дозволить перевірити роботу щитовидки. І, якщо є проблеми, провести адекватне лікування.

У зоні ризику – жінки, у яких вагітність виникла після тривалого періоду безпліддя. Тоді йододефіцит може виникнути як результат лікування різними препаратами.

УВАГА: Йод впливає на метаболізм, енергетичної обмін, м’язи, кістки, нервову систему, розумовий, фізичний розвиток, репродуктивну функцію.

Основними побічними ефектами йододефіциту є:

 • Незаплановане переривання вагітності. В перший триместр плід живе завдяки гормонам, які отримує із щитовидної залози матері. Якщо спостерігається патологія щитовидки, то дитині не вистачає гормонів і виникає загроза невиношування.
 • Дефекти, розумові девіації. При вагітності нервова система дитини розвивається дуже швидко. Якщо організм не отримує необхідну кількість гормонів, то сповільнюється розумовий розвиток. Цю нестачу неможливо компенсувати. Щитовидка дитини формується в період другого триместру. Якщо йому не вистачає потрібних мікроелементів, то виникає вроджена патологія щитовидки. Після народження таку хворобу вилікувати неможливо.
 • Слабкість, запаморочення, перевтома. Йододефіцит проявляється сильним токсикозом, гестозом. Жінки не часто звертають увагу на ці симптоми, списуючи їх на вагітність. У разі будь-якого нездужання потрібно здавати аналізи на гормони, перевіряти рівень йоду, інакше наслідки будуть неприємними для матері і дитини.
 • Порушений метаболізм дитини і матері, виникнення зайвої ваги.

Для профілактики йододефіцит потрібно їсти такі продукти:

 • печінка тріски;
 • фейхоа;
 • ламінарія;
 • морська риба;
 • морепродукти.

Набагато більше продуктів, що містять йод, можна побачити тут.

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітних

ОБЕРЕЖНО: Необхідно якомога рідше їсти білокачанну капусту, редьку. Ці продукти вимивають йод.

Для засвоєння мінералу ШКТ має повноцінно функціонувати. Уваги потребує кишечник. При запорах його треба промивати.

ВАЖЛИВО: В харчових добавках йод пов’язаний з білком. Чим сильніше йододефіцит, тим активніше ферменти. Надлишок білка виводиться без шкоди для здоров’я. Перед прийомом будь-яких харчових добавок важливо точно знати, чи немає гіперфункції щитоподібної залози. При порушенні роботи цієї гіперфункція залози визначається не відразу. Тому дозу препаратів підбирає лікар і лише після отримання результатів гормонального аналізу.

Надлишок

Жінкам при виношуванні малюка і при лактації необхідно знизити кількість йоду в раціоні. Надлишок цієї речовини може бути небезпечний для дитини. Не слід вживати більше 300 мг цієї речовини за добу. При надлишку йоду у малюка може виникнути нестача гормонів в щитовидці. Якщо мати вживає більше 12 мг цієї речовини в період вагітності або годування груддю, то у дитини може з’явитися вроджений гіпотиреоз.

Надлишок йоду буває рідко, але він небезпечний. Для дитини це загрожує патологіями розвитку, невиношуванням. Тому важливо контролювати вагітність і консультуватися з лікарем, знижуючи рівень цієї речовини в організмі матері. Цим питанням важливо зайнятися за кілька місяців до планованого зачаття або починати лікування одразу, як тільки виявлено надлишок цього елемента.

Як приймати, добова норма

До зачаття і в період вагітності потрібно проводити йодні ін’єкції. При правильному розрахунку дози препарату побічних явищ і негативних результатів не виникає. Якщо робота щитовидної залози порушена, то йод накопичується, а не витрачається. Тому може виникнути ряд серйозних хвороб, які виникають при надлишку цього мінералу.

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітних

Йод — каталізатор метаболізму. Приймати його треба в комплексі з кальцієм, селеном, вітамінами C, D, групи B.

ВАЖЛИВО: Не всі жінки знають, скільки йоду потрібно вагітним в день, тому часто шкодять собі і плоду, вживаючи його більше, ніж необхідно. Вагітній жінці потрібно 220 мкг за добу, а годуючої матері необхідно отримувати 270-290 мкг через день.

Більш детальну інформацію про добової потреби йоду можна дізнатися тут.

Препарати йоду

Якщо для вагітної норма на добу становить 220 мкг, а жінка отримує з їжі тільки 80 мкг йоду, то необхідно підібрати ліки для усунення йододефіциту. Який краще вибирати препарат, вирішує лікар. Засновувати свій висновок фахівець повинен на результати аналізів, УЗД, пальпації, інших лабораторних дослідженнях. Добова доза підбирається індивідуально і складає, як правильно, 100-200 мкг йоду для вагітних (з урахуванням вживання їжі, де цей елемент міститься багато).

Вагітним можна вживати такі препарати:

 • Йодомарин. Лікарі часто призначають по 2 таблетки за добу на протязі всього терміну виношування плоду.
 • Микройодид. Таблетки з дозуванням 100 мкг. Їх треба вживати по 1 шт. за добу.
 • Калію йодид. Таблетки, що містять 200 мкг. З метою профілактики необхідно вживати по 1 таблетці за добу.
 • Йод-актив. Ліки, що містять по 50 або 100 мкг. Засіб ще тестується, тому гінекологи поки його рекомендують рідко.

УВАГА: Дозування препарату підбирається лікарем-ендокринологом. Самолікування може бути шкідливим.

Протипоказання і застереження

Якщо передозування виникає, можливий викидень або передчасні пологи. При передозуванні досить спожити більше 1000 мкг йоду за добу. Тому при вагітності та наявності проблем з щитовидною залозою, необхідно регулярно консультуватися з ендокринологом.

Йод потрібний і корисний для здоров’я. Жінка і плід мають потребу в ньому. Але самостійно визначати дозування, актуальність прийому препаратів або якихось методів — необачний крок. Самостійна профілактика шкодить здоров’ю. Протипоказання щодо прийому цієї речовини під час вагітності стосуються таких випадків:

 • захворювання нирок;
 • алергічні реакції на препарати, що містять йод;
 • порушення функцій печінки;
 • гіпертиреоз.

Важливість йоду при вагітності. Норма йоду на добу для вагітнихСьогодні багато людей страждають від йододефіциту. Третина населення планети не отримує достатньо йоду. Причина — погана екологія, застосування добрив при вирощуванні їжі, неправильні технології приготування їжі, убоге і незбалансоване харчування.

А у деяких зустрічається гіпертиреоз і йоду занадто багато. Привести в баланс вміст цього мікроелемента можна за допомогою правильного лікування у ендокринолога і регулярного відстеження кількості йоду за допомогою аналізів.