Зміст статті:

 • 1 Норма пульсового тиску
 • 2 Чому підвищується тиск?
 • 3 Що робити, щоб зменшити різницю між серцевим і нирковим тиском?

Скачки артеріального тиску завжди негативно відбиваються на самопочутті пацієнта. Дуже часто такі симптоми, як слабкість та погіршення загального стану викликає різниця між систолічним і діастолічним тиском.

Мало хто бере до уваги значення цих відмінностей, проте вони можуть вказувати на наявність безлічі хвороб.

Але як називається таке значення, яка повинна бути його норма і чому воно виникає?

Норма пульсового тиску

Різниця між нижнім і верхнім тиском – це пульсовий, тобто середнє тиск (ПД). Як правило, у здорової людини його показники не перевищують 30-50 мм рт. ст. Коли такі цифри збільшуються і тримаються на протязі 14 днів, про що свідчать систематичні виміри, то, швидше за все, розвивається якась хвороба.

Якщо різниця показників АТ вище або нижче норми, то це є відхиленням. Так, якщо нома більш 50 мм рт. ст., це свідчить, що серцевий м’яз функціонує в інтенсивному режимі.

Це призводить до передчасного старіння органу, тому істотно збільшується шанс появи несприятливих змін у серцево-судинній системі.

Якщо пульсовий тиск менше 30 мм рт. ст., то кров дуже повільно пересувається по артеріях. Внаслідок цього органи і тканини відчувають нестачу кисню. У такому разі першим страждає головою мозок, тому у пацієнта виникають такі симптоми як:

 • переднепритомний стан;
 • нудота;
 • запаморочення;
 • слабкість.

Взагалі оптимальне верхнє і нижнє тиск для дорослого повинна бути 120/80 мм рт. ст. При гіпертензії часто зростає сердечне ПЕКЛО (більше 140 мм рт. ст.) або нирковий (понад 90 мм рт. ст.).

Коли ПЕКЛО від 120/80 до 140/90, то це є предгипертензивным станом. Тобто ще не хвороба, але вже і не норма. Незважаючи на те, що багато ставляться до такого явища не серйозно, слід пам’ятати, що навіть така маленька різниця збільшує ймовірність смерті внаслідок серцево-судинної хвороби на 1-2 %.

Так, дослідження показали, що у пацієнтів старше 40 років кожен мм верхнього ПЕКЛО, який більше 120 мм рт. ст., підвищує смертельний ризик на 1.8%, а кожен наступний мм нижнього ПЕКЛО, якщо він більше 80 мм рт. ст., збільшує таку ймовірність на 0.9%. З цих причин важливо стежити, щоб артеріальний тиск був нормальним і стабільним.

Але найчастіше велика різниця між систолічним і діастолічним тиском виникає у літніх людей при ізольованою систолічною гіпертензією. В такому стані приблизні показники АТ – 140/90.

Примітно, що кількість пацієнтів, які страждають від такої патології з віком збільшується:

 • до 40 років – 0,1%;
 • до 49 – 0,8%;
 • до 59 – 5%;
 • до 69 – 12,6%;
 • до 80 – 23,6%.
 • Чому підвищується тиск?

  Фактори, згідно з якими з’являється значна різниця між нирковим і серцевим тиском можуть бути різними. Але для того, щоб зменшити кількість факторів, потрібно зрозуміти, норма якого показника знижена або завищена.

  Крім того, важливо встановити яка клінічна картина супроводжує не стабільне ПЕКЛО. І лише після цього можна спробувати визначити, що сприяє цьому явищу.

  Так, коли завищена верхнє тиск, то можливо це відбувається із-за інтенсивної роботи міокарда. При цьому серцевий м’яз надто активно виштовхує кров у судини. Тому все може закінчитися гіпертрофією і передчасним старінням міокарда.

  А низьке нирковий тиск говорить про те, що судини втратили свою еластичність. Таку назву воно отримало, так як тісно пов’язано з функціонуванням нирок. Ці органи синтезують ренін – фермент, контролюючий здатність скорочення і розслаблення судин.

  Якщо ж нирки синтезують недостатня кількість такого ферменту, то судинний тонус знижується, внаслідок чого вони не можуть скорочуватися з необхідною силою. Це явище призводить до виникнення атеросклерозу.

  Також фактори нестабільного АТ можуть критися в невисокому церебральному перфузійному тиску. Саме воно штовхає кров по судинах мозку. Це призводить до появи гіпоксії головного мозку.

  До того ж різниця між показниками АТ може зрости, у разі стресів та емоційних навантажень. В такому випадку допоможе нормалізувати стан прийом заспокійливих засобів.

  Ще норма ПЕКЛО порушується при залізодефіцитній анемії або збої у функціонуванні щитовидної залози. Крім того, навіть невірне вимірювання тиску часто вводить людей в оману, з-за чого вони думають, що у них завищена ПД.

  Крім цього, різниця між верхнім і нижнім АТ може бути істотною після інтенсивного фізичного навантаження, внаслідок протікання вірусної хвороби і причини різкого температурного перепаду.

  Також пульсовий тиск часто скаче, через старості. Адже в такому випадку відбуваються незворотні вікові зміни, з-за чого судини стають менш еластичними. Тому артерії стають більш жорсткими і судини починають неправильно реагувати на зміни, що відбуваються в кровоносній системі.

  Виділяють кілька основних причин, що впливають на зростання пульсового тиску у літніх пацієнтів. Так, в міру старіння організму еластичні волокна замінюються колагеновими, які більш жорсткі і не розтягуються. Отже, чим більше в аорті знаходиться старого колагену, тим менш еластичною буду її стінки.

  Більше того, причини нестабільного тиску в похилому віці можуть критися в наявності атеросклерозу і атеросклеротичних змін. При таких патологіях відбуваються наступні зміни:

  • запалюються судинні стінки;
  • формуються атеросклеротичні бляшки;
  • розмножуються гладком’язові клітини;
  • активізується вироблення міжклітинної речовини та колагену.

  Варто зауважити, чим більше утворюється солей кальцію і атеросклеротичних бляшок у стінках аорти, тим слабкіше вони будуть розтягуватися.

  Ще фактори, що впливають на виникнення різниці у верхньому і нижньому ПЕКЛО, що не відповідає нормі, часто полягають у наявності гіпотиреозу. При такому захворюванні порушується процес оновлення м’язового і колагенового шару судин, внаслідок чого вони швидко старіють і стають жорсткішими.

  Також під час перебігу гіпотиреозу відбувається збій в оновленні гелеобразного матриксу сполучної тканин, при цьому міжклітинний гель накопичується і ущільнюється, з-за чого судини погано розтягуються.

  Постійні стреси, під час яких відбувається викид кортизолу, що викликає тривалий спазм периферичних судин – ось ще одна причина того, коли норма показників артеріального тиску перевищена.

  Також сприяє розвитку атеросклерозу цукровий діабет. При такому захворюванні підвищений вміст інсуліну в крові часто призводить до спазмування судин.

  До того ж ПД збільшується з причини вікового погіршення роботи нирок, внаслідок чого в судинній стінці накопичується натрій (сіль) і виникає спазм судин.

  Варто зауважити, що вкрай важливо стежити за показниками систолічного та діастолічного АТ, адже їх підвищення або зниження негативно впливає на здоров’я. Так, навіть маленька різниця між пульсових тиском може спровокувати інфаркт серцевого м’яза або інсульт.

  А висока пульсовий тиск, при якому занижено нижнє ПЕКЛО, може посприяти розвитку хвороб ШЛУНКОВО-кишкового тракту, жовчного міхура та туберкульозу.

  Що робити, щоб зменшити різницю між серцевим і нирковим тиском?

  Щоб розходження між показниками не перевищувало 60 мм рт. ст., необхідно слідувати деяким рекомендаціям:

 • відмовитися від алкоголю та тютюнокуріння;
 • спати 10 годин на добу
 • здійснювати щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
 • систематично приймати контрастний душ;
 • відмовитися від напоїв з кофеїном і смаженої, жирної їжі;
 • регулярно робити гімнастичні вправи.
 • Якщо відхилення рівня тиску сталося в наслідок емоційного або фізичного перевтоми, того необхідно прийняти седативний препарат. Разом з тим нормалізувати АТ допоможуть відвари і настої на основі оману, золотого вуса і кореня женьшеню.