Верхнє тиск високий нижнє нормальне: причини і лікування

Зміст статті:

 • 1 Симптоматика
 • 2 Ізольована гіпертонія: причини
 • 3 Лікування

Висока верхнє тиск при нормальному нижньому (наприклад, 140/80 мм рт. ст.) означає реакцію організму на наявність яких-небудь збоїв або захворювань.

При цьому пацієнт втрачає свої життєві сили, з-за чого може виникнути ряд ускладнень.

Артеріальний тиск — це найважливіший показник, що характеризує стан кровоносної системи.

Так, коли людина здорова, то цифри верхнього тиску не більше 120 мм рт. ст., а нижнього – не вище 80 мм рт. ст. Причому допустима різниця у показниках, повинна бути не більше 30-40 мм рт. ст.

Систолічний тиск, при якому верхні АТ підвищений, а нижнє трохи менше норми або залишається нормальним сприяє розвитку ізольованої гіпертонії. Найчастіше таке порушення відбувається у літніх пацієнтів. При цьому діастолічний артеріальний тиск з віком може нормалізуватися і навіть знизитися, а систолічний, навпаки, підвищується.

Верхнє тиск високий нижнє нормальне: причини і лікуванняЩоб контролювати показники АТ важливо регулярно вимірювати їх за допомогою тонометра. Такий прилад дозволяє точно визначити цифри серцевого тиску, що показує інтенсивність його скорочень, і дізнатися показники ниркового ПЕКЛО, що відповідає за тонус судинної системи.

Вимірювання потрібно робити протягом декількох днів. Процедура виконується в положенні сидячи, а всі показання для порівняння треба записувати. І якщо з’ясується, що систолічний тиск підвищений (більше 140 мм рт. ст.), то це означає, що частота серцевих скорочень також завищена.

Симптоматика

Якщо немає можливості виміряти артеріальний тиск, тоді слід звертати увагу на прояви, що вказують на наявність гіпертонічної хвороби. Так, клінічна картина при ізольованій гіпертонічної хвороби може бути наступним:

 • Вода затримується в організмі, через що набрякає обличчя. Зрідка такий стан супроводжується відчуттям поколювання в шкірних покривах і онімінням кінчиків пальців.
 • Невротичні симптоми полягають у періодичному появі головного болю, що локалізується в потилиці, запамороченні, шумі у вухах, безсоння, дратівливості і слабкості.
 • Вегетативні прояви – це тривожність, пульсація в голові, почервоніння шкіри обличчя, інтенсивне серцебиття, озноб і дискомфорт в області серця.
 • Але найчастіше гіпертонія прогресує без виражених симптомів. Однак це не означає, що лікування проводити не треба. Так, при ізольованій формі артеріальної гіпертензії хворому доведеться переглянути свій спосіб життя і пройти терапевтичний курс, приймаючи спеціальні препарати.

  Ізольована гіпертонія: причини

  Чому підвищує верхнє ПЕКЛО, а нижня залишається нормальним? Причини такого явища можуть полягати в наступному:

  • хвороби нирок;
  • патологія клапана аорти;
  • анемія;
  • ожиріння;
  • захворювання серця та судин;
  • надмірна активність щитовидної залози та наднирників;
  • стовщення судинних стінок;
  • старіння стінок великих артерій.

  Верхнє тиск високий нижнє нормальне: причини і лікуванняВарто зауважити, що у жінок, віком до 50 років, набагато рідше, ніж у чоловіків відзначається наявність ізольованої гіпертонічної хвороби. Але в більш старшому віці число страждають від підвищеного артеріального тиску значно збільшується. І найчастіше відзначається саме підвищення систолічного АТ.

  Чому так відбувається? Швидше за все, причини цього явища – гормональний збій.

  У молодої людини, коли серце виштовхується з артерії кров, судини розширюються, а потім звужуються. Але з віком їх стінки стають менш еластичними, тому їх здатність до пониження і розширенню скорочується.

  Фактори, відповідальні за вікові зміни, сприяють тому, що на стінках артерій відкладається жир, що призводить до розвитку атеросклерозу.

  Такі причини призводять до того, що серцевий тиск залишається підвищеним на тлі нормального нижнього до кінця життя.

  Лікування

  Щоб знизити сердечне АТ необхідно приймати спеціальні лікарські препарати. Але також медикаментозне лікування необхідно доповнювати правильним способом життя:

 • традиційні і нетрадиційні способи розслаблення (ванни, масаж, медитація, йога тощо);
 • регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
 • виключення стресових станів;
 • повноцінний відпочинок і сон.
 • Також корисно робити спеціальну гімнастику.

  Варто зауважити, що лікування високого артеріального тиску необхідно проводити згідно з визначеною схемою. Так, артеріальний тиск знижують поступово (спочатку 10-15%, після на 30%).

  У гіпертоніків старше 60 років показники можна збити до необхідних цифр за кілька тижнів або місяців. Адже стрімке зменшення артеріального тиску може призвести до мозкової або ниркової недостатності.

  Так, лікарські препарати в початку слід приймати в невеликих дозах – ? нормальної дозування кошти. Це дозволить пацієнтові адаптуватися і мінімізувати вплив побічних ефектів.

  До того ж ліки потрібно підбирати в індивідуальному порядку, враховуючи супроводжуються хвороби і особливості організму пацієнта. Причому перевага віддається тим засобам, які приймають не частіше 1 рази на добу.

  Крім того, препарати, які допомагають знизити тиск, повинні володіти мінімальною кількістю побічних реакцій. Ще, підбираючи антигіпертензивні засоби, важливо враховувати, як вони будуть взаємодіяти з іншими ліками при одночасному прийомі.

  Більш того, антигіпертензивне лікування необхідно проводити протягом усього життя, незалежно від стану здоров’я та віку хворого. Ще знизити АТ можна за допомогою народної медицини та фізіотерапії.

  Якщо артеріальний систолічний тиск понад 140 мм рт. ст. тривалий час, тоді виникає підозра на наявність ізольованої гіпертонічної хвороби. Але щоб підтвердити такий діагноз слід провести додаткові обстеження.

  Лікування такої форми захворювання вимагає специфічного підходу, адже треба не тільки знизити показники, але і домогтися стабільного ефекту. Варто зауважити, що при високому верхньому і нормальному нижньому ПЕКЛО ймовірність смертності через серцево-судинних хвороб збільшується в 2-3 рази.

  Знижуючи серцевий тиск при ізольованій формі гіпертонії, необхідно пам’ятати про певною схемою:

  • Якщо верхнє ПЕКЛО 160-180 мм рт. ст., то його можна знизити на 20%.
  • При показниках, які понад 180 мм рт. ст. ПЕКЛО можна знизити до 160 мм рт. ст.

  Медикаментозне терапія гіпертонічної хвороби передбачає використання наступних груп лікарських засобів:

 • сечогінні препарати;
 • бета-блокатори;
 • антагоністи іонів кальцію;
 • інгібітори АПФ.
 • Верхнє тиск високий нижнє нормальне: причини і лікуванняТак як в організмі гіпертоніка затримується вода, для усунення набряклості йому необхідно приймати діуретики. Такі кошти досить дієвими і добре переносяться, надаючи позитивний вплив на роботу серця і судин, знижуючи ймовірність розвитку ішемії та інсульту.

  Сечогінні препарати при високому тиску можна пити при цукровому діабеті добова доза становить 2.5 мг.

  Бета-блокатори поміняються у разі, якщо пацієнт переніс інфаркт, при захворюваннях печінки і запорах. Однак при брадикардії, бронхіальній астмі і діабеті такі препарати протипоказані. Це групи відносяться:

  • Пропранолол;
  • Бетаксолол;
  • Атенолол;
  • Метопролол.

  Ще щоб знизити верхнє АТ використовують антагоністи іонів кальцію. До цієї групи можуть належати кошти, надають пролонгований і короткостроковий ефект. Але краще вибирати препарати тривалої дії, адже побічні реакції після їх застосування спостерігаються набагато рідше.

  Використання антагоністів іонів кальцію рекомендовано при хворобах судин, бронхіальній астмі та цукровому діабеті. До таких засобів відноситься Исрадипин, Ніфедипін-ретард, Верампил-ретард, Амлодипін.

  Також для лікування ізольованої гіпертонії можуть примірятися Інгібітори АПФ, благотворно впливають на ЦНС, нирки і головний мозок. До такої категорії відносять Каптоприл, Периндоприл, Аналаприл.

  Крім того, для поліпшення ефективності лікування, щоб знизити підвищений артеріальний тиск швидко антигіпертензивні препарати потрібно комбінувати. Поєднання лікарських засобів дасть можливість мінімізувати виникнення побічних ефектів і зменшити дозу кожного з використовуваних ліків. Однак такі комбінації повинен підбирати лише лікар, враховуючи індивідуальні особливості організму пацієнта. Цікаве відео у цій статті відповість на багато питань про гіпертонії.