Видалення фтору в домашніх умовах: що потрібно знати?

Процес фторування води масовим потоком використовувався в минулому столітті. Проте при детальному вивченні впливу цього мікроелемента на організм людини, були виявлені його негативні сторони. Зараз багато країн виступають за вилучення фтору з водопостачання.

Зміст:

  • 1 Що являє собою фтор?
  • 2 Способи видалення фторидів з води
  • 3 Вилучення фтору з допомогою фільтра

Що являє собою фтор?

Зацікавленість вчених фтором досягла піку до 1930-х років. Цей мікроелемент має біологічно-активною дією в організмі людей і тварин. Він відомий як зміцнюючий елемент для зубів і скелета.

Видалення фтору в домашніх умовах: що потрібно знати?

Невелика кількість фтору позитивно впливає на зуби

Невеликі дози фтору сприяють зменшенню прояву карієсу у молочних і корінних зубів. Тому було прийнято рішення про штучне фторуванні води. Але чим це загрожувало?

У Росії фторування води почалося в 1957 р. Це було обґрунтовано боротьбою з карієсом. Однак зайва кількість фтору у воді призвело до того, що у людей стали виникати проблеми зі здоров’ям.

Так, збільшення кількості фтору в організмі призводить до порушення мінералізації кісток. Збільшення фтору до 3 мг/л збільшує ризик виникнення флюорозу зубів, а його концентрація до 6 мг/л зводиться до подразнення кісткового мозку (червоного) і дисфункції в роботі ЦНС.

Флюороз характеризується ураженням кісток і зубів. Цієї хвороби піддаються люди, які живуть у місцях з високою концентрацією фтору у воді і ґрунті.

Крім того, флюороз може спостерігатися і в місцевості з нормальним вмістом фтору. Це пов’язують з особливістю спекотного клімату, в результаті якого споживання води збільшується.

Слід зазначити, що водопостачання міст суворо відстежує норму вмісту фтору. Висока концентрація фтору наголошується в природних водних джерелах.

Способи видалення фторидів з води

ВООЗ рекомендує норму вмісту фтору у воді не вище 1мг/л. Але більше третини населення планети вживає воду, в якій вміст фторидів перевищує показник понад 1,5 мг/л. Саме зараз актуальна проблема видалення фтору.

Видалення фтору в домашніх умовах: що потрібно знати?

Фтор у воді має характерний запах

Фтор у воді можна виявити за особливим хімічним запахом. Він може потрапляти при недостатній очищення води або міститися в природних свердловинах.

Методи видалення фтору із води:

  • Іонний обмін (із застосуванням селективних іонітів). Цей метод ґрунтується на заміщенні іонів фтору безпечними іонами водню або натрію. Поверхня, на якій і відбувається іонний обмін, включає в себе: окис алюмінію, кілька видів активованого вугілля, інгредієнти магнезиального сорбенту (оксиди і гідроксиди алюмінію), анионионообменные смоли.
  • Метод сорбції. Він заснований на фільтрації води крізь порошкоподібний матеріал. Ця суміш речовин має здатність вступати в реакцію з іонами фтору. Матеріал включає в себе такі сорбенти: гідроокису алюмінію і магнію, трикальційфосфат.
  • Зворотний осмос. Метод полягає в пропущенні води крізь мембрану, яка здатна затримати сполуки фтору.
  • Електрокоагуляція. При цьому відбувається зв’язка фтору за допомогою електролізного розчинення анодів алюмінію.

Крім того, видалити фтор з води можна і в домашніх умовах:

  • Відстоювання. Воду набирають у посудину (неметалевий), перед цим спускають стоячу воду. Далі дають вистоятися їй з відкритою кришкою (це необхідно, щоб випарувався хлор). Потім закривають кришкою і залишають на 8 годин. Воду потрібно випивати не до кінця. Адже на дні осідають всі домішки: солі і хімічні сполуки.
  • Кип’ятіння. Цей спосіб застосовують для знезараження. Кип’ятять не менше 15 хвилин. Солі і хімічні сполуки осідають, збудники хвороби гинуть. Зберігати воду обов’язково закритою.

Завдяки існуванню декількох методів видалення фтору із води, можна вибрати прийнятний за ціною і якістю.

Про те, яка вода корисна для здоров’я, дізнайтеся з програми Жити Здорово.

Вилучення фтору з допомогою фільтра

Очистити воду від фторидів можливо також за допомогою фільтрів для дистиляції. У продажу можна знайти фільтри різних марок. Виробники можуть запропонувати останні розробки системи очищення води.

Видалення фтору в домашніх умовах: що потрібно знати?

Очистити воду можна за допомогою фільтрів

Компанії з виготовлення фільтрів надають послуги по установці, що включає в себе комплекс робіт по монтажу і наладці. Однак таку воду не можна вважати достатньо чистою. Такі фільтри не позбавлять від всіх домішок у воді.

Найпоширеніші і недорогі фільтри для видалення хлору та інших речовин – це глечики. Фільтр ділить навпіл глечик на верхню і нижню секцію.

Процес очищення води відбувається під силою тяжіння. Недолік такого фільтру полягає у повільній обробці і малій кількості фільтрованої води (1-3 літра).

Є фільтри-насадки, вони коштують недорого. Їх приєднують або кріплять до крану. Мінус таких фільтрів – в повільній течії, щоб набрати склянку води доводиться чекати близько хвилини.

Проточний фільтр – це найякісніший з усіх видів. Коштує дорожче інших, але і приносить більше користі. Проточний фільтр кріпиться до водопровідної труби. Основна його очисна система знаходиться під раковиною. Також є окремий кран.

Видалення фтору із води доцільно лише в місцевостях, де завищена норма цього мікроелемента. Адже недостатнє надходження фтору в організм також негативно позначається, як і його відсутність.