Види гастриту і причини виникнення

Запалення слизової оболонки шлунка або гастрит має кілька форм, залежно від причинного фактора і тяжкості перебігу. Частіше зустрічається хронічне захворювання, спровоковане бактеріальним ураженням або постійним токсичним впливом на стінки шлунка. Всі види гастриту протікають в гострій або хронічній формі, від чого залежать симптоми і варіанти лікування.

Таке захворювання небезпечно не тільки для шлунка, а й для всієї травної системи, так як спричиняє важкі ускладнення, аж до розвитку некротичної форми запалення (відмирання шлунка).

Зміст статті

 • Гострий гастрит: форми і симптоми
 • Хронічне запалення шлунка: види, симптоми
 • Еозинофільна форма гастриту – рідкісна патологія шлунка

Гострий гастрит: форми і симптоми

Види гастриту і причини виникнення

Причини появи гастриту гострої форми поділяються на інфекційні та неінфекційні фактори. У першому випадку, запалення виникає на тлі інфекційного ураження, потрапляння бактерій, вірусу на стінки шлунка. Причини неінфекційного гастриту можуть ховатися в токсичному, травматичному, алергічному, медикаментозного впливу на орган.

Найчастіше можна спостерігати хронічне неінфекційне запалення, а найбільш рідкісна патологія – еозинофільний гастрит на тлі серйозної патології внутрішніх органів.

Гострий перебіг захворювання має такі форми гастриту:

 • катаральна або проста;
 • фіброзна;
 • флегмозная;
 • некротична, спровокована токсикохимическим фактором.

В гострій формі захворювання має яскраво виражені симптоми, зосереджені як у самому органі (частіше антральний відділ), так і на всій травній системі. Хворий скаржиться на сильні болі у шлунку, нудоту, блювання, загальне нездужання. Організм ослаблений, пацієнт втрачає апетит, у нього змінюються смакові уподобання, і може проявитися блювотний рефлекс на деякі продукти.

Види гастриту і причини виникнення

Супутні симптоми гострої форми захворювання: запори, диспепсичні порушення, відрижка, стоматологічні захворювання, часта нудота, метеоризм, неприємний запах з рота, зміна смаку. Якщо це алергічний гастрит, хворий скаржиться на погіршення загального самопочуття, нездужання, іноді схильність до частих застуд. Причини появи хвороби частіше пов’язані з неправильним харчуванням, наявністю шкідливих звичок, прийманням деяких медикаментозних препаратів.

Гострий фундальний гастрит характеризується атрофічними змінами залоз шлунка, і локалізується на дні органі. При цьому уражаються сальні залози, але зустрічається така форма тільки в 5% випадків.

Протилежною формою фундального запалення виступає хронічний неатрофический гастрит, у процесі якого залози продовжують нормально функціонувати.

Хронічне запалення шлунка: види, симптоми

Хронічне протягом гастриту небезпечно своїми прихованими симптомами, які проявляються лише під час загострення.

Гастрит хронічного перебігу має кілька форм, залежно від причини і змін шлунка. Частіше буває гіперпластичний гастрит, також зустрічається атрофічний і поверхневий. Залежно від секреторної функції виділяють антацидний, з підвищеною та зниженою секрецією. Гипацидный або антацидний гастрит завжди супроводжується недостатністю секреції, що посилює основні симптоми захворювання. Також виділяють алергічний гастрит, і таке запалення буває на тлі автоімунних порушень.

Види гастриту і причини виникнення

Залежно від локалізації виділяють: антральний, фундальний, дистальний. Гіперпластичний вид супроводжується потовщенням стінки кишечника. На відміну від атрофічного запалення, гіперпластичний вид не є попередником раку.

Катаральна і флегмозная форма гастриту: клініка

Простий або катаральний гастрит зустрічається найчастіше, причини його виникнення пов’язані з їжею, коли поверхневий шар органу пошкоджується при вживанні несвіжих продуктів, заражених паразитами, токсичних речовин і деяких медикаментів.

Види гастриту і причини виникнення

Катаральне запалення часто проявляється після перенесеного стресу, сильного емоційного переживання, а також на тлі системних захворювань.

Флегмозная форма запалення супроводжується скупченням гнійного ексудату, і залежно від того, який причинний фактор недуги, це саме важке захворювання. При цій формі інфекція може поширюватися на сусідні органи, ускладнюючи стан хворого.

Атрофічна і алергічна форма: симптоми

Види гастриту і причини виникнення

Передракової формою захворювання шлунка виділяють атрофічний вид – запалення слизової оболонки, що супроводжується секреторною недостатністю та зменшенням залоз. Атрофія відбувається досить прогресивно, що незабаром може закінчитися утворенням злоякісного процесу органу. Хворий не може помітити перехід звичайного запалення в рак, але своєчасна діагностика дозволить це попередити і вилікувати.

Клініка атрофічної форми захворювання:

 • диспепсичні порушення, діарея;
 • нудота, блювання, запаморочення;
 • печія, зміна смакових уподобань, неприємний запах з рота;
 • апетит з часом погіршується, шлунок реагує на їжу болісно;
 • можна помітити поява висипань на шкірі, вона стає сухою;
 • дефіцит вітаміну А провокує порушення зору;
 • розвиваються стоматологічні проблеми: гінгівіт з кровоточивістю ясен.

Супутні симптоми цієї форми недуги проявляються у вигляді анемії, загальної слабкості, сонливості, організм хворого страждає від авітамінозу, що можна побачити за погіршення волосся і нігтів.

Людина постійно скаржиться на важкість у животі, дискомфорт, але біль виникає рідко, і тільки під впливом дратівної фактора. Також спостерігається бурчання в животі, метеоризм, розлади стільця.

По-іншому його називають запалення з вогнищевою атрофією, і причини його виникнення пов’язані з наявністю шкідливих звичок, різкою зміною харчування, екзотичними продуктами. Для виявлення цієї недуги проводиться гістологічне дослідження і рентгеноскопія органу. Також важливо виміряти рівень рН і провести зондування.

Такий вид, як алергічний гастрит виникає у відповідь на аліментарний подразник або аутоімунні процеси. Секреторна функція при цьому частіше збережена, дистальний відділ шлунка сильно вражений.

Некротичне запалення шлунка: як проявляється?

Некротичний або виразковий гастрит проявляється тяжким ураженням слизової оболонки ротової порожнини і шлунка. Запалення відбувається на тлі токсичного впливу і надлишку кислоти. Клінічний прояв цієї форми запалення залежить від локалізації, якщо це дистальний вигляд, тоді у хворого погіршується самопочуття, з’являється сильна нудота, блювота, іноді від болю розвивається шоковий стан, розвивається гострий живіт, що вимагає негайного хірургічного лікування.

Види гастриту і причини виникнення

 

Супутні симптоми запалення стосуються сечової системи, порушується сечовипускання, з’являється олігурія, проинурия, в сечі спостерігаються еритроцити. Особливо небезпечно, якщо гіперпластичний вид перейшов у некротичний процес, тоді потрібне хірургічне лікування.

При некротичному вигляді захворювання хворий повинен негайно госпіталізуватися для промивання шлунка та проведення симптоматичної терапії.

Еозинофільна форма гастриту – рідкісна патологія шлунка

Види гастриту і причини виникнення

Сама рідкісна, але одночасно й небезпечна патологія шлунка – еозинофільний гастрит. Характеризується сильною інфільтрацією, уражається частіше дистальний або антральний відділ, його слизова оболонка, рідше патологічний процес зачіпає підслизовий шар і м’язову тканину.

Спровокувати цю патології можуть важкі внутрішні захворювання, що протікають в хронічному вигляді.

Вогнища гнійної або бактеріальної інфекції можуть проникати в шлунок з віддалених органів, і тоді, в першу чергу, потрібно усувати причинний фактор.

Багато видів запалення шлунка довгі роки протікають безсимптомно, що ускладнює клініку і підхід у лікуванні. Звертатися до гастроентеролога потрібно вже при перших проявах нездужання, болю в шлунку, при відчутті важкості і порушення травлення.