Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

Наявність болю в животі говорить про дисфункції травного тракту. Одним з найбільш частих причин подібного дискомфорту є гастрит. Запальне захворювання стінок шлунка є досить небезпечним захворюванням, так як відсутність необхідного лікування загрожує хвороби перейти не тільки в хронічну форму, але і викликати виразку. Тому від того, як вчасно будуть розпізнані болі при гастриті, залежить ефективність лікування.

Зміст статті

 • Чому гастрит супроводжується болями?
 • Атрофічний гастрит
 • Бактеріальний гастрит
 • Рефлюкс гастрит
 • Болі при гострому та хронічному гастриті
 • Усунення болю

Чому гастрит супроводжується болями?

Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

Принцип переробки надійшли в шлунок продуктів надійний і простий до геніальності. Подрібнена в ротовій порожнині їжа через стравохід виявляється в шлунку, де відбувається подальша обробка. В порожнині харчова маса піддається дії шлункового соку, до складу якого входить соляна кислота. Під її дією їжа набуває рідке кашоподібна стан, в якій хімічні елементи знаходяться у вільному стані. Подальше їх всмоктування відбувається в кишечнику.

Шлунок являє собою мішок, що складається з м’язової тканини. Стінки цього мішка покриті шаром епітелію і слизом, які охороняє їх від агресивного впливу соляної кислоти. Але груба їжа, бактеріальне зараження, термічне або хімічне пошкодження слизової оболонки викликають хворобливі відчуття.

Зменшення товщини або пошкодження цього шару і називається гастритом. А наявність болю в животі говорить про деструктивному процесі в порожнині шлунка. По тому, де виникають болі в животі, та який їх характер можна сказати який тип гастриту турбує хворого.

Атрофічний гастрит

Аутоімунний тип (А) шлункового захворювання є результатом продукування організмом речовини, що руйнує клітини, призначені для вироблення соляної кислоти. Подібна дія викликає порушення цього процесу і стає причиною зниження захисного чинника. При цьому у хворого погіршується здатність всмоктування вітаміну В12, що викликає його дефіцит в організмі.

Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

На тлі зниження кислотності шлунка починається атрофія слизової оболонки, що сприяє появі характерних ознак для цієї форми гастриту: відрижку і гнильний, тухлий запах з рота.

Також характерними ознаками патології є:

 • Рідкий стілець;
 • Підвищене газоутворення;
 • Нудота, позиви до блювоти;
 • Неприйняття білкової їжі.

Що стосується болю в шлунку при атрофічному гастриті, то найчастіше вони з’являються після їжі і мають тупий розпираючий характер.

Бактеріальний гастрит

Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

Причиною інфекційного гастриту типу (В) прийнято вважати бактерію Helicobacter Pylori. В порожнині шлунка вона виявляється у більшості людей. Про її наявність багато хто і не здогадуються до певного моменту. Зазвичай посилений ріст бактерії починається після ослаблення імунітету або вірусного захворювання.

Болі в животі при інфекційному гастриті протікають на фоні підвищеної кислотності, в результаті чого відбувається гіпертрофія слизової. Больові відчуття зазвичай бувають ниючими, тупими, рідше гострими, але обов’язково мають важко терпимий переймоподібний характер.

Крім цього хворого турбують:

 • Печіння за грудиною;
 • Неприємний присмак;
 • Відрижка з кислим присмаком;
 • Нудота, що супроводжується блювотою.
 • Запори.

Рефлюкс гастрит

Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

Хронічне захворювання шлунка є результатом порушеної роботи воротаря шлунка, який регулює проходження харчової грудки в дванадцятипалу кишку. При нормальному функціонуванні шлунка їжа надходить у стравохід і далі рухається по шлунку, після чого через воротар виявляється в дванадцятипалої кишці. Однак з різних причин цей процес може бути порушений і харчова маса повертається назад в шлунок.

Небезпека такого процесу полягає в тому, що містить жовчні ферменти перетравлена їжа виявляється в шлунку і негативно впливає на слизову оболонку, чим і викликає її запалення. Крім цього порушується робота шлункових ферментів і нормальний процес розщеплення білків.

При цій патології у хворого на болі в животі виникають не відразу після їжі, а через якийсь час. Приблизний інтервал становить годину-півтора. Якщо у хворого порушений стілець і його часто мучать запори, то крім больових відчуттів в животі його може мучити і головний біль. Даний синдром виникає через застій калових мас у прямій кишці, що провокує всмоктування токсичного газу. Іншими словами, головний біль є наслідок інтоксикації організму. Крім того у хворого починається безсоння або сонливість в денний час.

Болі при гострому та хронічному гастриті

Також визначити гастрит можна за тією ознакою, які болі супроводжують захворювання. Як правило, больові відчуття в животі при гострій формі бувають з ранку натщесерце або починаються після їжі. Зазвичай вони присутні в епігастральній зоні – це область, яка розташована по центру живота, трохи нижче грудини. При гастриті, що супроводжується ерозіями біль з’являються не тільки в центрі шлунка, але і за грудиною. При цьому вони мають гострий характер.

Відповідь на питання: як і де болить живіт при гастриті?

Що стосується хронічної форми, то больовий синдром практично відсутня. Якщо він і виникає, то тільки при порушенні дієти або в осінньо-весняний період.

Усунення болю

Для зняття больового синдрому в животі фахівці радять прийняти антацидний препарат. Якщо такого немає, його можна замінити 1 чайною ложкою соди, розведеної в склянці теплого молока. Але хворим слід бути готовими, що болі при гастриті можуть початися в будь-який час, тому знеболювальні засоби повинні бути при собі завжди. Для полегшення болю підійдуть такі препарати як Маалокс, Гастал, Алмагель. Також з гастритом допоможуть впоратися Анацид і Де-нол.

В якості домашніх засобів хворому можна порадити прикласти теплу грілку на живіт. Для зняття болю і лікування запалення на слизовій оболонці допоможе сік з картоплі або капустяного листя. Але слід врахувати, що картопляний сік можна вживати при гастриті з підвищеною секрецією кислоти, а капустяний підійде тільки тим, у кого спостерігається знижена кислотність.

Для лікування хронічної форми гастриту можна деякий час попити трав’яні збори. Для приготування лікарського зілля потрібно в рівних пропорціях змішати звіробій, календули квітки і траву деревію. Залити окропом і потримати на водяній бані до 30 хвилин. Упарений відвар розбавити кип’яченою водою до початкового консистенції і приймати по 100 мл до їди.

Але все ж краще лікування гастриту – це його профілактика. Правильно харчуйтеся, не нервуйте і тоді про болях забудете назавжди.