Зміст статті:

 • 1 Правильне вимірювання артеріального тиску
 • 2 Техніка виміру артеріального тиску
 • 3 Якою тонометр краще
 • 4 Часті помилки і самоконтроль

Рівень кров’яного тиску протягом дня, тижня або місяця може змінюватися спонтанно. Якщо тиск підвищений незначно, важливо контролювати показники протягом пари місяців.

Це дозволить зрозуміти, який тиск для людини звичне, а яке стане сигналом про початок або прогресуванні серцево-судинного захворювання.

Коли на обличчя суттєві скачки кров’яного тиску, має місце ураження органів-мішеней, повторний контроль тиску показано проводити протягом декількох тижнів або доби.

Найчастіше діагноз гіпертонія може бути встановлений на підставі лише двох вимірів артеріального тиску або після кількох візитів до лікаря. В особливо важких випадках лікар поставить діагноз вже при першому відвідуванні.

Щоб не допустити небезпечних порушень здоров’я та мінімізувати ризик інсульту, інфаркту, вкрай важливо знати правила вимірювання артеріального тиску і не припускатися помилок під час маніпуляції.

Правильне вимірювання артеріального тиску

Щоб тонометр показав адекватні цифри, вимірювання тиску людини повинно проводитися в спокійній обстановці, бажано при кімнатній температурі. Перед процедурою пацієнт повинен:

 • відмовитися від фізичної активності;
 • не палити, не приймати алкоголь;
 • виключити тонізуючі напої, кофеїн.
 • Міряти тиск потрібно після відпочинку протягом не менше 15 хвилин. Коли процедурі передувала фізична або ж емоційне навантаження, цей період необхідно збільшити на півгодини.

  Для отримання максимально точної інформації про своє здоров’я лікарі рекомендують проводити маніпуляції в різний час доби. При цьому ноги хворої людини обов’язково повинні знаходитися на рівній поверхні, а руки слід розгорнути таким чином, щоб вони знаходилися на рівні серця хворого.

  Техніка виміру артеріального тиску

  За правилами визначення рівня артеріального тиску проводять за плечової артерії, коли пацієнт сидить у зручній позі або лежить на спині. Манжету тонометра необхідно накладати на плече, приблизно на рівні серця, а нижній край пристосування повинен знаходитися на 2 сантиметри вище згину ліктя.

  Манжету потрібно купувати такого розміру, щоб вона змогла покрити дві третини біцепса. Міхур манжети буде достатнього розміру, якщо:

  • він оточує понад 80 відсотків руки пацієнта;
  • ширина міхура становить як мінімум 40 відсотків від окружності руки.

  З цього виходить, що точне визначення АТ у людини з ожирінням різного ступеня вимагає застосувати манжету більшого розміру.

  Після надягання пристрою (за допомогою спеціальної груші) в ньому нагнітають тиск до значення, вище очікуваного систолічного АТ. Після чого тиск плавно знижують, приблизно зі швидкістю 2 мм. рт. ст. (міліметри ртутного стовпа) в секунду, а фонендоскопом вислуховують тон серця з плечової артерії цієї кінцівки. Не можна надмірно здавлювати артерію мембраною, інакше показники будуть неправильні, і маніпуляцію потрібно повторити. таким чином, важливо знати, як правильно міряти тиск.

  Той тиск, при якому буде чути перший серцевий тон, систолічний (верхнім), а коли тони серця вже не прослуховуються, такий тиск називають діастолічним (нижнім).

  Аналогічний буде алгоритм та вимірювання артеріального тиску:

 • на передпліччі, тони в такому випадку прослуховують на променевій артерії;
 • на стегні (вислуховують тони на артерії під коліном).
 • Зазвичай рекомендують проводити визначення рівня АТ тричі, з інтервалом від 1 до 3 хвилин, причому на обох руках.

  У разі, якщо перші вимірювання не істотно різняться між собою (не більш ніж на 5 мм. рт. ст.), подальші маніпуляції можна не проводити, прийнявши за адекватний рівень кров’яного тиску середню величину.

  Якщо відмінність величин більше 5 мм. рт. ст., третє вимірювання проводять обов’язково, порівнюючи його з другим. При необхідності проводять ще одне вимірювання АТ.

  При дуже слабких тонах показано підняти руку вгору, а після цього провести кілька стискаючих дій пензлем. Така маніпуляція допоможе нормалізувати кровообіг і виміряти правильний тиск.

  Особливо уважно потрібно виміряти артеріальний тиск у пацієнтів з обтяженим анамнезом, особливо з цукровим діабетом. Коли хворий страждає гіпертензією і приймає відповідне лікування, йому для виміру артеріального тиску необхідно стояти.

  На обох руках і ногах проводять вимірювання АТ у людини при атеросклерозі нижніх кінцівок і подібних судинних захворюваннях. Для таких пацієнтів показано вимірювання артеріального тиску:

 • на плечових артеріях (у положенні сидячи);
 • на стегнових артеріях (в положенні лежачи на животі).
 • У другому випадку маніпуляції проводять в підколінній ямці.

  Який тонометр краще

  Сучасні апарати, з допомогою яких проводять вимірювання артеріального тиску людини, поділяються на два види: електронні та механічні. Перші, у свою чергу, поділяють на автоматичні і напівавтоматичні пристрої.

  Вибір тонометра завжди залежить від потреби людини, оскільки можуть відрізнятися:

  • точністю і стабільністю результату;
  • видом манжети;
  • якістю нагнітача;
  • способом живлення;
  • наявністю додаткових можливостей;
  • термінів гарантійного обслуговування.

  Автоматичні моделі обладнані компресором, який накачує повітря в манжеті. Під час маніпуляції відбувається аналіз пульсової хвилі, за яким тонометр визначить нижнє і верхнє тиск.

  Отримане вимірювання кров’яного тиску буде виведено на цифровий дисплей апарату.

  Напівавтоматична модель органічно поєднує у собі механічне нагнітання повітря і автоматичне оцінювання тиску, виведення результату на табло. Пацієнту потрібно нагнітати повітря вручну, а на рідкокристалічному екрані будуть видні два або три показника:

 • верхнє (діастолічний) тиск;
 • нижня (систолічний) тиск;
 • частота пульсу.
 • Ну, і останній варіант тонометра – це механічний. Маніпуляції проводяться вручну, а їх дані не у всіх випадках будуть точними. Такий пристрій надто чутливо до чужої шуму в приміщенні, вимагає точного розташування мембрани фонендоскопа. Проте механічні апарати досить доступні за ціною.

  У комплекті з тонометром йде манжета на плече, пневматичний нагнітач, манометр і фонендоскоп. Визначення кров’яного тиску вимагає навичок або допомоги сторонньої людини.

  Часті помилки і самоконтроль

  Буває, що маніпуляції для виміру артеріального тиску проводять неправильно, що стає причиною неточних даних. Так, найбільш частими і типовими помилками необхідно назвати:

  • неправильне положення кінцівок пацієнта;
  • застосування манжети, яка не відповідає обхвату плеча хворого (гумова частина пристосування охоплює менше 80 відсотків окружності ноги або руки);
  • підвищена швидкість зниження тиску в манжеті;
  • немає контролю над асиметрією тиску;
  • вимірювання АТ проводяться занадто швидко;
  • недостатнє час адаптації до умов медичного кабінету.

  Тому не достатньо просто придбати дорогий тонометр, важливо дотримуватися алгоритм вимірювання артеріального тиску і завжди проводити маніпуляції кілька разів в добу.

  Інформація, отримана пацієнтом під час самоконтролю в домашніх умовах, вкрай важлива для лікуючого лікаря. Систематичний самоконтроль дозволить отримати достовірну додаткову інформацію про випадки зниження чи підйому рівня кров’яного тиску. Особливо це важливо для уточнення дозування препаратів проти гіпертонії.

  Вимірювання артеріального тиску будинку допоможе отримати середній показник за кілька діб, за якими лікар зможе зробити прогноз про кінець захворювання.

  Потрібно знати, що тривалість і режим самоконтролю завжди підбирається в індивідуальному порядку, так само як і тип застосовуваного тонометра. Якщо домашні маніпуляції викликають тривогу у хворого або ведуть до самостійної зміні схеми лікування, самоконтроль рекомендувати заборонено.

  Також не можна забувати, що нормальні значення артеріального тиску, виміряного в різних умовах і час доби, будуть трохи відрізнятися один від одного. Відео до цієї статті виступить своєрідною інструкцією, і допоможе правильно вимірювати тиск.