Вимірювання тиску людини: чим вимірюють артеріальний тиск?

Зміст статті:

 • 1 Вимірювання тиску механічним тонометром
 • 2 Вимірювання тиску електронним тонометром
 • 3 Вимірювання тиску напівавтоматичним тонометром
 • 4 Вимірювання тиску запястным тонометром
 • 5 Варіанти тонометрів
 • 6 Кому необхідно регулярно вимірювати артеріальний тиск
 • 7 Рекомендації з вимірювання артеріального тиску

Пристрій, за допомогою якого вимірюють артеріальний тиск у людини, називається тонометр.

Сьогодні в спеціалізованих медичних магазинах можна знайти автоматичний, напівавтоматичний, зап’ястний і механічний прилад.

Вимірювання тиску механічним тонометром

Механічний пристрій, яким роблять вимір артеріального тиску у людини, вважається найпоширенішим у сфері медицини. Робота тонометра ґрунтується на методі Короткова.

Такий прилад має високу точність вимірювання, але для отримання потрібних результатів потрібно володіти певними навичками, без яких правильний тиск отримати досить проблематично.

 • Під час вимірювання необхідно правильно одягати манжет.
 • Важливо, щоб під час вимірювання артеріального тиску фонендоскоп рівномірно фіксувався.
 • Манжет вручну накачується повітрям.
 • Регулятор плавно відпускається.
 • На шкалі приладу засікається показники, коли починаються і закінчуються тони.
 • Вимірювання тиску людини: чим вимірюють артеріальний тиск?Так як при вимірюванні тиску потрібно вчасно розчути перший і останній тон, при використанні механічного тонометра важливо мати хороший слух. Тому найчастіше дану процедуру проводять досвідчені медики або молоді люди, які вміють правильно поводитися з приладом.

  Багато лікарі у своїй практики використовують саме механічний пристрій, коли потрібно робити вимір артеріального тиску, так як цей тонометр являє точні результати дослідження.

  Якщо планується проводити процедуру вдома, то рекомендується купувати модель, в якій фонендоскоп вмонтований. Також такий апарат має досить невисоку вартість, порівняно з іншими варіантами.

  Під час покупки потрібно перевірити на міцність і надійність металевий корпус, протестувати вимірювальну шкалу. Бажано, щоб шкала мала великі і чіткі поділу. Моделі з нічним підсвічуванням будуть дуже зручні для використання у вечірній і нічний час. Однак, головне знати як правильно вимірювати артеріальний тиск.

  Тонометр може мати регулятор у вигляді:

  • Клавіші;
  • Кнопки;
  • Гвинти.

  Кнопковий регулятор більш рівномірно здавлює повітря. Купуючи прилад для вимірювання тиску у людини, варто звернути особливу увагу на фірму виробника.

  Також рекомендується відразу з’ясувати, де проводиться ремонт пристрою у випадку його поломки.

  Вимірювання тиску електронним тонометром

  Електронні вимірювачі артеріального тиску вважаються більш зручними для використання в домашніх умовах, так як процедура може проводитися без чиєїсь сторонньої допомоги. Це основна перевага даного пристрою.

  Електронний тонометр являє собою пристрій з дисплеєм, що відображає верхні, нижні показники тиску та пульс. Основний блок має прикріплену манжету.

  Експлуатація електронного тонометра досить проста:

 • Манжета надівається на руку трохи вище ліктьового згину руки відповідно до інструкції, після чого натискається кнопка «Старт».
 • За допомогою компресора в манжетку нагнітають повітря.
 • Після отримання сигналу фіксуються потрібні показники.
 • Сучасним імпорВимірювання тиску людини: чим вимірюють артеріальний тиск?нние моделі електронних тонометрів вміють запам’ятовувати завмер в пам’яті, також у приладі є спеціальний індикатор підвищеного тиску і аритмії. Це дуже зручно для тих людей, які ведуть моніторинг показників.

  Єдиним мінусом такого приладу є той факт, що людина повинна правильно класти руку під час процедури, інакше результати виявляться невірними. Рука кладеться на протилежне плече долонею вниз. Друга вільна рука натискає кнопку старту, після чого підтримує лікоть, поки проводиться вимірювання.

  Подібні апарати не рекомендуються для використання пацієнтам з пошкодженими стінками судин і поганим кровопостачанням.

  Вимірювання тиску напівавтоматичним тонометром

  Напівавтоматичні прилади практично нічим не відрізняються від електронних пристроїв, крім того, що повітря в манжету закачується вручну. Такі тонометри міряють у людини не тільки артеріальний тиск, але і пульс.

  Пристрій має головний пристрій з дисплеєм, манжету і грушу. Манжета надівається на передпліччя на відстані 3 см від ліктьового згину. Шляхом натискання на грушу повітря нагнітається в манжету до потрібного рівня. Після цього тонометр самостійно проводить дослідження і виводить результат вимірювання на екран.

  Сьогодні можна придбати прилад з вмонтованим липомером, завдяки чому людина має можливість обчислювати відсоток жирової тканини в організмі.

  Вимірювання тиску запястным тонометром

  Вимірювання тиску людини: чим вимірюють артеріальний тиск?Такий прилад, який називається запястным, надівається на руку, тому його краще використовувати молоді люди.

  Справа в тому, що в більш старшому віці судини на зап’ясті піддається віковим змінам, які безпосередньо впливають на точність отриманих даних, тому літні люди зазвичай таким пристроєм не користуються.

  На відміну від інших приладів, зап’ястний тонометр володіє численними перевагами:

  • Сучасним приладом зручно користуватися;
  • Пристрій має компактні розміри;
  • Зробити вимір артеріального тиску людини можна в будь-який час, незалежно від часу доби і ситуації.

  Цей прилад зручно використовувати удома, також його часто вибирають люди, що володіють зниженим зором та слухом. Додатково в спеціалізованих магазинах можна знайти моделі, які надягають на палець.

  Але, незважаючи на численні переваги, зап’ястні тонометри можуть не точно міряти тиск у людини, тому краще віддавати перевагу класичному варіанту.

  Варіанти тонометрів

  В сучасний час виробниками пропонуються найрізноманітніші моделі апаратів:

 • Тонометри можуть мати багаторядковий дисплей, на який виводяться результати дослідження.
 • Деякі моделі мають функцію голосового озвучення даних.
 • Більшість моделей мають спеціальну підсвітку для дисплея.
 • Останні варіанти моделей вміють зберігати кілька результатів дослідження кількох осіб.
 • Більш дорогі моделі мають USB-вихід для підключення до персонального комп’ютера і пропонують всі методи вимірювання артеріального тиску.
 • Виробниками нових моделей передбачено, що апарати мають можливість працювати від мережі і від батарейок.

  Якщо у людини спостерігається тахікардія, лікарі рекомендують купувати прилад, який вміє самостійно добирати формулу розрахунку отриманих даних. Такий пристрій зробить кілька разів завмер, після чого виведе середнє значення показників. Це необхідно в тому випадку, коли потрібно провести моніторинг тиску пацієнтам-сердечникам.

  Багато пацієнтів з різних причин не можуть самостійно міряти артеріальний тиск. З цією метою виробниками розроблені моделі, які вміють фіксувати показники, коли в манжету накачується повітря. Це дозволяє полегшити процес вимірювання.

  Як відомо, точність пристрою в першу чергу залежить від його якості. Тому при покупці тонометра варто віддавати перевагу таким відомим виробникам, як Microlife, OMRON, Nissei.

  Кому необхідно регулярно вимірювати артеріальний тиск

  Вимірювання тиску людини: чим вимірюють артеріальний тиск?Лікарі рекомендують вимірювати артеріальний тиск всім пацієнтам старше 30 років. В обов’язковому порядку користуватися тонометром слід при надмірній вазі, цукровому діабеті. Також заміряти показники у людини потрібно, якщо він займається яким-небудь видом спорту.

  Під час покупки приладу потрібно грамотно підібрати розмір манжета. Його визначають шляхом обхвату руки в області плечового суглоба. Найбільш зручними у використанні є нейлонові манжети, які мають металеве кільце.

  Крім стандартних моделей, у продажу можна знайти спеціальні моделі для вагітних жінок, такі прилади обліковують все що відбуваються в організмі зміни і видають точні результати. У цьому випадку процедуру вимірювання тиску проводять в положенні напівлежачи.

  Рекомендації з вимірювання артеріального тиску

  Як правило, кров’яний тиск у людини вимірюється на лівій руці. Однак у деяких випадках рекомендується провести контрольне вимірювання на обох руках. У тому випадку, якщо різниця між показниками тиску на обох руках перевищує 10 мм рт. ст., основний руку роблять ту, на якій результати виявилися вище.

  • Щоб дані виявилися вірними, потрібно ретельно підбирати розмір манжети, що відповідає розміру плечової області.
  • Для моніторингу даних вимірювання слід робити щодня в один і той же час. Щоб отримати більш детальні дані, процедура вимірювання проводиться тричі на день, через дві години після прийому їжі.
  • Для отримання більш точних показників тиск вимірюють три рази з проміжком з п’ять хвилин. Їх одержаних даних отримують середній показник, який і вважається вірним.

  Міряти тиск краще всього будинку. В цьому випадку можна отримати показники, які наближені до реальних даних, так як в поліклініці найчастіше діє так званий ефект білого халата. У лікарняних умовах у людини виникає стресова ситуація або переляк, що призводить до збільшення показників на 30-40 мм рт. ст. Подібна ситуація іноді може виникати і при вигляді лікарів, які приїжджають додому. Відео до цієї статті продемонструє, як правильно виміряти артеріальний тиск.