Однією з найпоширеніших косметологічних проблем у чоловіків є випадання волосся. Причому у представників сильної статі облисіння може початися в досить молодому віці (до 30 років). Суспільство не схильне сприймати ранні чоловічі залисини як недолік і навіть прихильно ставиться до лисим чоловікам, наділяючи їх певної сексуальністю і умудренностью життям. Однак випадання волосся у молодих чоловіків явно не підвищує самооцінку і нерідко стає причиною депресій і комплексів.

Згідно поширеній думці, порідіння шевелюри викликає носіння тісних головних уборів, часте миття голови і постійне розчісування волосся. Проте молоде покоління спростувало цю істину, красуючись навіть в морози з непокритою головою і не утруднюючи себе частими гігієнічними процедурами. Давайте розберемося, які справжні причини втрати волосся у чоловіків, як боротися з цим явищем і які заходи профілактики робити, щоб уникнути облисіння.

Зміст сторінки

 • 1 Причини випадіння волосся у чоловіків
 • 2 Види алопеції
 • 3 Лікування випадіння волосся у чоловіків
 • 4 Популярні процедури
 • 5 Народна медицина в допомогу
 • 6 Дивіться відео:Випадання волосся: як прибрати лисину
 • 7 Дивіться відео: Випадання волосся у чоловіків: особливості, причини, лікування
 • 8 Відгуки про лікування випадіння волосся у чоловіків

Причини випадіння волосся у чоловіків

Причини патології можна умовно розділити на вроджені і набуті.

 • Спадковий фактор відіграє у випаданні волосся важливу роль. Якщо у найближчих родичів по батьківській лінії була лисина, то швидше за все у чоловіка буде така ж проблема, і перші ознаки облисіння проявляться вже в молодому віці.
 • Неправильне харчування, шкідливі звички. Чоловіки частіше харчуються одноманітно і безладно, в їх раціоні відзначається брак необхідних поживних речовин і вітамінів, що позначається на стані волосся та викликає їх ослаблення і випадання. Ситуацію погіршують шкідливі звички (куріння, алкоголь).
 • Інфекційні та хронічні захворювання. Грибкові і вірусні інфекції, дерматологічні проблеми, захворювання ендокринної, травної системи теж вносять свій внесок у втраті волосся.
 • Прийом деяких лікарських препаратів (гормонів, стероїдів, медикаментів від діабету і серцево — судинних захворювань).
 • Гормональний збій, підвищений рівень тестостерону в організмі.
 • Аутоімунні захворювання, ослаблення імунітету.
 • Нервові розлади, постійний стрес і депресії, психологічне перенапруження.
 • Погана екологія, негативний вплив зовнішнього середовища.
 • Неправильний і недостатній догляд за волоссям.

Крім цього, причиною облисіння може стати курс хіміотерапії при лікуванні онкологічних захворювань, механічне пошкодження шкіри голови, так звана тягова алопеція, коли чоловік збирає волосся в сильно затягнутий хвіст. Недоліки в догляді можуть спровокувати порушення жирового і водного балансу в шкірі голови, що веде до уповільнення зростання волосся, їх ослаблення і викликає випадання.

В нормі у здорової чоловіки за день повинно випадати певну кількість волосся (від 50 до 80), але якщо на гребінці залишається набагато більше, варто задуматися і вжити заходів проти передчасного облисіння. При цьому слід розуміти, що посилене випадіння шевелюри не відбувається просто так, а свідчить про якісь неполадки в організмі. Щоб встановити точну причину такого стану необхідно пройти всебічне обстеження і вчасно лікувати виявлені захворювання.

При початкових симптомах алопеції (облисіння) чоловікові слід більш ретельно доглядати за волоссям. Не варто після миття сушити шевелюру феном, оскільки волосся у чоловіків при такому термічному впливі пересихають набагато сильніше, ніж у жінок. Косметологи не рекомендують розчісувати волосся відразу після миття, тим більше користуватися при цьому гребінцями з частими зубами. Така процедура тільки посилить випадання ослаблених і тонкого волосся.

В теплу пору року і в спеку чоловікові краще відмовитися від носіння головних уборів (кашкетів, бейсболок), це запобіжить підвищене потовиділення і не буде негативно впливати на стан шкіри голови. У зимовий час, навпаки, потрібно ховати волосся під теплою шапкою, так як вплив холодного вітру і перепади температур можуть швидко привести до їх випадання.

Частим провокуючим фактором є гормональні зміни, захворювання щитовидної залози, стрибки рівня чоловічого гормону — тестостерону. При зниженні імунітету тестостерон починає працювати проти організму і стає ворогом для ослабленого волосся.

Замість підтримки природного балансу, цей гормон пригнічує розвиток волосяних фолікулів, що призводить до ламкості і витончення волосся. Згодом відбувається процес мініатюризації, тобто зменшення діаметра і довжини волосяного стрижня. У результаті зростання здорових волосся практично припиняється і замість них на голові починають рости лише слабкі пушкове волосся.

Іноді причиною облисіння стає авітаміноз, нестача необхідних організму вітамінів і мікроелементів. Цю проблему посилюють шкідливі звички. Вживання алкогольних напоїв, куріння позначається на стані волосся самим негативним чином.

Особливу роль відіграє стресовий фактор, оскільки чоловіки схильні переживати неприємності в собі. На відміну від жінок вони не можуть «виплакати» стрес і нервове напруження поступово підриває здоров’я і імунну систему. Ще одна причина — старіння організму, коли з віком волосся стає рідше, тонше і практично престают рости.

Старінню піддаються не тільки внутрішні органи, але і шкіра голови, при цьому навіть пересадка донорських волосся вже не дає потрібного результату. Щоб зрозуміти, як зупинити випадіння волосся у чоловіків, потрібно консультація фахівця — трихолога. Залежно від причини облисіння лікар допоможе підібрати необхідну схему лікування і дасть вичерпні рекомендації по догляду за проблемними волоссям.

Види алопеції

Алопеція (облисіння) – це патологічне випадіння волосся, що веде до їх повної відсутності на голові та інших частинах тіла. У медицині прийнято виділяти кілька видів облисіння, які відрізняються один від одного характерними ознаками:

 • Андрогенна алопеція. Найпоширеніший вид облисіння, який в більшості випадків передається у спадок. В його основі лежить підвищена чутливість волосся до впливу чоловічих статевих гормонів — андрогенів. Цей вид облисіння характеризується кількома стадіями розвитку. З 1-ї по 3-ю стадію відзначається порідіння і втрата волосся на скронях з утворенням залисин. З 4-ї по 6-ту стадію вогнище облисіння формується в тім’яній області голови. На 7-й стадії всі вогнища зливаються.
 • Дифузна алопеція характеризується рівномірним випаданням волосся на всіх ділянках волосистої частини голови.
 • Осередкове облисіння – досить рідкісна різновид алопеції, при якій випадання волосся виникає на тлі повного благополуччя та гарного здоров’я. На голові утворюються вогнища облисіння у вигляді залисин. Патологічний процес часто торкається не тільки волосисту частину голови, але і все тіло. При цьому волосся в осередку ураження можуть повністю випадати, а потім знову відростати через кілька місяців.
 • Тотальне облисіння – це повна втрата волосся протягом короткого часу. При такому розвитку подій чоловік може повністю втратити шевелюри всього за 2-3 місяці. Патологічне випадіння волосся часто супроводжується сильними головними болями і слабкістю.
 • Передчасне облисіння спостерігається у молодих чоловіків у віці до 30 років. Причиною алопеції є генетична схильність, тому цей вид патології практично не піддається лікуванню. Характерною особливістю є формування залисин в області чола або залисин на маківці.

Всього фахівці розрізняють більше 40 типів облисіння у чоловіків, одні різновиди зустрічаються частіше, інші — рідше. Щоб успішно боротися з випаданням волосся лікар — трихолог повинен правильно визначити тип алопеції і виявити причини патологічного стану.

Лікування випадіння волосся у чоловіків

З чоловічого облисіння борються різними методами, включаючи медикаментозні препарати, вітамінотерапію, фізіотерапевтичні процедури і хірургічне лікування, який передбачає трансплантацію волосся.

Медикаментозне лікування

Засоби від випадіння волосся у чоловіків застосовують як у формі зовнішніх мазей і кремів, що впливають безпосередньо на волосяні цибулини, так і у вигляді системних препаратів для прийому всередину.

 • Міноксидил – лосьйон для зовнішнього застосування, ефективно стимулює ріст волосся. Препарат щодня наносять на корені волосся в місцях передбачуваного облисіння. Лосьйон швидко вбирається в шкіру, не має запаху, відрізняється простотою застосування і малотоксичностью. Міноксидил ідеально підходить для лікування алопеції, викликана гормональними порушеннями. Застосовувати його потрібно довгостроково – від 6 до 12 місяців. Міноксидил входить до складу багатьох лікувальних шампунів і інших косметичних засобів, які рекомендують для догляду за ослабленим волоссям. Вибрати підходящий засіб допоможе лікар.
 • Пропеция (Фінастерід) – лікарський засіб проти облисіння, призначене для прийому всередину. Найбільшу ефективність проявляє на початковій стадії андрогенної алопеції. Прийом таблеток уповільнює випадання волосся і запобігає їх мініатюризацію. Препарат приймають по одній таблетці в день протягом тривалого часу. Позитивний результат спостерігається після трьох місяців лікування. Але після того, як препарат припиняють приймати, випадання волосся починається знову, тому багато чоловіків використовують медикамент роками. Лікарський засіб досить дороге і здатне викликати побічні реакції (порушення функцій печінки та зниження статевого потягу).
 • Випадання волосся можна зупинити ін’єкціями стероїдів. З цією метою застосовують Кеналог( вводять в шкіру голови протягом 6 місяців) або призначають короткими курсами Преднізолон у формі таблеток. Такий метод лікування допомагає впоратися з великою алопецією. Крім цього застосовують гормональні мазі (Тридерм, Адвантан), які наносять безпосередньо на вогнища облисіння.
 • В комплекс лікувальних заходів включають вітаміни від випадіння волосся у чоловіків. У цій якості застосовують вітамінно – мінеральні комплекси Пантовигар і Фітовал, які зміцнюють коріння волосся і підсилюють їх зростання за рахунок насичення необхідними вітамінами і мінералами. Ще один популярний комплекс Третиноїн створений на основі ретиноєвої кислоти (вітаміну А). Препарат активізує клітини волосяних фолікул і покращує синтез колагену.

Популярні процедури

 • Мезотерапія – метод заснований на введенні під шкіру голови спеціальних лікарських коктейлів на основі вітамінів, амінокислот і мікроелементів. Це дозволяє забезпечити волосяні цибулини поживними речовинами і надає потужну оздоровчу дію, зміцнюючи волосся, стимулюючи їх ріст.
 • Лазерна терапія – інноваційний метод, заснований на використанні спеціальних портативних апаратів у вигляді гребінців або щіток, які за допомогою «холодного» лазерного випромінювання стимулюють ріст та оновлення волосся та попереджають їх випадання. Стимуляція лазером дає хороші результати на початкових етапах облисіння, при тотальної алопеції цей метод неефективний.
 • Аутотрансплантація волосся – це пересадка власних волосяних цибулин на ділянки, які були піддані облисіння. При андрогеной алопеції волосся починають випадати в лобовій і тім’яній області, тоді як на потилиці шевелюра практично не піддається змінам. Саме з цієї області беруть активні волосяні цибулини для пересадки. Зазвичай вони добре приживаються на новому місці і повністю зберігають свою життєздатність. Процедура досить дорога, але її застосування дозволяє досягти найкращого ефекту.
 • Трансплантація штучних волосся. За допомогою спеціального обладнання в шкіру голови імплантуються штучне волосся (мікрофібри), однієї процедури буває досить, щоб чоловік пішов з операційною з волоссям. Але у цього методу багато недоліків, шкіра може заперечувати мікрофібри, що призводить до нагноєння, появи рубців та інших ускладнень.
 • Народна медицина в допомогу

  В домашніх умовах можна використовувати народні рецепти, що попереджують випадання волосся.

  • Лікування цибулею. Ефективний засіб, що активізує ріст волосся. Лікування передбачає розтирання шкіри голови спеціальним складом, який готується наступним чином: 2 головки ріпчастої цибулі пропускають через м’ясорубку, кладуть в скляну ємність і заливають 200 мл якісного коньяку. Суміш настоюють у темному місці протягом 10 днів, проціджують і використовують для обробки голови, втираючи склад ділянки облисіння. Рекомендується робити процедуру щодня, протягом 7 днів, потім потрібен тижневу перерву, після чого курс повторюють. Лікуватися цибульним настоєм можна тривалий час.
  • Перцева настоянка. Настій готують з гострого червоного перцю (1 шт), його подрібнюють і заливають 100 мл горілки. Настоюють 24 години, фільтрують і використовують для втирання в шкіру голови. Червоний перець володіє потужним подразнюючою дією, забезпечує приплив крові до голови і посилене харчування для коренів волосся, що активізує їх зростання і відновлення.
  • Гірчичні припарки. Гірчичний порошок (1 ст. л.) змішують з 40 мл реп’яхової або касторової олії, залишають на півгодини до повного набухання складу. Отриману суміш добре вимішують і наносять на корені волосся. Голову покривають поліетиленовою плівкою і вкривають рушником. Суміш витримують на голові 20 хвилин, під час процедури може відчуватися печіння, варто потерпіти і не змивати складу раніше зазначеного часу. Щоб уникнути дискомфорту, наступного разу просто збільшіть кількість олії і додайте менше гірчиці. По закінченні процедури гірчичну суміш змивають теплою водою, добре промивають волосся шампунем.
  • Кропив’яний лосьйон. Листя молодої кропиви ретельно подрібнюють, 5 ст. ложок рослинної сировини заливають 500 мл теплої кип’яченої води і додають 50 мл яблучного оцту. Суміш підігрівають на водяній бані до кипіння, але не киплять. Готовий склад охолоджують, фільтрують і наносять на корені волосся через день, перед сном. Процедуру можна продовжувати протягом 2-3 місяців, це дозволить зміцнити й оздоровити волосся.

  Застосування народних засобів від випадіння волосся у чоловіків вимагає обережності, тому перед початком лікування проконсультуйтеся з лікарем.

  Дивіться відео:Випадання волосся: як прибрати лисину

  Дивіться відео: Випадання волосся у чоловіків: особливості, причини, лікування

  Відгуки про лікування випадіння волосся у чоловіків

  Відгук №1

  В цьому році став катастрофічно втрачати волосся, вони випадають дуже сильно. Після миття стали вилазити клаптиками і залишаються на подушці після сну. В результаті різко позначилися залисини і помітно, що волосся порідшали. У нас в роду лисих не було, так що на спадковість списати не можу.

  Єдине пояснення – це робота в минулому на шкідливому виробництві, мабуть грунтовно отруїв організм, і наслідки цього починають позначатися. Перепробував багато народних рецептів, за порадою рідних користувався перцевою настоянкою, навіть розтирав голову сіллю.

  На якийсь час допомагало, а потім знову все починалося заново. Вирішив не затягувати з цим і пішов до лікаря, а той відправив мене на обстеження. Зараз бігаю по лікарях, сподіваюся, що з’ясуєте причину, і тоді лікування виявиться ефективним.

  Костянтин, Єкатеринбург

  Відгук №2

  Помітив, що на маківці волосся рідшає, і виявляється лисина. Став комплексувати з цього приводу, я ще молодий, що мною дівчата цікавляться, тому не хочеться з лисиною ходити. Думаю, волосся почало випадати з-за себореї, яку я лікував у минулому році. Лікар тоді призначав протигрибкові препарати (таблетки і мазі).

  Цього разу до лікарів не пішов, а то так зовсім залишитися без волосся можна, вирішив лікуватися власними силами. Подруга порадила декілька дієвих народних рецептів. Процедури роблю вдома, результат вже є, волосся перестали випадати, стали міцнішими. Якщо це не допоможе, тоді зважуся на операцію по пересадці. Коштує це недешево, але я можу собі дозволити. Волосся пересаджують за одну процедуру і не треба довго мучитися і труїти організм різною хімією. Так що в будь-якому випадку я цю проблему вирішу.

  Олег, Самара

  Відгук №3

  Волосся почало випадати близько двох років тому. Спочатку я не надавав цьому особливого значення, тим більше шевелюра була густа, і я вважав, що деякий порідіння їй не завадить. Особливо сильно втрачав волосся в зимовий час року і пов’язував це з носінням головного убору і погодними умовами.

  Але через деякий час знайомі стали помічати зміни в мені і відпускати жарти з цього приводу. На голові позначилися помітні залисини і стали рідшати волосся на маківці. Ось тоді я усвідомив всю серйозність проблеми і відправився на примі до лікаря.

  Пройшов обстеження, мені призначили необхідні препарати і мазі, зараз лікуюся. Ефекту поки особливого немає, але я надії не втрачаю. Тим більше, мене попередили, що лікування тривале і миттєвого результату чекати не варто. Думаю, що комплексне лікування мені допоможе, крім цього закупив спеціальні лікувальні шампуні і зараз мою ними голову.

  Роман, Уфа