Найчастіше виразка шлунка проявляється у віці від 20 до 50 років. До недавнього часу цим недугою найбільш часто потерпало чоловіче населення, ніж жіноче, але на сьогоднішній день ці показники вирівнялися. Чому? Це пояснюється схожістю способу життя і умов праці.

Виразка шлунка відноситься до поширених захворювань шлунково-кишкового тракту. Під даною хворобою передбачають утворення на слизовій оболонці тріщини, розмір якої у рідкісних випадках перевищує 1 див. Чому це відбувається? Рубець виникає внаслідок впливу таких факторів, як, приміром, як, пепсин або соляна кислота.

Виразка шлунка – хронічне захворювання. Чому? В основному рецидиви відбуваються у весняний та осінній період. Слід зазначити, що таке захворювання необоротно, так як утворився рубець на слизової оболонки, навіть після лікування, не функціонує.

Найчастіше у людей з таким захворюванням спостерігають також гастрит або виразку дванадцятипалої кишки. Слід зазначити, що всі ці патології мають схожі (майже однакові) симптоми і ознаки.

Тому, щоб визначити, що це гастрит чи виразкову хворобу, необхідно звернутися в клініку і продіагностуватися. Лікар призначить відповідне лікування шлунка, спираючись на отримані в ході обстеження даних.

Гастрит і виразка: в чому відмінності?

У них схожі ознаки, причини розвитку патології і навіть ускладнення, але незважаючи на це по локалізації хвороби вони абсолютно різні.

Під гастритом увазі ураження слизової у верхніх її шарах, то під виразкою – руйнування підслизового шару.

Гастрит вражає всю слизову оболонку, а виразка (в тому числі і дванадцятипалої кишки) немає — тільки окремий ділянку.

Ознаки гастриту – щоденні болі. При виразці больові відчуття людина, як правило, відчуває періодами.

Якщо при виразці біль точкова, і людина може точно сказати, в якій частині живота у нього болить, то при гастриті біль поширюється по всьому животу.

Симптоми

Гастрит і виразкова хвороба мають не так багато симптомів, проте всі вони досить яскраво виражені.

Перші ознаки прояву хвороби

Хворобливі відчуття з’являються в області верхнього відділу живота. Однак слід зазначити, що біль може віддавати в область біля пупка, під ребра і в поперек. Пацієнт відчуває важкість всередині. Після прийняття їжі, болі стихають.

Нерідко людина страждає від болів в нічний час доби. Щоб усунути їх необхідно поїсти (втамувати голод) або прийняти призначені лікарем препарати, які на час запобіжать/нейтралізують вироблення кислоти шлунком. Після прийому медикаментів /їжі, через півгодини біль вщухне.

Симптоми таких захворювань, як гастрит, виразка дванадцятипалої кишки та виразку шлунка, також включає в себе блювоту з кислим вмістом. З’являється вона, як правило, на самому піку больових відчуттів. Після неї пацієнт відчуває полегшення. Багато людей, щоб зменшити больові відчуття, навмисно провокують блювоту.

Порушення роботи шлунка має такі ознаки, як часта печія і відрижка.

Гастрит і виразкова хвороба (наприклад, виразка дванадцятипалої кишки) мають ще такі симптоми, як нудота, втрата апетиту і зниження ваги.

Симптоми при ускладненнях

Ознаки при ускладненнях захворювання (гастрит, виразка дванадцятипалої кишки):

 • Кровотеча. З’явитися кровотеча може як на початку розвитку захворювання, так і через десятиліття. Передбачити, коли воно з’явиться важко.
 • При великій кількості втрати крові, з’являється шум у вухах і запаморочення, починає мутніти перед очима. Шкіра блідне, серце починає прискорено битися. Що робити при появі таких симптомів? Необхідно негайно викликати «швидку допомогу».

  Регулярні, але незначні кровотечі можуть привести до розвитку раку крові. Після встановлення діагнозу, лікар призначить лікування, за допомогою якого вдасться підвищити рівень заліза в крові.

  Ознаки кровотечі: сильний біль вгорі живота, яка стає сильнішою при будь-яких рухах. Поступово біль починає посилюватися і охоплювати нові ділянки.

 • Руйнування оболонки в місці, де знаходиться рубець – прободнение. З-за наявності дефекту стінка оболонки починає поступово руйнуватися, в результаті чого все, що з’їв людина, потрапляє в черевну порожнину, тим самим викликаючи перитоніт (інакше кажучи, відбувається запалення очеревини).
 • Необхідно, не зволікаючи, звернутися в клініку для обстеження, щоб виявили хворобу (гастрит чи виразка дванадцятипалої кишки) і призначили відповідне лікування.

  Виразкова хвороба: основні причини

  Причини розвитку даного захворювання (гастрит/виразка дванадцятипалої кишки):

 • Бактерія «Хелікобактер пілорі» — перша причина. В сприятливих для неї умовах, вона починає руйнувати клітини слизової оболонки, що призводить до появи рубця.
 • Як відбувається зараження? Людина заражається через слину зараженого пацієнта, наприклад, не були дотримані правила особистої гігієни або використовувалася погано помита посуд після зараженого даним захворюванням людини.

  Більш ніж у 60% населення всієї планети є виразкова хвороба (наприклад, виразка дванадцятипалої кишки). Однак далеко не всі їй хворіють. Чому? Це пов’язано з сприятливими факторами.

 • Підвищена кислотність. Така причина утворюється в ході посиленого виділення соляної кислоти – саме вона сприяє утворенню дефекту (рубця).
 • Які фактор впливають на розвиток виразки?

  Гастрит, виразка дванадцятипалої кишки та виразку шлунка, можуть бути викликані декількома факторами.

  Насамперед, слід зазначити, що на розвиток гастриту, як і виразки впливає емоційний і нервове перенапруження. Такий стан призводить до того, що шлунок починає у великій кількості виділяти соляну кислоту.

  Ознаки, як при гастриті, так і при виразкових патологіях однакові.

  Часто виразкова хвороба може почати розвиватися за наявності генетичної схильності до підвищення кислотності.

  Виразкова хвороба також може бути викликана курінням, приватним вживанням спиртних напоїв і кави. Нікотин, спирт і кави провокують підвищення кислотності.

  Ще один фактор, що впливає на утворення виразки — хронічний гастрит.

  Виразкова хвороба може бути викликана і вживанням занадто гарячою, грубою, солоної чи гострою їжею.

  На розвиток даного захворювання також впливає вживання одноманітних продуктів. Чому? У цьому випадку виразкова хвороба починає розвиватися через брак необхідних для організму людини вітамінів і мікроелементів.

  Часте вживання консервації продуктів, до складу яких був доданий підсилювач смаку, також може призвести до розвитку виразки.

  Частий прийом медичних препаратів, що надають руйнівну дію на слизову оболонку шлунку (наприклад, це можуть бути якісь кошти, як Аспірин і Ібупрофен) також сприяє розвитку виразкової хвороби.

  Чому необхідна діагностика?

  Перш ніж вилікувати захворювання необхідно виявити патологію (що це гастрит або виразка). Щоб призначити відповідне лікування, людині з підозрою на виразку потрібно пройти обстеження. Після діагностики, лікар, виходячи з отриманих даних у ході обстеження, призначить лікування з урахуванням індивідуальних особливостей (будуть враховані ознаки, причини).

  Лікування

   

  Щоб вилікувати виразку, потрібно строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і в призначений час вживати препарати (засоби).

  При перших симптомах слід почати лікування з жорсткої дієти. Щоб вилікувати даний вид захворювання потрібно з раціону виключити смажену, гостру, солону, жирну, гарячу і холодну їжу, а також газовані напої та каву.

  Таке лікування вимагає вживання м’якою і теплою їжі у вигляді пюре. Всі страви потрібно готувати на пару.

  У період дієтичного харчування, щоб пролікувати виразку потрібно пройти курс терапії – призначає лікар після спільного обстеження.

  За підсумками діагностики, гастроентеролог призначає лікарські засоби, з урахуванням індивідуальних особливостей.

  Щоб пролікувати виразку і знищити патогенну бактерію призначають такі засоби, як антибіотики. Такі засоби як інгібітори призначають для того, щоб знизити рівень кислотності. Від печії допоможуть такі засоби, як Омепразол та Ранітидин. Такі засоби призначають нейтралізації соляної кислоти – це Алмагель і Маалокс. Щоб вилікувати виразку часто призначають засоби, до складу яких входить субцитрат вісмуту.

  Для надання антисептичного дії на слизову, прописують в’яжучі засоби, наприклад, Де-Нол. Чому його призначають в комплексі з терапією? Справа в тому, що такі засоби здатні нейтралізувати бактерію Helicobacter pylori.

  Народне лікування шлунка

  Лікування за допомогою народних засобів, також актуально і ефективно.

  Лікуємо виразку картопляним соком

  Щоб вилікувати виразку з допомогою даного інгредієнта потрібно картопляний сік розвести теплою водою (1:1). Щоб пролікувати недуга слід отриманий напій вживати після пробудження натщесерце за 30 хв до прийому їжі.

  Лікуємо виразку капустяним соком

  Щоб вилікувати захворювання, потрібно 3-4 рази на день випивати по склянці капустяний сік.

  Лікуємо виразку подорожником

  Чому використовують подорожник, для того, щоб вилікувати виразку? Це пояснюється тим, що ця рослина володіє загоюючим ефектом.

  Щоб пролікувати виразку, слід заварити листя подорожника і отриманий напій вживати замість чаю.

  Звичайно, щоб вилікувати виразку одних народних коштів недостатньо. Необхідно дотримуватися дієти і пройти діагностику у клініці. Чому? Справа в тому, щоб вилікувати захворювання необхідно визначити. Самому це зробити буде важко. Чому? Це пояснюється тим, що і гастрит і виразкові захворювання (виразка шлунка/дванадцятипалої кишки) мають схожі симптоми.